221 zeeland Mooiste Ommetje over 't Lèèz'npad Den Dullaert richt focus theater volledig op streekamusement Route houdt mensen in beweging en geeft inzicht in cultuurhistorie mm Avondvierdaagse RONDWANDELING Nieuwe paden bieden wandelaars de gelegenheid Hoofdplaat van heel andere kant te bekijken Young B@nd sluit seizoen af almanak Opening Ommetje vrijdag 11 juni 2010 door René Hoonhorst Marie Louise Steijaert (I) en Leona de Lange struinen over 't Lèèz'npad. Het 'fenomenale uitzicht' over de voormalige haven en de Westerschelde. Dijkgraaf Toine Poppelaars krijgt Swiebertje-knapzak mee voor onderweg. HULST - The Young B@nd sluit ko mende zondag het seizoen af met een 'Lazy Sunday Morning Con cert' in Den Dullaert in Hulst. De muzikanten uit de kweekvijver van orkest The Young Ones breng en onder leiding van dirigente Femke van Hoove nummers rond het thema film en musical. Aan vang 10.30 uur. Toegang gratis. Tip? redactie@pzc.nl De avondvierdaagse was voor de Zie- rikzeese iets uit haar jeugd. Vage beelden van lopen in regen en zonne schijn. Ze is sinds kort weer hele maal bij de les nu haar zoons mogen mee wandelen. Zoiets gaat natuurlijk niet vanzelf. Acht kilometer is voor de jongens toch een hele tippel. Vooraf is fink geoefend. De sportbroeken zijn uit de kast gehaald, de schoenen zijn aan een grondige inspectiebeurt on derworpen en het onderwerp is al vaak ter sprake gebracht. Toch bekroop de moeder onlangs het gevoel dat de jongste van de twee niet helemaal heeft begrepen wat hij gaat doen toen hij zei: 'zeg, hoeveel nachten moet ik nu eigenlijk gaan wandelen?' De wandeling in en om Hoofdplaat werd drie jaar geleden ge kozen tot 'mooiste ommetje van Zee land'. Maar 't Ommetje, zoals de rondwandeling simpelweg heet, werd gisteren pas officieel in ge bruik genomen. Het had nogal wat voeten in de aarde voor 't Lèèz'npad (laarzen pad) kon worden aangelegd: een pad dat - net buiten de bebouwde kom - van Zuidlangeweg naar Oostlangeweg langs de oever van een kreek loopt. Het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen maakte het uiteindelijk mogelijk om een strook grond langs de natuurvrien delijke oever af te graven voor een paadje langs de kreek. Ook gelaars de inwoners kunnen hun dorp zo eens van een heel andere kant be kijken, bevestigen Marie Louise Steijaert en Leona de Lange. Penningmeester Marie Louise en secretaris Leona van de dorpsraad zijn zeer ingenomen met de be- wegwijzerde wandeling om het dorp. „Veel inwoners kwamen af en toe al wel in 't Turpbos qf't Pol- dertje, maar het is nu aantrekkelij ker om een stukje verder te lopen of een bijzondere route uit te kie zen. En 't Ommetje is ook een leu ke wandeling voor toeristen en re creanten. Die kunnen het dorp eens van een andere kant bekij ken." 't Lèèz'npad en een stukje door 't Poldert je zijn voor inwo ners van Hoofdplaat de meest bij zondere delen van de rondwande ling. Natuurlijk kennen ze het ge zicht op het dorp vanaf de Wester- scheldedijk en vanaf Oost-, West en Zuidlangeweg. Maar vanaf een laag gelegen pad door een riet kraag het dorp zien (Lèèz'npad) of vanaf een dijkje midden in 't Pol- dertje (de voormalige Vossenkaai) naar Village Scaldia kijken, hebben niet veel dorpelingen eerder ge daan. Voor mensen van buiten zijn nog heel wat meer aardige plekken om voorbij te wandelen Naar ontwerp van inwoners van Hoofdplaat hielp Stichting Land schapsbeheer Zeeland 't Omme tje aanleggen. Dijkgraaf Toine Poppelaars van het waterschap opende 't Omme tje gistermiddag en banjerde over 't Lèèz'npad. Een folder laat de route zien én geeft informatie over de beziens waardigheden die wandelaars on derweg tegenkomen. De folders liggen onder meer voor de pak in een kastje bij het infor matiebord onderaan de trap naar de Scheldedijk. of juist even bij stil te staan. Bij het oorlogsmonumentje aan de Spuikom of het kapelletje aan de Schoolstraat bijvoorbeeld of bij de Nederlandse hervormde zaalkerk, de katholieke kerk en het voormali ge klooster. Even over de Wester schelde turen vanaf de dijk bij het haventje blijft onder bijna