ledereen is blij met 'n beeldkwaliteitsplan 21 zeeland Voorzichtige ambitie Zorgsaam Politiek is voetbal PZC t s woensdag Kapelle heeft problemen met handhaving van de beeldkwaliteit in de nieuwe wijk Zuidhoek. Toch is er draagvlak voor dergelijke plannen. De krant 5 weken voor 15 euro! woensdag 16 juni 2010 door Ernst Jan Rozendaal Ik ben een beetje in de war. De aandacht voor de Kamer verkiezingen is naadloos overgegaan in die voor het WK Voetbal. Ik heb daardoor moeite beide evenementen uit el kaar te houden. Al wekenlang zie ik op tv man nen met elkaar discussiëren over de winstkansen van partij zus of partij zo. De lof voor de kersverse SP-leider Emile Roemer doet me denken aan de manier waarop de verfrissende invalbeurt van Eljero Elia bij Oranje is bejubeld. Als ken ners de onzekere verdediging van het Nederlands elftal hekelen, denk ik dat ze het hebben over de hakkelende Job Cohen. Ik zie geen verschil tussen Ferry Minge len en Bert Maalderink. En Maurice de Hond, die houdt toch gewoon een voetbalpool bij? Wat is een kabinetsformatie an ders dan het opstellen van elf voet ballers van verschillende clubs? Als je ziet hoe diplomatiek Bert van Marwijk vragen van journalis ten beantwoordt, dan lijkt dat sprekend op de bewoordingen waarin de fractievoorzitters dezer dagen de zwartepiet doorschui ven voor het mogelijk buitenspel zetten van de publiekslieveling. „Voetbal is oorlog", zei Rinus Mi- chels ooit. Ik zeg: „Politiek is voet bal." Het wordt er een stuk leuker op als we niet voor die waarheid weglopen. Om te beginnen stel ik voor dat René van der Gijp, Hugo Borst en Johan Derksen voortaan de politieke debatten becommen tariëren. Of Cruijff. Ik hoor het hem al zeggen: „Als je niet inter rumpeert, ken je ook niet scoren." Het zou helpen als Kamerleden in voetbalshirts gehuld gaan. De SP in het rood, het CDA in het groen, D66 in het paars. En Kamervoor zitter Verbeet in een scheidsrech- terspak met een fluitje. De spelver- ruwing heeft in de Kamer allang zijn intrede gedaan, dus voor ty pes als Wilders moet ze gele of ro de kaarten kunnen trekken. En de publieke tribune hoeft niet meer stil te zijn, maar krijgt juist vuvu- zela's en Bavariajurkjes uitgereikt. Dan komt er nog eens een dag dat heel Nederland aan de buis gekluisterd zit voor de Algemene Beschouwingen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op BEELDKWALITEITSPLAN door René Schrier Gedeputeerde Harry van Waveren vindt een beeld kwaliteitsplan beter dan de welstandsregels die voorheen in veel gemeenten golden. Die wa ren volgens hem wel heel bedille rig. Maar hij geeft wel aan, in een verwijzing naar de gemeente Ka pelle, dat gemeenten aan de bewo ners duidelijk moeten maken wel ke spelregels er gelden als ze een lap grond voor een woning kopen. Mensen houden er zelf ook van als de omgeving netjes is, aldus de gedeputeerde. Een omgevingsplan voor de hele provincie hoeft wat hem betreft niet:„Dan gaat de pro vincie op de stoel van de gemeen ten zitten." De voorzitter van het Zeeuwse Ge zicht, Rob van der Zwaag, vindt het prima dat er eens goed naar de beeldkwaliteit van bepaalde gebie den wordt gekeken. Dat kan een toegevoegde waarde opleveren. Als voorbeeld noemt hij het stadje Veere waarvan iedereen het er over eens is dat het beschermd stadsgezicht niet aangetast mag worden. Volgens Van der Zwaag komt er bij het publiek steeds meer belangstelling voor het beeld van Zeeland. Dat merkt hij aan de debatten van Het Zeeuwse Ge zicht, een stichting die