241 zeeland Ooievaars ringen is simpel, als je bij Germaine, Pumba, Tia en Kobe zijn te volgen dankzij minuscule zenders Officier: 'Misdrijf ongelooflijk brutaal Nieuwe bootverbinding langs de Brouwersdam door Emile Calon KNOKKE Jonge vogels in Zwinpark dankzij cijferreeks de rest van hun leven in de gaten te houden vrijdag 11 juni 2010 door Martijn de Koning Zenuwachtig cirkelen ze rondjes boven het Zwinpark bij Knokke, de twee koppels ooie vaars die op het dak van de villa in het park hun nest hebben. Want het bakje van de hoogwerker met daarin twee man nen komt nu wel érg dicht bij hun kroost. Het wordt nog erger: de kerels ne men de kleine ooievaars uit de nes ten zelfs mee naar beneden. Hun ouders kijken vanaf grote hoogte machteloos toe. Om even later tot hun opluchting te concluderen dat de mannen hun jonkies binnen een paar minuutjes ook weer net jes terugbrengen. De daders, via de provincie West-Vlaanderen in dienst bij na tuurpark Het Zwin, zijn niet aan het 'ooievaartje pesten'. Integen deel: ze voorzien een poot van de jonge vogels van een ring met nummer. „Zo kunnen we de ooie vaars de rest van hun leven vol gen", legt conservator Kris Struyf uit. „En daar hebben de vogels uit eindelijk zelf ook profijt van." Het ringen van alle jongen is een jaarlijkse activiteit in het Zwin park. Een kunststof ring met een uniek nummer wordt om de poot van het beestje geschoven. De cij ferreeks staat op alle zes de zijden van de ring en is met een tele scoop of verrekijker dus altijd zichtbaar. Vogelaars of biologen die de cijfers lezen, kunnen die doorgeven via een centraal Euro pees registratiesysteem. Zo kan een vogel tijdens zijn leven ge volgd worden. De meeste nesten bevinden zich hoog in de bomen, maar vier ooie vaarkoppels hebben gekozen voor één van de schoorstenen op de vil la in het park. Toen koning Leo pold III die in 1934 liet bouwen, had hij er andere bedoelingen mee, maar de natuurliefhebbende vorst zou het waarschijnlijk prima hebben gevonden dat vogels nu be- 22 jongen, 19 ringen Er zijn gisteren 22 jongen gevon den in de verschillende nesten in het Zwinpark. Dat is meer dan gemiddeld: meest al gaat het om zo'n vijftien klein tjes. De meeste nesten werden bena derd met een hoogwerker. Voor de diep tussen takken weggestop te nesten werd een boomverzor ger ingeschakeld. Desondanks kon een klein aantal nesten niet worden bereikt. De drie kleintjes die daarin wonen, worden indien mogelijk later ge ringd. zit hebben genomen van de top van de woning. Een eerste verkenning boven de villa leert dat er in twee nesten jongen zitten, in één alleen eieren liggen en dat één nest leeg is. „Ge middeld hebben we 22 nesten met 15 jongen", zegt Struyf „Een aan tal nesten is leeg, vaak doordat de ouders nog niet zo handig zijn met bouwen of broeden." Dat er in het eerste nest drie jon gen zitten, 'vindt Struyf opvallend. „Dat is best veel", geeft hij aan, ter wijl hij met de beestjes uit het bak je stapt en ruim de tijd neemt om verraste bezoekers van uitleg te voorzien. „Nog opvallender vind ik dat ze alle drie even groot zijn. Als er drie jongen zijn, kiezen de ouders er vaak voor de jongste op te offeren, uit angst dat er te wei nig voedsel is om ze allemaal groot te brengen. Dat ze er alle drie goed uit zien, is een teken dat de voed selvoorziening dit jaar blijkbaar uit stekend is." De drie jonkies liggen er beweging loos bij. Je zou bijna denken dat het niet goed met ze gaat. Struyf weet wel beter. „Ze houden zich dood. Dat is hun natuurlijke verdediging." Het ringen zelf is in een mum van tijd voorbij, waarna de beestjes weer terug naar hun nest worden gebracht. En het bakje verder zweeft, op naar de volgende ze nuwachtige ouders. Op de ooit koninklijke villa wonen nu heel andere gasten. Germaine houdt van exoti sche oorden. Ze brengt de winter het liefst door in landen als Mali, Mauretanië, Alge rije en Marokko. Pumba, Tia en Kobe houden het in de koudste maanden bij Frankrijk en Spanje. De zomerperiode brengt het vier tal gewoonlijk door in België. Het levenspatroon van de vier ooievaars is precies bekend dankzij het project Ooievaars zonder Gren zen, waaraan ook het Zwinpark meedoet. In het kader daarvan werd een jaar of tien geleden een aantal ooievaars tijdens het ringen ook voorzien van een zender met batterijen die werken