61 buit Was de ramp te voorzien? T^Tm.nute spectaculaire iy 'Een razende stroom van modder' Caravans dobberen over de camping NOODWEER Bijna twintig doden in Frankrijk Kroatië, Montenegro, Griekenland Griekenland, Turkije, Kroatië Rome a.€ 1460,- Canarische eilanden en Madeira Boek op cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 cruisewinkel.nl donderdag 17 juni 2010 Een man ruimt de rommel op die het verwoestende water in zijn huis heeft achtergelaten in Draguignan in het zuiden van Frankrijk. foto Lionel Cironneau/AP door onze correspondent Cees van Zweeden Het begon rond vijven te regenen. Enkele uren la ter waren minstens vijf tien mensen dood, za ten 1200 anderen vast in hun auto of op het dak van hun huis, was de gevangenis ontruimd en waren jongeren in Haïtiaanse stijl aan het plunderen geslagen. Welkom aan de Cöte d'Azur. Tweehonderdduizend gezinnen za ten in het donker, campings wa ren leeg, de luchthaven was geslo ten, het treinverkeer gestremd. Ne gentig Nederlanders waren hun ca ravan of auto aan het wassende water kwijtgeraakt. Dat was dinsdag. Gisteren, kwam in Parijs de Senaat onder een strak blauwe hemel bijeen om haar rap port over de storm Xynthia vrij te geven. Die storm had afgelopen fe bruari 53 levens geëist. De senato ren constateerden wat 'gebreken' in het waterbeheer. Daar waren ze het in Draguignan, epicentrum van de overstroming, wel mee eens. De onderprefect, Corinne Orzechowski, rapporteer de: „Het hart van de stad is ver nield, extreem aangetast. Er liggen karkassen van auto's, wegen zijn ingestort en huizen opengereten." Ruim vijftig doden in februari, waarschijnlijk twintig nu. Dat roept een voor de hand liggende vraag op: kunnen overstromingen niet worden voorspeld? Wie in de Ardennen gaat kanoën, kan bijna op de centimeter nauwkeurig de hoogte van het water opvragen. De autoriteiten wezen op de onge meen zware regenval: de streek rond Draguignan kreeg in luttele uren 300 millimeter water, even veel als Parijs in een halfjaar. Dit was sinds 1827 niet meer voorgeko men. En zware regen valt gewoon lijk aan het einde van de zomer, wanneer hete lucht uit de Sahara botst met de relatief koude Franse lucht. Ongebruikelijk dus. Niettemin had Méteo France, het Franse KNMI, maandag al voor het onweer gewaarschuwd. Pro bleem was echter dat niemand de voorspelde regenval had 'vertaald' in waterstanden. Volgens Laurent Roy, als directeur verantwoordelijk voor onder meer de waterhuishouding in de regio, zijn stroompjes als de Argens te klein voor een goede voorspelling. PRIJSVERLAGING. Venetië, Dubrovnik, Corfu, Pireaus, Argostoli, Kotor, Ancona, Venetië MSC Armonia**** Vertrek: elke maandag van 5 juli t/m 13 september Duur: 8 dagen Inclusief vluchten V.3. 1150,- Rome, Dubrovnik, Corfu, Katakolon, Santorini, Kusadasi, Piraeus, Messina, Rome ms Noordam***** Vertrek: 19 augustus, 8 september Duur: 11 dagen Inclusief vluchten V. Tenerife, Madeira, La Palma, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, Tenerife Aida Blu****+ Vertrek: elke zaterdag van 11 september 2010 t/m 2 april 2011 Duur: 8 dagen Inclusief vluchten V.3975,- Ze komen al jaren in Frankrijk, maar dit heb ben ze nog nooit meege maakt, zeggen Eef en Mieke Uiterwijk uit Zwolle die op een camping staan in Port Gri- maud, in de buurt van St. Tropez. Volgens het echtpaar was het weer al een paar dagen onbestendig, maar begon het dinsdag heftig te regenen. Toen ze terugkwamen van een tochtje bleek hun caravan in een 'meerje' te staan. De schade viel mee, omdat de camping rela tief