hechter dan Oranje1 31 Tredmolen SAN I-DUMP Ook Bert van Marwijk voelt adrenaline stromen Morten Olsen acteert Calimero |ME6A TOIlET-ftKTIEÜ! maandag 14 juni 2010 SOUTH AFRICA 2010 'Ik ben natuurlijk niet naar het WK gekomen om alleen maar op de bank te zitten' Christian Eriksen, Ajacied en Deens international door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Van de negen De nen in de WK-selectie die in de Nederlandse eredivisie spelen of hebben gespeeld, starten er van daag tegen Oranje drie in de basis. 'Olsen Banden' (De Bende van Morten Olsen) manoeuvreert zich bewust in de rol van underdog. Drie bekenden over de kracht van Oranje, ego's, teamgeest en speel tijd. DENNIS ROMMEDAHL (32) De Ajacied begint vandaag als rechtsbuiten. Zijn voorzetten zul len vrijwel zeker niet bij Nicklas Bendtner belanden. De spits van Arsenal kampt al maanden met liesklachten en lijkt het duel met Oranje aan zich voorbij te moeten laten gaan. „Het zou jammer zijn als hij niet mee kan doen", zegt Rommedahl. „Maar niet zorgwek kend. Iedereen heeft het over Bendtner en maakt zich ook druk omdat we de laatste twee oefen wedstrijden hebben verloren. Dat is nergens voor nodig. Wij hebben genoeg ervaring om er te staan te gen Nederland." „Wij hebben ook een reële kans om de poule te overleven. Als team zijn wij sterk. Het voetbal van Oranje ligt ons ook wel. We spelen in een vergelijkbaar sys teem en weten precies hoe ze spe len. Natuurlijk hebben we niet zo veel kwaliteit als Oranje in huis en zijn we op papier de mindere. Maar gelukkig z,egt dat niet alles in het voetbal." JON DAHL TOMASSON (33) Nederlandse voetballers hebben nog al eens de neiging om trekjes van arrogantie te laten zien. Vol gens Tomasson is daar niets mis mee. „Die houding bevalt me ei genlijk wel. De borst vooruit, hier zijn we. Het is één van de redenen waarom het me al zo lang bevalt in Nederland." Voor centrumspits Tomasson wordt de ontmoeting met zijn tweede vaderland interland num mer 111. Dit weekend stuurde hij een sms'je naar Giovanni van Bronckhorst. What's up? vroeg To masson aan de linksback van Oran je, die vandaag zijn honderdste in terland speelt. De twee Feyenoor- ders komen elkaar in Johannes burg tegen. Voor Tomasson is het duel ook een weerzien met Bert van Marwijk. In 2002 wonnen ze bij Feyenoord de Uefa Cup. Tomas- JOHANNESBURG - Bondscoach Morten Olsen van Denemarken zat er gis teren tijdens de afsluitende persconferentie voor het eerste duel van zijn ploeg op het WK tegen het Nederlands elftal een beetje bij als Calimero, het tekenfilmfiguurtje dat wereldwijde bekendheid verwierf met de kreet: „Zij zijmgroot en ik ben klein." Hij kroop zo nadrukkelijk in de underdogpositie dat bijna niemand nog iets voor de kansen van de Denen durfde te geven. „Ik kan er niets an ders van maken, ook al zou ik willen", stelde Olsen. „Het Nederlands elf tal is gewoon de torenhoge favoriet voor de zege. Ze hebben spelers die op internationaal niveau geweldig presteren. Het is niet anders, ik kan me alleen vasthouden aan het gegeven dat favorieten niet altijd win nen." „We moeten nu vooral genieten. Echt geloof me, ik zou heel blij zijn met een gelijkspel tegen Nederland. Maar ik weet ook dat het veel slech ter kan aflopen." son complimenteert zijn oud-trai ner, als de Nederlandse zelfverze kerdheid weer ter sprake komen. „In het verleden had je heel veel ego's bij Oranje", zegt de Deen. „Nu nog wel, maar het komt min der aan de oppervlakte. Dat heeft Bert knap gedaan." Volgens Tomasson is Oranje van daag de favoriet. „Nederland heeft een topploeg", manoeuvreert hij zijn ploeg nog maar eens in de un derdogpositie. „Ze hebben veel meer individuele klasse dan wij. Maar ik heb het gevoel dat wij als ploeg iets hechter zijn. Die team geest is ook onze kracht. We zijn onvoorspelbaar. Wij kunnen van iedere ploeg winnen, maar ook van iedereen verliezen." CHRISTIAN ERIKSEN (18) Het grootste talent dat Denemar ken heeft speelde anderhalfjaar ge leden nog in de Bi van Ajax. Acht tien maanden later kan Eriksen in Zuid-Afrika debuteren op een WK. „Zo'n toernooi meemaken is voor eén jonge voetballer fantas tisch. Het wordt op elk televisieka naal uitgezonden en er kijken mil joenen mensen. Voor mij is het al lemaal nieuw. Toen ik hier naartoe kwam heb ik met niets rekening gehouden, maar ik hoop op alles. Ik ben natuurlijk niet naar het WK gekomen om alleen maar op de bank te zitten." Eriksen heeft nog een aantal erva ren spelers voor zich en kan van daag niet op een basisplaats reke nen. Dat Bendtner vrijwel zeker niet speelt, is in zijn ogen een fik se aderlating. „Want dan missen we een grote speler." Toch is de Deense selectie volgens Eriksen breed genoeg om zo'n tegenvaller op te vangen. „Dit is een selectie met veel