De gemeenschap draagt de kerk en 141 Solidariteit voert de boventoon in campagne kinderburgemeester JONGE TRADITIE Met een fototentoonstelling in de doopkapel vestigt de Bonifa- tiusparochie een nieuwe traditie. Tot september is de tentoon stelling 'Me bin voe de kerk 'etrouwd' te zien. Brand en rook vernielen fabriek in Yerseke De Bongerd heet rolstoeltennisser hartelijk welkom maandag 14 juni 2010 door Mieke van der Jagt Symboliek en traditie: de rooms katholieke kerk is er bijzonder rijk aan, al werd het in de tweede helft van de vorige eeuw nogal on derschat, ook door de kerk zelf De Bonifatiusparochie in Kwadendam- me put sinds enkele jaren uit de rij ke bron om de kerk zijn plaats in de samenleving terug te geven. Mo derner, minder verzuild maar met alle toeters en bellen die een ge meenschap kunnen binden. Zo ging gisteren voor de derde keer de Sacramentsprocessie door het dorp. Hoewel er veel mensen kwamen kijken, moet de processie niet worden gezien als een op tocht. Het is veel meer een gang van de gemeenschap: het hele dorp, schoolkinderen, vereningen, de muziek, alles en iedereen loopt mee om de monstrans met de reli kwieën, die de kerk symboliseren, door het dorp te dragen. De ge meenschap draagt de kerk, en an dersom. Dat is het idee. Voor de omstanders wordt het natuurlijk wel zo mooi mogelijk gemaakt. Daarom waren er dit jaar vendel- zwaaiers uit België gekomen, een doedelzakspeler en werden allerlei lekker dingen met de naam van Bonifatius verkocht. Dat traditie en rituelen een moder nisering ondergingen, blijkt wel uit de manier waarop kinderen de kerk binnen komen. De categis- musles van vroeger is tegenwoor dig een project. 'Door de Poort' heet het en de kinderen worden meer inhoudelijk op hun eerste communie voorbereid. De bruid jes, die vroeger in de processie meeliepen, zijn de communiekant jes van dit jaar, in lichte kleren strooien ze bloemblaadjes en de poort waarmee ze in de klas. Van moderne opvattingen èn oog voor traditie getuigt ook de jonge gewoonte om in de doopkapel van de Bonifatiuskerk een fototentoon stelling in te richten. Het is het werk van Leo Grim, de onderwij zer die de communikantjes door de poort heeft geholpen. Hij heeft dit jaar voor bruidjes gezorgd, door alle trouwfoto's van paren die tussen 1940 en i960 in de Boni fatiuskerk getrouwd zijn, samen te brengen in de tentoonstelling 'Me bin voe de kerk 'etrouwd'. De tentoonstelling laat goed zien dat de wereld in twintig jaar ook in Kwadendamme veranderde. Tij dens de oorlog werden maar wei nig huwelijken gesloten en de schaarste die tot in de jaren erna heerste, kun je aflezen aan het so bere trouwgoed. Aan het einde van jaren veertig zie je plotseling Indische Nederlanders verschijnen en in 1957 trouwt de allerlaatste bruid in boerengoed. Achter de trouwfoto van drie ge zusters De Pundert schuilt het ver haal van de woningnood. De zus sen besloten op dezelfde dag met hun verloofden te trouwen omdat ze allemaal een huis toegewezen hadden gekregen, iets waarop je in die dagen lang kon wachten. De fototentoonstelling in de doop kapel blijft hangen tot 26 septem ber. Hij is elke dinsdag en vrijdag te bezoeken tussen 9 en 12 uur en ook elke zondag rond 11.30, na de echaristieviering. Ube Verzeeuw en Mina van Stappen trouwden in 1945. Een witte bruids jurk zat er, zo kort na de oorlog, niet in. Mina fleurde een japon op met biezen, kraag en mouwen. De zussen Lenie, Riet en Corrie de Pundert trouwden op 26 november 1958 met Kees Koens, Adrie Simon- se en Jan Koens. De drie paren had den een huis toegewezen gekregen. Op 9 oktober 1957 trouwde voor het laatst een bruid in klederdracht in de Kwadendamse kerk: Merietje Moreauw die met Kees Uitterhoeve verder door het leven ging. De bruidjes van vroeger zijn nu de communicantjes van dit jaar, die in lichte door Mieke van de Jagt GOES - Wie dacht dat campagne- tijd woensdag afgelopen was, heeft het mis. In Goes tenminste. Daar voerden zes kinderen zater dag nog verwoed campangne om stemmen te ronselen in de verkie zing van de kinderburgemeester. En met een heel behoorlijk resul taat. In de tent naast het Stadhuis stonden de kiezers bij tijd en wij len in de rij om te stemmen. De kandidaten liepen intussen, al dan niet vergezeld van een cam pagneteam, door de stad om hun verkiezingsprogramma's bekend te maken. Overigens ontliepen die el kaar niet zo veel want voor alle kandidaten gold solidariteit als het hoogste goed. Jordi Bot verwoord de het zo: „Elk kind moet kunnen meedoen met sporten waaraan zijn vriendjes ook meedoen. Als je ouders weinig geld hebben, moet je niet hoeven toekijken. Zelf heb ik ook vriendjes die wat minder hebben. Het zielig voor hen, maar ook voor ons, want we willen sa men spelen." Ook de andere kandidaten leggen de nadruk op meedoen. Het team van Lizzy Gmelich Meyling schuift het accent alleen naar creatieve ac tiviteiten. Net als het team van Jor di, zegt ook Lizzy's team eerder voor de lol mee te doen dan om te winnen. Hetzelfde geldt voor Anne Koop man die met haar vriendin ge bruik maakt van het sandwich- bord als campagnemiddel. „Mijn broer heeft ook meegedaan en die is het niet geworden. Hij heeft wel heel veel plezier gehad," De kiezers konden verder nog stemmen op Koen van Houten, Yasmine Belhajji en Shinne Boons tra. Wie de nieuwe Goese kinder burgemeester is, wordt woensdag 16 juni bekendgemaakt. Hij of zij wordt bij de aanvang van Goes Kinderstad in september geïnstal leerd. YERSEKE - Een brand in een bak oven van een champignonverwer- kend bedrijf aan de Industrieweg in Yerseke, heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de apparatuur van de productielijn nagenoeg ver nield. De brand werd gemeld door voorbijgangers die grote wolken dikke rook uit het pand zagen ko men. De blusgroepen van Yerseke, Kruiningen en Wemeldinge gin gen de brand te lijf met hulp van een ladderwagen uit Goes en een ademluchtvoertuig uit Krabbendij- ke. De brand moet door techni sche oorzaken zijn ontstaan in de bakoven, die uit stond. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden becijferd. KLOETINCE - Rolstoeltennis was al mogelijk bij tennisvereniging De Bongerd in Kloetinge. De banen kunnen gemakkelijk de wendbare sportrolstoelen verdragen. Maar om fatsoenlijk te kunnen sporten heb je ook een kleedkamer nodig, een douche en een toilet. Zo'n compleet aangepaste accommoda tie werd zaterdag in het Wesselo- park in Kloetinge in gebruik geno men. Daarmee voldoet De Bon gerd aan een belangrijke doelstel ling: sporters met een beperking helemaal integreren in de bestaan de sportverenigingen. Uit een demonstratie rolstoelten nis bleek hoeveel kracht en behen digheid de sport vergt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 36