321 sport 'Gérard kijkt de kat wat meer uit de boom' Carrière in vogelvlucht Dennis over Gérard Samen speelden ze meer dan duizend wedstrijden in eerste teams, maar na bijna 25 jaar zetten Gérard en Dennis de Nooijer (41 jaar) er een punt achter. Ze gaan zich concentreren op een trainers carrière. Samen bij JVOZ en afzonderlijk bij Goes (Gérard) en Walcheren (Den nis). De tweeling krijgt morgenmiddag vrijdag 11 juni 2010 Dennis, hoe zou jij Gérard in de luren leggen als je in een wedstrijd door hem verdedigd werd? „De eerste keer dat we tegen el kaar speelden, was speciaal. Zeker omdat de eerste wedstrijd met mijn nieuwe club NEC juist tegen Heerenveen was, waar ik net weg was. Het was de vraag of ik mocht mee doen tegen de club die me verhuurde. Foppe (de Haan, trainer) was sportief en vond dat ik moest kunnen spe len." „Ik vond het vervelend om tegen Gérard te spelen. Eén van ons twee moest verliezen. Het werd Gérard omdat Tieme Klompe een voorzet van mij achter zijn eigen doelman werkte. Ik had veel revan- chegevoelens en wilde ten koste van alles winnen. Ik wilde laten zien dat ik nog niet afgeschreven was." „Als Gérard mij moest verdedigen, zou ik proberen uit zijn buurt te blijven. In de fysieke duels is hij na melijk sterk. Kopduels zou ik ook uit de weg gaan. Ik zou hem in de ruimte bespelen: met ballen over hem heen. Maar tijdens die wed strijd tegen Heerenveen was ik ei genlijk niet met Gérard bezig. Na afloop zei Foppe dat ik er hele maal voor ging en Gérard de duels ontweek." Lange tijd stond Gérard een beetje in jouw schaduw. Hoe heb jij dat ervaren? „Het gekke is dat Gérard ook als aanvaller is begonnen. Bij RCS stonden we altijd samen voorin. Gérard als linksbuiten. Hij passeer de makkelijk, was redelijk snel en had een goede voorzet. Hij had er niet zo veel moeite mee dat hij bij Sparta naar achteren werd ge haald. Hij kende zijn beperkingen. In het begin werd hij Coentje Moulijn genoemd omdat hij toch altijd nog mee naar voren ging." „Tot 1996 was Gérard bij Sparta linksback. Een bruikbare speler, niet meer en niet minder. Hij haal de altijd een zesje met soms een uitschieter. Ik vind dat hij de abso- lute snelheid miste voor een vleu gelverdediger. Zeker toen, want heel veel clubs speelden met drie spitsen, met snelle spelers aan de zijkant" „Maar toen zette Henk ten Cate (trainer) hem centraal in de verde diging. Dat was zijn doorbraak. Op die plaats kwamen zijn kwalitei ten echt tot hun recht: hij gaf lei ding aan de verdediging, was tac tisch sterk, kon goed koppen en had een goede pass in zijn linker been. Bij Heerenveen heeft hij zich vervolgens doorontwikkeld en ook daar groeide hij uit tot een steunpilaar." Wat is zijn slechtste wedstrijd geweest? „Hij speelde eens met Feyenoord tegen PSV, in de Kuip. Het werd een nulletje of vier, vijf voor PSV. Tegen Mateja Kezman wilde het niet echt lukken. Op een gegeven moment gingen ze met drie man de lucht in: Gérard, zijn ploegge noot Patrick Paauwe en Kezman. Gérard ging onder de bal door en Kezman kon scoren. Dat zag er zo knullig uit." „Met zo'n teleurstelling kan hij ge lukkig wel omgaan. Natuurlijk is hij chagrijnig na zo'n wedstrijd, maar dat is hij na elke wedstrijd die hij heeft verloren. Hij weet het zelf dondersgoed als hij niet g gespeeld heeft. Na zo'n wedstrijd bellen we natuurlijk wel, doen we elke dag, en we hebben het er ook over. Maar dan eigenlijk meer over de wedstrijd. Gérard verwerkt zo iets zelf" „Ik vind dat hij het maximale uit zijn carrière heeft gehaald: bekerfi nales gespeeld, zes wedstrijden Champions League en een heel