Zeeuwse winkels in de uitverkoop 21 zeeland Dimitri P. krijgt jaar gevangenisstraf Kick Wilstra PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! Het Zeeuwse winkelbestand staat onder grote druk. In drie jaar tijd verdubbelde de leegstand en nu staat voor meer dan 14 voetbalvelden aan vloeroppervlakte leeg. Winkelleegstand in Zeeland Symposium over brak moeras aan Zeeuwse kust donderdag 17 juni 2010 door Willem van Dam Het is altijd wat. Nu is het weer De Bal. Die deugt niet, zeggen ze. De Bal zwabbert. En daar houden voetballers niet van. Verwende types, die voetballers van tegenwoordig. De Van der Vaartjes, de Sneijdertjes, de Van Persies - leuke spelers, maar altijd maar klagen hè? Over een bal die niet doet wat zij willen, over het gras dat zo stroef is, over het getoeter dat van de tribunes klinkt. Hadden we Kick Wilstra nog maar. Kick Wilstra ooit over de kwaliteit van De Bal horen mekke ren? Welnee! Terwijl hij daartoe toch alle reden had. Kick schopte destijds tegen een bal die met recht 'het bruine monster' heette. Een loodzwaar lederen gevaarte was het, dat met een lederen ve ter bijeen werd gehouden. Kreeg je dat ding tegen je kop, dan liep - je weken nadien nog met een barstende koppijn rond. Kon Kick niks schelen. Die deed wat hij moest doen. Hij plaatste z'n blon de kuif onvervaard tegen dat 'brui ne monster' om zijn ploeg in de laatste minuut naar de zege te koppen. Ach, hadden we nog maar een echte Kick Wilstra; een vent van beton, watervlug en bovenal: reu ze sportief. Hij was het geestes kind van striptekenaar Henk Sprenger, die in de jaren vijftig drie fabuleuze vaderlandse voet ballers (Kick Smit, Faas Wilkes en Abe Lenstra) tot één wondermid- voor smeedde. Bijna twintig strip boekjes lang liet hij hem de span nendste avonturen beleven. Onze Kick speelde voor Victoria, het En gelse Malton Rovers, het Italiaan se Titan en natuurlijk voor het Ne derlands elftal. Kick werd ge vreesd door alle tegenstanders. Zo zeer zelfs, dat hij vlak voor een belangrijke wedstrijd werd ont voerd. Maar Wilstra zou Wilstra niet zijn als hij niet wist te ont snappen en op de valreep het ver lossende doelpunt scoorde. Als ik bondscoach was wist ik het wel. Ik zou de Nationale Elf ver plichten om morgenavond voor het slapen gaan een Wilstraatje te lezen. Dan winnen we zaterdag gegarandeerd van Japan. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen:duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over" abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie LEEGSTAND WINKELS door Marcel Modde en René Schrier D e klad zit er flink in. Liet zich begin dit jaar al aanzien dat het Zeeuwse winkel bestand op landelij ke schaal hard achteruit boerde, de afgelopen maanden heeft die ten dens zich doorgezet. Over het eer ste kwartaal werden in de provin cie vijfhonderd leegstaande winkel panden geregistreerd. Dat betreft niet alleen detailhan del, maar ook makelaarskantoren, banken en hypotheekwinkels. De economische recessie speelt daarin beslist een rol, zegt Gertjan Slob van Locatus, een landelijk bureau dat de omvang van het winkelbe stand in Nederland en België bij houdt. „Maar de crisis slaat overal even hard toe. In Zeeland speelt de vergrijzing van de bevolking heel sterk mee. Dat zie je ook in andere provincies waar de leeg stand het grootst is, zoals Gronin gen en Limburg. Natuurlijk heb ben senioren ook spullen nodig. Maar feit is dat ze gemiddeld min der vaak (bijvoorbeeld) om nieu we kleren of elektronica gaan. Neem dat laatste mobieltje dat op de markt is gekomen; mijn moe der zal die telefoon niet kopen, maar mijn dochter wel. Dat maakt het verschil in krimpregio's." Als antwoord