2 zeeland i 'Zeeuws erfgoed is Eerste kliniek pols- Libelle WBÊBÊÊÊ&ÊÏÏ&ffl PZC maandag De krant 5 weken voor 15 euro! Dragen vrouwen straks alleen nog klederdracht op toeristische markten? Wordt het paeremes een duur relatiegeschenk? En is dat eigenlijk erg? maandag 1+juni 2010 door Wim Hofman te. n de vijver telde ik veertien oranje vissen. Ze zorgden voor luchtbelletjes en zwom men dicht aan de oppervlak- Het was warm weer en in en bij het water gebeurde van alles. Even liet een salamander zich zien, er kropen waterlopers over het wateroppervlak. Soms vielen ze naar elkaar uit en ik neem aan dat ze elkaar opeten als ze de kans krijgen. Boven het water schoten af en toe waterjuffers heen en weer, soms in tandemhouding. Ik houd wel van libellen en al die diertjes die erop lijken. Ooit zag ik een larve over een plantenstengel het water uit krui pen. Dik was hij en hij had duide lijk een paar vleugelstompjes. Hij bleef een tijd in de zon zitten en toen gebeurde er, na geruime tijd, iets verrassends. Zijn rug scheur de open en langzaam kroop er, af en toe kronkelend, een dier uit, een flinke libel, zijn vleugels wa ren nog slap en verfrommeld. Het duurde niet lang of hij had de aders in de vleugels volgepompt. Nog even bleef hij zitten, om de vleugels hard te laten worden. Hij zag er prachtig uit, blauw groen, grote ogen. De vleugels tril den wat, misschien was het de zo merwind. Oefenen deed hij niet. Naar school of naar cursus hoeft zo'n diertje niet. Hij weet al precies wat hij moet doen. Wonderlijk zijn ze wel, al die wetmatigheden. En daar ging het diertje al, pijl snel en zelfverzekerd, de zomerse blauwe lucht in. Op de plantenstengel zat nog zijn vroegere velletje in de vorm van een larf. Rond diezelfde tijd zag ik ook een watertor wegvliegen, die op het droge was geraakt. Hij maakte een cirkel en dook weer in het water. Ik wist niet dat watertorren kon den vliegen. Je ziet ze meestal al leen maar door het water zwem men. Misschien wist de tor het zelf ook niet, was hij verbaasd dat hij zo maar op kon stijgen om even later weer in het water terug te zijn. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COIOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot Uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NAVi) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NAM) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening ZEEUWSE TRADITIES door Nadia Berkelder Ringrijden, de bolus, stroa, klederdracht en mossels. Dat zijn vol gens de Zeeuwen die zelf aan traditie doen de belangrijkste Zeeuwse tradities. Dat blijkt uit een onderzoek dat so ciaal-cultureel bureau Scoop heeft uitgevoerd onder de organisaties die zich met volkscultuur bezig houden. Het lijkt goed te gaan met tradities: ringrijden is groter dan ooit en de bolus ligt tot ver buiten Zeeland in de supermarkt. De belangstelling voor tradities mag groot zijn: er dreigen er toch een aantal te verdwijnen. De ken nis over klederdracht blijft door de klederdrachtgroepen wel behou den, maar de Zeeuwse dracht is binnenkort niet meer te zien op straat. De kennis en vaardigheid om een paeremes te snijden is nog bij een beperkt aantal mensen aan wezig. „We moeten snel zorgen dat die kennis wordt overgedra gen", zei directeur Ineke Stroucken van het Nederlands cen trum voor volkscultuur zaterdag bij de afsluiting van het Zeeuws jaar van de tradities. Ze pleitte voor een kenniscentrum voor volkscultuur en traditie, waar in formatie wordt verzameld en door gegeven. „Zeeland heeft goud in handen met-zulk erfgoed." Het is niet dat we geen interesse hebben. „Er is meer aandacht voor tradities dan ooit", zei Stroucken. „Dat komt door gevoelens van be dreiging en onzekerheid, maar ook door groeiende culturele diversi teit: tradities zijn niet meer van zelfsprekend. Tradities hebben al les te maken met culturele identi teit, mensen willen zich ergens thuis voelen, en dat hangt samen met een plek, maar ook met ge deelde herinneringen." Daar kan Jacomien Kodde over meepraten. Opge groeid in Biggekerke, is de documentaremaakster nu in de ban van ringrijden. In september gaat haar film over ringrijden in première bij festival Film by the Sea. „Ik heb het altijd al mooi ge- Ringrijden is de belangrijkste Zeeuwse traditie. Zaterdag werd er in Ritthem gereden om de prijzen in de derde klas. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie F J.. J ALLES OVER ORANJE! Eindelijk komt Oranje in actie op het WK. Lees er alles over, het eerst op www.pzc.nl/wkvoetbal Ter plaatse in Zuid-Afrika: onze ver slaggever Barry van der Hooft. Hij blogt op www.pzc.nl/wkvoetbal Nog meer voetbal? Lees de blogs 'Rude Stats' en 'Zeeuwse Kelder' op www.pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw eigen oranjefoto in het album op www.pzc.nl/foto goes - Het Zeeuws Hand- en Pols centrum in Goes is het eerste reva lidatie- en diagnosecentrum voor mensen met pols- en handklach ten in Nederland. Zaterdag was de officiële opening. Het centrum is een particulier ini tiatief, maar patiënten krijgen de zorg die wordt geleverd wel ver goed van hun verzekering. Het Zeeuws Hand- en Polscentrum (ZHPC) zit in hetzelfde pand in Goes als het Medisch Weiness Cen trum Zeeland - de Stadspoort - en deelt een aantal voorzieningen met dat centrum. In bestaande revalidatiecentra was vaak niet snel genoeg plaats voor patiënten, zegt plastisch chirurg Hans Pieter van Not. „En bij han den en polsen moet je snel begin nen met revalideren na een opera tie. Wij hebben hier geen wachttij den, we kunnen binnen een dag tot een week beginnen met de be handeling. Het is vooral met han den van belang om de boel in be weging te houden, anders is alles verbakken: dan komen pezen vast te zitten. En er worden ook wel eens handen kapot geopereerd." Het centrum is voortgekomen uit het handenteam dat sinds 2005 ac tief is en waar ook Van Not deel van uitmaakt. Dat team bestaat uit een aantal art sen en therapeuten van verschil-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2