op zonnecel letjes. De gegevens worden via een satelliet naar de aarde gestuurd. De locatie van de vier ooievaars is voor iedereen te volgen op de web site www.ooievaars.vlaanderen.be. Ooievaars en andere trekvo gels worden ook 'gevolgd' door ze te ringen. Ook dat gebeurt regelmatig in het Zwinpark. Waar het ringen van ooievaars beperkt blijft tot eens per jaar de jonkies, is het ringen van passerende trek vogels daar jaarlijks een veel grote re operatie. Het park profiteert daarbij van het feit dat het is uitge groeid tot 'vogelparadijs'. Grote aantallen trekvogels gebruiken het park om even 'bij te tanken' tij dens hun tocht van Noord-Europa naar Zuid-Europa of Afrika. Het park noemt zichzelf daarom Ook wel 'internationaal vogelvliegveld'. Een deel van de dieren wordt er voor even gevangen en geringd. Het park heeft daar een speciaal 'ringstation' voor gemaakt, waar bezoekers het werk van dichtbij kunnen meemaken. Het station is dit jaar tussen 14 en 31 augustus da gelijks open, en daarna op zaterda gen en zondagen in september, steeds van 10 tot 12 uur. Medewerkers van het Zwinpark ringen op de begane grond een jong. Een ouderpaar kijkt argwanend naar de naderende nestverstoorders. BROUWERSDAM - Deze zomer gaat voor het eerst drie maal daags een passagiersboot varen tussen ver schillende opstapplaatsen langs de Brouwersdam. Rederij Denick uit Terneuzen gaat de verbinding ver zorgen. Het passagiersschip Denick gaat in de maanden juli en augustus vijf dagen per week varen tussen de opstapplaats 'Dolfijntje' bij Scha rend ij ke, de Kabbelaarsbank/Port Zélande en De Punt bij Ouddorp. „En wat heel leuk is dat we ook op gepaste wijze naar de Stampers plaat gaan", zegt Alexander de Vries van rederij Denick. „Stam persplaat is een van de eilandjes in het Grevelingenmeer. We gaan hier naar toe met respect voor flo ra en fauna. Een gids van Staats bosbeheer gaat mee en die gaat de mensen rondleiden." De eilandjes in het Grevelingen meer zijn alleen bereikbaar per boot en er was geen geregelde ver binding. Staatsbosbeheer organi seerde af en toe vanuit de haven van Bommenede een excursie naar dit eiland. Stampersplaat is het grootste eiland in het meer. De nieuwe vaarverbinding is geen rondvaart. Passagiers kunnen op verschillende plaatsen opstappen en een enkele reis of retourtje ne men en ook de fiets mag mee. MIDDELBURG - Officier van justitie W. Suijkerbuijk noemde de mis drijven van een 26-jarige Middel burger 'ongelooflijk brutaal'. Ter wijl de man zijn straf uitzat voor een serie inbraken in Walcherse scholen en woningen brak hij tij dens zijn weekendverlof in bij zijn overburen en nam daar een televi sie, een laptop en twee camera's weg. Bovendien zou hij tijdens een van zijn weekendverloven zijn eigen vrouw fors hebben mishan deld. De echtgenote deed daarvan aan gifte en bekende tegelijkertijd te genover de politie ook de inbraak van haar man bij de overburen. Volgens de officier wist ze tal van details van de gestolen spullen op te noemen. Suijkerbuijk vindt dat de Middel burger nu de voorwaardelijke cel straf alsnog moet uitzitten die hij kreeg voor die serie inbraken, zo zei hij gisteren tijdens het proces tegen de man. De rechtbank veroordeelde de Mid delburger anderhalf jaar geleden tot een celstraf van 38 maanden waarvan de helft voorwaardelijk. Naast die achttien maanden moet de man, aldus de officier, ook nog drie maanden krijgen voor de ene inbraak en de mishandeling van zijn vrouw. Suijkerbuijk noemde het 'weinig hoopgevend' dat iemand tijdens zijn weekendverlof van detentie in breekt bij de buren en zijn eigen vrouw ook nog eens mishandelt. Ook zou hij haar telefonisch be dreigd hebben met dood toen hij in Torentijd te horen kreeg dat ze een aanklacht tegen hem had inge diend. Daarop werd de man over geplaatst naar een andere gevange nis elders in het land. Raadsman M. van der Want plaats te grote vraagtekens bij de verkla ring van de echtgenote. Volgens hem is er onvoldoende bewijs dat zijn cliënt heeft ingebroken bij de buren. Hij zei dat de vrouw die de tails van die spullen ook te weten had kunnen komen tijdens een koffiebezoek aan de buren. De offi cier zei op zijn beurt dat dat erg onwaarschijnlijk was omdat die ca mera's in een kast stonden. - Uitspraak 24 juni.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26