hoog ligt. Eef vertelt via de mobiele telefoon: „We rijden nu naar Nice om onze dochter en vriend van het vlieg veld op te halen. Wat we onder weg zien: tientallen caravans die door het water tegen bomen zijn gesmakt. Afgrijselijk. We begrijpen dat er ook doden zijn." Volgens de Zwollenaar is de rit naar Nice moeilijk, doordat vele wegen afge sloten of niet begaanbaar zijn. Ben Akkermans uit Bavel kwam dinsdag met vrouw en enkele fami lieleden met de schrik vrij in Draguignan. „Ik zag vanuit ons ap partement dat de Nartuby snel be gon te stijgen, dus het leek me ver standig om de auto op een hoger gelegen stuk te parkeren." Luttele minuten nadat Akkermans te voet terugkwam, werd het wa ter metershoog tegen het apparte mentsgebouw gestuwd waar het gezelschap logeerde. „Achteraf blijkt dat ik heel veel geluk gehad heb. Als het water iets eerder was gekomen, was ik er ook in beland. De meeste doden en vermisten ko men uit Draguignan. Het is een af schuwelijk drama. Angstaanja gend, als je die stortvloed eraan ziet komen. Een razende modder stroom die alle bomen en auto's meeneemt. Intussen zag je in som mige huizen op de eerste verdie ping mensen om hulp zwaaien, terwijl beneden alles op bezwij ken stond." Het appartement van Akkermans en de zijnen bleef overeind. „Het is pas drie jaar oud en we zaten op de tweede verdieping." Deson danks werden de bewoners van het complex dinsdagavond door de politie geëvacueerd. Ze brach ten de nacht door in het zieken huis van het bijna 40.000 inwo ners tellende Draguignan. Levien Vercouteren (70) en zijn vrouw Annie uit Vlissingen heb ben eenzelfde verhaal. Ze stonden op camping Pont d'Argens bij Fre- jus. Ook zij moesten midden in de nacht een veilig heenkomen zoe ken en hebben de nacht in een sporthal doorgebracht. Daar wer den woensdag in de loop van de dag nog mensen binnengebracht met slechts een paar kledingstuk ken aan, die de hele dag op het dak van hun hutje hadden geze ten. „Dan hebben wij alles bij elkaar nog mazzel gehad. Mensen moes ten met helikopters worden geëva cueerd. Je weet niet wat je ziet. Het water gulpt over de weg en over de bruggen. De caravans die goed afgesloten waren, dobberen als doosjes over de camping." Vercouteren weet nog niet of hij meteen terug gaat zodra hij en zijn vrouw hun spullen uit de caravan hebben kunnen halen. Als er nog wat te halen is. Ze zouden nog tot 11 juli blijven, maar of dat er van komt weet hij nu nog niet. Vercouteren is trouwens vol lof over de manier waarop de autori teiten de slachtoffers hebben opge vangen. Ook de plaatselijke bevol king heeft zich daarbij niet onbe tuigd gelaten. Bij de alarmcentrale van verzeke raar ZLM zijn in totaal veertien schademeldingen binnengeko men, waarvan zeven van Zeeuw en. De meeste meldingen" kwamen uit het gebied Draguignan, Roque- brun-sur-Argens en Frejus. Twee mensen meldden zich bij de ZLM omdat ze hun auto hadden moe ten achterlaten nadat ze in een greppel waren gereden. Anderen vertelden dat hun caravan tot aan de raampjes in het water stond. Volgens Dennis van Ham van de ZLM dekt een cascoverzekering van een caravan, een reisverzeke ring of een allriskverzekering voor de auto ook schade als gevolg van natuurgeweld. Assistentie van de ANWB of ande re hulpverlening uit Nederland is nog niet mogelijk, omdat grote de len van het gebied onbereikbaar zijn. Prijzen zijn vanaf, per persoon op basis van beschikbaarheid en wijzigingen, inclusief volpension, havengelden en tax. De nieuwe koers in cruisen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6