sport 133 'Als Dennis binnenkomt, gaat de zon schijnen' Carrière in vogelvlucht Gérard over Dennis (aftrap 14.30 uur) een afscheidswedstrijd in Oost-Souburg. RCS speelt tegen een team met oud-ploeggenoten van de broers. Voorafgaand blikken ze terug op hun lan ge carrière: Dennis vertelt over Gérard en Gérard over Dennis. vrijdag 11 juni 2010 door Rudy Boogert Gérard, hoe had jij Dennis aan banden gelegd als je hem in een wedstrijd moest verdedigen? „Door de lucht zou ik niet zoveel problemen hebben. Dennis is voor al sterk met zijn rug naar het doel. Zeker in de zestien is hij levensge vaarlijk als hij als draaischijf wordt gebruikt. Ik zou daarom vaak vóór hem proberen te komen. Hij is geen speler die veel acties nodig heeft om te scoren. Hij maakt vaak simpele goals. Het oogt mis schien niet zo, maar hij is redelijk snel. Valse snelheid. Ik zou het wel moeilijk met hem hebben." „We hebben een paar keer tegen over elkaar gestaan in een wed strijd. Bij Feyenoord-Heerenveen bijvoorbeeld. Ik stond linksback, Dennis was schaduwspits. Door dat wij veel sterker waren, ben ik hem eigenlijk nauwelijks tegenge komen." Dennis heeft veel blessureleed gehad. Hoe ging hij daarmee om? „Dennis was in het begin best makkelijk, een beetje flegmatiek. Zijn eerste blessure heeft hem aan het denken gezet én veranderd. Hij deed er echt alles aan om terug te komen en hij werd daardoor mentaal ijzersterk. Ook al miste hij bijvoorbeeld een kans, hij kon het relativeren, want hij wist wat hij ervoor had gedaan." „Zonder blessures had hij veel meer uit zijn carrière kunnen ha len. Maar het is ook zo dat die bles sures zijn loopbaan getekend heb ben. In positieve zin, bedoel ik. Ie dereen wist wie hij was. Doordat hij drie keer is teruggekomen van een zware blessure was hij een voorbeeld voor spelers." „Hij ging eigenlijk best makkelijk met die blessures om. Die indruk wekte hij tenminste naar de bui tenwereld. Inwendig zal hij best wel 's gevloekt hebben, maar hij wist zelf altijd zeker dat hij zou te- rugkomen. En dat het hem ook tel kens lukte, daar heb ik bewonde ring voor." Heeft hij wel 's foute keuzes ge maakt in zijn carrière? „Ik denk dat hij nu spijt heeft dat hij niet naar Ajax of Feyenoord is gegaan toen het kon. Hij had in 1996 zijn beste periode bij Sparta: zesde in de eredivisie, zestien doel punten, we haalden de bekerfinale na die halve finale tegen Feye noord waarin Dennis de winnen de maakte. Alles wat hij aanraakte, veranderde dat seizoen in goud." „Na dat seizoen was de aanbieding van Feyenoord honderd procent rond. We waren op gesprek ge weest op het kantoor van Jorien van den Herik in Dordrecht en Dennis en ik zouden samen gaan. We hoefden alleen nog maar te te kenen. Dennis kreeg als spits na tuurlijk iets meer dan ik als verde diger, maar dat zouden we delen." Lachend: „Daar heeft-ie zich niet altijd aan gehouden." „Maar op dat moment gingen an deren dingen meespelen. De trai ner, Arie Haan, kwam opeens aan zetten met drie Argentijnen... En onze aanbieding werd ingetrok ken. Daarna heeft Dennis nog met Ajax gesproken - ik niet - maar hij koos toch voor Sparta. We geloof den het ambitieuze verhaal van Sparta. Dat bleek uiteindelijk niet echt realistisch, maar we waren toen te naïef om dat te zien." „Als Dennis het nu over kon doen, zou hij naar Ajax zijn gegaan. Ik denk ook dat hij daar had kunnen slagen. Maar ja, dat is een als-als-verhaal. Maar om dat een foute keuze te noemen... Twee jaar later gingen we voor vijf miljoen naar Heeren veen en zijn we er enorm op voor uit gegaan. Dennis