goed halfjaar bij Feye noord. Het enige dat eigenlijk ontbreekt, is een echte prijs en een buitenlandse club." lullie zijn een twee-eiige twee ling, dus niet identiek. Wat maakt Gérard anders dan jou? „Omdat we een tweeling zijn den ken mensen dat we alles samen doen. Toen we jonger waren, klop te dat ook wel. je zit samen op school, op turnen - wat we jaren lang op hoog niveau hebben ge daan - en op voetbal. Maar op school hebben we ook twee jaar bewust in verschillende klassen ge zeten en we hebben ook onze ei gen vriendenkring." „We hebben allebei onze persoon lijkheid. Gérard is socialer dan ik. Daarom is hij ook een goede trai ner. Hij kan goed opschieten met spelers en staf Daarnaast kan hij goede trainingen geven, zijn hoofd zit vol ideeën. Geef hem een paar pionnen en hij zet een interessan te pass-trap-oefening neer. Hij kan een wedstrijd ook makkelijk en snel lezen." „Gérard kijkt wel de kat wat meer uit de boom dan ik. Als we vroe ger bijvoorbeeld samen een inter view gaven, was ik het meest aan het woord. Dan dacht ik wel 's: zeg ook 's wat. Ik geef wat sneller mijn mening; ook niet altijd goed. Gérard denkt eerst na waar de mo gelijkheden liggen en geeft dan zijn mening." Dennis de Nooijer liet het aanvankelijk gemor op de tribunes bij Sparta verstom' tien Spartanen aller tijden. 1977-1986: RCS Waar een bal lag, voetbalde de tweeling. RCS wist dat het groei- briljantjes waren. Trainer Edwin Tielman haalde ze bij het eerste én stond ze ook bij bij hun overstap naar Sparta. „Ik gun het ze van har te", zei hij, „Maar dit is een soort knock-out. Ik moet weer opnieuw beginnen." (4 competitiegoals) 1986-1998: Sparta Op 19 maart 1989 debuteerde Gérard in de eredivisie. Halverwe ge het duel met Roda JC verving hij Mike Snoei. Broer Dennis stond in de basis en was een jaar eerder al gedebuteerd. Het seizoen 1992/1993 miste Gérard volledig door een knieblessure, bijna een fa miliekwaaltje. (224 competitieduels-12 goals) 1998-dec. 2002: Heerenveen In zijn eerste seizoen miste Gérard geen wedstrijd en eindigde hij met negen goals (persoonlijk record) ook nog 's hoog op de topscorers- lijst. „Bij Heerenveen gingen we Gérard bij Heerenveen. echt trainen", zegt Dennis. „We moesten wel eens lachen als we met allerlei gewichten aan de slag moesten, maar Heerenveen was zijn tijd vooruit." Na het vertrek van Dennis speelde Gérard met de pest in zijn lijfin Friesland. (118 competitieduels-17 goals) dec. 2002-2004: Feyenoord In 1996 liep een overgang naar de Rotterdamse club op het laatste moment spaak, maar eind 2002 niet. Trainer Bert van Marwijk zag in Gérard een oplossing voor zijn defensieve problemen. „Feyenoord was toen echt een topclub", pronkt Dennis, „met Bosvelt; Kuijt en Kalou. Op een paar puntjes werd het kampioenschap maar ge mist en de bekerfinale ging verlo ren." (22 competitieduels-o goals) 2005-jan. 2006: FC Dordrecht Toen Gérard in januari 2006 voor de tweede keer in korte tijd uit de selectie werd gezet, zette hij met een maar een punt achter zijn prof loopbaan. Het boterde niet tussen hem en trainer Jurrie Koolhof „Ik had hem gewaarschuwd", zegt Dennis. (58 competitieduels-6 goals) 2006-2010: RCS Na een halfjaartje zonder officiële wedstrijden was het tijd om zijn belofte aan RCS in te lossen. „Als ik stop, ga ik daar spelen heb ik al tijd gezegd." Dennis: „In die vier seizoenen heeft Gérard maar wei nig persoonlijke duels verloren." (10 (na)competitiegoals) -- f Nadat in 1996 een transfer naar Feyenoord op het laatste moment afketste. I terecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34