zeeland 123 weghakken, met klei kan er wat bij' Vrouwen nemen bezit van Hoeve Batenburg Start nieuwbouw De Vliethoeve in Kortgene Batenburg in Ellemeet Bijeenkomst preventie huidkanker gaat wegens succes op herhaling Jeroen van der Boom zingt in de Deltaweek woensdag 16 juni 2010 door Ali Pankow Hakken doe je met een beitel of een hamer, maar je kunt ook een mes gebruiken èn je hebt schuurpapier nodig om het beeld glad te maken." Leerlingen van obs 't Mêêtje in Ellemeet rea geren spontaan op vragen van Do- rien van den Tol. Onder het motto Kunst en Kids zijn zij dinsdagmor gen op bezoek bij Hoeve Baten burg, één van de 43 Kunst- schouw-locaties. „Als zo'n manifestatie zich ook in eigen dorp voordoet, spelen we daar als school graag op in", zegt leerkracht Jan Jaap Padmos. Hij loopt met een stapel tekenbordjes onder de arm, want behalve naar beelden en schilderijen kijken, mo gen de kinderen ook zelf aan de slag. Dan is zo'n verhard onder- grondje wel gemakkelijk. Dorien van den Tol is een van de vier vrouwen die exposeren bij Hoeve Batenburg. Zij stimuleert de leerlingen eens wat intensiever naar de kunstwerken te kijken en erover na te denken. Bijvoorbeeld over wat het verschil is tussen een beeld dat gemaakt is van keramiek of dat uit steen is gehakt. Eén van de meisjes heeft het antwoord snel paraat: „Bij steen kun je snel wat te veel weghakken, maar met klei kun je er steeds weer wat bij doen." De groep staat op dat moment rond Wilde Haren, een beeld van Conny Koster. Het is een woeste kop uit serpentijn gehakt en de kinderen vinden hem 'best mooi'. Ook twee beeldjes van Koster waarin een bronzen figuurtje een ideeën volgen: „Een mond van bin nen met veel tanden en eten erin. Of een school met heel veel deu ren. Ja, maar het zou ook een ei land kunnen zijn." Verder trekken ook de sieraden van Roelinde Boot de belangstel ling van de jeugd. „Het zijn net blaadjes van de bomen. Hoe heeft ze nou van die kleine lijntjes erop kunnen krijgen?" Over de stillevens van Van den Tol zelf is de groep het snel eens: „Daar word je vrolijk van, want 'Met blauw kan ik niks. Dat vind ik zo'n koude kleur' Tine Lievens, exposante bij Hoeve Batenburg in Ellemeet brok glas op zijn rug draagt, spreekt tot de verbeelding. „Waar zou dat glas voor kunnen staan?", wil Van den Tol weten. De sugges ties buitelen over elkaar: „Een heel grote diamant, gevoelens, de aar de, levens of je eigen fantasie." Over de vraag waarom Roelinde Boot haar kleurrijke etsen de titel 100 verhalen heeft gegeven, be hoeft niet lang te worden nage dacht. „Omdat je er heel veel ver halen bij kunt bedenken", luidt het antwoord in koor en talrijke Vier vrouwen lijken bezit te hebben genomen van Hoe ve Batenburg aan de Kuyer- damseweg 7 in Ellemeet. Eigenaar Mari Kristelijn geeft ze graag voor even de ruimte. In elk geval gedu rende de tiendaagse Kunstschouw Westerschouwen. Tine Lievens, Roelinde Boot, Con ny Koster en Dorien van den Tol presenteren hier hun gevarieerde kunstwerken, die alle vanuit een duidelijke vrouwelijke invalshoek zijn gemaakt. Zowel in de schilde rijen als in de beelden die hier ge toond worden, spelen vrouwen de hoofdrol. Van den Tol, afkomstig uit Oosterbeek, is vaste gaste op de ze locatie sinds zij in 2005 de Kunstschouw Award won. Kriste lijn biedt haar de ruimte binnen haar eigen netwerk meerdere expo santen uit te nodigen voor deze het zijn gebakjes en ze zien er lek ker uit en hebben mooie kleuren." De Vlaamse schilderes Tine Lie vens is zelf aanwezig om over haar werk te vertellen. Op vrijwel elk schilderij prijken de contouren van een vrouwenfiguur. „Maar voor mij zijn de kleuren belangrij ker dan de mensen in mijn werk", vertelt Lievens. Zij gebruikt altijd warme kleuren: aarde tinten en veel rood. „Met blauw kan ik niks. Dat vind ik zo koud. Soms begin ik wel eens een schilderij met blauw, maar dan is het binnen een half uur weer verdwenen." De kinderen die haar schilderij van dichtbij bestuderen ontdek ken er meer op zit dan alleen verf. „Er zitten ook kranten met letters door en zand en veertjes", luidt hun conclusie. Lievens laat weten zelf met een veer te schilderen. Bij voorkeur een duivenveer met een stevige pen erin. Dan kan ze er goed mee sturen. Na de rondleiding wacht de leerlin gen van 't Mêêtje nog een formu lier met vragen en opdrachten. Bijvoorbeeld van welke materialen de opmerkelijke kroonluchter van Conny Koster is gemaakt. „Van be stek en