verkiezingen 13 waarom PW er zo populair is CDA Extra Hulst blijkt PW-bolwerk DELSCHER PVV 5 "I'' Va commentaar Breekpunt Opkomst in Zeeland 4 procent lager DEZE WEEK Vanaf 2 stuks, korting vrijdag 11 juni 2010 isggsgsaBSi aasssssssss ~v ^.fs, 'Waarom wij PW stemmen? Dat moet ik even aan mijn man vragen' Inwoonster van Sluiskil 'Ik heb WD gestemd, geen CDA zoals anders. Hij had eerder moeten stoppen' Inwoner van Vlissingen over Balkenende door Sheila van Doorsseiaer De grootste Zeeuwse aan hang van Geert Wilders' Partij Voor de Vrijheid woont in Sluiskil. Daar, in stembu reau 18 van de gemeente Terneu- zen; welzijnscentrum 't Meulen- gat, gingen woensdag 328 van de 1127 stemmen naar de PW, een percentage van 29,0 procent. Een Zeeuws record. De heer en dames die een dag na de Tweede Kamerverkiezingen een biljartje leggen in 't Meulengat zijn allerminst verbaasd over de Verkiezingsuitslag in hun dorp. „In 2002 was de LPF van Pim Fortuyn hier ook de grootste. Tiet is dus ge woon weer dezelfde club die nu op Wilders stemt." Bij de T\veede Kamerverkiezingen acht jaar gele den stemde ruim 25 procent van (P»a **Vv door Marcel Modde De Vlissingse wijk Rosen- burg lijkt bijna model te hebben gestaan voor de hoeksteen van de samenleving. Nieuwbouwwoningen met veelal platte daken strak in het gelid, keu rige tuintjes en bijna allemaal de auto op de oprit, gf De toegangsweg wordt gedomi neerd door het niet te missen 'lo kaal' van het Apostolisch Genoot schap, waar ook dit keer een stem bureau was ondergebracht. Bij de Tweede Kamerverkiezingen van november 2006 haalde het CDA in Rosenburg de meeste Vlissingse stemmen. Gisteren werd duidelijk dat nergens in Zeeland de aan hang van de christen-democraten zo is gekelderd als in Vlissingen. Het aantal stemmen op het CDA de Sluiskillenaren op Fortuyn. We derom een recordaantal in de re gio. De biljarters bezweren dat zij heus niet bij de 328 Wilders-stem- mers horen. „Ik zou me er niet voor schamen als ik wel op de PW gestemd had, maar het is dus niet zo." Haar vriendin vult aan: „Dat geldt ook voor mij. Geen PW." Een vrouw die een zaal verder aan het koersballen is, komt er ruiter lijk voor uit. „Ja hoor, ik heb PW gestemd. Mijn man ook. Sterker nog, mijn halve familie heeft op Geert gestemd. Mijn broer is zelfs de kaart van mijn moeder gaan ha len!" Gevraagd naar de reden van haar stem op Wilders, snelt ze te rug de zaal in. „Dat moet ik even aan mijn man vragen!" Even later is ze terug. „Wij hebben PW ge stemd omdat wij vinden dat Wil ders Nederland maar eens een beetje moet wakkerschudden! Niet echt om een speciale reden verder, maar gewoon, in het alge meen." Volgens een van de bil- jartsters gaat het te ver om Sluiskil nu te typeren als een rechts dorp. „Tij dens gemeenteraadsverkiezin gen stemt iedereen hier rood en is de PvdA de grootste. Dus tja. Ik zou de inwoners van Sluiskil ook niet willen typeren als ontevreden mensen. Ik denk dat ze gewoon niet goed weten wat ze willen." halveerde bijna tot 11,5 procent. Hoe de verhoudingen liggen in Ro senburg, is gissen. Zo lang de ver kiezingsuitslag niet offcieel is, houdt Vlissingen de stemverhou dingen per bureau voor zichzelf Pal tegenover het kerkgebouw staat het appartementencomplex Rosenburg. Een oudere man met pet, boodschappentas en vrouw haasten zich door de regen uit de automatisch sluitende portiekdeur naar hun auto. „Ik heb WD ge stemd", wil de man toch wel kwijt. „Voor het eerst. Anders was het altijd CDA, maar hij had eer der moeten stoppen!" 