41 verkiezingen Proteststem tegen de Randstad TO©S Minder Zeeuwen in Kamer Last van onkruid? www.roundup.eu Verdonk: slikken en weer doorgaan Winst Wilders verontrust moslims vrijdag 11 juni 2010 De PW boekte een mon sterzege in de provincie Lim burg. „Veel mensen voelen zich in de steek gelaten en zoeken een stok om mee te slaan." Het verkiezingsnieuws is nog vers, maar in de mailbox van acteur Huub Stapel - afkom stig uit het Limburgse Tegelen en sinds dertig jaar woonachtig in Amsterdam - druppelen al quasi- dramatische berichten binnen van jeugdvrienden die onmiddellijk hun provincie willen verlaten. „Ze schamen zich kapot voor deze uit slag", licht Stapel toe. Zelf gaf hij zijn stem aan de SP, maar een verklaring voor de massa le steun van Limburgers aan Geert Wilders heeft hij zo paraat. „Lim burg is altijd als een achtergeble ven provincie beschouwd, mensen hebben er een diepgeworteld min derwaardigheidscomplex. Mijn va der was in staat de tv het raam uit te gooien als Fred Oster of een an dere gedresseerde aap van boven @g9MBMHKGS3£8SH>BHBE?3££HHMMB£3H&SS3&BMM de rivieren dacht leuk te zijn door een Limburger te imiteren. Dan ontstak hij in woede over alles wat uit het westen kwam. Wilders ap pelleert aan dat gevoel." Volgens politicoloog Philip van Praag van de Universiteit van Am sterdam, is Limburg sinds de ont zuiling eind jaren zestig 'electoraal nooit tot rust gekomen'. „Nadat de KVP verdween hebben veel men sen beurtelings de PvdA en de WD groot gemaakt, toen een tijd pal achter de SP gestaan en nu zijn ze overgestapt naar de PW." Onder de achterban bevinden zich veel laagopgeleiden. Maar ook veel jongeren, met name mannen. „Zij herkennen zich in het forse taalge bruik van Wilders ten aanzien van moslims." Nee, erkent Van Praag, zoveel islamieten wonen er niet in deze delen van het land. „Maar het is een ontvolkt gebied, waar de in woners de economische malaise goed merken en zich wellicht meer bedreigd voelen door de glo balisering." Huub Stapel meent dat de PW-winst een statement is van kiezers uit de provincie tegen betweters uit de Randstad. „In bui tenwijken van Kerkrade is het echt niet zo gezellig. Velen van hen zoe ken een stok om mee te slaan." kijk voor meer informatie op PAUL KUSTERS ARJEN ROBBEN WAARSCHIJNLIJK MAANt>A<3 FIT jammer dat we apselopen woemsdas niet op zijn therapeut kon&en stemmen. nootdorp - Midden in de nacht kreeg Rita Verdonk, lijsttrekker van Trots op Nederland, een mail- tje. Dat voelde als een dolksteek in haar rug. Ze kreeg de boodschap dat de Trots op Nederland-fractie in haar woonplaats Pijnacker- Nootdorp zich afscheidde van de beweging. De afdeling was niet tevreden met de uitslag van nul zetels en gaat zelfstandig verder onder een nieu we naam. Ze is boos, verontwaar digd. „Door wie denken ze dat ze bij de gemeenteraadsverkiezingen al die stemmen hebben gekregen?" Het mailtje was een linkse directe, de verkiezingsuitslag een rechtse. „Zo'n dreun moet je verwerken. Het is allemaal heel bizar. Ik heb een kater, maar niet van de drank." Naast teleurgesteld is de oud-mi- nister van Integratie en ex-WD-politica ook boos. Op de media, en dan met name de televisie. „We hebben weinig tot geen me dia-aandacht gehad", zegt Ver donk. Ze gaat door met haar bewe ging. Bij de volgende Kamerverkie zingen zal ze weer van de partij zijn. „In veel plaatsen is er een per centage mensen dat op Trots heeft gestemd", redeneert ze. „Variërend van 0,3 tot 1,5 procent. Voor een beginnende partij is dat heel mooi. Trots op Nederland bestaat nog en zal blijven bestaan." gBga.fMUWJ f ',gë5ËBBIWB^SaSWBBWiRlir.il3'UWill Mark Rutte, de man die de VVD naar de eerste plaats leidde, staat de pers voorzitter nog niets los. amsterdam - „Wij respecteren de uitslag die democratisch tot stand is gekomen. Maar het modder gooien naar een bepaalde groep le vert geen bijdrage aan een harmo nieuze samenleving." Zo reageerde woordvoerder Driss El Boujoufi van de Unie van Ma rokkaanse Moslim Organisaties Ne derland (UMMON) op de winst van de PW bij de Tweede Kamer verkiezingen. „Iedereen heeft de vrijheid te kiezen voor de PW, maar onze zorg is dat deze partij groepen tegen elkaar opzet", aldus El Boujoufi. Hij is bang dat een grotere PW dat nog nadrukkelij ker gaat doen in de Tweede Ka mer. „De moslims zijn een niet te verwaarlozen groep in Nederland. Je kunt ze niet negeren. Ik hoop dat de PW-stemmers dat ook in zien." De organisatie tegen racis me Nederland Bekent Kleur noemt de zetelwinst van de PW 'schokkend'. De Nederlandse Isla mitische Federatie (NIF) zegt te hopen dat 'het nog goed komt met Nederland'. „We respecteren de uitslag, maar hopen tegelijkertijd dat er een nieuwe regering komt die voor stabiliteit gaat zorgen in dit land. We blijven als moslims hopen op een goede toekomst", al dus woordvoerder Mehmet Yara- In de nieuwe Tweede Ka mer komen twee Zeeuwen. Dat zijn er nu nog vier. Op het eerste oog verliest Zee land invloed. Maar het is de vraag of dat zo is. Lange tijd leek het er op dat CDA' er Ad Koppejan uit Zoutelande het enige Zeeuwse Kamerlid zou worden. Maar door de groei van de WD is nu ook André Bosman gekozen. De Middelburger, die als lucht machtpiloot in de Verenigde Sta- door Jeffrey Kutterink ten werkt, gaat weer in de Zeeuw se hoofdstad wonen. In de afgelo pen periode reisden vier Zeeuwen heen-en-weer naar Den Haag: Ad Koppejan, Luuk Blom (PvdA, Sint-Annaland), Fons Luijben (SP, Walsoorden) en Trix de Roos (SP, Vlissingen). Ondanks de relatief sterke vertegenwoordiging was hun gezamenlijke invloed voor Zeeland nihil. Anders dan bijvoor beeld bij Friese Kamerleden was er onderling nauwelijks contact. Laat staan dat ze de ideologische verschillen overstegen en gezamen lijk streden voor Zeeuwse belan gen. Luijben en De Roos waren on zichtbaar, Blom hield zich vooral bezig met Europa. Het gebrek aan samenwerking heeft Zeeland geen goed gedaan. In de nieuwe samenstelling komt Koppejan terug en treedt Bosman aan als nieuweling. Hoewel Bos man door de WD op de lijst is ge zet vanwege zijn kennis op het ge bied van Defensie, wil hij zorgen voor regionale ketelmuziek. Koppe jan en Bosman willen wél samen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4