341 consument De wereld in een }e hebt spek en spek eten met puck Provengaalse sperziebonen met mager spek, voor vier personen donderdag 17 juni 2010 door Puck Kerkhoven Als de temperaturen op lopen, krijgen we meer behoefte aan hartig. Dan komt spek in de picture. Knapperige spekjes in een zomerse salade Lyonaise, een stuk quiche Lorraine, een slavink, een gebakken geitenkaasje met spek, een clubsandwich met sla, tomaten en gegrild spek. Dadels of kippenlevertjes met spek als borrelhapje. Spek tussen de shas- licks. Misschien zelfs een spekpan- nenkoek met stroop, als beloning na een inspannende fietstocht. Of een uitsmijter spek. Heerlijke ma nier om je zout weer aan te vul len. Maar let op: je hebt spek en spek. Een slager die zijn ontbijtspek op de traditionele manier bereidt - dat wil zeggen: geduldig pekelen Die 100 gram is dan op miraculeuze wijze 120 gram geworden in zout en minstens zes weken la ten rijpen, indrogen en opbin den - houdt van too gram mis schien maar 8o gram geurig spek over: geconcentreerd, vlezig en lekker hartig van smaak. Ondanks het hoge vetgehalte voelt het droog aan, waardoor het zich mooi knapperig laat bakken. Dan de vleeswarenfabrikanten, van wie de meesten het op de mo derne manier produceren. Ze gaan echt niet wachten tot het zout van buitenaf in het spek is ge trokken, maar injecteren varkens vlees met pekelvloeistof. Dat gaat niet alleen veel sneller, zij houden er in gewicht ook nog eens veel meer verkoopbaar ontbijtspek aan over. Die 100 gram is dan op miraculeuze wijze misschien wel 120 gram geworden. Ga je dit snel le spek uithakken, dan komt er zo- yeel vocht uitgelopen, dat je de spekblokjes eerder kookt of gaar suddert, je krijgt ze met geen mo gelijkheid bruin en knapperig. Geen wonder dat deze minispons- jes per ons zoveel goedkoper zijn. Maar wat heb je eraan? Wie gaat voor intense, pure smaak en een lekkere knapperige structuur, kan echt beter 8o gram ambachtelijke ontbijtspek nemen, dan 120 gram industrieel spek. Of je nu spekpannenkoeken gaat bak ken of bijvoorbeeld dit lekkere Proven^aalse groenteschoteltje met sperziebonen (zie recept) wilt maken. Het is eigenlijk ver wonderlijk dat beide totaal ver schillende producten dezelfde naam mogen dragen. Aan industrieel spek worden vaak bindmiddelen toegevoegd om het vocht vast te houden, en additie ven om de kleur positief te beïn vloeden. Soms zelfs suiker, dat ka- ramelliseert tijdens het bakken, zodat er alsnog een bruin kleurtje ontstaat. Ambachtelijk spek kleurt door natuurlijke indroging een beetje richting roodbruin in roomwit, terwijl industrieel spek helderrode streepjes houdt in een verder spierwitte omgeving. Rara, hoe kan dat? In Frankrijk heten de lekkerste magere spekjes mignonettes. Ze worden gesneden van het uiterste (en dus magerste) stukje van de rugspier van het varken, ook wel mignon genoemd. Meer vlees dan vet, dat bite krijgt door het knap perig te bakken in de olie. Het vet dat eruit smelt, geeft een intense, hartige vleessmaak aan je gerech ten. Maak je een salade met gebak ken spekjes, gebruik dan vooral het bakvet als basis voor de dres sing. Voeg het wel lauwwarm toe, gestold is het niet goed te verwer ken. Spek is, goed verpakt, wel twee weken houdbaar op een dro ge plek in de koelkast. Het WK voetbal is een mooie aanleiding om de aandacht eens te richten op de duizelingwekkend kleurrijke Zuid-Afrikaanse keuken. Vooral om er van te proeven, want de regenboogkeuken is een wereldfeestje voor de smaakpapillen. Culinair