Wereldvoetbalbond Fifa zit er warmpjes bij Wenger maakt Duitsers bang Vloekverbod voor Rooney en co Parreira niet blij met volksfeest Lange toeters verboden „Ik ben een beetje verliefd op Ibi." Robin van Persie SYDNEY Trainer Wenger van Arsenal geeft Australië 40 procent kans op winst tegen Duitsland in de groepsfase van het WK. „Als ik bondscoach van Duitsland was dan zou ik niet rustig slapen", zei de Franse coach op een Australische tv-zender. Australië, met Nederlander Pim Verbeek als bondscoach, opent zon dag het WK tegen Duitsland. „Ik geef Australië zeker kansen. Het zijn doorgaans taaie rakkers", al dus Wenger. RUSTENBURG De spelers van Engeland en Ameri ka moeten morgen in hun eerste WK-duel op hun woorden passen. De Braziliaanse scheidsrechter van het duel, Carlos Simon, en zijn as sistenten hebben twintig Engelse scheldwoorden uit hun hoofd ge leerd. De actie van de Braziliaanse arbitra ge komt kort nadat de Engelse aan valler Wayne Rooney in een oefen wedstrijd een scheidsrechter uit schold. Hij kreeg daarvoor geel. JOHANNESBURG Bondscoach Carlos Alberto Parrei ra van Zuid-Afrika is verre van blij met het volksfeest dat woensdag in Johannesburg spontaan rond zijn WK-selectie losbarstte. Het heeft volgens de Braziliaan de voorberei ding op het openingsduel van van daag met Mexico verstoord. Parrei ra: „Feest vieren doe je volgens mij na een overwinning. Het is er nu in elk geval veel te vroeg voor. Ik heb liever dat de spelers zich con centreren op de wedstrijd." JOHANNESBURG Voetbalfans mogen geen vuvuze- la's die langer zijn dan een meter meenemen naar de WK-stadions. De inmiddels beruchte blaastoeter prijkt op een lijst met dingen die niet zijn toegestaan in de voetbal tempels tijdens het WK. Ook kudu- zela's, toeters gemaakt van de hoorns van antilopen, komen het stadion niet in. Bromfietshelmen en luidsprekers evenmin. foto Koen van Weel/ANP door Leon ten Voorde JOHANNESBURG - Hij kwam enkele weken geleden bij Oranje binnen als een van de velen, maar Ibrahim Afellay heeft zich inmiddels aardig opgewerkt in de pikorde. Na een uitstekende voorbereiding schurkt hij tegen de basis aan. Grote spelers zijn soms net kleine kinderen. Als ze iets of iemand niets vinden, laten ze dat duidelijk merken. Andersom is dat ook het geval. Dat Ibrahim Afellay is geste gen in de rangorde van Oranje blijkt nog het best uit de houding van Robin van Persie. „Ik ben een beetje verliefd op Ibi", liet Van Per sie zich in Freiburg gekscherend ontvallen toen hij scoorde uit een majestueuze voorzet van Afellay. Wat Van Persie er mee bedoelde was dat hij geïmponeerd was ge raakt door de kwaliteiten van Afel lay. Die twee hebben iets met el kaar. Noem het chemie. „Robin is tussen buitenlandse mensen opge groeid. Hij kan daardoor dingen vanuit een ander perspectief zien, hij begrijpt sommige zaken mis schien iets beter van mij", probeert Afellay een verklaring te vinden voor de klik tussen twee voetbal lers die verder gaat dan elkaar een keer de bal toespelen. Afellay zit op het WK in een bij zondere fase van zijn loopbaan, misschien wel zijn beste. Bij het be gin van de voorbereiding hadden er maar weinig mensen rekening met hem gehouden. Leuk om er bij te hebben, goed ter opvulling, zo luidde de allesoverheersende opinie. Maar vanaf de eerste dag in Seefeld deden de criticasters een stapje te rug. Afellay trainde geweldig, was scherp en fit en soms bijna onweer staanbaar goed. De Grote Vier was de Grote Vijf geworden, werd er wel eens langs de lijn geroepen. Een grapje weliswaar, maar dat geintje stond wel symbool voor het nieuwe elan. Voor velen kwam het ontbolsteren van Afellay als een verrassing, want had hij niet een flauw en flets seizoen bij PSV achter de rug? Het gekke is dat daarover de menin gen juist sterk uiteenlopen. Waar de technische staf van PSV tevre den is over zijn progressie, kleurde de buitenwacht zijn jaar grijs in. Die verschillende visies hebben te maken met de nieuwe positie die bij PSV heeft bekleed. Afellay was altijd de aanvallende middenvelder, die op intuïtie mocht uitwaaieren, maar onder Fred Rutten werd hij opeens de meest teruggetrokken middenvel der, die de plek van Simons over nam. „Mensen zijn van mij ge wend dat ik acties maak en gevaar lijk ben voor de goal, maar door mijn andere rol ben ik daar min der aan toegeko men zegt Afellay. „Maar je kunt van een keeper ook niet verwachten