KV-leiding doorn in oog raad Borsele Gedichten over kunst 221 zeeland Bewoners openen trots complex La Solitude Jeugdvakantieweek Kloetinge in gevaar Borsele Meerderheid heeft liever tweede kerncentrale CULTURELE MANIFESTATIE Bijna tweehonderd Borselse scholieren lieten hun gedachten de vrije loop over kunst in hun woonplaatsen. Zaterdag worden hun beste gedichten in De Schaapskooi gepresenteerd. vrijdag 11 juni 2010 B BBmiÊÊmmmmaHHÊÊmÊÊÊmMÊmÊÊmmÊÊmÊÊÊÊÊmHmHmMÊiaMMmiKKHmÊmmmiÊUMÊHiHmÊÊÊBMHKÊÊ Zet uw oranjefoto in het album www.pzc.nl/fotoalbum/oranje2010 Twee palmbomen Omringd d(>orgras Blaadjes en mos De wind om me heen Ik ga zitten opeen steen :<i" Twee palmbomen Het blauw van de lucht Ik slaak een zucht Een lust om hier te zijn Dit vind ik fijn Gerlinde van Koeveringe door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Een meerderheid in de gemeenteraad van Borseie- heeft meer moeite met een nieu we bovengrondse 380 KV-leiding dan met een tweede kerncentrale, anderhalve kilometer van het dorp -Borssele, Het ministerie van Vrom en Delta kwamen gisteravond uitleggen hoe de vork in de steel steekt om trent de realisering van maximaal 2500 megawatt kernenergie bij Borsele, Of zo'n centrale er ooit komt, is afhankelijk van de beslis sing van het volgende kabinet. Dat moet nog ja of nee zeggen tegen kernenergie. Delta mag wél alvast beginnen met een Milieu Effect Rapportage (MER), waarvoor Vrom gisteren avond de richtlijnen kwam uitleg gen. Delta moet de milieueffecten van een alternatief scenario onder zoeken, dat eenzelfde hoeveelheid energie oplevert. Dat mag geen ko lencentrale zijn of een andere C02-uitbrakende inrichting, maar bijvoorbeeld een windpark op zee. Het bedrijf moet alles onderzoe ken, van de eerste steen van de bouw tot de laatste kruiwagen van de ontmanteling. Zeer gedetailleer de gegevens moeten er komen van de effecten van brandstofwinning, de aanvoer ervan, het gebruik in de centrale en de afvoer van het af val. Delta wil in 2018 een centrale in bedrijf nemen die zo veilig is dat je de grootst mogelijke ramp bui ten, binnen niet merkt en anders om. CDA-raadslid Ad Schenk, die zich voorstander van kernenergie ver klaarde, probeerde Delta ook ver antwoordelijk te maken voor het effect van de export van opgewek te energie. Daarmee zou een doorn in het oog van de raad kun nen verdwijnen: de aanleg van nog een KV-leiding door het land schap. De raad wil die onder de grond, maar dat is te duur. Wethouder Marga Vermue presen teerde het onderzoek naar de alter natieven. Het college heeft een voorkeur voor het samenvoegen van de nieuwe met de oude 380-KV leiding naast het traject van de 150 KV-leiding door De Poel. De 380-KV leiding door De Zak kan daarmee verdwijnen. door Mieke van der Jagt NISSE - Het hof La Solitude, op het randje van het oudland bij Nisse, doet zijn naam geen eer meer aan. Eenzaamheid zul je nimmer aan treffen in de monumentale boerde rij, want er wonen voortaan ver standelijke gehandicapten in hele chique appartementen. Arduin heeft; de boerderij speciaal laten op knappen en herinrichten voor oudere cliënten, die de gezellige drukte van een residentiële instel ling voor mensen met een beper king een beetje ontgroeid zijn. Want rustig is het in en om La So litude wel. De boerderij staat in het mooie heggenladschap bij Nis- se, vlakbij de bloemdijken en de weeltjes van De Brilletjes. Boven dien is het grote erf helemaal inge richt zoals de bewoners het graag zien. Dat geldt ook voor de appar tementen, waarin ieder zijn eigen sanitair heeft en sommigen zelf een keukentje. Met ballonnen, taart en rondleidin gen door trotse bewoners, ging het appartementencomplex aan de Lageweg gisteren officieel open. De meeste bewoners zijn vast van plan om in La Solitude heel erg oud te worden. door Luc Oggel KLOETINCE - Het is nog maar de vraag of er dit jaar een Jeugd vakan tieweek in Kloetinge wordt gehou den. Voor het eerst is er een flink tekort aan vrijwilligers. Petra Menheere van de Stichting Jeugdwerk Kloetinge spreekt van een 'groot probleem'. „We komen twaalf mensen per