ip het WK voetbal Ie korte broek 31 WK-droom Zuid-Afrika hangt aan zijden draad r Oranjelegioen op weg naar Durban donderdag 17 juni 2010 Op de lijst van 'leveranciers' voor het WK staat de Premier League boven aan. De Engelse competitie levert 118 van de 736 voetballers. Nederland neemt de zesde plaats in, met 34 spelers. een WK kunnen zijn. De PSV'er kan vandaag nog tekenen bij HSV, maar heeft de club nog even in de wachtkamer gezet. Afellay is op het juiste moment in topvorm en weet dat zijn etalage straks nog mooier gevuld zal zijn. Afellay is een bekende jongen, dat geldt overigens niet voor alle WK-gangers met een Hollands tintje. De Nigeriaan Sani Kaita bij voorbeeld mislukte volledig bij Sparta, maar stond zaterdag tegen Argentinië wel gewoon in de basis van een WK-deelnemer. Maar ronduit bizar is het verhaal van de Braziliaan Michel Bastos. De linkervleugelverdediger van De Goddelijke Kanaries die tegen Noord-Korea in de tweede helft bijna een vrije trap in de kruising poeierde, heeft dus ook in Neder land gespeeld. Ja, echt. Bastos werd op jonge leeftijd door Feye- noord naar Nederland gehaald, maar werd in De Kuip al snel als een miskoop aan de kant gezet. Zelfs bij Excelsior lukte het hem niet om een onuitwisbare indruk achter te laten. Ze vonden hem op Woudestein best een aardige spe ler met een prachtige trap, aldus de toenmalige medespeler Danny Buijs. Maar hij had nogal moeite om zich op het veld positioneel goed op te stellen, vond trainer Adrie Koster. Toen Bastos ging, haalde de club Mels van Driel als zijn opvolger. Niemand moet er vreemd van opkijken als Bastos over een paar weken met de we reldbeker in zijn handen staat. Van Driel werd dit seizoen wegge stuurd bij RBC. Vandaag (donderdag) is het Argen- tinië-Zuid-Korea: dat is een weer zien met Park en Lee (ex-PSV) en Romero (AZ). Later hebben we nog Griekenland-Nigeria met Sa maras, Charisteas, Kaita en Ade- leye (Sparta). En vanavond kun nen we ons verheugen op het weerzien met 'onze Mexicanen' te gen de Fransen: Rodriguez en Sal- cido (beiden PSV) en Moreno (AZ). Het wordt weer een gezellig Hollands dagje in Zuid-Afrika. door Roel Wiche PRETORIA - Miljoenen vuvuzela's zwegen gisteravond op de dag dat Zuid-Afrika het feest van verbroe dering had willen vieren. De natio nale trots, Bafana Bafana, faalde op het moment dat succes het hardst nodig was en werd in Preto ria genadeloos ontmaskerd door een vlijmscherp Uruguay. De bitte re 3-0-nederlaag zette de WK-droom van het thuisland on der stroom. De deceptie was immens in het land dat al een week lang volledig betoverd is door het grootse voet balspektakel ter wereld. Na het tweede tegendoelpunt, een kwar tier voor tijd, begon het Loftus Versfeld Stadium al leeg te stro men. Van dans en euforie was in straten niets meer te merken. Zuid-Afrika werd voor eigen volk ontmaskerd als een ploeg die niets op het wereldtoneel te zoeken heeft. Bovendien dreigt nu een histori sche schande voor de ploeg van Carlos Alberto Parreira, die ontred derd in de dug-out na het chaoti sche spel van zijn ploeg had geke ken. Nooit eerder werd de organi sator van het WK in de eerste ron de uitgeschakeld. Daarnaast maak ten de Latijns-Amerikanen een ein de aan een hoopvolle reeks. Bafa na Bafana was tot gisteravond der tien wedstrijden ongeslagen geble ven. Het verlies kwam dubbel zo hard aan omdat de Zuid-Afrikanen juist op deze dag hadden willen excelle ren. Precies 34 jaar geleden, op 16 juni 1976, was township Soweto in een bloedbad veranderd. Een enor me politiemacht vuurde in het wil de weg op duizenden scholieren die een protestmars liepen tegen het verplichte onderwijs in het Afrikaans, de taal van de blanken. De tragedie werd gisteren, zoals, elk jaar, onder de naam Youth Day herdacht. Bovendien speelde Bafa na Bafana gisteren op de gewijde grond van Loftus Versfeld, het meest klassieke stadion van Zuid-Afrika waarin de rugbyers van de Bulls grote triomfen behaal den. Uruguay leunde vooral op het ko ningskoppel Luis Suarez (Ajax) en Diego Forlan (Atletico Madrid), en met het gewenste resultaat. De laat ste snoerde 50.000 Zuid-Afrika nen in Loftus de mond met een Diego Forlan daverend