PZCL Gemeenten pakken drankgebruik aan Mossel wijn gaat vooraf aan mossel ZEEUWS-VLAANDERE 22 en 23 24 en 25 JEUGD Zeeuws-Vlaams actieplan gericht op uitbannen alcohol onder zestien jaar Actie tolvrije Liefkenshoektunnel Gedenkteken voor verongelukte bromfietsers terug langs N61 deDRVKKERY Alleen kijken, genieten en registreren in Land van Saeftinghe Donderdag 17 juni 2010 Protanktion Zeeuws ei van Columbus Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Wout Bareman axel - De drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten stellen komend najaar een actieplan op om het alcoholge bruik door jongeren terug te drin gen. Uit recent onderzoek blijkt dat meer dan 8o procent van de 14- en 15-jarigen in de regio ooit al alcohol heeft gedronken. Maar ook jongere kinderen drinken. Dat moet snel veranderen en daar om slaan de gemeenten de han den ineen, al beseffen ze dat pre ventief alcoholbeleid een kwestie van de lange adem is. Wethouder'Cees Liefting (jeugd) van Terneuzen: „In de regionale nota Volksgezondheid Zeeuws- Vlaanderen 2009-2012 is als doel gesteld dat het aantal jongeren dat alcohol drinkt in 2012 moet zijn te ruggebracht van 70 naar 60 pro cent. Gezien de politieke belang stelling voor jeugd en alcohol kan die doelstelling mogelijk worden aangescherpt. In het projectplan gaan we er in ieder geval van uit dat alcohol onder de 16 jaar hele maal uit den boze is en dat de jeugd boven die leeftijd met mate drinkt." Raadsleden van de drie gemeen ten vroegen zich tijdens een geza menlijke vergadering in De Halle in Axel overigens af of die leeftijds grens niet zou moeten worden op getrokken van 16 naar 18 jaar, maar dat bleek een puur politieke beslissing uit het verleden, die moeilijk terug te draaien valt. De gemeenten willen bij de aan pak van het drankgebruik en -mis bruik niet alleen de jeugd recht streeks aanspreken via allerlei ac ties en campagnes, maar ook de ouders, het onderwijs en sportver enigingen erbij betrekken. Daar naast wordt de horeca gevraagd mee te helpen de problematiek te verkleinen. De drie gemeenten moeten, werd tijdens de bijeenkomst in Axel af gesproken, ook streven naar unifor me regels voor alcoholgebruik tij dens evenementen. En verder wordt extra aandacht besteed aan de mogelijke Vlucht' van jongeren naar horecagelegenheden in de Vlaamse grensstreek, alleen al om dat de sluitingstijden daar soms uren afwijken van die in Zeeuws- Vlaanderen. Daarover wordt zono dig overleg geopend met de Vlaam se buurgemeenten. Het projectplan wordt direct na de zomer voorgelegd aan de gemeen teraden van Hulst, Terneuzen en Sluis. door Wilma Valk aardenburg - Mosselwijn kiezen, begeleid door hangcultuurmosse- len; het was eigenlijk niet naar de zin van de Aardenburgse mossel goeroe Ko Lekens. Op de 'echte' mossels moeten we echter nog een kleine vier weken wachten. Op de wijn niet. Die was er gister middag in overvloede. In totaal wa ren acht wijnen geselecteerd voor deze verkiezing, vier Sauvignon en vier Chardonnay. Geproefd werd door de mensen die er bij Mossel huis Leken straks ook van genie ten: vaste gasten en leden van On dernemend Aardenburg. Acht keer proeven en tussendoor genieten van de toch wel lekkere, mosselen: de verkiezing duurde even. Er moest een aantal keren herproefd worden. Uiteindelijk werd de winnaar bekend gemaakt. Volgens kenners is die tropisch van smaak en bleek geel van kleur. Het ging om een Chileense Sauvig non Blanc, Montes Reserva, van een handelaar uit Zeeuws-Vlaande- ren. Volgende week sluit Mosselhuis Le kens even de deuren. „We zijn weer terug als de echte mossels er zijn", aldus Ko Lekens. „Dat is half juli. Ik ga toch voor de echte. Hang- cultuur is heel anders: erg broos en minder smaakvol." De wijnproevers merkten daar niet veel van. liefkenshoek - Actiegroepen in het Waasland en de regio Antwer pen pleiten voor een proef met een tolvrije Liefkenshoektunnel. Ze willen in november een petitie aanbieden aan de Vlaamse rege ring. De proef zou een maand moeten duren en zal, volgens de initiatiefnemers die actie voeren via de website www.LHT-tol- vrij.NU, 'onomstotelijk' aantonen dat een tolvrije tunnel de snelste en sowieso de goedkoopste oplos sing is om het fileleed rondom Antwerpen meteen te verminde ren. „En dat hebben we broodno dig", menen de actievoerders. Het verkeer via de oude Waaslandtun nel en de Kennedytunnel slibt nu dagelijks dicht, terwijl de Liefkens hoektunnel nog geen kwart van de capaciteit haalt. biervliet - Het herdenkingsmonu mentje voor twee verongelukte bromfietsers langs de N61 bij Bier vliet is terug. Vader André Maas van één van de twee verongelukte jongens werd gistermorgen vroeg gebeld toen een voorbijganger het gedenkte ken in de berm zag liggen. De na bestaanden van beide slachtoffers zijn 'heel blij' dat het bermmonu mentje, een houten plank waarop in goudverf de namen van de jon gens en de datum van het ongeluk (10-10-2008) staan, terug is. Zijn vrouw Willy en hij gaan nu met 'een beter gevoel en een gerust hart op vakantie', zegt Maas. Maiktsi Middelburg T0118 886 836 do. 17 mei, 10.30-12.30 uur demonstratie E-readers en E-boeken boeken bestellen? www. drukkerijmiddelburg, nl Gasten van Mosselhuis Leken en leden van Ondernemend Aardenburg namen hun taak gisteren uiterst een Chileense Sauvignon Blanc, tot mosselwijn van dit jaar. serieus en kozen uiteindelijk de Montes Reserva, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73