Ik ben in mijn leven nog nooit Spanje valt al meteen uit zijn rol 28 Mimi: Prutsdag Éi De Japanse verdediger die volgens vaste patronen denkt komt hem liever niet tegen. Te frivool, te onvoorspelbaar. Eljero Elia is zon spe ler die een wedstrijd vanuit het niets kan openbreken voor Oranje. "ZlTwoP" °P b sep gHf" \aÈÈÜL WW 1 donderdag 17 juni 2010 Cl door Bert Maalderink Eljero Elia heeft tot nu toe tien interlands achter zijn naam staan. Zijn debuut was tegen Japan op 5 sep tember 2009. FRIVOOL EN ONVOORSPELBAAR In de Tour de France heb je rustdagen, tijdens het WK-voetbal ook. Gisteren was zo'n dag. De wedstrijden gingen gewoon door, maar het Nederlands Elftal niet. De internationals waren vrij. Het enige dat ze op het program ma hadden staan was een perscon tact: dertig minuten praten met journalisten. Daarvoor en daarna mochten ze iets voor zichzelf doen. Dat begon 's ochtends met geza menlijk koffiedrinken ergens in Jo hannesburg. Dat weet ik omdat we de spelersbus toevallig zagen staan bij een etablissement in de stad. 's Middags werd er in groep jes gegolft, geshopt en in het hotel rondgehangen. Rondhangen bij voetballers bete kent kaarten, tafeltennissen en bil jarten. Dat was 25 jaar geleden zo en nu nog steeds. Joris Mathijsen en Mark van Bommel vertelden het zelf tegen me. Mathijsen klaverjast in een groepje met Heitinga, Sneijder en Van der Vaart. Van Bommel speelt het Bel gische kaartspel double king met Ooijer, Robben en Kuijt. Wat moeten we met die informa tie? Eigenlijk niks, behalve dat we nu weten wie er wat met wie doet binnen de muren van het spelers hotel. Dat was de essentie van de reporta ge die ik gisteren maakte. Verder was er geen nieuws. Ik vond het dan ook een beetje een prutsdag en snap heel goed dat de televisiekijkers zich afge vraagd hebben of deze dag wel een reportage verdiende in het WK-journaal en de Sportzomer van gisteravond. Mijn antwoord is: ja natuurlijk. De schijnwerpers staan deze we ken zo op het Nederlands Elftal ge richt dat elke beweging van de in ternationals gemeld moet worden. Ook al is dat amper een beweging zoals gisteren. Maar ik heb er een slecht gevoel aan overgehouden. Er viel me wel iets op: Mark van Bommel is de ge boren aanvoerder van dit Oranje. Toen ik hem een vraag stelde over de opstelling voor de wedstrijd van zaterdag tegen Japan, ant woordde hij als een leider. Bij Bayern Munchen draagt hij de aanvoerdersband wel, bij het Ne derlands Elftal niet. Dat heeft ongetwijfeld te maken met het feit dat zijn schoonvader de bondscoach is. Ze willen allebei de schijn vermijden dat Van Bom mel daardoor een streepje voor heeft bij Van Marwijk. Dat is begrijpelijk, maar wel jam mer. Want er is niemand in de se lectie van Oranje die zo welover wogen, goed geformuleerd en dui delijk antwoord geeft op vragen als Mark van Bommel. Daar moet je het van hebben op dagen zoals gisteren. Eigenlijk had Arjen Robben het nog het best voor elkaar, die stond in Johannesburg gewoon op het trainingsveld. Eljero Elia, die hier de Deense keeper Thomas Sörensen omspeelt, hoopt op een basisplaats tegen Japan. foto Georgi Licovski/EPA door Wilber Hack DEN HAAG - Twee jaar geleden leek Spanje door het behalen van de Europese titel afgerekend te heb ben met het gegeven dat het land zelden goed presteert tijdens de eindronde van een groot toernooi. Maar bij de openingsbeurt tijdens het WK vielen de Spanjaarden gis teren al meteen uit hun favorieten- rol. Het duel met Zwitserland in Durban eindigde in een ontluiste rende 1-0-nederlaag. Het was de tweede verliespartij in vier jaar tijd. De laatste nederlaag leed Spanje bijna een jaar geleden ook op Zuid-Afrikaanse bodem. In Bloemfontein bleek de Verenigde Staten in de halve finale van de Confederations Cup met 2-0 te sterk. En gisteren dus de Zwitsers, die nog nooit van de Spanjaarden gewonnen hadden. Had Nederland met Robben een twijfelgeval, Spanje kende er twee: het was de vraag of Andres Iniesta en Fernando Torres de aftrap in het Durban Stadium zouden ha len. Bondscoach Del Bosque be gon met de middenvelder en liet Torres - in april geopereerd aan zijn knie - aanvankelijk op de bank. Spanje voelde zich bij de start ge steund door een galavoorstelling tijdens het laatste optreden. Bij de uitzwaaiwedstrijd vorige week overklaste de ploeg Polen met 6-0. Niets wees toen in de richting van een stroeve start voor de regerend Europese kampioen. De ploeg bevestigde het beeld dat favorieten - Duitsland uitgezon derd - het moeilijk hebben tijdens de eerste ronde van het WK. Te gen de massief verdedigende Zwit sers moest Spanje het spel maken. Maar de normaal ragfijne combina ties stokten, ook al omdat het vaak net een fractie te lang duurde om de bal onder controle te krijgen. Bovendien miste Spanje - net zo als Oranje - diepgang op het mid denveld. Xavi, Busquets en Iniesta, de drie middenvelders van Barcelo na, speelden te veel 'in' de bal. Om dat Busquets zich inmiddels meer een voetballer dan een breker voelt ontbrak de verdedigende ba lans. Die kwetsbaarheid werd Spanje na de rust fataal. Een on schuldig ogende dieptepass van Eren Derdiyok ontregelde de de fensie. Doelman Iker Casillas kwam onnodig zijn doel uit. Via het lichaam van de uitglijdende Gerard Pique rolde de bal voor de voeten van Gelson Fernandes, die overigens in buitenspelpositie stond. De in Kaapverdië geboren middenvelder bezorgde de Zwit sers een droomstart. Spanje deed er nog van alles aan om een nederlaag te vermijden. De snelle Jesus Navas zorgde voor meer dreiging. Ook Torres kwam nog van de bank, maar kwam niet verder dan een schot uit de draai, dat royaal over ging. Xabi Alonso hamerde de bal uit een corner nog op de lat. Van alle favorieten be leefde Spanje dus de slechtste start. „Maar het WK is nog niet verloren", reageerde Del Bosque. „Het was onze dag niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30