verslaving alcohol gezondheid 141 Excursiereis Devon Cornwall Baclofen rukt voorzichtig op voor de lezers van deze krant! KRAS woensdag 16 juni 2010 Baclofen, het middel dat als spierverslapper op de markt is ge bracht, doet voorzichtig zijn intrede in de Nederlandse versla vingszorg. In Nederland gebruikt een handvol verslavingsinstel lingen baclofen. „Maar zij geven daar geen bekendheid aan", zegt prof. Wim van den Brink, hoogleraar Klinische epidemiologie op het gebied van de verslavingszorg in het AMC. „Omdat ze dan een niet te helpen stroom van patiënten laten ontstaan, die alle maal alleen komen voor baclofen." NISPA (Nijmegen Institute for Scientist-Practitioners in Addict ion), het instituut dat een brug slaat tussen wetenschap en ver slavingszorg, doet inmiddels wel op kleine schaal klinisch onder zoek naar baclofen. Dat laat prof. Cor de Jong, directeur van NISPA en hoogleraar Verslaving en Verslavingszorg aan de Rad- bouduniversiteit Nijmegen, weten. „En daar zijn we gematigd op timistisch over." Maar de verslavingskliniek Jellinek in Amster dam wil er niet aan. „Er zijn geen grote wetenschappelijke stu dies die bewijzen dat baclofen werkt", zegt Roel Kerssemakers van de afdeling Preventie. „En dus schrijven we baclofen niet voor." Hoogleraar Van den Brink denkt er genuanceerder over. Hij vindt dat artsen, als standaardbehandelingen met geregistreerde medi cijnen niet werken, mogen uitwijken naar medicijnen die wel voor verslaving zijn onderzocht, maar er nog niet voor zijn gere gistreerd. „De kleine studies die hiernaar zijn gedaan, lijken een positief effect te laten zien. Voornamelijk bij patiënten met veel angst en 'craving' (onbeheersbare trek in verdovende middelen, red)." Is het dus wachten tot je een ons weegt op wetenschappelijk be wijs - vergaard in grootschalige, klinische studies - dat de spier verslapper baclofen ook bij alcoholverslaving helpt? Eigenlijk komt het daar op neer, stelt Van den Brink. Alcoholverslaving I Alcoholverslaving is een Nederlandse scholieren groot probleem. In Neder- zijn de zwaarste drinkers land drinken 350.000 perso- van Europa. Alcohol is niet nen meer dan 12 glazen al- goed voor hersenen die cohol per dag. Eenzelfde nog in ontwikkeling zijn. aantal nuttigt dagelijks 8 Voor jongeren is veel drin- tot 12 glazen. Zo'n 350.000 ken dus extra schadelijk, mensen zitten door exces- Meisjes houden niet van bit- sief alcoholgebruik (binge ter. De industrie speelde drinken) in de problemen. daar handig op in met zoe- Alcoholverslaving komt in te dranken als breezers. alle lagen van de bevol- 9 De Nederlandse overheid king evenveel voor. Maar geeft minder geld uit aan vaker bij bepaalde beroeps- alcoholpreventie dan de in- groepen; journalisten, art- dustrie aan promotie ervan, sen, barpersoneel, dakdek kers en zeelui drinken veel. Bij het ouder worden, kan Q Voor informatie: het brein minder 'alcohol www.vippunt.nl aan'. Toch blijven ouderen, (Verslavings Informatie Punt) voor wie alcohol tegenwoor- www.trimbos.nl dig gewoon is, veel drin- www.jellinek.nl ken: een belangrijk thema in de verslavingszorg. den is vertaald en in het Neder lands Het einde van mijn verslaving heet. Een aangrijpend boek, waar in hij zich als alcoholist blootgeeft. Iedereen die het boek leest, be grijpt waarom Ameisen zijn 'baclo- fen-kruistocht' voert. Boos is Ameisen nog steeds over de muur van verzet. Behandelaars willen grootschalige, klinische, 'dubbelblinde' studies zien, waar in wordt aangetoond dat baclofen ook tegen verslaving helpt. Maar dubbelblind onderzoek - waarbij grote groepen patiënten die een bepaald middel krijgen, worden vergeleken met patiënten die een placebo (neppil) slikken - komt er maar niet. Het middel is namelijk al lang op de markt. Het octrooi is in 1980 verlopen. Ameisen: „Geen enkele farmaceut heeft nog belang bij zo'n kostbaar onderzoek dat ja ren duurt." Dus lopen aan alcohol verslaafde mensen, wereldwijd, een therapie mis die hen van de al cohol zou kunnen afhalen. De car dioloog noemt de boycot van ba clofen tegen alcoholisme 'gelijk aan moord'. „In de Verenigde Sta ten sterven dagelijks driehonderd mensen aan alcohol. In Frankrijk 120. Dat is meer dan aan welke kankersoort dan ook." Olivier Ameisen ziet een complot: „Verslavingsartsen willen baclofen niet voorschrijven omdat ze dan hun 'business' verliezen. Na drie weken slikken, kom je namelijk