Walen aan zet in Belgische kwestie De peilingen zeggen het keer op keer: 85 pro cent van de Vlamingen voelt niets voor een on afhankelijk Vlaanderen. Toch heb ben gisteren vier op de tien Vla mingen op partijen gestemd die België het liefst snel zien Verdam pen', zoals N-VA-voorman Bart De Wever dat noemt. Obama wil fonds van BP voor olieramp Wij trappen af van onze middenST Q Links verliest in Slowakije maar blijft grootste maandag 14 juni 2010 N-VA-voorman Bart De Wever houdt een toespraak na de enorme overwin ning van zijn partij tijdens de Belgische verkiezingen. foto Dirk Waem/EPA door onze correspondent Hans de Bruijn Ondanks de monsterzege van de N-VA, wordt voor man De Wever waarschijn lijk geen premier. Hij wil de Walen de kastanjes uit het vuur laten halen. Nu betekent dat niet meteen het eind van België, maar het is wel een Vlaams signaal aan de Fransta lige landgenoten: de taalgrens is heilig en beide landsdelen moeten nóg autonomer worden dan zij al zijn. De overwinning van de Nieuw- Vlaamse Alliantie (bijna 30 pro cent) is nog groter dan voorspeld. Voor- en tegenstanders spraken van een 'tsunami'. Niemand kan om De Wever heen. Hoewel de N-VA alleen in Vlaanderen actief is, werd zij de grootste van het hé le land. In Wallonië won de Parti Socialis- te met nog grotere cijfers (32 pro cent), maar dat veroorzaakte niet zo'n schok. De PS hoort immers al decennia tot het vaste meubilair van de Waalse politiek. De in 2001 Bratislava - Robert Fico maakt toch nog kans op een nieuwe ter mijn als premier van Slowakije. De Slowaakse president Gasparo- vic maakte gisteren bekend dat hij Fico heeft gevraagd een nieuwe re gering te formeren, omdat diens sociaaldemocratische SMER-partij de meeste stemmen kreeg tijdens de verkiezingen zaterdag. De kans is echter groot dat Fico zijn opdracht weer zal moeten te ruggeven. Het coalitieblok van de premier heeft te weinig zetels voor een meerderheid, in tegenstelling tot de oppositie, die wordt aange voerd door de liberale SDKU-par- tij van Iveta Radicova. Haar cen trumrechtse blok beschikt sinds de verkiezingen over een meerder heid van 79 zetels in het 150 zetels tellende parlement. Mocht Fico falen, dan krijgt Slowa kije een vrouw als nieuwe premier in de persoon van de 53-jarige Ra dicova, nu nog hoogleraar sociolo gie aan de universiteit van Oxford. Radicova voerde een verkiezings campagne, waarin ze de nadruk legde op beleefde omgangsvormen en samenwerking in de politiek. opgerichte N-VA heeft maar spora disch aan de macht geroken. In ab solute aantallen is de N-VA-winst groter dan die van de socialisten, omdat er in Vlaanderen meer men sen wonen dan in Wallonië. De zwaarste klappen waren er voor de Vlaamse liberale Open VLD, die de regering van Yves Let- erme in april ten val brachten, en diens christendemocratische CD&.V, die net zo'n nederlaag leed als de Nederlandse geestver wanten vier dagen eerder. Ook het extreemrechtse Vlaams Belang kreeg een dreun. Veel VB-stemmers hebben de overstap naar de N-VA gemaakt, al hebben VB en N-VA behalve Vlaams-natio- nalisme niets gemeen. De N-VA trok ook stemmen weg bij libera len en Lijst Dedecker. De vraag is welke gevolgen deze herschikking van het Vlaamse poli tieke landschap zal hebben voor de vorming van een nieuwe rege ring. Om te beginnen: De Wever zal geen minister-president wor den. Hij zegt de ambitie niet te hebben, maar eerder wil hij ie mand anders de kastanjes van de staatshervorming uit het vuur la ten halen, die in Vlaanderen zeer gewenst maar in Wallonië omstre den is. De toegevingen moeten in zijn ogen van Waalse kant komen, en laat dan maar een Waal zich daar op stukbijten. Die 'eer' zal waarschijnlijk gaan naar PS-leider Elio Di Rupo, die de eerste Franstalige premier sinds 1973 kan worden. De Waalse en Vlaamse socialisten zijn immers sa men de grootste politieke 'familie' geworden, ruim voor de christen democraten. Omdat een nieuwe regering aan beide kanten van de taalgrens op een meerderheid moet kunnen re kenen, tekent zich een regering af van Waalse en Vlaamse socialisten en christendemocraten, aangevuld met de N-VA. Maar de formatie wordt geen sinecure. Over bezuinigingen, werkgelegen heid of belastingen valt makkelij ker een regeerakkoord te sluiten dan over de staatshervorming. Het draait daarbij vooral om het in dammen van de invloed van de Franstaligen in de Vlaamse ge meenten rond Brussel, de kwestie van de splitsing van het tweetalige kiesdistrict Brussel-Halle-Vilvoor- de, en de concessies die de Waalse partijen daarvoor eisen. Zo willen die de (hoofdzakelijk Franstalige) hoofdstad Brussel uitbreiden, wat alle Vlaamse partijen onaanvaard baar vinden. De Waalse socialisten hebben zich op dit punt gematigder opgesteld dan de Franstalige christendemo craten. Toch zullen ook die met De Wever tot overeenstemming moeten zien te komen. De N-VA-leider reikte de Walen gister avond de hand. „We moeten brug gen bouwen", zei hij, zowel naar de Vlaamse partijen die klappen hebben opgelopen, als naar de Franstaligen. „Niemand heeft baat bij een voortdurende blokkering van dit land." Die woorden zijn in Wallonië alvast met instemming begroet. Nu de daden nog. washington - Obama wil dat de oliemaatschappij BP een fonds in het leven roept om schadevergoe dingen te kunnen betalen aan par ticulieren en bedrijven die zijn ge troffen door de lekkage in de olie leiding in de Golf van Mexico. Een onafhankelijke commissie zou dat fonds moeten beheren, meldt de Amerikaanse nieuwssite Politico. De Amerikaanse president Obama houdt morgen om 20.00 uur (plaatselijke tijd) een toespraak over de olieramp in de Golf van Mexico. Dat heeft een woordvoer der van het Witte Huis gisteren ge zegd. Obama wil in zijn toespraak uitleg geven over de maatregelen die de VS moeten nemen om de gevol gen van de olieramp in de Golf van Mexico zoveel mogelijk te be perken. De druk op olieconcern BP is dit weekeinde verder opgevoerd. De Amerikaanse kustwacht bestem pelde de aanpak van BP om de lek kage te dichten, als niet vergaand genoeg. Bovendien is er politieke druk op. BP om zijn dividend te schrappen. De Britse minister van Buitenland se Zaken William Hague zei giste ren dat BP 'zelf beslist' over zijn di- videndbeleid. BP geeft naar schat ting jaarlijks 10,5 miljard dollar (8,6 miljard euro) uit aan dividend betalingen. In de VS gaan stem men gaan op, dat het geplaagde olieconcern deze uitbetaling schrapt totdat de problemen in de Golf van Mexico opgelost zijn en alle schadevergoeding voor indivi duen en bedrijven zijn betaald. De topbestuurders van BP komen vandaag bijeen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9