dag te kort. Er zijn wat vrijwilligers afgevallen die te oud zijn of het al heel lang heb ben gedaan. Dat begrijp ik, maar nieuwe mensen dienen zich niet aan. We kunnen ook niet wachten tot het laatste moment." De stichting beslist op 14 juli of de vakantieweek doorgaat. „Alles is al geregeld. Als het niet doorgaat, kost ons dat 2100 euro. Maar het is niet verantwoord om honderd kin deren bezig te houden met te wei nig begeleiders." Menheere vindt dat de verantwoordelijkheid bij de ouders ligt. „Er doen honderd kin deren mee, dus er zijn minstens 50, 60 ouders. En wat is nou drie of vier uur meelopen in de week?" De Jeugdvakantieweek in Kloetin ge, wordt, als het doorgaat, dit jaar voor de elfde keer gehouden en vindt plaats op 1, 2 en 3 septem ber. Mensen die willen meehel pen, kunnen zich aanmelden via stjeugdwerk@zeelandnet.nl IN ZEELAND 1. Op de vuist in Buys Ballotstraat 2. Autos slippen op A58 3. En nu is -ie oranje EN VERDER filosofeert Haags verslaggever Jeffrey Kutterink over Zeeuwse Kamerleden op de blog www.pzc.nl/zeeuwsezetel. STUUR UW TIPS NAAR redgoes@pzc.nl Theo Geys, die in het hof La Solitude komt te wonen, mag de ballonnen helpen oplaten. foto Izaak Verkeste zien in combinatie met een afbeel ding van het kunstwerk. En in sa menspel met een gedicht van een professionele dichter. Want ook Aaike Jordans, Chawwa Wijnberg, Rick Meijers, Nell Nijssen en Coen- raedt van Meerenburgh verwoord den hun idee, over het werk in de Borselse beeldenroute. „Wij zijn maar een bescheiden clubje, maar we wilden nu eens iets groters op poten zetten. Ons grote probleem is telkens dat we gebrek hebben aan een eigen expo sitieruimte. Dan huizen we weer eens in een leegstaande school, dan weer in een kerkje... Nu kun nen we in de Schaapskooi terecht. Gelukkig, want vanwege de Qjkoorts zag het er even naar uit dat de schapen nog niet uit de stal konden", vertelt voorzitter Alice Speckmann van de werkgroep. Speckmann hoopt afspraken te kunnen maken om ook in de ko mende jaren in de zomermaanden in De Schaapskooi exposities te mogen houden. „We kunnen el kaar versterken. Onze exposities zorgen ook voor aanloop in het vernieuwde bezoekerscentrum. Een eigen ruimte zou natuurlijk helemaal geweldig zijn, maar we snappen dat de gemeente Borsele daar even geen geld voor heeft." Bijna alle Borselse scholen lever den gedichten aan. Alleen in Ove- zaiide en Kwadendamme was geen animo. Zaterdag worden de beste gedichten - geselecteerd door Speckmann, burgemeester Jaap Gelok en Hanneke Ekkenbus van de bibliotheken in Borsele - bekendgemaakt. De kinderen die niet in de prijzen vallen, kunnen hun gedichten terugvinden in de bibliotheken in Heinkenszand en 's-Gravenpolder of in de biblio bus. Overigens bestaat de expositie ook uit een video-gedeelte. Stu denten van de Hogeschool Zee land maakten presentaties over het thema 'Wankel evenwicht'. Speckmann: „Dat varieert van een wankele liefdesrelatie tot de ver houding tussen industrie en een Nationaal Landschap." door Raymond de Frel Een bank midden in de natuur, is gezellig om op te zitten met je buur. Staat in Driewegen aan de kant, de mensen heb ben met elkaar een goede band. De mensen in Driewegen, zijn niet verlegen. Een plaats van ont moeting, en begroeting. Zo zie je maar weer, dan zegt de buur: tot de volgende keer! Martin McNamara heeft met zijn Groepsportret (tien mannen in een pak, de laatste gemeenteraad van Driewegen) vast iets anders voor ogen gehad, maar boven staand gedichtje is hoe Niels van Geystelen over het kunstwerk in Driewegen denkt. Net als bijna tweehonderd andere basisscholie ren liet hij zijn creativiteit de vrije loop over een kunstwerk, dat sinds 1990 in elk van de vijftien Borselse dorpen is geplaatst. Dat deden zij op initiatief van de Werkgroep Beeldende Kunst van de Culturele Raad Borsele. Die wil zich graag wat meer profileren. Een culturele manifestatie in De Schaapskooi in Heinkenszand moet daarvoor morgen (zaterdag) een eerste aanzet zijn. Alle gedich ten van de kinderen zijn dan te i 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68