Boek over Schouwen-Duivelandse 221 Lezingen en bunkerrondleiding bij presentatie boek over Atlantikwall Gemeente wil grotere bezuiniging door de Zeeuwse muziekschool Spelers gezocht voor Zeeuwse korte speelfilm donderdag 17 juni 2010 ERFGOED Bunkerliefhebbers Peter Heijkoop en Jeroen Rijpsma schrijven basiswerk over Atlantikwall door Esme Soesman Hoewel ver voor hun tijd gebouwd, heb ben bunkers altijd een enorme aantrek kingskracht uitgeoe fend op Peter Heijkoop (30) uit Middelburg en Jeroen Rijpsma (37) uit Boskoop. Zo sterk, dat het tweetal de afgelo pen jaren vele archieven heeft doorgeploegd om informatie te verzamelen over deze bouwwer ken, specifiek op Schouwen-Duive- land. Het 240 pagina's tellende re sultaat, het boek De Atlantikwall op Schouwen-Duiveland, plan ning en realisatie 1940-1945, is gistermiddag bij de zogenaamde Walvisbunker in het Slotbos in Burgh-Haamstede gepresenteerd. Het boek werpt (gerangschikt op prikkelend benoemde hoofdstuk ken zoals 'Helse Hofstedes') licht op vele facetten van dat kleine stukje van de ruim 2500 kilometer lange verdedigingslinie, die de Duitsers tijdens de Tweede We reldoorlog langs de kust van West-Europa aanlegden om het hoofd te bieden aan een geallieer de invasie. Over de resten van de Atlantikwall op Schouwen-Duivelandse bodem was tot dusverre nauwelijks gepu bliceerd, schetst Heijkoop de ach tergrond van de inzet van beide au teurs. Terwijl het gebied zich so wieso onderscheidt van de rest van Nederland en Zeeland door de strijd die hier vooral in het laat ste jaar van de oorlog is geleverd: met de bevrijding vanuit zuidelij ke richting kwam Schouwen-Dui veland in de frontlinie te liggen. „De meerwaarde van het boek is dat er nu een mooi afgerond ver haal over dit gebied ligt; een ver haal met een kop en een staart." Met bunkers als rode draad. Heijkoop schat dat er in deze regio grofweg een paar duizend objec ten zijn gebo'uwd; van een stuk of zeventig 'zware' (bomvrije) bun kers tot en met allerlei licht spul Bunkerbezoek De opengestelde bunkers op Wal cheren trekken jaarlijks zo'n 15.000 bezoekers. Wat zo intrigerend is aan bunkers is onder meer te lezen in de epi loog van het boek, waarin de ge meentearchivaris van Enschede te rugblikt op de Schouwse zomerva kanties in zijn jeugd. Peter Heijkoop zegt bunkers als jongen vooral spannend te hebben gevonden. „Op een gegeven mo ment ga je je in de achtergronden verdiepen. Om die informatie ver volgens ook toegankelijk voor an deren te willen maken." zoals toiletgebouwtjes en dergelij ke. Daarvan zijn zo'n twintig zwa re en tweehonderd lichtere objec ten bewaard gebleven. En hoewel die restanten, vooral wanneer het gaat om in natuurgebied gelegen bunkers, niet op de nominatie staan gesloopt te worden - dreigt er wel gevaar. „De staat van onder houd is slecht afgeschermd. En te gen verwaarlozing is zelfs een zwa re bunker uiteindelijk niet be stand. Maar dit is ons cultureel erf goed; het is een belangrijk stuk ge schiedenis dat hier ligt." Met hun boek hopen de twee auteurs, die in 2006 een boek over bunkers op Goeree-Overflakkee afleverden, aan dat besef (en daarmee aan het behoud) bij te dragen. Nog een stap vooruit zou openstel ling van de bunkers voor publiek zijn. De Stichting Bunkerbehoud, waarvan oprichter Heijkoop secre taris is, koestert de wens een be zoekerscentrum te vestigen in de zogenaamde Walvisbunker (zo ge noemd vanwege de scherfmuur die eruit ziet als een walvisstaart) op het duin tussen Slotbos en Zee- peduinen. Deze (ongeveer 15 bij 20 meter grote) bunker diende als hoofdkwartier voor de Duitsers op Schouwen-Duiveland en herbergt onder meer ruimten waarin de ba taljonscommandant werkte en sliep. „Zo maak je het levendig. Bunkers zijn meer dan zomaar een stuk beton." Bunker in aanbouw. foto's archief Peter Heijkoop en Jeroen Rijpsma Niet alleen letters op papier, maar ook beleven. Rond om de presentatie van het boek De Atlantikwall op Schou wen-Duiveland staan zondag 20 juni drie lezingen en twee rondlei dingen gepland. Het boek, dat officieel pas vanaf maandag in de boekhandel