dat hij twintig goals maakt." Dat Rutten Afellay terughaalde, had te maken met het feit dat hij van PSV weer een dominant voetballende ploeg wilde maken. En in dat proces moest Afellay het tempo gaan be palen en niet Simons die vaak voor het balletje breed ging. „Als ploeg zijn we beter gaan voetballen dan de jaren daarvoor en zelf ben ik ook beter geworden. Alleen is dat veel mensen blijkbaar ontgaan", vindt Afellay. Het voetballen werd voor hem an ders, zakelijker. Het spelen op ge voel werd handelen met verstand. „Het is een plek waar je heel veel verantwoordelijkheid draagt. Je kunt je geen dom balverlies permit teren, want dat kan dodelijk zijn. Ik merk dat ik door die andere ma nier van spelen meer inhoud gekre gen. Maar als je een voetballiefheb ber vraagt wat hij liever doet: aan vallen of verdedigen, dan is het ant woord wel duidelijk." De mens Afellay heeft ook stappen gezet, vindt hijzelf Dat zie je terug bij zijn optredens bij Oranje bui ten het veld. Die schuchterheid is er niet meer. „Dat ik als persoon ben gegroeid merk ik vooral uit mijn media-optredens. Als ik dat vergelijk met vier jaar geleden...Ik ben daarin rustiger geworden. Vroeger raakte het me ook als men sen op tv vervelende opmerkingen maakten, nu doet het niets meer." Hij weet dat hij soms als een ver wende jongen wordt neergezet, die bij het eerste zuchtje tegenwind het liefst via de achterdeur wil ont snappen. Dat beeld strookt in zijn ogen niet met de werkelijkheid. „Ik ben juist een heel sociale jongen. Ik heb van huis uit meegekregen om mensen altijd te woord te staan. Normen en waarden waren bij ons heel be langrijk. Mij is ook geleerd dat niets in je leven komt aanwaaien en dat je keihard moet werken voor je ideaal. Of je nou tandartsassistente wilt worden of profvoetballer." Afellay krijgt de komende weken de kans zich op de hoogste etage van het mondiale voetbal verder te ontwikkelen. Dat doet de Neder lander met Marokkaans bloed vol overtuiging voor Oranje. „Ik voel me Marokkaan en Nederlander te gelijk", zegt hij. „Ik ben hier gebo ren, heb veel te danken aan Neder land en ken het land door en door. Het feit dat ik nu op het WK sta, bevestigt me dat ik destijds de goe de keuze heb gemaakt om voor Oranje te gaan. Als je goed over dingen nadenkt, maak je sowieso meestal de juiste keuze in het le ven. Nee, ik heb vanuit de Marok kaanse gemeenschap nooit negatie ve reacties op mijn beslissing gekre gen. Sterker nog, de meeste men sen zijn enorm trots. Als Neder land maandag tegen Denemarken speelt, zitten de cafés vol mensen die een shirt van Oranje aanheb ben." ^EEST GELEZEN 1John Schot terug naar Hoek 2. Acht nieuwe spelers Nieuwdorp 3. Vierdeklasser moet weer uitwijken WEBLOG PZC-verslaggever Barry van der Hooft volgt het WK in Zuid-Afrika. Lees zijn blog op pzc.nl/wkvoetbal JOHANNESBURG - De wereldvoetbal bond Fifa boert goed. De organisa tie van voorzitter Sepp Blatter sloot 2009 af met een eigen vermo gen van 1,061 miljard dollar (883 miljoen euro). Dat is een recordbedrag in de Fi- fa-historie. De winst bedroeg vorig jaar 196 miljoen dollar (163 mil joen euro). Die cijfers maakte de bond gisteren bekend tijdens het congres in Johannesburg. De grootste inkomstenbronnen waren de tv-rechten (650 miljoen dollar) en de marketingactiviteiten (277 miljoen dollar). Volgens de Fi fa is 73 procent van de winst met een weer in voetbalprojecten geïn vesteerd. De 208 lidstaten van de Fifa profiteren mee van de finan ciële voorspoed. Zij kunnen reke nen op een bonus van 250.000 dol lar. Daarmee maakt de 74-jarige Blat ter de landen tevens al een beetje warm voor zijn beoogde herverkie zing in 2011. Blatter is sinds 1998 de voorman van de Fifa. „Mijn werk is nog niet klaar. Ik ben bereid, als jullie het willen", verklaarde de Zwitser, die vervolgens applaus ontving van de aanwezigen. De verkiezing vindt juni volgend jaar op het hoofdkan toor van de Europese voetbaltak Fi fe in Zürich plaats. STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl Op 11 juni start het WK. Speel mee met je eigen team en ervaar het WK voetbal als nooit tevoren! Ga snel naar de website www.pzc.nl/ wkvoetbalspel en geef je op! Schrijf je in vóór 11 juni 15.30 uur om het gehele WK mee te doen. De winnaar ontvangt een reischeque t.w.v. 400,-. Kijk voor meer informatie op www.pzc.nl/wkvoetbalspel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33