zeeland 127 541.261 altijd aan het wennen Provinciale herdenking van Slag om Schelde eens in de vijf jaar Taboe op fusie Zeeland te gast brieven donderdag 17 juni 2010 gammzsm bsshfm&z. euro was energiebedrijf Delta vorig jaar kwijt aan zijn topman Peter Boerma. 'Het gegeven dat Delta een commerciële onderneming is met publieke aandeelhouders, schept een spanningsveld' oud-aandeelhoudersvertegenwoordiger Wim van Tatenhove 'Prima gezelschap om eens een biertje mee te drinken'. ciale Staten, gemeenteraden en commissies. Wim van Tatenhove, oud-aandeel houdersvertegenwoordiger na mens de gemeente Veere: „Het ge geven dat Delta een commerciële onderneming is met publieke aan deelhouders, schept een span ningsveld. Boerma is geen houw degen, maar hij heeft wel moeten leren hoe hij daarmee om moet gaan. Om de haverklap wordt hij geconfronteerd met standpunten van aandeelhouders die door poli tieke opvattingen zijn ingegeven. Je ziet hem dan bij wijze van spre ken zuchten: wat is er nu weer? Ik heb het idee dat hij wat dat betreft nog altijd aan het wennen is." De povere financiële resultaten van Delta in 2009 worden soms Boerma in de schoenen gescho ven. Ten onrechte, meent Van Ta tenhove, want de aandeelhouders hebben de leiding van Delta al vóór de komst van Boerma aange spoord iets te doen met de ruime reserves van het bedrijf en in duur zame energie te investeren. Hij vindt dat de raad van commissaris sen Boerma beter zou kunnen steunen wanneer de aandeelhou ders, mede onder invloed van poli tieke verschuivingen na gemeente lijke en provinciale verkiezingen, nieuwe standpunten innemen. Boerma bewoont de kasteelhoeve van het voormalige Slot Ter Nisse foto Wim Kooyman in het Zuid-Bevelandse Nisse. Bij de woning behoort een fraai aange legde tuin, die de voor-vorige eige naars, het echtpaar Poleij, regelma tig voor het publiek openstelden. Tijdens het Schaapscheerdersfeest bijvoorbeeld. De Poleijs vroegen dan wel entree, maar de opbrengst daarvan ging naar het restauratie fonds van de Mariakerk naast de kasteelhoeve. Boerma ontvangt al leen de officiële genodigden in zijn tuin. Wie toch een blik in de ze lusthof wil werpen, is op de to ren van de Mariakerk aangewezen. Zaterdag, op de aflevering 2010 van het Schaapscheerdersfeest ech ter niet. Dan is de toren niet toe gankelijk. Wegens restauratie. door Ben Jansen MIDDELBURG - De provincie wil de Slag om de Schelde en de bevrij ding van Zeeland voortaan eens in de vijf jaar herdenken. Dat kan met twee plechtigheden: één be zuiden en één benoorden de Wes- terschelde. 's Morgens met een kranslegging bij het oorlogsmonu ment in Breskens en 's middags op de Sloedam. Het dagelijks provinciebestuur doet dit voorstel aan de gemeen ten, de oorlogsmusea en andere be trokken organisaties in Zeeland. De vijfjaarlijkse grootschalige pro vinciale herdenking staat los van de vele lokale herdenkingen die elk jaar worden georganiseerd. Afgelopen najaar was het 65 jaar geleden dat de Slag om de Schelde en de bevrijding van Zeeland (met uitzondering van Schouwen-Dui- veland) zich hebben voltrokken. Dat is - voor Zeeuwse begrippen - uitgebreid herdacht, onder meer dankzij de aanwezigheid van Brit se en Canadese veteranen. De Sta ten van Zeeland hebben het dage lijks provinciebestuur kort daarna gevraagd zich te bezinnen op de manier waarop deze herdenking in de toekomst kan worden inge vuld. Gedeputeerde Harry van Waveren heeft in het voorjaar vertegenwoor digers van de gemeenten, oorlogs musea en andere organisaties uitge nodigd mee te denken over moge lijkheden om in het vervolg stil te staan bij de Slag om de Schelde en de herdenking van Zeeland. In het gesprek bleek dat plaatselij ke herdenkingen, zoals die van het bombardement van Breskens op 11 september 1944, in elk geval moe ten blijven bestaan. De organisatie Ad Koppejan en Jack Biskop (lid en voormalig lid van de CDA-Tweede Kamer fractie uit respectievelijk Zeeland en West-Brabant) Bez uinigen moeten we, maar hoe is de vraag. Het is kortzichtig om te den ken dat samenvoegen van provincies en fusies van gemeen ten automatisch tot een efficiënte re en goedkopere overheid leidt. Bent u het eens met dit standpunt van het CDA, teken dan een peti tie voor behoud van de provincie Zeeland. D66 en GroenLinks pleiten voor samenvoegen van provincies tot een beperkt aantal landsdelen. Wanneer het gaat om gemeenten, kiezen D66, GroenLinks, PvdA en WD voor een forse herindeling en schaalvergroting van gemeen ten tot soms 100.000 inwoners. Ook het CDA is voorstander van een herziening van de provincie grenzen, maar dan gericht op de Randstad, omdat je daar te maken hebt met vier grote steden met een eigen identiteit en een specifie ke grote-steden-problematiek. De steden hebben weinig binding met het provinciaal bestuur. Het is een wijdverbreide misvatting dat herindelingen automatisch leiden tot kostenbesparingen. Dat heeft onlangs ook het Centrum voor On derzoek van de Economie van de Lagere Overheden becijferd. 