81 buitenland Misbruik tussen het rode goud Cameron: excuus Superstips van de dag... stipreizen.nl EU wil regels voor bodyscan Wantoestanden op aardbeienveld Movie Park Germany**** woensdag 16 juni 2010 Vrienden en nabestaanden tonen foto's van hun omgekomen geliefden. Ze wandelden gisteren een deel van de route die de demonstranten aflegden op Bloody Sunday in 1972. De nabestaanden mochten het al deels uitgelekte Seizoensarbeidsters in Span je verdienen 36 euro per dag, slapen in schuren en wie pech heeft treft een boer die seks eist. Wie praat, verliest haar baan. door onze correspondent Henk van den Boom De geruchten over sek sueel misbruik deden al jaren de ronde, maar niemand wilde er open lijk over praten. De economische belangen van het 'rode góud', zo als de aardbeien in Spanje worden genoemd, zijn te groot. Niet alleen voor de telers en de verwerkende industrie. Ook de duizenden Roe meense, Marokkaanse en Poolse vrouwen die elk jaar naar het Zuid-Spaanse Huelva trekken, heb ben geen belang bij een verstoring van hun broodwinning. Nu de Spaanse krant El Pais onder zoek heeft gedaan naar de wantoe standen, is grote opschudding ont staan op de aardbeienvelden. De president van de koepelorganisatie van de bedrijfstak (omzet 320 mil joen per jaar) zegt, op een enkele uitzondering na, niets te weten van seksschandalen. BRUSSEL - De Europese Commissie vindt dat er Europese regels moe ten komen voor bodyscannners op vliegvelden. Die regels moeten onder meer het vermogen van de apparatuur regelen. Ze moeten bo vendien de rechten en veiligheid van passagiers garanderen, meldde de Europese Commissie gisteren. Ieder land mag zelf blijven beslis sen of het scanners op luchtha vens toestaat. De commissie oor deelt dat de scanners een mogelijk heid bieden om de veiligheid op vliegvelden te verbeteren. De Euro pese Commissie beoordeelde het gebruik van bodyscanners op ver zoek van het Europees Parlement en de EU-landen. Europarlementariër Judith Sargen- tini van GroenLinks is onaange naam verrast dat de Europese Commissie terugkomt komt op haar eerdere toezegging dat passa giers desgewenst ook zouden mo gen kiezen voor handmatige fouil lering. De commissie zegt nu dat het te kostbaar lijkt. Advocaten en politiemensen schet sen een totaal ander beeld. Zij be vestigen dat telers of hun zonen 's nachts naar de slaapschuren van de vrouwen gaan om seks van hen te eisen. De vrouwen doen bijna nooit aangifte. Wie praat, verliest haar baan. De jaarlijkse aardbeienoogst trekt zo'n 65.000, voornamelijk vrouwe lijke, plukkers naar Huelva. Het aantal meldingen van (pogingen tot) aanranding bij de politie is groot, aldus een woordvoerder. Politie en justitie klagen dat het heel moeilijk is een zaak rond te krijgen. Behalve de angst voor re presailles zijn de meeste vrouwen maar een paar maanden in Spanje, waardoor de afronding van het on derzoek wordt bemoeilijkt. In an dere gevallen gaan vrouwen min of meer vrijwillig met de mannen naar bed om extra geld te verdie nen. De grens tussen deze verkap te vorm van prostitutie en ver krachting is moeilijk te trekken. Ondanks alles lopen op dit mo ment toch twee onderzoeken. Het eerste tegen een teler, zijn zoon en een compagnon die vier vrouwen seksueel zouden hebben geïntimi deerd, bedreigd en gechanteerd. Het tweede geval gaat om vier Ma rokkaanse vrouwen die door hun werkgever werden misbruikt. De ze man wordt ook nog beschul digd van prostitutie. - Nabestaanden blij met uit komst van onderzoek dat in 1972 in Londonderry doodge schoten demonstranten onge wapend waren. Deskundige: strafrechtelijke vervolging van Britse soldaten onwaarschijnlijk door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - De Britse premier David Cameron heeft: gisteren namens zijn regering excuses aangeboden voor de gebeurtenissen op Bloody Sunday. Hij noemde de beschietin gen 'onrechtmatig en onverdedig baar'. Toch is de kans op vervol ging van de. daders klein. Het Britse leger schoot op 30 ja nuari 1972 veertien katholieke Noord-Ieren dood tijdens een de monstratie in Londonderry. Twaalf jaar lang onderzocht een commissie onder leiding van Lord Saville het bloedbad, dat als een van de zwartste dagen wordt ge zien in de Noord-Ierse geschiede nis. De uitkomst, die vorige week al uitlekte: de gedode demonstran ten waren ongewapend. De nabestaanden zijn erg blij met de laatste conclusie. Tot nu toe was de verdediging van Britse sol daten dat eerst op hen werd ge schoten. „De nabestaanden zijn grotendeels tevreden met de uit komst", zegt Julie Ann Campbell van de Bloody Sunday Trust. „Zij wilden erkend hebben dat hun ge liefden onschuldig waren en geen bommen bij zich hadden. Het is NOORD-IERLANO Nabestaanden 'grotendeels tevreden1 2010. VIACOM International jncl. Zie 5tipreizen.nl/moviepark 2- en 3-daagse autovakantie Aankomst juni t/m okt. Inclusief: 1 of 2 dagen entree tot Movie Park Germany (met meer dan 40 attracties en shows!) t.w.v. 32,1 of 2 nachten in een nabijgelegen 4rsterren hotel met ontbijt. Wacht niet langer en sta, samen met uw (kleinkinderen in de spotlights vanaf slechts 49... I- 'voorwaaiden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer cxcl. Calamiteitenfonds/rese boek online of bel 020 - 66 22 222 te prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer cxcl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8