Zuid-Afrikaans Bredie stoofpot Braai barbecue Sjop en dop neem je eigen eten en drinken mee (naar de braai) Sosatie spiesen Roosterbroodjes brooddeeg op stok, gebakken in open vuur Biltong repen gedroogd rundvlees Putupap maïspap (vaak als ontbijt gegeten) Mealiebrood maïsbrood door Puck Kerkhoven foto's Karei de Vos Tijdens het WK draait het om het verdedigen van de nationale kleur. Als het aan ons ligt, kleurt heel Zuid-Afrika oranje. Sport verbroe dert, ja. Maar als ergens de scheids lijnen juist vervagen, dan is het wel in de Zuid-Afrikaanse keuken. Niet voor niets noemen de vele verschillende bevolkingsgroepen het liefkozend hun Rainbow kit chen. Van Indiaas en Maleis tot Zu lu, Afrikaans en West-Europees: al le kleuren zijn erin vertegenwoor digd en samen vormen ze een fas cinerend geheel. Mooie gelegen heid om eens wat Zuid-Afrikaanse specialiteiten op tafel te zetten. Wordt het een bredie (stoofpot) of gaan we aan de braai zoals ze een uitgebreide barbecue hier noe men? Zuid-Afrikanen zijn dol op uitnodigen, maar het is heel ge bruikelijk dat iedereen dan zijn ei gen eten en drinken meebrengt. Dat doet best Hollands aan. De Zuid-Afrikanen noemen zo'n feest je sjop en dop. Bekendste Zuid-Afrikaanse ge recht is waarschijnlijk de bobotie: een kruidige ovenschotel van run dergehakt met rozijnen en appel. Kenmerkend zijn het gulle gebruik van kerrie, het gele kruidenmeng sel dat duidt op een Maleis/India se achtergrond, en het custard bo- venlaagje, dat juist weer typisch Portugees is. Samengebracht in één ovenschotel levert het in ieder geval een heerlijk bord- op-schoot- gerecht op. Makkelijk voor te berei den, dus uitermate geschikt voor een avondje voetbal kijken. Geen Zuid-Afrikaanse maaltijd zonder chutney. Is het niet als bij gerecht of in verdunde vorm als saus, dan is het wel in het gerecht verwerkt. Het rijpe fruit (vaak mango, abrikoos of pruim) geeft die kenmerkende zondoorstoofde, licht zoete smaak. Ui, knoflook en peper zorgen voor de kick en de specerijen voor een rijk, exotisch aroma. En dat allemaal met één le peltje uit een potje, handig! Kook- liefhebbers maken hun chutneys natuurlijk zelf, maar er zijn ook heel goede in de winkel te koop. Meest bekende is die van Mrs Balls: een groot merk in Zuid-Afri ka, dat ook hier in goed gesorteer de speciaalzaken te koop is. Je kunt chutney lang goed houden in de koelkast. Zuid-Afrikanen dip pen er zelfs 's ochtends hun gebak ken ei in. Nog en beroemd Afrikaans pro duct is de biltong. Dat is een ge droogde reep mager rundvlees van circa centimeter, die vaak wordt gegeten als hartige snack. Een beet je vergelijkbaar met de Engelse en Amerikaanse beefjerky. Echte bil tongmomenten zijn tijdens een borrel of braai, film of rugbywed strijd. Vooruit, tijdens de voetbal wedstrijd mag ook. Het vlees wordt gezouten en op vele manie ren gemarineerd, voor het drogen. Vandaar dat de één meer naar kruidnagel smaakt (zoals onze har de worst) en de ander juist meer naar ui, knoflook of steranijs. De vreemde naam biltong komt uit het Nederlands. Bil staat voor het deel waaruit het vlees is gesneden en tong voor de vorm. Je hebt ook biltong van struisvogel-, ezel- en koedoevlees. In de sosatie, samen met de boere- wors onmisbaar bij elke braai, komt het multiculturele, multi-et- nische karakter van de Zuid-Afri kaanse keuken mooi naar voren. Qua vorm en bereidingswijze lijkt deze gegrilde vleesspies het meest op een Indonesische saté. Maar de kruidige kerriemarinade is