alle om standigheden een genot voor ieder- En dan is er nog 't Turpbos. Voor veel dorpelingen een bekende plek om even de hond uit te laten, maar ook van het jaarlijkse paaseieren zoeken. Het bosje aan de oostkant van Hoofdplaat is nu veel beter toegan kelijk. Vanaf 't Lèèz'npad de Oost langeweg oversteken en hups... over een degelijke, nieuwe houten brug zo het bos in. De paden in 't Turpbos zijn goed begaanbaar, want keurig gemaaid, 't Ommetje volgt de buitenste rand van het bos en biedt na een paar honderd meter al gelegenheid even te rusten en/of iets te eten of te drinken. De dorpsraad zorgde ervoor dat er een stoere picknick- bank staat. De paden brengen bo tanici in vervoering, omdat ze langs bijzondere planten leiden. Ook niet-kenners kunnen genie ten van waterputten, een schapen weitje met notenbomen en het uit zicht over de weidse polders, belo ven Leona en Marie Louise. Creëer een belevenis, win een Ommetje luidde de slogan van het Neder lands Landschapsbeheer vier jaar geleden. Bedoeling was om dorps- en stadsraden te mobili seren oude, aan de directe leefom geving grenzende wandelroutes nieuw leven in te blazen. „Om mensen meer te laten bewe gen én om oude kerkenpaadjes, schoolpaadjes en agrarische wege- lingen te herstellen, zodat ook cul tuurhistorische winst werd ge boekt", memoreerde voorzitter Lous Coppoolse van de Stichting Lanschapsbeheer Zeeland (SLZ). De wedstrijd van SLZ sloeg aan, meer dan vijftig plaatsen gingen aan de slag. Hoofdplaat bleek uit eindelijk de meeste doelstellingen met elkaar te verenigen door wan delaars in een uurtje te laten genie ten van het uitzicht op akkers, wei landen, bos, drinkputten en de skyline van het dorp vanuit ver schillende hoeken. Met het 'feno menale uitzicht over de Wester schelde' als kroon op het werk streek Hoofdplaat terecht de prijs van tien mille op, oordeelde Cop poolse. Door diverse oorzaken duurde het nog twee jaar extra voor 't Omme tje officieel kon worden geopend. DijkgraafToine Poppelaars mocht gisteren plechtig voorgaan tijdens de eerste officiële tocht over 't Lèèz'npad. Niet op pumps van maat 45, die hij bij wijze van grap kreeg, maar in de stevige laarzen, waar het pad om vraagt. SLZ maait het Lèèz'npad; Sluis houdt de paden in het Turpsbos begaan baar. De dorpsraad verplichtte zich 't Ommetje netjes te houden. Als de raad die belofte nakomt, mogen - al dan niet gelaarsde wan delaars - ook in de toekomst langs de natuurvriendelijke oever lopen, verzekerde Poppelaars. door Harold de Puysseleijr HULST - Cultureel centrum Den Dullaert in Hulst richt zich in de programmering voortaan volledig op streekamusement. „We hebben het jarenlang gepro beerd met landelijke theatergezel schappen, cabaretiers en muzikan ten", zegt coördinator Jan van Puy- velde, „Maar het is inmiddels geble ken dat dit hier geen haalbare kaart is. De meeste voorstellingen trekken maximaal honderd bezoe kers en dat is simpelweg niet ren dabel." Streekcultuur (waaronder het Buutreednersfestival), de concert avond van The Young Ones, circus Reinardi, de Camere van Rhetori- ca en de Transfiguratie vormen in het nieuwe seizoen volgens Van Puyvelde belangrijke pijlers in het theaterprogramma. „Hiermee trek ken we volle zalen, daarvoor ko men de mensen naar Den Dul laert." Den Dullaert werkt samen met on der meer Hulst Cultureel, het Rey- naertcollege, het Hulster Gemengd Koor, de buurtvereniging, Kreatie- ve Vorming en dansschool Anne ke Hamelink om tot een brede in vulling van het programma te ko men. Het nieuwe seizoen van Den Dul laert opent zaterdag 11 september met het gratis toegankelijke Dul- laertfeest. De enige artiest die van verder komt is Adje. Hij staat met zijn Sterrenrevue op zaterdag 2 okto ber in Den Dullaert. Deze show stond al gepland in het afgelopen theaterseizoen maar moest door omstandigheden worden uitge steld. Naast de papieren brochure is het culturele programma van Den Dul laert binnenkort ook te raadple gen op de website van het cultu reel centrum. O www.dendullaert.nt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60