'Hij' is Jan Peter Balkenende, licht de Vlissin- ger zijn standpunt toe. Met een an dere lijsttrekker had het CDA min der verzwakt uit de verkiezingen gekomen, denkt de man. „Er is te veel gedoe geweest. Ik vond dat er maar eens iets anders moest gebeu ren. Vandaar." Wat opvalt in Rosenburg, is dat er vroeg wordt gegeten. Een vrouw is, krap drie uur 's middags, druk aan het koken en heeft eigenlijk geen tijd om na te kaarten. Een buurman een paar huizen verder op kauwt z'n warme hap weg als hij de deur opent. Zij heeft Christenunie gestemd, haar man CDA. Allebei op basis van de stem wijzer, allebei voor het eerst. De buurman zoekt zijn heil meer in de linkerhoek. Op wie, wil hij niet zeggen, maar de PvdA moet van hem in ieder geval in de regering. GIMBRERE MODE MIDDELBURG BOBBE MODE VLISSINGEN www.gimbreremode.con Nog voordat er maar één partij voor een verkennend gesprek is uitgenodigd, laat de Partij voor de Vrijheid zijn enige breekpunt vallen. Terwijl het tot gisterochtend toch zo duidelijk was: deals zijn met Geert Wilders te maken, maar handen af van de AOW-leeftijd van 65 jaar. Inmiddels is dat af gezwakt tot 'een heel belang rijk punt'. Daarmee steekt Wilders beide handen uit naar WD en CDA. De PW-leider stelde het op de verkiezingsavond al duidelijk: zijn partij wil regeren. Een dag later maakte Wilders het nog wat helderder: hij wil vooral niét dat de PvdA in een kabinet komt. Dus biedt hij WD en CDA een compromis aan, nog voordat er om wordt gevraagd. Dat klinkt realistisch. Elke mo gelijke regeringspartner is im mers overtuigd van de nood zaak om in te grijpen in de hui dige AOW-regeling. Maar of de PW-stemmers deze voortijdige knieval zullen waar deren, is maar zeer de vraag. Het wekt op zijn minst de in druk dat Wilders' standvastig heid buigzaam wordt in het zicht van regeringsdeelname. middelburg - De aanloop naar de Kamerverkiezingen van woensdag mag dan levendig zijn geweest, het heeft niet geleid tot een hoge op komst. Die liep in Zeeland terug van 80,9 procent in 2006 tot 76,9 procent. Alleen in Utrecht, Gelderland en Friesland was de opkomst hoger. In één van de dertien Zeeuwse ge meenten kwamen meer kiezers naar de stembus dan drieënhalf jaar geleden: de opkomst in Veere steeg van 87,6 naar 89,4 procent. Daarmee was Veere ook de ge meente met de hoogste opkomst in Zeeland. De laagste was in Ter- neuzen (70,4 procent). door Ben Jansen middelburg - De PW heeft bij de verkiezingen voor de Tweede Ka mer stevig voet aan de grond gekre gen in Oost- en Midden-Zeeuws- Vlaanderen. In Hulst en Terneu- zen werd de partij van Geert Wil ders de grootste met respectieve lijk 21 en 18,9 procent. Ook in Vlissingen scoorde de PW sterk (19,4 procent), maar daar haalde de PvdA net iets meer stem men: 21,1 procent. Het minst popu lair was de PW in Veere (9,3 pro cent). Het CDA wist zich het best te handhaven in de gemeente Kapel- Ie (22,1 procent). In Vlissingen werd deze partij bijna gehalveerd. Daar konden de christendemocra ten nog u,s procent van de kiezers tot hun aanhang rekenen. Dat was het slechtste resultaat in de provin cie. De PvdA piekte woensdag in Mid delburg met 22,3 procent. De partij trok de minste kiezers in Reimers- waal: 10,1 procent. In Reimerswaal boekten ook de WD, GL, D66 en PvdD hun laag ste scores in Zeeland (respectieve lijk 12,9, 2,1,9 en 0,8 procent). Met 30 procent haalde de SGP in deze gemeente het beste Zeeuwse resul taat. Procentueel was de populariteit van de WD het grootst in Noord-Beveland (23,7). GL, CU en D66 waren het sterkst in Middel burg (respectievelijk 7,5, 6,1 en 5,6 procent). Die 5,6 procent behaalde D66 ook in Goes. De PvdD heeft de meeste mede standers van Vlissingen (2,1 pro cent van de stemmen). In het over wegend katholieke Hulst haalden de SGP en de CU hun laagste resul taat in Zeeland (0,2 procent en 0,8 procent). Het gebruik van het rode potlood leidde ertoe dat de uitslagen laat bekend waren. Veere was om 23.28 uur de eerste Zeeuwse gemeente. Daarna druppelden de Zeeuwse uitslagen geleidelijk binnen. Al leen Sluis Tiet lang op zich wach ten. Deze gemeente kon als laatste pas ruim drie uur later (om 2.41 uur) de resultaten melden. FOTO VAN DE DAG Heeft u ook een mooie (nieuws)foto gemaakt? Zet 'em in ons album via www.pzc.nl/foto De PZC op uw mobiel: www.pzc.mobi Elke dag de nieuwsbrief in uw inbox? www.pzc.nl/nieuwsbrief 25% Grote Markt 11-13, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3