Ontpoldering ergert Senaat Arts: relaties waren fout Ajhaal- en gemaksvoedsel doet 261 Veertien teams in de Zeeuwse zonnebootrace HEDWIGE Hoop op nieuw kabinet Spectaculaire groei zeehonden in Voordelta Provincie legt zich neer bij vonnis Lehman woensdag 16 juni 2010 door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Eerste Kamer voelt zich om de tuin geleid, maar ziet geen mogelijkheden om het onder water zetten van de Hedwigepol- der tegen te gaan. Wel roept de Ka mer een nieuwe regering op om re kening te houden met inspraak reacties en mogelijke alternatieven voor ontpoldering te omarmen. Een meerderheid steunt een mo tie met die strekking van PvdA-se- nator Margriet Meindertsma. Pv dA, Partij voor de Dieren, D66, Christenunie, SGP en CDA (44 van de 75 zetels) vinden dat het al ternatief van de Zeeuwse water schappen door het kabinet onvol doende beargumenteerd is afgewe zen. Dat alternatief gaat uit van de aanleg van buitendijkse schorren in plaats van ontpoldering. „We hebben oprecht geloofd dat ontpol dering kon worden voorkomen", zei Meindertsma. „De uitkomst is teleurstellend. Het vertrouwen dat wij hadden is beschaamd." Kees Slager (SP): „Wat is het resul taat van alle mooie verhalen over een inzet van 200 procent door mi nister Verburg? Het antwoord is niets. Het alternatief waarvoor geen hectare cultuurgrond hoeft te worden geofferd is veel te makke lijk afgeserveerd." Gert van den Berg (SGP): „Van de hooggespannen verwachtingen om er op een goede en verant woorde wijze uit te komen, kwam helaas niets terecht." Sybe Schaap (WD): „Voor de WD is de zoektocht naar een evenwichtig en gedragen alterna tief niet van de baan." Minister Gerda Verburg (Natuur, CDA) zei dat alle alternatieven voor ontpoldering grondig en zorg vuldig zijn onderzocht. „Het plan van de Zeeuwse waterschappen zou leiden tot het schenden van Europese verplichtingen. Want de oppervlakte nieuwe estuariene na tuur neemt niet toe en bestaande natuur wordt aangetast waarvoor weer compenserende maatregelen zouden moet worden genomen." Voor een motie van de Zeeuwse senator Kees Slager (SP) om af te zien van ontpoldering van de Hedwigepolder en opnieuw onder zoek te doen naar buitendijkse al ternatieven is geen meerderheid. Die motie is ondertekend door SP, WD en de Onafhankelijke Se naatsfractie (26 van de 75 zetels). Dinsdag stemt de Kamer. MIDDELBURG - Aan de Zeeuwse zonnebootrace die op 26 juni in Vlissingen en Middelburg wordt gehouden doen dit jaar veertien teams mee. Acht daarvan komen uit Zeeland. De race begint in Vlissingen, in het Dok bij het Stadspark met een slalom en een sprint. Daarna volgt een etappe naar Middelburg. Daar vinden 's middags de beslissende sprints plaats tussen de Spijker- brug en de Bellinkbrug. Volgens or ganisator Ad Phernambucq doen alle topteams uit Nederland mee: de nummers één en twee van de meerdaagse wedstrijd vorig jaar en MIDDELBURG - In de Voordelta is sprake van een spektaculaire stij ging van het aantal zeehonden. Dat is gebleken bij tellingen die vanuit een vliegtuig vorig jaar zijn gedaan. Soms waren er zo veel zeehonden en lagen ze zo dicht bij elkaar dat ze zonder foto's niet meer exact te tellen waren. De dieren waren vooral te zien in de rustgebieden Bollen van de Oosteren Hinder- plaat. Gemiddeld werden per telling 309 zeehonden geteld. Met een maxi mum van 385 zeehonden tijdens een telling. In 2006 waren dat er gemiddeld nog zo'n 100, in 2003 ongeveer 50 en in 2000 zo'n 30. een nieuw team van de Techni sche Universiteit Delft. Ook de twee teams van de Hogeschool Zeeland doen weèr mee. Vorig jaar werd in Zeeland de So lar Challenge gevaren, een meer daagse wedstrijd die dit jaar in Friesland wordt gehouden. Het is de bedoeling om die wedstrijd vol gend jaar deels in Zeeland en deels in Vlaanderen te houden. Er wor den dan etappes van Brugge naar Gent en van Gent naar Terneuzen gevaren. De dag voor de echte ra ce, is de minizonnebootrace waar Zeeuwse basisscholen aan mee kunnen doen. Zonneboten op het Veerse Meer tijdens de meerdaagse wedstrijd vorig jaar. foto Lex de Meester DEN HAAG - Vier jaar terug kwam aan het licht dat een huisarts uit Burgh-Haamstede twee maal een liefdesrelatie had met een patiënte. 