De onzichtbare groei Dunga kiest voor kracht, Ibrahim Afellay is dankzij een goede niet voor kunstjes ontwikkeling bij PSV gestegen in de Oranje scoort in kansarm Hillbrow SÖRANJEPLEIN Ni rangorde van het Nederlands elftal -Jfc**l|Jivi 1 j nIBhOHl WK VOETBAL Ibahim Afellay (helemaal links) luistert naar de aanwijzingen van bondscoach Van Marwijk. door Barry van der Hooft johannesburg - Het maakt niet uit aan welk voetbaltoernooi Brazi lië meedoet; het nationale elftal be hoort altijd tot de favorieten voor de eindzege. In Zuid-Afrika is het niet anders. De Sele^ao wil maar één ding: over vier jaar in eigen land als wereldkampioen aan het WK van 2014 beginnen. Daniel Alves behoort tot de beste twee rechtsbacks ter wereld. Hij heeft alleen één probleem: de bondscoach van Brazilië vindt de andere kandidaat die aanspraak mag maken op die eretitel, net iets beter. Maicon is bij Dunga eerste keus en dus begint Alves het WK als bankzitter. Je zou er als coach van elk willekeurig land spontaan jaloers van worden. De rol van Alves zegt veel over de kracht van Brazilië en dan vooral over het defensieve gedeelte. Ster ke verdedigers zijn er genoeg en daarom mocht onder andere oud-PSV'er Alex thuisblijven. Toch is er veel kritiek op Dunga. Hebben we in Nederland ruim zes tien miljoen bondscoaches, in Bra zilië kijken ongeveer 190 miljoen liefhebbers over zijn schouder mee. Onder hen is president Lula, die deze week meldde dat Ronal- dinho wat hem betreft nog een tweede kans verdient. De aanvaller van AC Milan kreeg geen uitnodiging van Dunga, ook omdat de coach de rust wil bewa ren. Ook Diego (Juventus), Pato Braziliës bondscoach Dunga (Milan), Marcelo (Real Madrid) en de Santos-talenten Neymar (18) en Ganso (20) werden door hem genegeerd. Volgens Arsène Wenger behoren de Brazilianen vanwege die keuzes niet tot de WK-favorieten. „Ze heb ben te weinig creativiteit in de se lectie", legde de coach van Arsenal in Johannesburg zijn mening op ta fel. Die gedachte wordt gedeeld door vele Brazilianen. De kritiek op Dunga is vooral dat hij te veel sierlijke voetballers links laat lig gen en kiest voor meer power. De middenvelders Gilberto Silva en Julio 'Het Beest' Baptista zijn daar de beste voorbeelden van. De term De Grote Vier, zoals die onlangs rond het Nederlands elftal werd gelanceerd, kennen ze in Bra zilië ook. Bij de Confederations Cup van 2005 speelde het team met het kwartet Kaka, Adriano, Robinho en Ronaldinho. In de fi nale werd aartsrivaal Argentinië met 4-1 opzij gezet. Maar een jaar later was Robinho tijdens het WK in Duitsland vervangen door Ro- naldo en struikelde Brazilië al in de kwartfinale tegen Frankrijk. Het heeft daarom nu wat goed te maken. Van De Grote Vier van vijf jaar geleden zijn alleen Kaka en Robinho nog over. Ronaldo en Adriano zouden er alleen vanwege hun gewicht nog bij worden ge noemd. De speelstijl wordt door de visie en het selectiebeleid van Dunga een stuk minder frivool en attrac tief dan waar veel voetbalfans op hopen. De ploeg kan achterin op drie Champions-Leaguewinnaars (Lucio, Maicon en doelman Julio César) rekenen en heeft alleen op de positie van linksback geen we reldtopper staan. Die plek lijkt ge reserveerd voor Michel Bastos, die mislukte bij Feyenoord, terugkeer de naar zijn vaderland en nu een gewaardeerde kracht is bij Olympi- que Lyonnais én het Braziliaanse elftal. Dinsdag begint het WK voor 'De Goddelijke Kanaries' met de wed strijd tegen Noord-Korea. Daarna zijn Ivoorkust en Portugal nog de tegenstanders. Dunga zal zich niet laten leiden door de publieke opi nie en vasthouden aan zijn eigen filosofie. Want de voormalig aan voerder (91 interlands) weet hoe je wereldkampioen moet worden. Hij werd het in 1994, met een elf tal dat niet indrukwekkend voet balde maar wel op de hoogste tre de van het erepodium terecht kwam. Daar willen de Brazilianen op 11 juli weer staan, vier jaar voor dat de WK-bal in hun vaderland gaat rollen. Johannesburg - Naast een groot flatgebouw waarin nog niet zo lang geleden meisjes van dertien jaar de kost verdienden als prosti tuee, openden de voetballers van het Nederlands elftal een Orange Cruijff Court. Het beruchte towns hip Hillbrow kleurde oranje en ver gat voor even de problemen van al ledag. Slechts enkele honderden inwo ners van de kansarme wijk kon den de opening van het trapveldje langs de lijn bijwonen. Anderen verdrongen zich op balkons van grauwe flats in de omgeving van het Orange Cruijff Court. Ze kre gen geen genoeg van al die beken de voetballers uit Nederland. De verzamelde buitenlandse pers be sefte ook nauwelijks wat er gebeur de. „Zoiets doet geen enkel ander land", klonk het in tientallen ver schillende talen. 88 moorden, 2500 gewelddadige berovingen en 500 verkrachtingen alleen al in het afgelopen jaar. Hill brow is één van de gevaarlijkste buurten van Johannesburg. Rob de Vos, de Nederlandse ambassa deur in Zuid-Afrika, vertelde de voetballers van bondscoach Bert van Marwijk over het beruchte woonoord. „Daarna werd het even stil", zei Mark van Bommel. „Van zulke ver halen krijg je tranen in de ogen." De voetballers van bondscoach Bert van Marwijk doneerden 100.000 euro voor het Orange Cruijff Court. „Jullie moeten daar om niet mij maar de voetballers Ibrahim Afellay heeft 23 keer voor het Nederlands elftal gespeeld. van het Nederlands elftal bedan ken", sprak de legendarische num mer veertien die samen met Ruud Gullit de opening kwam bijwo nen. „Ik vind het zo mooi dat be roemde voetballers ook aan men sen denken die het moeilijk heb ben. Het WK moet nog beginnen, maar ik ben nu al ongelooflijk trots op Oranje. Ik kon vroeger in Betondorp altijd op straat voetbal len. Hier kan dat niet." Ryan Ba- bel, Nigel de Jong en Edson Braaf heid en zelfs Dirk Kuijt vierden doelpunten met Afrikaanse dans jes. De aanwezige inwoners van Hillbrow gilden het uit. „Door hier te voetballen, vergeten ze even alle ellende" stelde Ruud Gullit. „Dit is toch even anders dan de Jordaan in Amsterdam." «91ff VOETBAL A.JO WGGONGR Media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32