C& Begraven of Cremeren B ufj- Afscheid is emotie overlijden herinneren Els Delemarre jL h Leo van der Velden Uitvaartverzorging BV mm Advertorial c'yf lie cV-vijAap Verdriet bij een overlijden kan ik niet wegnemen maar wel de zorgen over de de uitvoering van een persoonlijke uitvaart Munnekeburenstraat 8, Tilburg www.uitvaartverzorgingarievrijhof.nl info@uitvaartverzorgingarievrijhof.nl 24 uur bereikbaar Tel: (013) 455 83 82 Uitvaartonderneming b.v. Tilburg en omstreken Dag en nacht te bereiken via telefoonnummer 013 - 5300196 Een persoonlijke afscheidsdienst en condoleance in ons uitvaartcentrum Wij nemen daar de tijd voor. Han Broekakkerweg 13 - Gilze 0161-451010 of 06-54790339 www.lvdvelden.nl DAG EIS NACHT BEREIKBAAR. Een moment van leven i Monique van Houtum Wat beteken t eert "persoonlijke" uitvaart voor ons t *4 dat wc ruimte geven aan uw gevoelens en wensen dat we u professioneel met zorg en warmte begeleiden dat we voor u klaar staan, voor-, tijdens- en na de uitvaart dat de keuze voor een opbanng kan zijn; in eigen huis, in "Het Afscheidshuis" of elders Oude Lind 3S - 5046 AL Tilburg Info: www.moniquevanhoutum.nl Wij zijn dag en nacht bereikbaar op 013 572 18 22 Waar u ook verzekerd bent, u kunt bij ons terecht Deze pagina wordt u aangeboden door Wegener Nieuws Media, team familieberichten. Voor informatie over adverteren op deze pagina, bel met (055) 538 89 45. De keuze om begraven dan wel gecremeerd te worden is óf een gevoelskeuze óf wordt in grote mate reli gieus bepaald. Het is geen gemakkelijk onderwerp om over na te denken, zeker niet als er geen aanleiding toe is. Toch is het een belangrijke keuze. Het komt nog heel vaak voor dat nabestaanden niet weten wat de voorkeur van de overledene is: begraven of cremeren? Op basis van welke criteria kiest u? Puur op gevoel of spelen de wensen van de nabestaanden ook mee? Misschien laat u zich juist leiden door eerdere ervaringen met een begrafenis of crematie. Hoe dan ook, het is een keuze waar iedereen eens over zou moeten naden ken. Een afscheidsdienst waar de wensen van de overledene zoveel mogelijk gerespecteerd worden geeft ook de nabestaanden een gerust gevoel. Dit komt de rouwverwerking alleen maar ten goede. BEGRAVEN Elf eeuwen lang was begraven ge meengoed in Nederland. Toen rond 800 de christelijke Karei de Grote het voor het zeggen had in West Europa werd cremeren zelfs verboden. Daar voor werd, al sinds de prehistorie, gecremeerd. Bergraven was de norm, een ver schijnsel dat nu aan verandering on derhevig is. Begraven is een natuur lijk proces. Men wordt teruggegeven aan Moeder Aarde. Bij verschillende religies, zoals het Jodendom, de islam en de orthodox christenen is begra ven nog steeds de norm. Bij moslims is het bijvoorbeeld verboden gecre meerd te worden omdat het lichaam niet beschadigd mag worden, dit in verband met de opstanding na de 'Dag des Oordeels'. Dit is de dag waarop Allah bepaald wie naar het paradijs gaat en wie naar de hel. Begraven is over het algemeen iets duurder dan cremeren omdat er meer kosten aan verbonden zijn, zo als de kosten voor het monument, de grafrechten en het onderhoud en de huur van het graf. Een graf wordt voor tenminste 10 jaar gehuurd, een familiegraf minimaal 20 jaar. CREMEREN Sinds een jaar of zeven worden er in Nederland iets meer mensen gecre meerd dan begraven. Dit heeft deels met de ontkerkelijking te maken. Ook de mogelijkheden van gedenken zijn bij een crematie uitgebreid zodat het, net als bij begraven, goed mogelijk BIJNEN uitvaartverzorging Uitvaart Informatieplein® Het Uitvaart lnformatieplein®vanBijnen Uitvaartverzorging is een unieke tentoonstelling van alles wat met uitvaarten te maken heeft. Van Assierraden tot Zerken, alles staat voor u uitgestald om een goed beeld te krijgen van alle ontwikkelingen die zich in de uitvaartbranche afspelen. Openingstijden Uitvaart InformatiepleinP