van ijzeren ringen en van plastic ringen", probeert één van de kinderen. „Die ijzeren ring is het wiel van een fiets", vult een an dere leerling aan. Tot slot kan elk kind aangeven welk kunstwerk hem het meeste aanspreekt. Na tuurlijk moet er wel even bij wor den verteld waarom dat zo is en op de achterzijde van het formu lier moet een mooie tekening van dat kunstwerk worden gemaakt, 's Middags komen de jongste groe pen van 't Mêêtje om iets te leren over de druktechniek monotype. jaarlijkse kunstmanifestatie. Van Tol zet zich tevens met veel plezier in voor het educatieve program ma. „Vorig jaar bezochten de leer lingen van openbare basisschool 't Mêêtje spontaan hier de tentoon stelling. Daar spelen we nu graag op in met een speciaal program ma, zowel voor de oudere leerlin gen als voor de kleintjes." Samen met Tine Lievens weet Van Tol de kinderen te stimuleren de beelden en schilderijen eens heel goed te bekijken. Ook volwassenen kun nen de komende dagen les krijgen bij Hoeve Batenburg. Zo verzorgt Conny Koster donderdag van 14.00 tot 15.30 uur een workshop beeldhouwen. Verder geeft Roelin de Boot vrijdag tussen 11.00 en 15.00 uur een doorlopende work shop druktechniek met mono prints. Deelname is gratis. Dorien van den Tol geeft uitleg over het uit serpentijn gehakte beeld 'Wil de Haren' van Conny Koster. zierikzee - De samenwerking vo rig jaar tussen dermatoloog Anne- mie Galimont van het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis en huidthe rapeut Annemarie Zuiderent van de Zierikzeese praktijk Dermiz was met 60 bezoekers succesvol te noemen. Reden om ook dit jaar, dinsdag 22 juni -bij Dermiz in- het ziekenhuis in Zierikzee, weer een bijeen komst over preventie huidkanker te houden. Het tweetal is nog lang niet uitgepraat. Vooral omdat er veel ellende valt te voorkomen als mensen zich bewust zijn van de gevaren. Ons zongedrag moet ver anderen, wijst Zuiderent op de noodzaak van veel smeren en het belang van beperkt zonnebaden. Cumulatief (keer op keer) verbran den heeft op den duur grote gevol gen. Ook snelle herkenning is es sentieel, omdat er dan tijdig kan worden ingegrepen. Tijdens de informatieavond vertel len Zuiderent en Galimont onder meer hoe je kunt genieten van de zon, zonder risico's te lopen. Een boodschap die jong en oud aan gaat, aldus de huidtherapeut. Voor kleintjes is er een speciaal verhaal over Dikkie Dik en de smeerpoes (waarvan de opbrengst naar de Stichting Melanoom). Ook wor den handige websites die helpen bij het bepalen van huidtype, zon kracht en dergelijke geïntrodu ceerd. Galimont geeft bovendien informatie over zonneallergie. De avond duurt van 18.00 tot 19.30 uur. door Raymond de Frel kortgene - De gesloten jeugdzorg instelling De Vliethoeve in Kortge ne kan vanaf eind dit jaar gebruik maken van twee nieuwe groepsac- commodaties en een nevenvesti ging van de Korczakschool. Burgemeester Henny van Kooten van de gemeente Noord-Beveland metselde gisterochtend samen met een jongere van De Vliethoeve de symbolische eerste steen op de plek waar tot voor kort een oude boerderij stond. Die paste niet in de plannen van jeugdzorgaanbie der Tender. De Korczakschool, ge specialiseerd in onderwijs aan jon geren met gedrags- en psychiatri sche problemen, huist tot de nieuwbouw klaar is in de eetzaal van het voormalige internaat. De Zeeuwse jeugd hulpverlener AZZ krijgt ook een ruimte in het nieuwe pand voor de plaatsing van tien jongeren zonder vrijheids beperking. Tot die tijd bivakkeert AZZ in noodlokalen. Die worden op dit moment naast De Vliethoe ve geplaatst. De Vliethoeve kan straks 42 jonge ren hulp bieden. Nu is er ruimte voor 26 kinderen. De nieuwbouw krijgt dezelfde 'open' uitstraling als het pand dat eind vorig jaar al in gebruik is genomen. zierikzee - 'Topper' Jeroen van der Boom is de ster van het zeil- feest tijdens de Deltaweek op zater dag 3 juli in Zierikzee. Terwijl de zeilers bezig zijn aan de Zeeland Regatta, is er op de wal in Zierikzee van alles te doen. Tussen de demonstraties, oude ambach ten, het springkussen en de op af stand bestuurbare bootjes door zingt het Bruinisser Visserskoor. In de feesttent op het parkeerter rein Hoofdpoortstraat treden om 20.00 uur The Clarks op. Zij spe len pop uit de jaren zestig en ze ventig. Om 22.15 uur maakt Jeroen van der Boom het feest compleet. Ook op vrijdag en zondag ligt de Deltaweek vloot in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51