301 sport De eredivisie is een reus Wintermuts maakt ineens plaats voor 'Verbeek hoeft niet te vrezen voor zijn baan' Maradona haalt uit naar Pele en Platini Lichte hernia voor Cianluigi Buffon Frankrijk mag derde keeper niet vervangen Barry keert terug in de basis bij Engeland NEDERLANDSE COMPETITIE De eredivisie mag dan kwalitatief steeds verder af kalven, op het WK telt de Nederlandse competitie nog wel degelijk serieus mee. SOUTH AFRICA 2010 FIFA Ajax hofleverancier WK-team I donderdag 17 juni 2010 JOHANNESBURG Bondscoach Pim Verbeek van Au stralië hoeft tijdens het WK niet te vrezen voor zijn baan. Dat bena drukte bondsvoorzitter Ben Buck ley van de Australische voetbal bond gisteren. De positie van Verbeek staat na de ontluisterende 4-0-nederlaag tegen Duitsland onder druk. De Australi sche media eisen het vertrek van de 54-jarige Nederlander. „Pim heeft een uitstekende job voor het Australische voetbal gedaan", zegt Buckley. PRETORIA Diego Maradona heeft gisteren uit gehaald naar de Braziliaanse voet ballegende Pele en Uefa-voorzitter Michel Platini. De bondscoach van Argentinië reageerde daarmee op uitspraken die over hem werden gedaan. Zo zei Pele maandag dat Maradona alleen maar bondscoach was geworden vanwege het geld. „Pele moet terug naar het mu seum, zei Maradona." En over Plati ni zei hij: „Ik heb met Platini nooit een goede relatie gehad. Maar we weten allemaal dat Fransen den ken dat ze beter zijn dan de rest." PRETORIA Italië lijkt de laatste twee groeps wedstrijden van het wereldkampi oenschap voetbal niet te kunnen beschikken over Gianluigi Buffon. De doelman heeft een lichte hernia én last van een zenuw in de onder rug, zo bleek gisteren uit onder zoek. Buffon liep de blessure maan dag in de wedstrijd tegen Paraguay op. Tijdens de rust werd hij vervan gen door door Federico Marchetti. Het is volgens arts Enrico Castellac- ci lastig aan te geven hoe lang Buf fon nodig heeft om van de blessure te herstellen. KNYSNA Frankrijk mag geen vervanger op roepen voor Cedric Carrasso. Dat heeft wereldvoetbalbond Fifa laten weten. De doelman van Girondins Bordeaux liep maandag op de trai ning een forse dijbeenblessure op en kan niet meer in actie komen. Frankrijk hoopte dat de Fifa toe stemming zou geven om Carrasso te mogen vervangen door Stépha- ne Ruffier van AS Monaco. Dat had echter eerder gemoeten. Carrasso is de derde doelman van Frankrijk achter Lloris en Mandanda. RUSTENBURG Gareth Barry keert morgen tegen Algerije terug in de basiself van En geland. Volgens bondscoach Fabio Capello is de middenvelder fit ge noeg om aan het tweede duel in groep C te beginnen. In de eerste wedstrijd tegen de Verenigde Sta ten ontbrak Barry nog door een en kelblessure. „Hij zal spelen. Hij traint goed en heeft geen proble men", aldus Capello gisteren tegen de BBC. Engeland hoopt met de rentree van Barry de balans in het elftal te herstellen. WORLD CUP door Barry van der Hooft en Leon ten Voorde JOHANNESBURG - Opeens dook hij zondagavond in Durban op, als in valler bij Australië: Nikita Ruka- vytsya. Nikita wie? Zelfs bij de grootste voetballiefhebber zal niet meteen een lampje van herken ning gaan branden. Voor alle duidelijkheid: Ruka- vytsya stond het afgelopen jaar on der contract bij FC T\vente, maar zelfs in Tukkerland kennen ze de aanvaller