Hangcultuurmosselen zijn nu 22 Plannen voor brede school in Uitbreiding Vliethoeve Krabbendijke op de lange baan eind van dit jaar klaar Kunstuitleen geeft scholen kunstlessen Bewoners Fonteyne blij met leefomgeving Drie aanhoudingen voor inbraak auto's Sinds maandag is de hangcultuurmossel weer verkrijgbaar. Tijd voor een proeve- rij, vonden ze bij Prins en Dingemanse. woensdag 16 juni 2010 GOES Kunstuitleen De Bevelanden biedt met ingang van volgend schooljaar een officieel educatieprogramma aan voor het basis- en voortgezet onderwijs. Het gaat om workshop series Kunstbeschouwing. De Kunstuitleen heeft al proefge draaid met een educatief program ma op basisschool de Zuidwest hoek in Goes. Dat bleek een succes. De workshops zijn gebaseerd op de methode 'In gesprek met het beeld en met elkaar'. Leerlingen be kijken en analyseren onder begelei ding vijf kunstwerken en gaan ver volgens praktisch aan de slag. HEINKENSZAND De bewoners van De Fonteyne in Heinkenszand zijn over het alge meen tevreden over hun woon zorgcentrum. Dat concludeert de Seniorenraad Borsele in een bele vingsonderzoek naar het wonen en welzijn. Daarin werd gevraagd naar het gebouw, de eigen woning, de buitenruimte, ontspanning en ontmoeting, de voorzieningen en de woonomgeving. De Seniorenraad pleit er wel voor om het 'samen-gevoel' in het com plex te stimuleren, bijvoorbeeld door het aanstellen van gastvrou wen. GOES In Goes zijn in de nacht van maan dag op dinsdag enkele auto's open gebroken. Uit een bedrijfsbus in de Scheldestraat werd gereedschap ge stolen en uit een personenauto in de Naereboutstraat werd een auto radio ontvreemd. In verband hier mee werden om 04.20 uur op de Van Hertumweg drie mannen van 20 en 22 jaar in een auto aangehou den. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. BIJ NADER In het artikel over de Classic Race in Wemeldinge is gisteren per abuis gemeld dat deze wordt ge houden op Smokkelhoek. Dit bedrijventerrein ligt bij Bieze- linge, maar de race wordt gehou den op bedrijventerrein Choor- hoek langs het kanaal in Wemel dinge. YERSEKE door Lilian Dominicus Slechte timing achteraf, er kent Alex van Houte van Prins Dingemanse in Yerseke. Uitgerekend op de dag dat Nederland zijn eerste wedstrijd op het WK in Zuid-Afri- ka speelt, begint het seizoen voor de hangcultuurmossel. De Neder landse culinaire pers liet het maan dag daarom massaal afweten. „Het WK is toch net iets belangrijker dan het mosselseizoen", consta teert hij. Maar lang hoeven ze er bij Prins 8c Dingemanse niet over te treuren, want alweer een dag later is de af trap van het seizoen in de herkan sing. Dit keer zijn het de groothan dels en de horeca, die zijn uitgeno digd om de eerste hangcultuur mosselen van 2010 te komen proe ven. En die komen massaal af op dit culinair feestje. Slimme zet van Prins en Dinge manse, om op deze manier hun waar op de markt te zetten. Zo is er uitleg over de historie van de mossel- en oestervisserij in Yerse ke. „Eigenlijk was Yerseke een agra risch dorp", legt Edwin Foudraine van Prins 8c Dingemanse uit. „Sinds mensenheugenis zijn mos selen voedsel voor kustbewoners. Op de droogvallende zandplaten bij eb lagen de mosselen voor het oprapen. Wat mosselvissers de den, is het mosselzaad verzamelen op een plek waar ze er makkelijk bij kunnen als ze voedsel nodig hebben. Eigenlijk is dat nog steeds de basis van de mosselindustrie." Ook vertelt hij zijn gehoor dat ook oesters vroeger, net als mosselen, voedsel voor de armen was. „Oes ters waren vroeger groter. Op Long Island bij New York zijn ber gen oesterschelpen gevonden die daar zijn gemaakt door de oor spronkelijke bewoners. De schel pen onderop, die dus ouder zijn, zijn groter dan de schelpen die er later op zijn gelegd." Na