81 buitenland 'De Russen moeten ons helpen' Van der Sloot wil naar cel Duizenden reizigers op Aruba in ruil voor stranden in Polynesia informatie over Holloway Oude grotschilderingen KIRGIZIË Al meer dan 100 doden bij rellen in zuiden van voormalige Sovjetrepubliek Ruim 90 mensen gearresteerd in Iran Sarkozy tegen verkoop Le Monde Topman Arabische Liga bezoekt Gaza Tientallen taliban gedood in Afghanistan 'Te jong' zeilmeisje bijt van zich af Man zorgt voor 'kinderopvang' maandag 14 juni 2010 Oezbeekse militairen helpen Oezbeekse vluchtelingen de grens over tussen Kirgizië en Oezbekistan, vlakbij de stad Osj. Daar zijn etnische rellen aan de gang tussen bevolkingsgroepen. foto Dalton Bennett/AP Ondanks het ingrijpen van het leger is de regering in Kirgizië niet in staat het toe nemende etnische geweld een halt toe te roepen. Er zijn al meer dan too doden. door onze correspondent Olaf Koens "T" at ze ook doen, gewoon doorrij- den", zegt een T T politieagent te gen een groep taxichauffeurs bij het vliegveld. De spanning is in de Kirgizische hoofdstad Bisjkek om te snijden. Groepen bewapende mannen verzamelen zich op ver schillende punten in de stad, con fisqueren taxi's en andere auto's en verzamelen zich om af te dalen naar wat nu al 'de oorlog' heet. Het geweld van de afgelopen da gen in Osj, de tweede stad van Kir gizië, is in het weekeinde overgesla gen naar andere delen van het land. Grote groepen gewapende Kirgizische mannen trekken moor dend en plunderend door verschil lende steden in het zuiden. De re gering heeft een avondklok inge steld en zei in het weekeinde met scherp te zullen schieten. Volgens officiële cijfers zijn er meer dan honderd doden en ruim duizend gewonden, maar volgens internationale organisaties zou er sprake zijn van meer dan zeshon derd dodelijke slachtoffers. Meer dan 75.000 Oezbeken zijn het erg ste geweld in Kirgizië sinds twin tig jaar ontvlucht en proberen Oez bekistan in te komen. Het is ondui delijk hoe de rellen begonnen zijn. Volgens de tijdelijke regering zijn de onlusten een provocatie van oud-president Bakijev, die na een gewelddadige machtsgreep in april het land moest verlaten. Hij heeft zijn machtsbasis in het zuiden ter wijl de etnische Oezbeken die in de regio de meerderheid vormen juist de tijdelijke regering onder lei- lima - Joran van der Sloot heeft de Peruaanse onderzoekspolitie Dirin- cri aangeboden aan te wijzen waar het lichaam van Natalee Holloway is, in ruil voor overplaatsing naar een gevangenis op Aruba. Dat heeft woordvoerster Yolanda Onoc van de Dirincri zaterdag gezegd. Overplaatsing is echter onmoge lijk, aldus de zegsvrouw, omdat de Peruaanse president Alan Garcia heeft gezegd dat Joran zijn straf in Peru zal moeten uitzitten. De woordvoerster kon niet bevestigen of Van der Sloot overplaatsing wil omdat hij bang is in de gevangenis Miguel Castro Castro in Lima ver moord te worden. Peruaanse media hadden dit ge meld, maar die berichten noemde Onoc speculaties. Van der Sloot ding van Roza Otoenbajeva steu nen. Kirgizië vroeg Rusland zaterdag om militaire steun, maar de Rus sen lieten weten daar voorlopig geen heil in zien. President Dmitri Medvedev kondigde aan vandaag in nauw overleg met de Sjang- hai-organisatie een besluit hier over te kunnen nemen. Behalve Rusland en China maken ook de andere Centraal-Aziatische landen deel uit van het militaire bondge- noodschap. In Kirgizië is alle hoop op de Rus sen gevestigd. Volgens Kildzja Birs- jemerbaresj, een hooggeplaatste vertegenwoordiger uit een zuidelij ke provincie, is de situatie op dit moment kritiek. „Wanneer het ge wordt verdacht van moord op de Peruaanse Stephany Flores in zijn hotelkamer in Lima op 30 mei. Het Openbaar Ministerie (OM) op Aruba heeft nog geen contact we ten te krijgen met de Peruaanse au toriteiten over Joran van der Sloot, laat staan dat er een verzoek is ge komen van Van der Sloot om zijn straf op Aruba uit te zitten. Het Koninkrijk der Nederlanden, waaronder Aruba valt, heeft met Peru geen verdrag dat het mogelijk maakt het verzoek van Van der Sloot in te willigen. Van der Sloot is in de gevangenis nerveus en depressief en eet wei nig. Hij slaapt op de grond, terwijl be wakers hem een matras gaven, meldt de Peruaanse politie. weid niet snel stopt, slaat het over naar de buurlanden, dan loopt het echt uit de hand", legt hij uit. „Wat hier nu begint, is een broe dermoord. Wij lijken als Kirgiezen en Oezbeken sprekend op