Campagne confronteert leerling 221 zeeland Dancefeest Beachboom is failliet 100.000e bezoeker Vraagtekens bij gevolgen van bestemmingsplan Ruim honderd leerlingen van Pontes Pieter Zeeman hebben een eigen verkeersveiligheidscampagne opgezet. De posters en stickers worden door de jongeren zelf verspreid. vrijdag 11 juni 2010 door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De stichting Beach boom is ter ziele. De Middelburgse rechtbank heeft dinsdag het faillis sement uitgesproken. Het bank roet is aangevraagd door een stei gerbouwbedrijf, waarbij Beach boom voor 32.000 euro in het krijt staat. Dat heeft curator Jan de Meester van Olie De Jonge advocaten in Goes gisteren bekend gemaakt. De Meester probeert hetgeen nog rest van Beachboom te gelde te maken. „Het gaat om een partij steigerma teriaal en tentdoek waarvan de feesttent - de koepeltoren - is ge maakt. En ik sluit niet uit dat ook de naam Beachboom waarde verte genwoordigt. Misschien zijn daar geïnteresseerden voor." De Meester heeft van de organisa tie van Beachboom vernomen dat twee edities van het dansfeest door slecht weer te weinig bezoe kers trokken. „Daardoor zou de klad erin gekomen zijn." De curator hoorde ook dat een nieuwe editie van het feest er niet inzit, omdat de gemeente geen ver gunning verleent. „Reden hiervan is volgens Beachboom een schuwe houding van het gemeentebestuur na de rellen in Hoek van Hol land." Er zijn waarschijnlijk meer schuldeisers, waaronder de bier brouwerij waar een rekening van 18.000 euro openstaat. OOSTVOORNE - FutureLand, het in formatiecentrum over de aanleg van Maasvlakte 2, heeft deze week de 100.000e bezoeker ontvangen. Veehouder Willard (25) en Teresa (21) Brobbel en hun acht maanden oude zoontje Riley uit Canada wa ren de gelukkigen. Zij mochten als eerste privépersonen het nieuw op gespoten land bezoeken. Future- Land is 1 mei 2009 in gebruik geno men. Het infocentrum staat aan de rand van de huidige Maasvlakte en biedt uitzicht op de zee en Maasvlakte 2 in ontwikkeling. Mensen kunnen zich er laten infor meren over de uitbreiding van de Rotterdamse haven. Ook worden straks excursies naar het nieuwe land georganiseerd. Op www.pzc.nl/schouwen-duiveland zijn beelden van de start van het ver- keersproject op Pontes te zien. TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Het laatste nieuws is te lezen via www.pzc.nl/schouwen-duivela VERKEER door Esme Soesman Wij willen geen lege plekken in de klas!' luidt de tekst op één van de posters die door leerlingen van Pontes Pie ter Zeeman zijn gemaakt. Fo tootjes van de. leerlingen zelf in dit geval kinderen uit de havoklas 3B, omlijsten de tekst. „Mensen herkennen de gezichten die er op staan", zeggen Marije Praet en Evi Dalebout uit atheneumklas 3B. „Dat valt goed op." Ruim honderd leerlingen van de Zierikzeese school, afkomstig uit vier derde klassen (havo en vwo), zijn via gastlèssen aan de slag ge gaan met verkeersveiligheid. Op confronterende wijze. Zo kregen de leerlingen tijdens de eerste gast les filmopnames onder hun neus, geduwd waarop hun eigen ver keersgedrag was te zien. Vastge legd met een verborgen camera toen zij van school naar huis fiets ten. „Ze herkennen de schoolrou- te, zien zichzelf en elkaar. En het is flitsend gefilmd. Dan heb je me teen de aandacht te pakken", licht projectleider Vevo (Verkeerseduca- tie Voortgezet Onderwijs) René Meester de aanpak toe. Het was schrikken, erkennen Ma rije en Evi, samen met hun klasge noten Lisanne Hagesteijn en Eva Legemaate, meteen. De meiden re den met z'n drieën naast elkaar op het fietspad. Hartstikke fout, maar was dat het enige? „Voor zover op de film te zien was in ieder geval wel", lacht Evi, De meiden geven het grif toe; eigenlijk staan ze te weinig stil bij hun eigen verkeers gedrag. Al raken ongelukken de jongeren wel. Over een vier jaar ge leden verongelukt meisje („Toen zaten wij hier nog niet eens") wordt regelmatig op school ge praat, vertelt het viertal. Lisanne: Het hoe en wat achter de campagne Het project is voortgekomen uit de jongerendenktank van de pro vincie in samenwerking met ROVZ, Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland. VEVO voert uit. De opzet heeft eerder als pilot ge draaid in Oostburg, op het vmbo. In Zierikzee draait een op grond van opgedane ervaringen aangepas te variant. Zo is - omwille van de tijd - gekozen voor een combinatie van op Schouwen-Duiveland ge draaid materiaal en een compilatie van beelden uit Hulst. „Herkenning en de leerlingen zover krijgen dat ze er zelf iets aan gaan doen", al dus VEVO-man René Meester. Wethouder Gilles Houtekamer heeft de campagne gisterochtend geopend. Ambulancemedewerkers waren present om vragen te beant woorden. „Ze had oortjes in. Daar denk je dan wel aan voor je je iPod aan zet." Vooral als het regent, vult de rest aan. „Bij mooi weer zie je alles beter. Bij slecht weer moet je het nog meer hebben van wat je hoort." Confronteren, is één van de ken merken van deze verkeersveilig heidscampagne - zeggen projectlei der Meester en verkeerscoördina- tor Jolanda de Veth van Pontes Pie ter Zeeman. Dat gebeurt onder meer door foto's van de leerlingen zelf in het promotiemateriaal te ge bruiken. Tijdens de tweede gastles wordt het campagnemateriaal door de leerlingen zelf gefabri ceerd. Nog een confronterende in steek: cijfers worden vertaald naar het aantal leerlingen op school. „Ik wist niet dat het er zoveel wa ren", wijst Evi op de statistieken. Een derde van alle verkeersslacht offers in Zeeland is tussen de 12 en 24 jaar oud. „Het verkeer is doods oorzaak nummer één onder jonge ren. Daar denk je toch over na." Het ontwerp van klas havo 3B. De leerlingen konden kiezen tussen een paar slogans of er zelf één verzinnen. De tekst op de poster van klas athene um 3B is verzonnen door Lisanne Hagesteijn. Het ontwerp stond deels vast, al was er ook met de foto's te spelen. Zo zijn, passend bij de tekst van Li sanne ('Ook al staan we op z'n kop, nog steeds vallen we op'), alle leerlin gen uit haar klas op de kop gefotografeerd. Bij de tekst '95% van klas A3A is snel afgeleid in het verkeer' zijn leerlingen allemaal met andere dingen (opmaken, bellen enzovoorts) bezig. Elke leerling krijgt vier posters mee, die ze zelf moeten verspreiden. Daarnaast zijn er statische spiegelstickers met dezelfde boodschap uitgedeeld. Die zijn meerdere malen te gebruiken. Op Pontes Pieter Zeeman zit verkeer geïntegreerd in allerlei vakken, zegt verkeerscoördinator Jolanda de Veth. Door 'uitstapjes' als het berekenen van de remweg of het doen van reactietesten worden leerlingen op een leu ke manier bewust gemaakt van verkeersveiligheid. Aandacht voor het ver keer is er ook nadrukkelijk tijdens de kennismakingsweek voor brugklas sers. Het streven van ROVZ is om onnodige ongevallen tot nul te reduce ren. Verkeersonveiligheid heeft veel te maken met gedragingen, licht René Meester toe. De jongeren worden door de filmpjes met die gedragingen ge confronteerd. „Zoals kuddefietsen, langs de verkeerde kant van de vlucht heuvel rijden. Met een walkman op fietsen of sms'en op de fiets." door Melita Lanting Leegstand en slecht onderhoud geven Burgh-Haamstede een desolate aanblik. bedrijventerrein De Roterij in foto Ronald den Dekker BURGH-HAAMSTEDE - Amper een jaar na het vaststellen van het be stemmingsplan voor bedrijventer rein De Roterij in Burgh-Haamste de ontstaat bij de politiek grote twijfels over de houdbaarheid. De regels zijn bij nader inzien wel heel detaillistisch en knellend. „We raken steeds meer verstrikt in onze eigen beleidsregels", consta teert Theo de Gelder van Groen- Links. De problemen zijn aan het licht ge komen omdat garagebedrijf Lande- gent geen wasbox meer mag bou wen bij zijn bedrijf terwijl dat een paar jaar geleden nog wel had ge kund. Daarom is destijds ook al al le infrastructuur aangelegd. Nu blijkt dat het bouwblok is ver plaatst waardoor bouwen niet meer mogelijk is. Ook de verhuizing van hoveniers bedrijf en tuincentrum Blue en Green uit Burgh naar de Roterij stuit op bestemmingsplantechni- sche bezwaren. Het bestemmings plan staat geen detailhandel toe en volgens de gemeente valt het be drijf - gezien het assortiment - daar wel onder. De eigenaar van Blue en Green wil echter graag verhuizen. Het be drijf zit nu aan de Achterweg in Burgh en kan daar geen kant meer uit. Klanten kunnen er de auto niet kwijt en vrachtwagens met goederen kunnen het bedrijf ook niet bereiken. Blue en Green zou zeer gebaat zijn bij verhuizing. Bo- VERKEERSONGELUKKEN ZIJN DOODSOORZAAK NUMMER ÉÉN ONDER JONGEREN IN ZEELAND. WIJ WILLEN GEEN LEGE PLEKKEN IN DE KLASI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50