dinsdag 10.00 - 16.00 uur donderdag 10.00- 16.00 uur en op afspraak Bezoekadres Wolfskamerweg 16 te Vught ff ii ca i.f JA m BetrouwbaarBetrokken, Beter Brucknerlaan 20,501 I DN Tilburg T:0I3 455 33 79 I: www.bijnenuitvaartverzorging.nl is een langdurige gedenkplaats op een begraafplaats te hebben. De urn wordt dan bijgezet in een urnenmuur, urnentuin of in het familiegraf. Cremeren is het tegenovergestelde van begraven: het is een snel proces. Binnen anderhalf uur is de crematie afgerond. De as van de over ledene kan uitge strooid worden, er kan een sieraad van gemaakt worden, een kunstwerk of het kan thuis in een urn bewaard worden. De mogelijkheden zijn dus heel uiteenlopend en er komen nog steeds nieuwe ontwikkelingen bij. De kosten van een crematie vallen over het algemeen lager uit. Dit is echter helemaal afhankelijk van de keuze wat er met de as gebeurt. DIENST De dienst voorafgaande aan een crematie of begrafenis kan in grote mate zelf ingevuld worden. Dit geldt niet voor religieuze uitvaartdiensten waarbij de wettep, regels, geboden en verboden grotendeels bepalen hoe het afscheid eruit zal zien. De religi euze rituelen bieden al eeuwenlang houvast en steun aan de nabestaan den. Gelden deze religieuze regels niet of in mindere mate dan kunnen nabe staanden de dienst heel precies af stemmen op de persoonlijkheid en de wensen van de overledene. Een persoonlijke invulling van een dienst is zeker de laatste jaren een trend. Met behulp van de juiste muziek, passende bloemen wordt zo persoon lijk mogelijk afscheid van een dier bare genomen. UITVAARTVERZORGER Indien een naaste overlijdt, komt men in korte tijd voor vele keuzes te staan. Begraven of cremeren is er slechts één. De uitvaartverzorger kan helpen door werk uit handen te ne men, mee te denken over manieren om de uitvaart persoonlijk te maken. Een goede uitvaartondernemer ad viseert en geeft informatie over de verschillende mogelijkheden om een afscheidsdienst organiseren. Wilt u een onbewerkte kist zodat kinderen of kleinkinderen die zelf kunnen beschilderen, of wilt u de overledene eren met een mooie foto reportage of een rouwadvertentie in kleur? Er zijn verschillende mogelijk heden en een uitvaartverzorger kan u hierin wegwijs maken. Wilt u liever zelf veel organiseren, dan zal de uit vaartverzorger slechts op de achter grond aanwezig zijn. Laat u het lie ver aan hem of haar over dan zal de dienst toch zoveel mogelijk naar uw wensen georganiseerd worden. Voor het rouwproces is het heel belang rijk dat u met een goed gevoel kunt terugdenken aan de afscheidsdienst. Een uitvaartondernemer kan hierbij helpen. FABELTJES Al eeuwenlang doen dezelfde fabel tjes de ronde. Als u begraven wordt, wordt u door de wormen opgegeten. Dit is niet waar. De diepte in de aarde waarin u begraven wordt is simpel weg te diep voor wormen. Ook over cremeren bestaan hardnekkige ge ruchten. Zo zouden meerdere over ledenen tegelijk gecremeerd worden en kan de as vermengd raken. Dit kan niet omdat wettelijk geregeld is dat slechts een overledene per keer gecremeerd kan worden. De ovens zijn hier trouwens ook te klein voor. As kan dus ook nooit vermengd ra ken. Ook zijn crematoria geen grote vervuilers. Er gelden zeer strenge mi- lieueisen voor crematoria en alle cre matoria hebben uitgebreide installa ties om de gassen die bij verbranding vrij komen te filteren en te reinigen. KIEZEN Voor de nabestaanden is het heel fijn te weten dat ze de wensen van de overledene hebben kunnen eren Maar dan moeten die wensen wel kenbaar zijn gemaakt. Verschillende uitvaartorganisaties hebben speciale vragenlijsten waardoor het voor ie dereen mogelijk is zijn of haar wen sen kenbaar te maken. Zodat nabe staanden niet hoeven te raden naa. de wensen maar in vol vertrouwen de laatste wensen kunnen uitvoeren Een goed gevoel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58