Zeeland PZC u Houtekamer: plaats infobord over teken Verkeersdeelnemer ziet niet altijd goed SCHOUWEN-DÜIVELAND 14 en 15 14 LYME Kort gras langs paden beperkt kans op tekenbeet Feest in de polder almanak Boetepot Jeugd hockeyclub HSD leert de finesses van hoofdklassespelers Maandag 14 juni 2010 Geluid knalapparaat tegen vogels wordt omwonenden te veel Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl TiTni'i■iiiiiiihini iiiwiT'"~TrrT7W7inwnrwTnTi door Melita Lanting zierikzee - Plaats borden bij de toegangen naar de natuurgebieden om bezoekers van het gebied te wijzen op teken. Daarvoor pleit wethouder Gilles Houtekamer. „Dat ga ik in het reguliere overleg met Staatsbosbeheer en Natuur monumenten zeker aankaarten." Het aantal teken neemt toe. Dat blijkt onder meer uit onderzoek van het RIVM. En nu de tempera tuur hoger is, zijn de teken ook ac tiever. Dat betekent dat de kans op een tekenbeet groter is. „En niet al leen het aantal teken neemt toe, er zijn ook meer besmette teken", zegt Houtekamer. Teken die besmet zijn met de bor- reliabacterie kunnen de ziekte van Lyme overbrengen. „Deze ziekte is goed te behandelen met antibioti ca, maar dan moet het wel tijdig ontdekt worden", zegt Houteka mer. „De huisartsen hier zijn heel scherp en herkennen de klachten, maar hoe zit dat bij huisartsen in gebieden waar teken bijna niet voorkomen? Daar maak ik mij wel zorgen over. Dan is het wel belang rijk dat de mensen zelf goed geïn formeerd zijn." Houtekamer is voorstander van goede voorlichting van eigen inwo ners maar ook van toeristen. Hij ziet dat als een taak van de ge meente. De voorlichting is wat hem betreft niet bedoeld om de toeristen schrik aan te jagen of uit de natuurgebieden te weren. „Nee, zeker niet. Het is prima dat men sen natuurgebieden bezoeken maar controleer na afloop. Het is nu eenmaal een gegeven dat deze ziekte op de loer ligt." Teken houden zich vooral op in hoog gras en overhangende tak ken. Lopen of fietsen op de verhar de paden geeft nauwelijks risico en ook in kort gemaaid gras zitten weinig teken. „Daarom maaien we de paden in het bos ook wat bre der", zegt boswachter Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer. „Verder ver tellen we de mensen dat er teken zijn. We hebben verschillende fol ders liggen. Maar er is geen enkele reden voor paniek en de een heeft er ook veel meer last van dan de ander." Ook de gemeente probeert openbaar gras langs de randen van natuurgebieden (waar de teken het meest zitten) kort te houden. „Maar we zijn wel gebonden aan de Flora en Faunawet en dat bete kent dat we niet voor morgen mo gen maaien", zegt Erik Dalebout van de gemeente. oosterland - Een nieuwe locatie, maar een feest als vanouds. Zaterdagavond stond de polder bij de Lage Maireweg in Oosterland even op z'n kop. In de schuur van Willem Ge luk werd het jaarlijkse schuurfeest van PJZ ge houden. Een feest met een lange traditie waar jong (en wat ouder) graag op af komt. Met muziek van DJ Jazz M en de Zeeuwse rock band Egipt (elke gelijkenis is toeval) kwam de stemming er lekker in. Na jaar Nieuwerkerk moest de organisatie op zoek naar een nieu we locatie. Die werd gevonden bij boer Wil lem Geluk. „Ik heb zelf vroeger ook bij de PJZ gezeten meegeholpen opbouwen. Daarom heb ik nu de schuur aangeboden voor een ge zellige avond." foto Dirk-Jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl burch-haamstede - Uit vrijwillige ogentesten die afgelopen zaterdag zijn afgenomen tijdens de cul- tuur-doedag in Burgh-Haamstede blijkt dat het zicht van mensen soms te wensen over laat. Van alle geteste personen blijkt 40 procent onvoldoende te zien om veilig aan het verkeer te kunnen deelnemen. Van 20 procent was het niveau zelfs bedenkelijk. Ook met het inschatten van de snelheid en afstand tot het overige verkeer was het niet best gesteld. Alle geteste personen schatten dit verkeerd in. Alleen op reactiesnel heid werd positief gescoord van voldoende tot uitstekend. De testen werden afgenomen door vrijwilligers van Veilig Verkeer Ne derland. Deze organisatie voert dit soort testen vaker uit, zoals tijdens scootmobielcursussen. Voorzitter John Prins van de afde ling Schouwen-Duiveland is niet verbaasd over de uitslag. „Wij zien dit beeld veel vaker." Een deel van de geteste personen heeft het ad vies gekregen langs de opticien of oogarts te gaan om de ogen te la ten meten. Op 19 juni 2010 vindt de tweede Cultuur-Doe dag plaats in de ge meente Domburg (Terra Maris, Duinvlietweg 6 te Oostkapelle) en op 26 juni de derde dag vanaf het Visserijmuseum, Kaai 1 te Bres- kens. In beide gevallen vanaf 09.30 uur tot uiterlijk 15.00 uur. In dat Middelburgse gezin bezigt de tienjarige zoon de laatste tijd wel erg vaak onwelvoeglijke taal. Woor den van bedenkelijk niveau komen uit de mond van de jonge knul wan neer iets niet wil lukken of iets niet naar zijn zin is. Ook zijn zevenjarig zusje weet van wanten als het daar om gaat. Om het gevloek en getier van hun telgen de kop in te drukken hebben de ouders het systeem met de boete- pot in het leven geroepen. Voor elke misstap wordt er tien eurocent in die pot gedaan. De invoering van de 'vloekpot' lijkt zijn vruchten af te werpen. Tot laatst, toen het bij de jongen maar niet wilde vlotten met het ophangen van oranje wk-vlaggetjes in zijn ka mer. Bulderend kwam hij de trap af om vervolgens de woonkamer bin nen te stormen: „Mama, hoeveel keer tien cent was dat?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25