ervaring. Veel jongens hebben alles al meegemaakt. Ik hoop dat we daar tegen Nederland gebruik van kunnen maken." door Bert Maalderink We zijn nu ruim een week in Zuid-Afri ka en de routine be gint erin te komen. Elk voetbaltoernooi valt het me op hoe gemakkelijk dat gaat. Vori ge week zondag kwamen we met de NOS aan op de luchthaven van Johannesburg en reden naar een ommuurd complex dat onze uit- zendlocatie zou worden. Een soort bed and breakfast met slaapka mers, een eetruimte en een groot terras. Er was niets dat deed den ken aan een televisieredactie of stu dio. Nu komt er elke avond een li ve-programma vandaan. Met het maken van m'n reporta ges is het precies hetzelfde. Vorige week maandag stond ik voor het eerst langs een veld van de Wits University waar het Nederlands elftal traint. We zochten naar een goede positie voor de camera, vroe gen ons af waar we de spelers kon den interviewen en waar de mon tagewagen zou kunnen staan. In middels is het bekend terrein en stuur ik elke dag zonder enige pro blemen een Oranje-onderwerp naar Nederland. Het blijkt maar weer: het maakt niet uit waar een groot sportevene ment wordt gehouden, uiteinde lijk is het overal hetzelfde: hotel, training, wedstrijd. Dat is lekker duidelijk en maakt het werk over zichtelijk. Maar het voelt ook raar. Ik weet dat ik in Zuid-Afrika ben, maar ik heb er nog weinig van ge merkt. Als iemand me zou vertel len dat ik in Zwitserland, Duits land of Portugal was - waar Oran je tijdens de vorige voetbaltoer nooien verbleef - had ik het ook geloofd. Om aan te geven hoe weinig ik van het normale dagelijkse leven in Johannesburg meekrijg: in m'n portemonnee zitten nog steeds eu ro's en geen randen. Het is nog niet nodig geweest om Zuid-Afri kaans geld te pinnen, want ik kom toch nergens waar ik het uit kan geven. Ik lijk wel een voetballer. Vorige week donderdag trad ik sa men met de spelers van het Neder lands elftal even buiten de gebaan de paden van het WK. Oranje opende een trapveldje in de achter standswijk Hillbrow. Ik ben niet snel onder de indruk van iets, maar toen wel. Mark van Bommel ook. Hij had zich duidelijk ver diept in de problematiek van Zuid-Afrika en vertelde er bijna geëmotioneerd over toen ik hem interviewde. De dagen die volgden liepen we weer in de tredmolen van een groot voetbaltoernooi, met van middag de eerste wedstrijd van het Nederlands elftal. Het zal voor ons van de NOS eerst even zoeken zijn om de juiste looplijnen in het Soccer City Stadium van Johannes burg te vinden, maar al snel zal al les als vanouds gaan. Net als bij Oranje. Ik gok 3-0. A-jnerken sanitair tegen bodemprijzen l Kom langs en neem uw offerte mee. Wii zijn altijd goedkoper! U Vindt ons in: Bergen op Zoom van Konijnenburgweg 7 Tel.: 0164 - 210 740 Breda - Noord Huifakkerstraat 10 Tel.: 076 - 593 71 00 7/ Tilburg Bosscheweg 253a Tel.: 013 - 582 13 91 O Veghel Poort van Veghel 4996 Tel.: 0413 - 36 6212 Wijchen Graafseweg 777 Tel.: 024 - 645 06 66 BIJ ONS BESTAAT DE AKTIESÉT WEL UITSLUITEND UIT A-MERKEN WWW.SANIDUMP.COM door Roel Wiche Omringd door 94.000 oranje stoeltjes trainde het Nederlands elftal gisteren in het Soccer City Stadium. Na afloop zei bondscoach Bert van Marwijk: „We horen hier niet tot de favorieten." foto Koen van Weel/EPA JOHANNESBURG - Tienduizend kilo meter van huis, in een compleet andere wereld, waanden de spe lers van het Nederlands elftal zich gisteren toch even op vertrouwde grond. De internationals keken 's middags bij de training vol ontzag naar het majestueuze Soccer City Stadium, dat is verzilverd met 94.000 oranje zeteltjes. Op het continent van bijgeloof en rituelen zou dat een mooi voorte ken kunnen zijn voor succes, maar de nuchtere Oranje-coach waagde zich aan de vooravond van de WK-ouverture tegen Denemarken niet aan grootspraak. Bert van Mar wijk: „We horen hier niet tot de fa vorieten. Ik denk dat je daarvoor andere landen moet noemen." Het Nederlands elftal trainde giste ren nog zonder Arjen Robben, die zaterdag was ingevlogen nadat hij een week aan zijn gekwetste ham string was behandeld door ma nueel therapeut Dick van Toorn. Opvallend genoeg werkte de zo blessuregevoelige aanvaller een in dividuele sessie af in een voetbal stadion elders in Johannesburg. Het lijkt uitgesloten dat de sensa tie van Bayern München vandaag al klaar is voor een invalbeurt. Hoewel Van Marwijk gedurende zijn regeerperiode van twee jaar nauwelijks vatbaar leek te zijn voor stress gaf hij gisteren toe dat ook bij hem de adrenaline nu be gint te stromen. „Twee jaar gele den heb ik al gezegd: dit wordt de belangrijkste wedstrijd. Een beetje gespannen mag je wel zijn. Van spanning word je ook alert, dus ik denk dat het ook wel nodig is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67