te koop is, kan zondag wel al in mu seum De Burghse Schoole worden gekocht. Deze exemplaren worden gesigneerd door de auteurs Peter Heijkoop en Jeroen Rijpsma. In het museum worden deze dag ook lezingen gegeven om 12.15,13-30 en 14.45 uur. Aansluitend op de eer ste en laatste lezing wordt een rondleiding gegeven in het Slot bos, bij het voormalige bataljons hoofdkwartier (de Walvisbunker). De rondleidingen vertrekken rond 13.15 en 15.30 uur. Er zijn 25 plaat sen per bunkertocht beschikbaar. Inschrijven kan vanaf 12.15 en 14.30 uur. Aan de presentatie wordt meegewerkt door de Burgh se Schoole en Natuurmonumen ten. Deze aanpak brengt de ge schiedenis tot leven, denkt Cor Heijkoop - voorzitter van de stich ting Bunkerbehoud en vader van één van de auteurs. „De lucht die je daar ruikt, de beelden die je ziet." In die tijd werd alles 'gebun kerd'; van hospitaal tot woonruim te tot communicatiecentrum. Die functies van weleer zijn nog altijd te herkennen. „Er is over de bouw nagedacht", wijst Heijkoop senior onder meer op de zig-zag gebouw de leidingen die voorkwamen dat er granaten binnen gegooid kon den worden. De Stichting Bunker behoud zou graag - in samenwer king met Natuurmonumenten - op regelmatige basis rondleidingen verzorgen. Het ontbreekt nu ech ter aan voldoende mankracht. „En als je iets doet, moet je het wel goed doen." Aan de vorm van objecten is veelal de functie af te lezen. De bunkers maken deel uit van de Atlantikwall. BURGH-HAAMSTEDE - Aankomend filmmaker Matthijs Meulblok uit Burgh-Haamstede is op zoek naar spelers voor de nieuw te maken film 'Eeuwig Zeeland'. Het gaat om jonge mensen in de leeftijd van 18 tot 26 jaar. Meulblok is deel nemer aan Filmstars 2010, een wedstrijd in samenwerking met Cavak en Maximaal tv. Zijn korte film gaat over een vloek in Zee land. De opnames worden ge maakt op Schouwen Duiveland van maandag 19 tot en met vrijdag 23 juli. De audities vinden plaats op vrij dag 9 juli 2010 in het Schuttershof theater in Middelburg. Info: eeuwigzeeland@gmail.com. VERHALENPARACHUTES Geschiedenismachine van Kris van der Werve schiet parachuutjes af, zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij MEEST GELEZEN 1 .Brandweer houdt vast aan protocol 2.Bezwaren Zevengetijstraat terzijde 3.Sluiting consultatiebureaus TIPS NAAR: schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Ali Pankow ZIERIKZEE - De begroting van de Zeeuwse Muziekschool voor het jaar 2011 vindt geen genade in de ogen van het dagelijks gemeentebe stuur van Schouwen-Duiveland. Het college van B en W adviseert de gemeenteraad niet in te stem men met de concept-begroting. Het college vindt dat de Zeeuwse Muziekschool te weinig bezuinigt. In de begroting wordt uitgegaan van een daling van slechts 0,25 pro cent. B en W vinden dat er 1,25 procent moet worden bezuinigd. Dat percentage zou overeenkomen met de richtlijnen van de Vereni ging van Zeeuwe Gemeenten (VZG). Volgens directeur Willem Smit van de Zeeuwse Muziek school ligt de zaak wat genuanceer der. „Wij hebben heel lang moe ten wachten voor de VZG-richtlij nen afkwamen. Daarna is er drie maal een schrijven overheen geko men waarin de percentages weer veranderden. De laatste brief van de VZG dateert van 25 mei. Daarin wordt uiteindelijk uitgegaan van een bezuinigingspercentage van 2 procent. Dus die 1,25 procent die het gemeentebestuur noemt, lijkt me ook niet te kloppen", zegt Smit. Hij benadrukt dat de begro ting voor een bepaalde datum moet worden ingediend. „In over leg zelfs met de VZG zijn wij toen bij de opstelling van de begroting uitgegaan van 0,25 procent bezuini ging. Later kwam er een schrijven dat het 2 procent zou worden, zijn de 1 procent nog om in te halen over 2010 en 1 procent voor 2011. Toen ontstond ook al verwarring omdat de gemeenten vanaf dat moment ten onrechte uitgingen van in totaal 3 procent." Volgens Smit geven eerst het lange uitblijven en later de veranderin gen in de richtlijnen van de VZG veel verwarring bij meerdere instel lingen en gemeenschappelijke rege lingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64