niet of nauwelijks. Ruka- vytsya speelde geen minuut in het seizoen van de kampioen. Van de Nederlandse eredivisieclubs is Ajax hofleverancier voor het WK voetbal in Zuid-Afrika. De Amster damse club heeft negen spelers af gevaardigd. FC Twente is met ze ven spelers vertegenwoordigd, AZ neemt met vijf geselecteerde voet ballers de derde plaats in. Van Ajax behoren drie spelers tot de selectie van Oranje: Maarten Stekelenburg, Gregory van der Wiel en Demy de Zeeuw. Christian Eriksen en Dennis Rommedahl dra gen het shirt van Denemarken, Ni colas Lodeiro en Luis Suarez dat van Uruguay, Eyong Enoh is een vaste waarde bij Kameroen en Mar- ko Pantelic staat in de spits bij Ser vië. i Sander Boschker is bij het Neder lands elftal de enige speler van FC Twente. Van de landskampioen zijn ook David Carney, Nikita Ruka- vytsya (beiden Australië), Blaise N'Kufo (Zwitserland), Bernard Par ker (Zuid-Afrika), Cheick Tioté (Ivoorkust) en de naar Fenerbahqe verhuisde Miroslav Stoch (Slowa kije) van de partij op het WK. AZ heeft vijf spelers afgestaan: Stijn Schaars, Brett Holman (Austra lië), Héctor Moreno (Mexico), Ser gio Romero (Argentinië) en Simon Poulsen (Denemarken). Bij de Australische selectie is de eredivisie sowieso een geliefd ge spreksonderwerp aan tafel en dat komt niet alleen omdat bonds coach Pim Verbeek een Nederlan der is. Op het wedstrijdformulier tegen Duitsland stonden ook Brett Holman (AZ) en David Carney (FC Twente), terwijl Luke Wilkshi- re (ex-FC Twente), jason Culina (ex-Ajax, Twente en PSV) en Brett Emerton (ex-Feyenoord) al jaren basisspelers zijn. Als ze willen kun nen de Socceroos elke avond de klompendans doen. Al die 'Nederlandse Aussies' staan niet op zich. In eigen omgeving hebben we wel eens de neiging laatdunkend over de eredivisie te doen, maar de zelfverklaarde Mic ky Mouse-competitie zou je op het wereldtoneel met een beetje overdrijving best een reus kunnen noemen. Neem de Denen. Zij had den afgelopen maandag net zoveel spelers uit de eredivisie (Romme dahl, Enevoldsen en Poulsen) op het veld als de Nederlanders: drie om drie. Het komt op dit WK bijna elke wedstrijd voor dat een paar beken den uit Nederland elkaar de hand kunnen schudden voor de aftrap. Maar liefst 34 spelers op het WK waren het afgelopen seizoen actief in de eredivisie. Daarmee neemt de competitie de zesde plaats in, achter de groot machten Engeland, Duitsland, Ita lië, Spanje en Frankrijk. En dan hebben we het nog niet eens over al die spelers die tegenwoordig el ders spelen, maar wel een verle den in de eredivisie hebben. Denk aan Nwankwo Kanu (Nige ria), Steven Pienaar (Zuid-Afrika), Ji-Sung Park (Zuid-Korea), Geor- gios Samaras (Griekenland), Mi chael Bradley (Amerika), Danko Lazovic (Servië), Keisuke Honda (Japan) en Salomon Kalou (Ivoor kust). Zet ze zo bij elkaar en er ont staat toch een aardig lijstje. Wie naar al die namen kijkt ziet een op vallende overeenkomst: alle spe lers zijn op jonge leeftijd naar Ne derland gekomen en hebben de Hoe het team het op het WK zou doen, zullen we nooit weten. Maar er valt een aardig elftal te maken van de voetballers die voor andere landen uitkomen en in de eredivisie spelen of hebben gespeeld. Ze mogen dan in het systeem van Oranje opereren. De 23 gekozen spelers bij elkaar: Doelman Verdediging Controleurs