Alleen kijken, genieten en registreren in 22 zeeland Extra ambulance moet aanrijtijden voortaan binnen de perken houden 'Naamtekeningen' in bibliotheek almanak Korte stilte donderdag 17 juni 2010 1 Z Wintertaling Pijlstaart Wilde eend Smient Smient Grauwe gans 15000000 Blauwe reiger 12000000 Kleine zilverreiger Lepelaar 9000000 Kleine zilverreiger 6000000 50000 3000000 40000 30000 20000 Vogels trekken in het Vedronken Land van Saef- tinghe de meeste aandacht. Het is niet voor niets een vo- gelgebied met internationa le uitstraling. door Harold de Puysseleijr Klimaat- en landschapsveran deringen hebben zo hun ef fect op de vogelpopulatie in het 3000 hectare grote schorrenge- bied in het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen. Niemand die dat beter weet dan Henk Castelijns van de Vogelwerk groep van natuurbeschermingsver eniging De Steltkluut. Hij is coördi nator van de watervogeltellingen in het Land van Saeftinghe. „We doen die tellingen sinds 1990. Ze worden uitgevoerd door een wisselend aantal van minstens tien mensen. Na een telling zitten we altijd nog even samen in het café om een biertje te drinken en daar hadden we het onlangs over de afname van de eendenpopula tie. En laat er nou toevallig vorige week een rapport zijn uitgekomen van Rijkswaterstaat met meer in formatie over dit onderwerp", ver telt Castelijns. 'Watervogels en zeezoogdieren in de Zoute Delta 2008/2009' heet dat rapport. De watervogels wor den daarin ingedeeld in zeven groepen. Met de plantenetende water vogels in Saeftinghe, zoals de smient, gaat het inderdaad min der goed. Hun aantal is de voor bije ruim tien jaar sterk geredu ceerd; van maximaal 65.000 in 1997 tot maximaal 15.000 exempla ren nu. Eendensoorten als de smient en de wilde eend zijn door de zachtere winters meer noorde lijk gaan overwinteren, legt Caste lijns uit. „Als het in Zuid-Scan- dinavië mooi weer is, denken die, ik ga echt geen duizenden kilome ters extra vliegen. Zodra er weer strengere winters komen, zul je de aantallen smient en wilde eend hier weer zien toenemen. Je kunt er niet aan sturen. Zolang de Oost zee niet dichtvriest", geeft hij een ander voorbeeld, „komen viseten- de watervogels niet meer naar hier. Zo simpel is het." Viseters in ondiep water, zoals de lepelaar en de kleine zilverreiger daarentegen doen het heel goed in het gebied, omdat de garnalen- stand goed is, verklaart Castelijns. De vogelliefhebber uit Philippi ne, in het dagelijks leven werkzaam bij waterbedrijf Evides, tekent daar verder bij aan, dat het aantal vogels in een gebied mede afhankelijk is van de populatie grootte in Noord-West Europa. Er zijn bijvoorbeeld 1,5 miljoen Smienten in dat gebied, tegenover 3000 lepelaars. „Daar moet je ook weer rekening mee houden bij het beoordelen." TERNEUZEN - Kunstenaar Ercan Ki- li^ laat tot 6 juli zijn werk zien in de openbare bibliotheek aan de Oostkolk in Terneuzen. Kilic maakt toepasselijke illustra- ties, meestal pentekeningen, bij na men. Dat doet hij ook voor onder meer geboortekaartjes, visitekaartjes en op wandschilderingen. Tip? redactie@pzc.nl Anne van tien uit Zierikzee verraste haar moeder onlangs op een fruitont- bijtje en een heerlijk kopje thee met honing op bed. Samen kletsten ze over wat ze die dag zouden doen. Het was mooi weer, een mooie gele genheid om iets buiten te onderne men. Na wat heen en weer gepraat besloten ze naar een tuincentrum te gaan en samen wat nieuwe bloeme- door René Hoonhorst tjes voor de tuin uit te zoeken. Moe der genoot. Van het ontbijtje, en van het gekeuvel van haar dochter over ditjes en datjes. Na verloop van tijd droogde de spraakwaterval van haar dochter even op. In de korte stilte die volgde hoorde ze opeens 'pjfft'. 'Oeps', zei dochterlief terwijl ze haar hand voor haar mond sloeg, 'mijn poepertje gaat af! NIEUWVLIET - Van half augustus tot half oktober is 's avonds en 's nachts een extra bemande ambu lance beschikbaar aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust. Doordat tussen vijf uur 's middags en acht uur 's morgens een ambu lance extra paraat is in het westen, hopen Zorgsaam Ziekenhuis en de Centrale Post Ambulancevervoer de landelijke norm voor aanrijtij den te halen. Den Haag schrijft voor dat een am bulance in negentig procent van de gevallen binnen een kwartier ter plaatse is na een oproep. „Die norm halen we nog niet in Zeeuws-Vlaanderen. We hebben daarom, net als enkele andere re gio's, wat extra geld gekregen. Met dat geld kunnen we een extra be mande ambulance bekostigen", verklaart sector manager Linda Goense van Zorgzaam Ziekenhuis. Een eerdere proef om een ambu lance alleen in te zetten voor 'be steld vervoer', vooraf vaststaande ritten waarbij patiënten worden opgehaald of naar een ander zie kenhuis worden vervoerd, lever den weinig winst op bij voor ver betering van de aanrijtijdennorm. Daarom hebben de zorginstellin gen nu besloten de zevende zieken wagen als proef buiten kantoor uren in te zetten. De zes ambulan ces, die nu actief zijn, zijn keurig over de regio verdeeld. Maar na kantooruren ligt de nadruk wat meer op de Kanaalzone, dichter in de buurt van het grootste zieken huis. Goense: „In het westen zijn de grootste problemen met de aan rijtijden. Daarom beginnen we half augustus met stationering in Nieuwvliet. Tegen die tijd hebben we genoeg gekwalificeerd perso neel. We pikken nog een staartje van het vakantieseizoen mee en kunnen ook beoordelen of het aan- rijtijdenbesluit buiten de vakantie ook beter in beeld komt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74