Tour de France sport 135 1 Bandenwissels bepalend in Canada Volleyballers stunten tegen wereldkampioen Winnaar slotetappe Robin Haase is nog niet gelukkig op gras maandag 14 juni 2010 iSSHBgggjPli^^ De zevende rit van de Dauphiné Libéré leverde in Sallanches een zege op voor de Noor Edvald Boasson Hagen van Team Sky. Hij had 27 se conden voorsprong op de Spanjaard Arkaitz Duran. door Patrick Delait SALLANCHES - Alberto Contador kan met een gerust gemoed begin nen aan de laatste voorbereidin gen richting de Tourstart in Rotter dam. Zonder te imponeren won de 28-jarige Spanjaard zaterdag op Alpe d'Huez de koninginnenrit in het Critérium du Dauphiné. De enige renner die Contador kon volgen op de mythische klim was niet toevallig geletruidrager Janez Brajkovic. Hoewel hij moest bui gen in de sprint, verzekerde de Slo- veen van Radioshack zich wel van de eindzege in de Franse etappe koers. De slotrit was gisteren in Sallanches een prooi voor de Noor Edvald Boasson Hagen (Sky). Na zijn tegenvallende prestatie in de lange tijdrit wilde Contador zich bergop nog een keer testen. Een beter decor dan dat van de zes de etappe had de tweevoudige Tourwinnaar zich niet kunnen wensen. Nadat schermutselingen op de col du Grand Cucheron en de col du Glandon weinig hadden opgeleverd, was het wachten op het moment dat Contador het tij dens de slotklim naar Alpe d'Huez op zijn heupen kreeg. Dat moment kwam al op negen ki lometer van de finish. De spelden prik die de Astana-kopman uit deelde, bleek het sein voor een in trigerend kat-en-muisspel met de uitgedunde kopgroep. Wel vijf, zes keer zette Contador aan voor een demarrage, maar ver droegen zijn versnellingen niet. Als het niet lei der Brajkovic zelf was die reageer de, was het wel de Pool Sylvester Szmyd (Liquigas) die Contador tot de orde kwam roepen. De ene keer zigzaggend over de weg, dan weer sprintend, maakte het ge noemde trio er een langgerekte in- tervaltraining van. In al zijn ijver kon de grimassen trekkende Con tador niet verbloemen dat hij nog niet in topconditie is. Veelzeggend was het gemak waarmee Brajkovic tot aan de finish in zijn spoor bleef. De Spanjaard zal er vermoedelijk niet van wakker liggen. Met een proloogzege en de prestigieuze etappewinst op Alpe d'Huez zit Contador op schema voor een der de Tourzege.. Goed om te weten voor de Madrileen is bovendien dat zijn ploeg zich in de Dauphiné veel weerbaarder toonde dan werd verwacht. Ook zaterdag kon Conta dor op de slotklim nog rekenen op de steun van Jesus Hernandez en Paolo Tiralongo. „Ik ben ontroerd door mijn zege op Alpe d'Huez. Mijn hele team heeft hier vanaf het begin van de rit voor gewerkt. Als je de kans krijgt om te winnen op een berg die iedereen kent, dan laat je die niet liggen", bedankte 'El Pistolero' zijn ploegmaats. Heinrich Haussier won gisteren de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland. De wielrenner van Cervélo was aan het einde van de rit over 167,5 kilometer van As- cona naar Sierre de beste in de sprint van een uitgedund peloton. Hij versloeg de Spanjaard Pablo Urtasun en de Italiaan Marco Mar- cato. De Zwitser Fabian Cancella- ra, zaterdag de beste in de proloog over 7,6 kilometer, behield de leiding in het algemeen klasse ment. Rabobank-renner Laurens ten Dam kwam in de tweede etappe tijdens een afdaling ten val. Hij werd per ambulance afgevoerd. Zijn verwondingen leken aanvan kelijk mee te vallen, maar gistera vond bleken zijn blessures ernsti ger dan gedacht. Hij kan daardoor niet deelnemen aan de Tour de France, waarvoor hij al geselec teerd. Lewis Hamilton, winnaar van de GP in Canada: „Het was een van de zwaarste races die ik ooit gereden heb, maar het ging geweldig." foto Valdrin Xhemaj/EPA door Hans Leber MONTREAL - Zacht-hard-zacht, hard-zacht-hard, hard-hard-zacht. Bandenwissels waren gisteren be palend bij de Grand Prix van Cana da waar oud-wereldkampioen Le wis Hamilton zijn tweede seizoens zege pakte. Waar vroeger bij pits tops vooral het aantal stops en de hoeveelheid brandstof onderwerp was van strategie, is dat dit jaar de band geworden nu het bijtanken niet meer is toegestaan. De voorbode dat de McLaren-Mer cedes naar de snelheid van de tot nu toe heersende Red Bulls toe kroop, was al in Turkije te zien. Vóór de crash daar tussen Mark Webber en Sebastian Vettel, zaten Hamilton en Jenson Button er in de kwalificatie én de race vlakbij. Dit weekeinde kwalificeerde Ha milton zich als snelste en doorbrak daarmee hij de hegemonie van Red Buil. Hamiltons pole was veelbeteke nend, zei hij, nadat hij in 2007 juist in Canada zijn eerste pole en zege behaalde. Na de race was de uitge