was daar de op volger van Van Nistelrooij en tot zijn volgende blessure ging het echt goed." Ben je wel 's jaloers op hem ge weest? „Nooit. Dennis trad altijd meer op de voorgrond dan ik. Dat deed hij niet altijd zelf; dat kwam ook door zijn goals en zijn uitstraling. Hij is flamboyanter. Ik zit anders in el kaar. We hebben samen veel inter views gegeven. Automatisch was hij meer aan het woord. Maar dat heb ik nooit vervelend gevonden. Ik vond het prima dat hij het woord deed." „Het is niet voor niets dat hij veel gevraagd wordt voor optredens in de media, zoals analyseren bij Ere divisie Live. Hij kan het goed en komt goed over. Hij weet wat hij vertelt en kan mensen boeien. Weet je, als Dennis ergens binnen komt, gaat de zon schijnen. Dat ef fect heeft hij van nature; hij trekt mensen aan." &BMUS3K MaiagaMawztiWiiwiiaiWBWflsw 1977-1986: RCS Op zijn achtste - eerder kon niet - ging Dennis de Nooijer samen met Gérard bij RCS spelen, waar vader Kees ook jarenlang in het eerste speelde. Óp zijn zestiende speelde Dennis al in het eerste. (19 competitiegoals) 1987-1998: Sparta Topscorer bij de A's en in het twee de, maar bij het eerste wilde het aanvankelijk niet zo lukken. „Als Dennis ging warmlopen, hoorde je het gemor op de tribune", herin nert Gérard zich. „Twintig jaar la ter werd hij gekozen bij de beste tien Spartanen aller tijden." Bij Sparta werd hij twee keer geremd door een zware knieblessures. (245 competitieduels-65 goals) 1998-feb. 2001: Heerenveen Na een goede start - inclusief Euro pees voetbal - gooide een derde zware knieblessure roet in het eten en verloor hij zijn basisplaats. „Ik vond dat Dennis toen op een oneerlijke manier is weggegaan", zegt Gérard. „Ik hield daardoor een slecht gevoel ten opzichte van Foppe (de Haan, trainer)." (31 competitieduels, 7 goals) maart 2001-juli 2001: Sparta (ver- Dennis bij NEC. huurd) Hij droeg zijn steentje bij aan de redding van Sparta voor de eredivi sie. Hij scoorde weliswaar niet, maar via de nacompetitie redde Sparta het vege lijf (8 competitieduels-o goals) aug. 2001-dec. 2001: Heerenveen Interesse genoeg (RKC, Duisburg en Strasbourg), maar geen con tract. Dennis moest voorlopig bij broodheer Heerenveen blijven. (3 competitieduels-o goals) dec. 2001-jan. 2004: NEC NEC verloste bankzitter Dennis uit zijn lijden. In zijn allereerste wedstrijd haalde hij zijn gram te gen Heerenveen: 1-0-zege, assist Dennis. Eindelijk gevrijwaard van blessures was hij voor trainer Jo- han Neeskens onomstreden. Speel de weer in de Uefa Cup. (55 competitieduels-13 goals) jan. 2004-juli 2004: Sparta „Nooit teruggaan naar een club waar je succes hebt gehad", advi seerde Gérard zijn broer. „Mensen onthouden alleen je laatste perio de." Hoewel hij bijna nog in de be kerfinale stond (Utrecht nam de strafschoppen beter), ging het sei zoen met gemiste promotie als een nachtkaars uit. (17 competitieduels-2 goals) 2004/2005: FC Dordrecht Samen met Gérard afbouwen in Dordt. Cijfermatig succesvol door zijn vele doelpunten, maar na een jaar had hij het wel gezien. (21 competitieduels-6 goals) 2005-2010: RCS De kroon op het werk bleef net uit. In zijn laatste officiële wed strijd kon hij RCS niet in de hoofd klasse afleveren. Als enige RCS'er benutte hij zijn strafschop in de verloren serie. (85 (na)competitiegoals) m Gérard de Nooijer zes jaar later alsnog bij de grootste club van Rotterdam foto Ed Oudenaarden/ANP hard werken en veel doelpunten. Jaren later werd hij gekozen bij de beste foto Paul Vreeker/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55