schot halverwege de eer ste helft dat via de rug van Mokoe- na en de lat in het Zuid-Afrikaan- se doel plofte. Het thuisland had toen al ruimhartig aangetoond dat de ploeg het vooral van onroerend enthousiasme en de massale steun van de tribunes moet hebben en niet van exceptionele kwaliteiten. Meesterstrateeg Parreira zal ver moedelijk een prachtig uitgebalan ceerd plan hebben uitgedokterd, maar heeft eenvoudigweg niet de spelers om het uit te voeren. Teko Modise en Steven Pienaar zijn mooie technische voetballers, maar slagen er zelden in om hun ploeg vleugels te geven. De wanke le defensie geeft veel te veel ruim te weg, de aanvallers gokken op een gelukkige bevlieging. Ook Tshabalala, die in de ope ningswedstrijd zo sierlijk speelde als zijn naam, leek gisteren gepar keerd te staan. Pas in de 69ste mi nuut wist Zuid-Afrika voor het eerst op doel te schieten. Uruguay beperkte zich lang tot controle over wedstrijd en hoefde slechts op de counter te mikken. Suarez probeerde zijn Arena-trucs te evenaren, wat na een moeizame i start nog lukte ook. De topscorer van de eredivisie, licht aangetikt door keeper Khune die daarvoor de rode kaart kreeg, versierde de strafschop waaruit Forlan de 2-0 scoorde. Hij gaf in de slotminuten de assist voor de 3-0, van Pereira. De Latijns-Amerikanen vierden vervolgens het feest dat veertig mil joen Zuid-Afrikanen hadden wil len beleven: slechts een wonder kan Bafana Bafana nu voor een roemloos afscheid behoeden. spruit liggen in het noorden en noordoosten en zijn daarom pri ma plaatsen om nu te voetballen. Met elke duizend meter die je in Zuid-Afrika stijgt, daalt de lucht temperatuur zon zeven graden. Het koudst is het tijdens deze maanden daardoor in de binnen landen, waar de speelsteden Johan nesburg, Pretoria, Bloemfontein en Rustenburg liggen. In die ste den kan het 's nachts vriezen. Aan de oostkust is daar geen spra ke van. De kust van de provincie Kwazulu-Natal, waar Durban on derdeel van uitmaakt, heeft bijna het hele jaar door lekker zomer weer. Ook nu is het heerlijk toe ven aan de kust. Voor veel Neder landse spelers geldt dat ook, alleen niet in de zomermaanden. Verhei- jen: „Toch denk ik niet dat het Ne derlands elftal er last van zal heb ben in Durban. Ik had het idee dat ze meer problemen hadden met de hoogte in Johannesburg. Ik zat op de tribune tijdens de wedstrijd tegen Denemarken en kon zien dat het hoofd van Sneijder rood was aangelopen. Volgens mij zei Van Bommel na afloop ook dat hij af en toe echt op adem moest ko men. Dat betekent - denk ik - dat een aantal jongens niet echt goed geacclimatiseerd was. Maar in Dur ban speelt Oranje zaterdag op zee niveau. Het probleem van de hoog te hebben ze dan niet meer." JOHANNESBURG - Het Oranjelegioen vertrekt in een optocht over de M1 bij Johannesburg richting Durban. In die plaats speelt het Nederlands elftal zaterdag de„ tweede wedstrijd tegen Japan, foto llvy Njiokiktjien/ANP Ji-Sung Park (Zuid-Korea, ex-PSV) Middenveld Edgar Barreto (Paraguay, ex-NEC) Michael Bradley (VS, ex-Heerenveen) Brett Emerton (Australië, ex-Feyenoord) Christian Eriksen (Denemarken, Ajax) Sani Kaita (Nigeria, ex-Sparta) Young-pyo Lee (Zuid-Korea, ex-PSV) Steven Pienaar (Zuid-Afrika, ex-Ajax) Aanval Matthew Amoah (Ghana, NAC Breda) Nwankwo Kanu (Nigeria, ex-Ajax) Danko Lazovic (Servië, ex-PSV) Georgios Samaras (Griekenland, ex-Heerenveen) Miroslav Stoch (Slowakije, ex-FC Twente) WK voor de Uruguayaan ook zo belangrijk. En daarom kwam het voor hem ook zo slecht uit dat hij in zijn eerste wedstrijd op het WK tegen Frankrijk niet in het stuk voor kwam. Op de BBC vroeg de bekende analyticus Alan Hansen zich zelfs af of ze in Nederland Rolarit Quist bron Limburg Media Groep foto's ANP niet aan buitenspel deden. Dat was niet bedoeld als een compli ment voor Suarez, die volgens eer dere berichten in de belangstelling van Manchester United zou staan. Ibrahim Afellay is een speler die als geen ander beseft hoe belang rijk een paar flitsmomenten op Middenveld Salomon Kalou (Ivoorkust, ex-Feyenoord) Keisuke Honda (Japan, ex-VW-Venlo) W Luis Suarez (Uruguay, Ajax) Aanval

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 79