'Het had niet moeten gebeuren', zei hij gisteren tegen het Regio naal medisch tuchtcollege (RMTC) voor de gezondheidszorg in Den Haag. Ook zijn advocaat, Willemien Kas telein, erkende onoorbaar gedrag, maar trok in twijfel of het tuchtcol lege er nog iets van mag zeggen. Volgens haar zit er daarvoor in dit geval te veel tijd tussen de daden en de behandeling van de zaak. Die behandeling begon met het verzoek van de advocaat aan het tuchtcollege om de zaak achter ge sloten deuren te behandelen. Zij vreesde dat publiciteit haar cliënt onevenredig veel schade zal berok kenen. Het tuchtcollege willigde het verzoek niet in, maar zag wel af van een gedetailleerde opsom ming van de feiten. De arts erkent dat hij een buiten echtelijke relatie had met twee vrouwelijke patiënten en dat daar voor binnen het beroep van huis arts geen ruimte is. Een patiënt be vindt zich in een afhankelijke posi tie ten opzichte van een zorgverle ner, en daarom verbieden de be- roepsregels dat er relaties ontstaan. Er was discussie over de vraag in hoeverre de arts adequaat handel de toen de affaires aan het licht kwamen. Via psychologische hulp trachtte hij te achterhalen hoe het zo mis kon gaan en hoe herhaling is te voorkomen. Woordvoersters van de Inspectie vroegen het tucht college om de arts desondanks 'een passende maatregel' op te leg gen. Een lid van het tuchtcollege was ook benieuwd naar de overweging van de arts om in Burgh-Haamste- de te blijven werken. Hij maakte zich los van zijn collega en voert er sinds begin dit jaar een zelfstan dige praktijk. De arts daarover: 'Ik besef dat ik domme dingen heb ge daan en schade heb aangericht bij mijn gezin en andere mensen. Maar ik kan het niet meer terug draaien." Nu een grote groep men sen in het dorp hem desondanks vertrouwen geeft, zei hij dat te wil len waarmaken. Uitspraak tuchtcollege volgt begin augustus. - MIDDELBURG - De provincie gaat niet in beroep tegen de uitspraak in de kwestie Lehman.- De rechtbank in Den Haag heeft de provincie in het ongelijk gesteld in de tegen de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) aangespannen zaak om een belegging van 5 mil joen euro bij Lehman die in de bankencrisis failliet is gegaan. Het dagelijks provinciebestuur ziet geen brood meer in voortzetting van de claim. Volgens de recht bank kan niet worden geconclu deerd dat BNG de belegging heeft gegarandeerd, zoals de provincie beweerde. Die belegging was bo vendien niet volgens de regels. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Het aantal bestellin gen van afhaalmaaltijden lag giste ren na de start van het WK bedui dend hoger dan normaal, volgens de eten-bestelsite Thuisbezorgd.nl. Binnen was het stiller, maar de te lefoon rinkelde vaker, meldt de ei genaar van pizzeria-grillroom So fia in Middelburg. Sander van der Endt, mede-eigenaar van New York Pizza in Middelburg, schat dat ook bij hem in de zaak het aan tal telefonische bestellingen zo'n 25 procent hoger was dan anders. „Wanneer het precies begon, kan ik niet zo zeggen, maar feit is dat we op een gegeven moment veel vaker moesten rijden. Absoluut." Volgens Thuisbezorgd.nl is de stij ging vermoedelijk te danken aan het grote aantal mannen dat bij vrienden thuis de wedstrijd ging kijken. Het feit dat er na de wed strijd nog tijd was om zelf te gaan koken, doet daar niets aan af, denkt directeur Jitse Groen. „Man nen hebben kennelijk niet de nei ging om na het drinken nog uitge breid te gaan koken." De extra 'WK-bestellingen' wer den vooral vanaf mobiele tele foons zoals de I-Phone gedaan. „Men is niet thuis en bestelt vaak vanaf de bank of zelfs vanuit de kroeg", aldus Groen. Vooral pizza en spare ribs zijn populair. „Echte mannenmaaltijden hè, en goed vanaf de bank te eten." Dat beeld rijst ook op uit een bel- rondje langs restaurants in Zee land. Restaurants die wat minder hapklare maaltijden serveren, zo als de Chinees of de Griek, profi teerden duidelijk minder van het WK-geknabbel. De gestegen populariteit van af haal- en gemaksvoedsel was al voorzien door analisten van het Economisch Bureau van ING. Res taurants zouden de verliezen die zij lijden doordat mensen minder buiten de deur gaan eten, volgens hen kunnen compenseren door hun afhaal- en bezorgafdeling. In het rijtje positieve effecten van het WK op de economie tippen zij de supermarkten als grote win naar, vanwege extra omzet door gadgets als 'beesies', petjes en toe ters, oranje-tompoucen, drankjes, knabbels en gemaksvoedsel. Dat voordeel kan oplopen van 30 tot 80 miljoen euro, mits Oranje niet vroegtijdig uitgeschakeld wordt. Dan zouden de grote investerin gen in speciale acties wel eens niet terugverdiend kunnen worden en blijven de supermarkten mogelijk zelfs met flinke verliezen zitten. Ook de horeca kan profiteren van het WK, met een geschatte mil joen 'kroegkijkers' boven de 18 jaar die onder het kijken ongetwijfeld het nodige consumeren. Cafés die actief inspelen op het WK kunnen extra omzet genereren. De uitba ters die deze kans laten liggen zul len juist minder omzet boeken, voorspelden de analisten. Maar ook hier geldt weer: alles hangt af van de prestaties van Oranje. Bij New York Pizza in Middelburg moest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 28