'Er zijn geen aanwijzingen dat recente herindelingen tot besparingen heb ben geleid. Integendeel', aldus di recteur Maarten Allers. Zo zullen in een gefuseerde en grotere ge meentelijke of provinciale organi satie weer extra managementlagen moeten worden ingevoegd. Ook zullen nationale beleidsmakers de Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Knalapparaat en ondersteuning ervan is een zaak voor de gemeenten. Voor de suggestie de herdenking te koppelen aan de jaarlijkse lande lijke 4 en 5 meiviering bestond geen geestdrift. Draagvlak was er wel voor een provinciale herden king Slag om de Schelde/Be vrijding Zeeland eens in de vijf jaar, te beginnen in 2014. Daar voor zou een zaterdag eind okto ber of begin november moeten worden gekozen. De kransleggin- gen in Breskens en op de Sloedam kunnen worden verbonden aan een Bevrijdingsrit, zoals die ook bij de herdenking van het afgelo pen najaar heeft plaatsgevonden. Bekeken wordt nog of de monu menten op de Sloedam kunnen worden uitgebreid met een ge denkteken dat de omvang en de ge volgen van de Slag om de Schelde onderstreept. Wat een overdreven gedoe om een knalapparaat. Die buurtbewoners in Serooskerke (S) moeten eerst na denken voordat ze zo tekeer gaan. Als er gejaagd wordt, staat iedereen op zijn kop. Vlaggen en poppen helpen niet. Wat dan? Alles op la ten eten door de duiven? Als de landbouwer zich aan de regels houdt en de burger een beetje be grip heeft, is er niets aan de hand. Ik raad de bewoners aan te genie ten van de lusten in de polder en hun lasten met verdraagzaamheid te dragen, en bedenk als u uw kar retje in de supermarkt weer vol laadt met een 'knalkorting' waar het allemaal vandaan komt. Marien Bos Burg. Boumanstraat 8, Nieuwerkerk neiging hebben zich te bemoeien met gemeenten of provincies, juist omdat ze zo groot zijn. Met alle kosten die daar weer bij horen. Daarnaast hebben we als CDA ook principiële bezwaren tegen samen voegingen. Het betekent dat taken van overheden in grotere organisa ties moeten worden uitgevoerd. Daardoor komt het bestuur op gro tere afstand van de burger te staan en is geen normaal contact moge lijk tussen burger en bestuur. Het is in bestuurlijk Zeeland juist een voordeel dat iedereen elkaar kent en dat contacten met provinciale bestuurders snel gelegd zijn. Wan neer taken worden gedecentrali seerd naar steeds minder, steeds grotere gemeenten en provincies, dan komt het bestuur juist verder weg te liggen. Tenslotte hebben provincies als Brabant en Zeeland een eigen identiteit en cultuur die in de loop van vele jaren zo is ge groeid. Voorstellen als die van GroenLinks, D66 (en TON) om de provincie Zeeland op te heffen, gaan voorbij aan de gevoelens van de burgers. Je neemt ze daarmee een stukje van hun autonomie en identiteit af Een Zeeuw is een type dat vrij en onafhankelijk is en trots is op zijn provincie. Die wil niet bestuurd worden vanuit Den Bosch. Het CDA wil dat ook niet. Ieder een die dat met ons eens is, roe pen we op om naar www.adkoppe- jan.nl te gaan en de petitie te teke nen voor behoud van de provincie Zeeland. Want zowel Zeeland als Brabant moet blijven. Het zijn de klanten, patiënten of huurders die hiervoor opdraaien. Omgerekend per klant zal het be drag best meevallen en is het mis schien zo dat de uitzonderlijke kwaliteiten of inspanningen van die mensen in de top in het voor deel werken van die klanten. Aan de andere kant is het aannemelijk dat voor een lagere beloning min stens even goede krachten zijn aan te trekken. Krachten die zich ook laten leiden door andere motieven dan geld. Vooral Raden van Toe zicht en Commissarissen kunnen het zich aantrekken dat dit soort misstanden zijn ontstaan. Men speelt elkaar de bal toe. Nucleus Zorg die in een recente advertentie voor Directeur-Bestuurder een 'marktconform salaris' biedt. Ge heel onduidelijk wat zo'n salaris is. Kees den Braven, Hogeweg 5, Hoofdplaat Topfuncties 2 Topfuncties Er gaat bijna geen dag voorbij of er verschijnt een artikel over lonen in topfuncties. Na ziekenhuizen, zorg instellingen en woningbouwvereni gingen, nu de top van Delta. Bij Delta een directeur met een jaar- verdienste van ruim 541.000 euro. Met veel veróntwaarding hebben we weer moeten lezen dat de top van Delta er weer een paar centen bij heeft gekregen. Het is maar 541,000 euro. Daar moeten ze het een jaar mee doen. Hebben die he ren geen schaamte, want het is alle maal gemeenschapsgeld. En steeds zegt de politiek het mag niet meer hoor! Maar er is er niet een in de politiek die er wat aan durft te doen! Dit is geen vakken vullen!! Maar zakken vullen! Mischien gaat het wel eens lukken met dit kabi net dat nog geformeerd worden. Ben Misilje Nieuwleusenerstraat 11, Cadzand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29