de rondleiding worden de afne mers getrakteerd op een rond vaart, waar ze onder het genot van een hapje en een drankje kennis maken met het maritieme leven op de Oosterschelde. En natuurlijk is er de proeverij met de hangcultuurmosselen, waar iedereen voor is gekomen. Zilt en zalig, zo is het oordeel. Kok Lammert Wedda doet zijn stinken de best om ook de andere produc ten van Prins 8c Dingemanse te promoten: roergebakken meshef ten en lamsoren met ruwe saf fraan, alikruiken met een flinke slag peper, tortilla van zeekraal en: met de hand geraapte kokkels. „Een perfecte vervanger van de vongolé schelp, die in Italiaanse pasta wordt verwerkt", zegt Fou draine. „De kokkel is zeg maar de vongolé van het Noorden. Je ziet dat steeds meer chefkoks naar dit soort lokale producten grijpen. Streekproducten worden meer de door Luc Oggel KRABBENDIJKE - In Krabbendijke komt voorlopig geen brede school. Volgens het Reimerswaalse college van burgemeester en wethouders valt dat nu financieel niet te behap pen. De afgelopen tijd is onderzocht waar zo'n voorziening het beste zou kunnen komen. Dat is ge beurd op initiatief van de CDA-fractie. Die stelde een jaar ge leden voor om te bekijken of het voormalige veilingterrein wellicht een goede locatie is. Daar zou ei genlijk een nieuwe woonwijk ko men, maar de verkoop van de hui zen staat nagenoeg stil vanwege de economische crisis. Door daar een brede school neer te zetten, zou kunnen worden voorkomen dat het terrein langdurig braak komt te liggen, was de achterliggende ge dachte bij het CDA. Daarbij komt dat de drie Krabbendijkse basis scholen gezamenlijk een brede school willen opzetten in de perio de 2012-2015. Uit het onderzoeksrapport blijkt nu dat het veilingterrein planolo gisch gezien inderdaad de geschikt ste plek is, zegt wethouder Hans de Kunder. Net als andere gemeen ten zal ook Reimerswaal de ko mende jaren flink moeten bezuini gen vawege de fikse korting op het gemeentefonds door het Rijk. „De kapitaalslasten voor een brede school worden geschat op een half miljoen, daar zijn we geen moge lijkheden voor", aldus De Kunder. De plannen zullen dan ook voorlo pig op de plank blijven liggen. „Tenzij de raad zegt dat die brede school er toch op korte termijn moet komen. Dan zullen we dat geld ergens moeten gaan zoeken." Dat ligt niet voor de hand, aange zien ook de raad wil bezuinigen. Het veilingterrein, in eigendom bij de Walcherse Bouw Unie, zal dus waarschijnlijk nog een tijd braak blijven liggen. door Raymond de Frel KORTGENE - De gesloten jeugdzorg instelling De Vliethoeve in Kortge- ne kan vanaf eind dit jaar gebruik maken van twee nieuwe groepsac- commodaties en een nevenvesti ging van de Korczakschool. Burgemeester Henny van Kooten van de gemeente Noord-Beveland metselde gisterochtend samen met een jongere van De Vliethoeve de symbolische eerste steen op de plek waar tot voor kort een oude boerderij stond. Die paste niet in de plannen van jeugdzorgaanbie der Tender. De Korczakschool, ge specialiseerd in onderwijs aan jon geren met gedrags- en psychiatri sche problemen, huist tot de nieuwbouw klaar is in de eetzaal van het voormalige internaat. De Zeeuwse jeugdhulpverlener AZZ krijgt ook een ruimte in het nieuwe pand voor de plaatsing van tien jongeren zonder vrijheids beperking. Tot die tijd bivakkeert AZZ in noodlokalen. Die worden op dit moment naast De Vliethoe ve geplaatst. De Vliethoeve kan straks 42 jonge ren hulp bieden. Nu is er ruimte voor 26 kinderen. De nieuwbouw krijgt dezelfde 'open' uitstraling als het pand dat eind vorig jaar al in gebruik is genomen. Kok Lammert Wedda serveert roergebakken mesheften en lamsoren met ruwe saffraan, alikruiken, tortilla van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60