Maradona coacht als een opgejaagd dier 44 ARGENTINIË Pluisje begint vijfde WK met i-o-zege op Nigeria SOUTH AFRICA 2010 FIFA maandag 14 juni 2010 Bondscoach Diego Maradona kan geen seconde stil zitten op de bank van Argentinië. Met de vierde official gaat hij regelmatig in conclaaf. foto Hassan Ammar/AP door Leon ten Voorde JOHANNESBURG - Hoe betoverend de dribbels van Messi ook zijn, de ze dag in Ellis Park behoort toe aan die kleine, driftige man aan de zijkant van het veld: Diego Arman do Maradona, bondscoach der Ar gentijnen. Een bizar verhaal is het. Aan de andere kant: wie kijkt in het turbulente leven van Pluisje nog ergens van op? Het grootste wonder is eigenlijk dat hij er nog steeds is. Ruim zes tien jaar nadat hij vanwege een do- pingschandaal van het WK werd verbannen, is hij terug in het epi centrum van het voetbal. Hij be gint zijn vijfde WK en z'n eerste als coach met een benauwde ï-o-zege op Nigeria. Overtuigend is het allemaal nog niet: Argentinië voetbal zoals z'n roerganger leeft: chaotisch. Wat dat betreft zou je kunnen stellen 1 dat de hand van de trainer al zicht baar is. Maar laat dat voor even bij zaak zijn op de dag dat het WK kennismaakt met de bondscoach Maradona. De voetballerij heeft vele bijzonde re zonen gebaard en Maradona is er daar een van. Welke trainer komt bijvoorbeeld anderhalf uur voor de wedstrijd het veld op om de eigen fans met wilde handgeba ren op te zwepen? Maradona doet het, al is lopen niet het goede woord. Hij waggelt als een eend, meer is het niet. Maar eerlijk is eer lijk: voor een man die meerdere ke ren dood is verklaard en ooit 150 kilo woog, ziet hij er nog niet eens zo beroerd uit. Bij de warming-up laveert hij tus sen zijn spelers door, onderweg af en toe de bal minzaam strelend. Gedachten aan Stuttgart 1989 wer velen door het hoofd. Toen jongleerde de jonge Maradona mi nutenlang en met de veters los op de klanken van Opus' grootste hit 'Live is Life'. Toe Diego, pak die bal nog even en dans voor ons op het ritme van de vuvuzela! Hij hoort de smeekbede niet. De coach Maradona beperkt zich tot het balletje breed, het korte tik werk. Elke speler komt bij hem langs, maar het mooist is het con tact tussen misschien wel de beste dribbelaar aller tijden en zijn na tuurlijke opvolger. Maradona en Messi die elkaar de bal overspelen: wat wil een mens nog meer? Exact tien seconden houdt hij het vol op de bank. Dan vertrekt Maradona naar het zoge naamde coachvak om daar negen tig minuten lang als een opgejaagd dier te verblijven. Het trainingspak WORLD CUP heeft hij vlak voor de aftrap op ver zoek van zijn kinderen ingeruild voor een zilvergrijs pak met strop das. De schoenen glimmen. Alles lijkt op maat gesneden te zijn. Daar staat hij dan, de enige bonds coach op het WK met drie oorbel len. Een tijdje geleden moest hij wat zilverwerk inleveren bij de Ita liaanse fiscus, maar blijkbaar had hij thuis nog wat knopjes achter de hand. De baard met grijze plukken moet hem de uitstraling van een wijze man geven, al wordt aan zijn ver standelijke vermogens als trainer steeds vaker getwijfeld. Want wie laat nou een geweldenaar als Cam- biasso buiten de selectie? En wat doe je met een brekebeen als Gu tierrez in je elftal als Zanetti ge woon thuiszit? En waarom speelt de uitgebluste Veron nog altijd? Van een coach, die in twee jaar 107 spelers heeft gebruikt, kun je alles verwachten, zeker als hij Marado na heet. „Argentinië wordt geen wereldkampioen, want daarvoor heb je een goede coach nodig", liet Louis van Gaal zich onlangs ontval len. Waarschijnlijk heeft hij gelijk, maar op deze dag wil daar nie mand nog aan toegeven. Hij coacht zoals de mens Marado na in elkaar zit: emotioneel, onrus tig, theatraal, af en toe op het ma niakale af Als Heinze Argentinië vroeg in de wedstrijd naar een i-o-voorsprong kopt, ontploft de kleine grote man als in zijn beste dagen als speler. De rest van de wedstrijd brengt hij ijsberend door. Zijn tactische ingrepen be staan uit klappen, bidden, schel den, vragen om gele kaarten en het slaan van kruisjes, ontelbaar veel kruisjes. En in de spannende slotfase zet hij de stuntelende rechtsback op linkshalf. Dat zie je Van Gaal nog niet zo snel doen. Argentinië wint en elke speler krijgt bij het verlaten van het veld een kus op het hoofd van de mees ter. Behalve Messi dan. Die tilt hij op. Tenminste, hij doet een po ging. Die speciale behandeling is te recht, omdat Maradona weet dat dit Argentinië niet zonder het ge nie van Messi kan. „Messi is nu al beter dan ik was op het WK van 1986", vindt Maradona. „Maar", zo voegt hij er aan toe, terwijl hij een appel verorbert in de zaal vol jour nalisten, „Messi heeft ook het ge luk dat hij in Argentinië is gebo ren, want dat betekent dat hij met mij mag trainen." Als speler was hij onnavolgbaar, de coach Maradona is voor velen niet te volgen. We gaan nog wat beleven met hem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80