elkaar. We hebben hetzelfde geloof, spre ken dezelfde taal en zien er vaak ook nog eens hetzelfde uit. Als de Russen nu niet ingrijpen is het te laat", verzucht hij. „Dan is het oorlog." In Bisjkek is de politie 's avonds opzichtig aanwezig om waar nodig in te grijpen. De tijdelijke overheid heeft de noodtoestand uitgeroe pen, behalve soldaten moeten ook reservisten zich melden. Vrienden, geliefden en kennissen bellen el kaar in paniek op om te vragen amsterdam - Door een grote sta king zijn duizenden reizigers ge strand in Frans-Polynesië. De auto riteiten meldden zondag dat het gaat het om 3500 vakantiegangers, onder wie tweeduizend toeristen van het eiland Tahiti. De staking begon donderdag. Vele toeristen hebben de nacht op het vliegveld doorgebracht. De au toriteiten roepen de bevolking op de reizigers zonder betaling in boekarest - Archeologen hebben in het noordwesten van Roemenië de oudste grotschilderingen van Oost-Europa ontdekt. De afbeel dingen zijn 23.000 tot 35.000 jaar wie er al naar het zuiden vertrok ken is. Ondertussen brengen de in woners van Bisjkek zakken met rijst, pasta, zonnebloemolie en in geblikt rundvlees naar centrale lo caties. Samen met Russisch hulp goederen moet dat aan de eerste behoeften voorzien. In Osj is de elektra grotendeels uit gevallen, worden winkels geplun derd en is de centrale bazaar in brand gestoken. De 29-jarige Bali probeert zo goed het kan de nood rantsoenen te coördineren. Ook hij gelooft niet meer in de rege ring. „Ze hebben het niet onder controle kunnen krijgen, nu moe ten we het zelf maar doen. En als Rusland niet snel ingrijpt zijn we er geweest." hun huis onderdak te geven. Een woordvoerder van de gezamenlijk optredende vakbonden zei dat de staking bedoeld is om een signaal te geven aan de politieke elite en de Franse overheid over de politie ke, economische en morele crisis die de eilandengroep treft. De over heid heeft de pensioenen van amb tenaren verlaagd en trekt het leger terug. Frankrijk zou geen interesse meer hebben in de eilandengroep. oud. Dat maakten de wetenschap pers zondag bekend. De zwarte schilderingen tonen onder meer een buffel, een paard, berenkop pen en een neushoorn. TEHERAN Zeker 91 mensen zijn zaterdag aan gehouden in Iran, op de dag waar op tegenstanders van het bewind de naar hun mening frauduleus verlopen presidentsverkiezingen van een jaar geleden herdachten. Grootschalige protesten en ongere geldheden bleven uit. De nieuws zender CNN en websites van de Iraanse oppositie maakten wel mel ding van relletjes in Teheran. PARIJS De Franse president Sarkozy keert zich tegen de verkoopplannen van de noodlijdende krant Le Monde. Het dagblad moet voor eind juli een koper hebben gevonden. Drie investeerders (die niet in de smaak vallen bij Sarkozy) staan klaar om 100 miljoen euro in Le Monde te steken. De president heeft gedreigd geen staatssteun aan Le Monde te geven als deze verkoop doorgaat. RAFAH Topman Amr Moussa van de Arabi sche Liga, heeft gisteren de Ga- zastrook bezocht. Hij werd bij de grens Rafah verwelkomd door ver tegenwoordigers van Hamas, die de macht heeft in het gebied. Het is het eerste bezoek in vier jaar tijd van de leider van de Arabische Liga aan de Gazastrook. De enclave kampt sinds 2006 met een blokka de door Israël en Egypte. KANDAHAR Zeker 39 talibanstrijders zijn ge dood tijdens gevechten met Ameri kaanse en Afghaanse militairen in het zuiden van Afghanistan. De ge vechten begonnen vrijdag in het noorden van de onrustige provin cie Kandahar. De internationale troepenmacht en het leger begon nen in het voorjaar een grootscha lig offensief tegen radicaalislamiti- sche bewegingen in Kandahar. SYDNEY De geredde Amerikaanse zeilster Abby Sunderland (16) heeft zater dag ontkend dat ze te jong zou zijn voor een solotocht rond de wereld. Zij deed dat vanaf een Franse vis sersboot die haar van haar tijdens een storm beschadigde zeilboot had gered. Abby was op meer dan 3.000 kilometer van de dichtstbij zijnde kust in nood geraakt op de Indische Oceaan. BRUSSEL Een winkelende man in Brussel heeft: daar een kind opgevangen dat juist drie verdiepingen naar be neden viel. „Ik hoorde gekrijs, keek naar boven en zag dat er een kind uit de lucht viel. Ik stak mijn ar men uit en ze viel er recht in. Een mirakel", zegt Matteo Ianiri (54). Het vierjarige meisje was op de leu ning van de roltrap geklommen en naar beneden gevallen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8