putte 25-jarige Brit amper in staat commentaar te leveren. „Het was een van de zwaarste races die ik ooit gereden heb, maar het ging ge weldig." Hamilton werd op het podium ver gezeld door de regerend wereld kampioen Button, die er een heus één-tweetje van maakte voor McLaren. De derde plaats was ook voor een oud-wereldkampioen: Fernando Alonso van Ferrari. Opmerkelijk was de ronde achter stand die de Duitser Michael Schu macher opliep. De zevenvoudig we reldkampioen en zevenvoudig win naar in Canada zag in de 57e ron de, zelf in achtste positie rijdend, de blauwe vlag ten teken dat hij ruimte moest geven aan de snelle re Hamilton, Fernando Alonso, Jenson Button, Sebastian Vettel en Mark Webber. Schumachers auto haperde. Hij moest uiteindelijk ook Vitantonio Liuzzi en Adrian Sutil (beiden van Force India) voor laten en werd elfde. De strategische bandenkeuze voor 'zacht' gaf Lewis Hamilton zater dag zijn pole en gisteren de over winning. De band van de laatste kwalificatieronde moet reglemen tair ook gebruikt worden bij de start van de race. En toen de safèty- car wegbleef, waarop veel teams hadden gehoopt om dan van band te kunnen wisselen zonder veel tijd te verliezen, kon Hamilton rechtstreeks naar de zege rijden. Mark Webber, die de race al was begonnen met een teleurstelling omdat hij na een goede kwalifica tie (tweede) van versnellingsbak moest wisselen en dus vijf plaatsen op de grid -werd teruggezet, raakte zijn leidende positie in de strijd om de wereldtitel kwijt. Hamilton steeg van drie naar één met 109 punten, Button is tweede met 106 punten en Webber staat nu derde op 103 punten. BRASILIA - De Nederlandse volley ballers hebben zaterdag voor een grote stunt gezorgd. Het team van bondscoach Peter Blangé verraste in de World League titelverdediger en wereldkampioen Brazilië. In Brasilia zegevierde Oranje met liefst 3-0: 26-24 25-23 25-23. Het was voor Nederland al de der de zege op rij zonder setverlies in de World League. Vorig weekeinde werd Zuid-Korea in Suwon twee maal met 3-0 geklopt. Oranje gaat na drie wedstrijden met negen punten aan de leiding. Brazilië heeft vijf punten, Bulgarije vier en Zuid-Korea nul. In totaal zijn er vier groepen. De vier groepswinnaars en de beste nummer twee kwalificeren zich sa men met het organiserende Argen tinië voor het finaletoernooi in juli. Nederland nam in alle sets het ini tiatief en sloeg toe op de belangrij ke punten. Niels Klapwijk speelde weer sterk. De speler van Maaseik maakte veertien punten, waaron der drie blokpunten. Ook Wytze Kooistra noteerde veertien punten (vier blokpunten en één ace). De zegereeks van Oranje is opmer kelijk. In mei slaagden de volleybal lers er niet in zich rechtstreeks voor het Europees kampioenschap te plaatsen. Achter Portugal eindig de het team van Blangé als tweede in de kwalificatie, zodat in septem ber play-offwedstrijden tegen Est land wachten. „Dit is een memorabele overwin ning", zei Blangé na afloop. „Brazi lië heeft in eigen land al lang niet meer verloren, en zeker niet op de ze manier." Volgens de bondscoach hadden al zijn spelers een topdag. „Iedereen was goed. Dit is een pres tatie van het collectief Als wij op deze manier spelen kunnen we het toplanden moeilijk maken én ver slaan. Dat is gebleken." De Oranje-volleyballers vieren één van de punten tegen Brazilië. foto Eraldo Peres/AP De volleybalhal was gevuld met 12.500 Braziliaanse toeschouwers. „Een enorme heksenketel", aldus Blangé, die met zijn selectie het na deel had van een lange reis. Maan dag kwam Oranje terug uit Zuid-Korea, waarna woensdag de reis werd vervolgd 'naar Brazilië. „Het waren daarom moeilijke om standigheden voor ons. Een groot compliment aan de ploeg. Deze se lectie heeft heel veel potentie." ROSMALEN - Een dag nadat hij ze kerheid kreeg omtrent zijn deelna me aan Wimbledon vloog Robin Haase er gisteren in de eerste ron de van de Unicef Open al uit. De Duitser Simon Greul bezorgde de Hagenaar met zijn zege in twee sets (7-5 7-6) een vervelende mid dag in Rosmalen. „Je denkt: hoe kan ik zo'n partij verliezen?" vatte Haase zijn frustratie samen. Zaterdag had het er nog zo mooi uitgezien. Eerst was er het goede nieuws uit Londen, waar hij van de reservelijst verdween door een aantal afzeggingen. Vervolgens de loting in Rosmalen, waarin hij het getroffen meende te hebben met de 29-jarige Duitser die zijn ran king vooral in het challengercircuit bij elkaar heeft geslagen. „Het is geen jongen die potten breekt op de ATP Tour", zei Haase. „Die ver liest in de volgende ronde in twee sets van Robredo." (Vft'5 fv, li.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71