op leegstand pleit Slob ervoor winkelgebieden com pacter te maken. Met name zoge naamde C-locaties, verder weg van het stadscentrum, bevinden zich momenteel midden in de vuurlinie. Door de bedrijvigheid te concentreren, blijft het het win kelgebied voor consument én on dernemer interessanter. De ge meente" dóet er daarnaast volgens hem goed aan soepel om te sprin gen met een bestemmingswijzi ging van vrijkomende panden. „De praktijk is dat je onmogelijk al le winkels die er nu nog zijn, kunt vasthouden. Op sommige plekken zul je die gewoon uit de bestaande voorraad moeten halen. Wanneer die ruimte wordt omgebouwd tot woning, kantoor of voor mijn part een dokterspraktijk, is dat ook he lemaal niet erg! Die ontwikkeling zie je door de eeuwen heen." Slob vindt het te makkelijk om met een beschuldigende vinger te wijzen naar het ontstaan van 'win kelboulevards' aan de randen van steden, die klanten wegtrekken uit de centra. „Sommige sectoren, zo als witgoed of meubels, zijn zo vo lumineus, dan is het veel prakti scher om op dat op die schaal aan te bieden. Maar daarnaast kun je nog steeds een leuk winkelhart overhouden. Mits daarin serieus wordt geïnvesteerd." Volgens Mark Volleman van de Zeeuwse Kamer van Koophandel is het nu meer dan ooit van belang dat er een actief en doordacht cen trummanagement wordt gevoerd in de Zeeuwse steden. Hij voegt er aan toe dat Zeeland altijd al een wat groter winkeloppervlak had dan gemiddeld in Nederland. Maar ook hij signaleert dat veel on dernemers momenteel onder druk staan. Oók door het toenemend ge bruik van internetwinkelen. Winkelvloeroppervlak J 2007 (inm2> ■S| 2010 2995 WÊÊÊEm 7863 MMMK 5906 290 5526 605 wm Borsele Goes Hulst Kapelle Middelburg Nrd-Beveland ^1111 Reimerswaal Verkooppunten _J 2007 2010 mm mm H 25 5374 mam JHHHMMW: 12.422 2779 214 Sluis Terneuzen Tholen Veere I illinium I?" V'issingen 6 7 6536BB 19 37 72 12 3 wBKZSa Willem Adriaansens MIDDELBURG - De 34-jarige Dimitri P. uit Middelburg is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van an derhalf jaar waarvan een half jaar voorwaardelijk wegens oplichting. Volgens de rechtbank is bewezen dat de man een laptop en mobiele telefoon van zijn werkgever ver duisterde, diploma's vervalste, frau deerde met een huurauto en op naam van zijn ouders en zus een creditcart aanvroeg. Dimitri P. is door fouten in de dag vaarding deels vrijgesproken. De man logeerde zonder te betalen in het Golden Tulliphotel. Dit hotel staat echter in Koudekerke en niet in Vlissingen, zoals de dagvaarding vermeldde. Ook was in de dagvaarding niet de juiste periode vermeld waarbin nen in Turkije met een gestolen bankpas van een vakantieganger was gepind. De rechtbank wil dat Dimitri P. een therapeutische behandeling krijgt om herhaling te voorkomen. Tegen de man was tijdens de straf zitting twee weken geleden een ge vangenisstraf geëist van twee jaar, waarvan een half jaar voorwaarde lijk. De Middelburger ontkende toen bijna alles. Hij gaf slechts toe dat hij een keer valsheid in ge schrifte heeft gepleegd. MIDDELBURG - De inrichting van een brak watermoeras aan de Schouwse Zuidkust heeft het leef gebied van kustvogels en de Noor se woelmuis aanmerkelijk ver groot. En ook oude groenten als zeekraal en zulte doen het goed in het betreffende Plan Tureluur. Maar het kan nog beter, menen deskundigen. Tijdens een interna tionaal symposium op vrijdag 25 juni in Middelburg buigen ze zich over een optimale inrichting voor de verschillende soorten en de bes te manier om het moeras te behe ren. De bijeenkomst wordt georga niseerd door de provincie en de Zoogdiervereniging Nederland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2