niet meer bij ze terug. Maar alcoho listen zijn niet dom. In Frankrijk gaan ze nu naar een gewone arts of naar de psychiater. En die wil len baclofen wel voorschrijven. Ik raad alle alcoholisten aan om voor baclofen naar de huisarts of een psycholoog te gaan." Ondertussen wint zijn optimisme het van cynisme. Het komt goed met baclofen, stelt Ameisen, die baclofen tegenwoordig zelf met succes aan andere alcoholisten voorschrijft. „Internet en publici teit hebben effect. De studies zijn niet meer nodig. Het is te laat. De bal is aan het rollen. Alcoholisten gaan zelf om baclofen vragen." Olivier Ameisen - Het einde van mijn verslaving. Nieuwezijds, 19,95 euro. rl_~i reageren? gezondheid@wegener.nl Normaal vanaf 519, nü met actiecode... 8-daagse busvakantie Zuidwest-Engeland incl. hotel, ontbijt en diner! Zuidwest-Engeland staat ook wel bekend als de Engelse Rivièra, een stukje Engeland met een geheel eigen karakter. Mooie baaien, gril lige rotskusten, groene heuvels en historische vissersdorpjes geven deze streek een Engels maar zeker ook een Mediterraan karakter. Op deze reis nemen wij u komende zomer mee naar de graafschappen Devon en Cornwall, in het uiterste zuidwesten van Engeland. De mooiste periode van het jaar om deze streek te ontdek ken! U verblijft in de schilderachtige badplaats Torquay, wat heerlijk gelegen is aan een baai en bekend staat om het zachte klimaat. Deze 8-daagse busvakantie boekt u al vanaf slechts 519, maar als u als lezer van deze krant, gebruik maakt van de actiecode WEG40004 krijgt u ook nog eens 40 korting bij 2 personen! En dat is inclusief reis per Comfort Class bus, hotel, 7x Engels ontbijt en 4-gangendiner, overtochten en excursieprogramma. Er zijn slechts 7 vertrek data, dus... UW DAGPROGRAMMA Dag 1Via diverse opstapplaatsen rijden we via Breda naar de Franse havenplaats Calais voor de overtocht per ferry naar Dover. Door naarTorquay waar we in de loop van de avond zul len aankomen voor het diner. Dag 2. In de ochtend naar Exeter, hoofdstad van Devon en ooit een Romeinse nederzetting. In de middag vrije tijd in Torquay. Dag 3. De Engelse Rivièra, met bezoek aan de Caves ofTorquay, waar u rondwandelt door pre historische grotten. Ook is er tijd voor o.m. het schilderachtige havenplaatsje Dartmouth. Dag 4. De abdij 'Buckfast Abbey', gesticht in de Normandische tijd en herbouwd door Franse benedictijnen, daarna door naar Plymouth, één van de oudste havens van Engeland. Dag 5. Na een bezoek aan The house of Marbles (glas- en handarbeid) rijden we door de mooie natuur van Dartmoor National Park naar Buckland Abbey, gesticht in 1278 door de Cisterciënzers. Veel kloostergebouwen bevinden zich hier nog, omgeven door heerlijke tuinen. Dag 6. Naar het indrukwekkende landgoed van Mount Edgecombe, met een fraai Tudor' landhuis en prachtig aangelegde tuinen. Verder naar Polperro, opvallend gelegen in een smal ravijn. Dag 7. Vrije dag in Torquay voor een wandeling of een terrasje. Of gaat u in de middag mee naar het nostalgische Cockington Village (niet inbegrepen)7 Dag 8. In de vroege ochtend nemen we afscheid van Torquay en gaan we op weg naar Dover voor de overtocht. Via Belgie brengen we u weer terug naar uw opstapplaats in Nederland. The Richmond Hotel Dit in Engelse stijl gebouwde hotel ligt ideaal in Torquay, op slechts ca. 10 minuten lopen van het centrum, de boulevard, het strand en de haven van Torquay. VERTREKDATA LR 35.552 Op zondag 13 27 jun., 25 jul., 8 22 aug. en 5 19 sep. 8 dagen v.a.jE-5f9" nüv.a.€499 Prijzen zijn per persoon, op basis van 2 personen, opstapplaatsen: Amsterdam, Breda, Rotterdam en Utrecht Inclusief: reis per Comfort Class bus, ervaren chauffeur/reisleider, ferry overtochten, verblijf in The Richmond Hotel, 7x ontbijt en 4-gangendiner en het beschreven excursieprogramma. Exclusief: niet genoemde maaltijden, facultatieve excursies, entreegelden, fooien, verzekeringen, bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 per boeking van max. 9 pers. en res kosten 17,50 per boeking (verplicht). Voor meer informatie en boekingen: Typ in uw internet browser www.kras.nl/LR35552 Kies uw vertrekdatum, klik hierop, bekijk de prijsberekening, ga naar BOEK NU en voer de actiecode WEG40004 in bij stap 1 'Uw Vakantie' van het boekingsproces Of bel. 0900-9697 1 Scpm) /f^) LR 35.552 en actiecode WEG40004

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43