het draag vlak voor architectuur wil verbre den. Het is niet verwonderlijk dat Jos van Jole van het bureau RBOI, ad viseurs ruimtelijke ordening, in Middelburg beeldkwaliteitsplan nen heel zinvol vindt. Daarmee kun je bewerkstelligen dat een ge bied ook die kwaliteit krijgt die je op de tekentafel bedoeld hebt. Van Jole denkt dan niet alleen aan woonwijken, maar ook aan bedrijf sterreinen. Zo is zijn bureau mo menteel op Tholen betrokken bij het beeldkwaliteitsplan voor het bedrijventerrein Tholen-noord. Als ondernemers bereid zijn wat te doen aan de gevel en aan de ruimte om de gebouwen heen en de gemeente ziet er op toe dat het plan uitgevoerd wordt, dan kan het stimulerend werken voor po tentiële ondernemers, zegt hij. Hij tekent er bij aan dat niet tot in de tails alles voorgeschreven moet worden. Ervaringen met wel- standsarme wijken in bijvoorbeeld Reimerswaal hebben geleerd dat mensen het ook wel prettig vin den dat de woonomgeving er een beetje verzorgd uitziet. Van Jo le:,.Kwaliteit is altijd herkenbaar." De graansilo tegen het beschermde stadsgezicht van Zierikzee, een 'foutje' uit het verleden, foto Dirk Jan Gjeltema www.pzc.ni door Nadia Berkelder Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van €71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon haar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 -013 99 10 PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In hei colofon treft u nadere informatie terneuzen - Zorgorganisatie Zorg saam Zeeuws-Vlaanderen wil de komende jaren voorzichtig groeien. Maar groei is niet het uit gangspunt, zei de Raad van Be stuur gisteren bij de presentatie van de jaarstukken. Zorgsaam, waarin ziekenhuizen, thuiszorg en ouderenzorg vere nigd zijn, boekte vorig jaar iets meer dan vier miljoen euro winst. Het eigen vermogen groeide van ruim achttien naar ruim 22 mil joen. „Dat is een buffer", zei Paul Rademacher, voorzitter van de Raad van Bestuur. „Om de conti nuïteit van de organisatie te waar borgen. Het lijkt veel, maar het is maar acht weken productie." De verhouding tussen het eigen vermogen en de omzet ligt nét bo ven de marge die daarvoor in de ziekenhuiswereld als veilig geldt, vijftien procent. Het is de bedoe ling om dat over vijf jaar naar twintig procent te brengen. Ter vergelijking: de concurrent boven de Westerschelde scoort nog niet eens tien procent. Het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis heeft niet de ambitie om uit te breiden, zei Arnold Schelfhout van de Raad van Bestuur. „Onze core-business is ouderenzorg en basis gezondheidszorg. Wij willen een echt voor Zeeuws-Vlaanderen zijn." Te grote of te snelle groei kan de zorg voor de eigen mensen in gevaar brengen, doordat de wachtlijsten toenemen. Om die re den wordt onderzocht of er ook 's avonds en in het weekeinde patiën ten kunnen worden geholpen. Samenwerken met het ziekenhuis aan de andere kant van de tunnel is een optie, maar niet tegen elke prijs, zei Schelfhout. „We zijn de afgelopen jaren een paar keer uitge nodigd om te fuseren, maar zolang de inwoners van Zeeuws-Vlaande ren daar niet beter van worden, moeten we het niet doen." Hij kreeg lachers op zijn hand toen de salarissen van de collega's van het Admiraal De Ruyterzieken- huis ter sprake kwamen. Toch staan de drie van Zorgsaam voor ongeveer hetzelfde bedrag op de loonlijst als de twee van de over kant. „Ik weersta de verleiding daar op in te gaan", zei Schelfhout.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2