Michel Bastos (Brazilië, ex-Excelsior) Eyong Enoh (Kameroen, Ajax) Aaron Mokoena (Zuid-Afrika, ex-Ajax) Carlos Saicido (Mexico, PSV) fiv, i Cheikh Tioté (Ivoorkust, FC Twente) Luke Wilkshire (Australië, ex-FC Twente) Doelman Vladimir Stojkovic (Servië, ex-Feyenoord) Coach Morten Olsen (Denemarken, ex-Ajax) eredivisie gebruikt als eerste op stap naar een mooie carrière in Eu ropa. De Nederlandse competitie als kraamkamer van het internatio nale voetbal, het is een rol om te koesteren in Zuid-Afrika. Maar de eredivisie als trap op weg naar hogere doelen kan soms ook een nadeel zijn. Daar is Luis Sua rez nu wel achter. Hoeveel goals hij ook heeft gemaakt voor Ajax, bij de grote clubs in Europa zullen ze altijd zeggen: 'niet overdrijven, het is maar Nederland'. Hij moet het eerst maar eens bewijzen op het echte podium. Daarom is dit door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - De selectie van het Nederlands elftal stapt van avond in het vliegtuig naar Dur ban. De koude, gure omgeving in Johannesburg wordt verruild voor een stad waar het ruim twintig gra den warmer is. Van de winter naar de zomer, wat voor effect heeft dat op de voetballers? Stap een restaurant in Johannes burg binnen en je kijkt je ogen uit. De tafeltjes zijn bezet door ver kleumde bezoekers, met dikke jas sen aan en warme mutsen op. De winter is ingetreden in Zuid-Afri ka en dat hebben de spelers van Oranje ook al gemerkt. Afgelopen maandag hadden ze het gevoel in een kookpan te spelen, een paar dagen later ligt de temperatuur rond het vriespunt. Vanaf vanavond, als het vliegtuig in Durban landt, is het weer hele maal anders voor Oranje. De win terse temperaturen worden dan verruild voor een subtropisch kli maat. Er kan weer in een korte broek en een shirt getraind wor den, want in Durban schijnt de zon uitbundig. De wisselende om standigheden passen bij dit WK. Over de hoogteverschillen is al veel gezegd en geschreven, over de temperatuurverschillen nog niet. In Oudtshoorn, een plaats in de Westkaap, viel twee dagen geleden een mooie laag sneeuw. Net als een eindje verderop op de Tafel berg in Kaapstad, waar Oranje vol gende week de laatste poulewed strijd speelt tegen Kameroen. Maar in Durban, in het oosten van het land, was het op hetzelfde mo ment ruim twintig graden. Het Ne derlands elftal gaat van 1700 meter naar zeeniveau en van een trai ning met wintermutsen naar een oefensessie in zomeroutfit. De wisselende omstandigheden ge ven het WK een extra dimensie, vindt Raymond Verheijen. De in spanningsfysioloog is tijdens dit WK in dienst van de Zuid-Kore- aanse bond en heeft de tempera tuurverschillen aan den lijve on- dervonden. „Na een zware trai ning gaan de spelers altijd even buiten het zwembad in", vertelt Verheijen. „We hebben het vorige week meegemaakt, dat ze 's mid dags dat zwembad in gingen en de volgende dag met mutsen en hand schoenen moesten trainen omdat de temperatuur ineens een flink stuk lager lag. Maar ze klagen er niet over, Koreanen zijn die lage temperaturen wel gewend." Omdat Zuid-Afrika zo groot is, zijn de weersomstandigheden uit eenlopend. Het land kan grofweg in vier zones worden verdeeld: het noord(oost)en, de oostelijke kust, de Kaap en de binnenlanden. De speelsteden Polokwane en Nel-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32