Maleis/Indiaas en het toevoegen van stukjes spek duidt op Engelse en Nederlandse invloeden. Het ge bruik van gedroogde vruchten, in dit geval abrikozen, is typisch iets van deze streek, maar komt ook in de Arabische wereld veel voor. So- saties worden in Zuid-Afrika meestal gemaakt van lamsvlees, maar ook van kip, geiten- of zelfs apenvlees. Leuk om te weten: de beste kok van Afrika is volgens internationa le culinaire journalisten al jaren lang de Nederlandse Margo Janse. Zij kookt de sterren van de Afri kaanse hemel in haar restaurant Le Quartier Francais, in Fransch- hoek in de Westelijke Kaapprovin cie, waar ook heel mooie wijnen vandaan komen. reageren? consument@wegener.nl Sterke laarzen van Nokian uit Finland In Nederland gebruiken we laar zen voornamelijk als regenschoei sel. Maar er zijn ook werklaarzen, zoals die van Nokian in Finland. Voor professioneel gebruik, of voor in en rond het huis, voor zo mer en winter. Desgewenst met stalen neus. Ook zijn er laarzen voor bergwandelaars. Voor infor matie, prijzen, verkooppunten of aanschaf, zie: www.martinellenbroek.nl Waterpomptang voor klussen met één hand Gereedschapfabrikant Skandia komt klussers die handen tekort komen tegemoet met de quick lock. Deze nieuwe waterpomp tang is met één hand te bedienen. Geheel geopend wordt de water pomptang, die 22,99 euro moet kosten, met de bek op het vast of los te draaien voorwerp geplaatst, waarna de tang met één hand kan worden dichtgeknepen. www.skandia.nl benodigdheden: 400 gram verse sperziebonen; 4 grote, vastkokende, nieu we aardappels; 2 eetlepels olijfolie; 100 gram mager ontbijtspek in reepjes; 1 flinke ui, gesnipperd; 2 flinke tenen knoflook, fijngehakt; 1 eetlepel witte wijnazijn; 1 eetlepel balsamicoazijn; versgemalen pe per en zout; grof gehakt selderijblad. bereidingswijze: Maak de sperziebonen schoon, verwijder puntjes en even tuele harde draden. Breek in stukjes. Breng in een grote pan ruim wa ter aan de kook en voeg de boontjes toe. Laat ze in 6 minuten beet gaar worden. Giet de boontjes af en dompel ze onder in schaal koud water met ijsklontjes. Zo blijven de boontjes mooi groen en knappe rig. Laat ze uitlekken. Snijd de aardappels in schijven van 1 centimeter en kook ze net gaar. Schenk een laagje olie in een braadpan, bak hier in de reepjes spek tot randjes bruin kleuren. Schep de spekreepjes uit het vet, doe de uisnippers erbij en bak tot ze glazig zien. Voeg de knof look toe. Bak 1 minuut mee. Niet langer, anders wordt de knoflook bitter. Blus af met wijnazijn en balsamicoazijn. Voeg de boontjes, de aardappel en de spekreepjes toe. Schud even op of roer voorzichtig door. Kruid met zout en flink wat verse peper. Laat even goed doorsto ven. Roer op het laatst het gehakte selderijblad erdoor. Geef bij deze zomerse eenpansmaaltijd gebakken verse worst of een stukje gegrilde tonijn met citroen. Lekker met glas frisse Provengaalse rosé. tip: Je kunt deze groenteschotel ook maken met wortel en witte bonen. Kruid het mengsel dan met tijm en geef er gebakken merquezworst- jes bij. Barbecueën voor het nationaal kampioenschap Vanaf vandaag tot en met zondag kunnen alle liefhebbers van bui ten koken hun hart ophalen bij de grootste barbecueshow van Ne derland. Vier dagen lang staat Landgoed Hoekelum in Benne- kom in het teken van buiten bra den en koken. Zondag 20 juni wordt vanaf 11 uur gestreden om het nationaal kampioenschap bar becueën. Voor meer informatie: Q www.nkbbq.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72