partij tijger als president buitenland 113 Harnas verwerpt versoepeling blokkade Congo veroordeelt twee Noren ter dood Sociaaldemocraat Robert Fico is op weg naar schadevergoeding Pyrrusoverwinning bij verkiezingen in Slowakije Ground zero populairder dan Merkels keuze vrijdag 11 juni 2010 CAZA-STAD - De Hamas-regering zal niet toestaan dat een aantal le vensmiddelen, waarvoor Israël woensdag toestemming gaf ze door te laten, de Gazastrook bin nen worden gebracht zo lang Is raël de blokkade van het gebied volhoudt. Dat zei Harnas gisteren. De minister van Economische Za ken van Harnas, Ziad al-Zaza, zei dat de fabrieken in Gaza deze pro ducten, zoals sap, chips en fruitsa lade, zelf kunnen maken als Israël maar toe zou staan dat grondstof fen worden ingevoerd. „Gaza heeft geen sap, frisdrank en fruitsalade nodig. Gaza heeft grondstoffen no dig, cement en reserveonderdelen voor de fabrieken", aldus Al-Zaza. „We hebben fabrieken waar fris drank en sap kunnen worden ge maakt. Als de grenzen open gaan kunnen de fabrieken in Gaza fruit salade en chips exporteren naar de hele regio." Israël staat toe dat producten als sap, jam, specerijen, zoete en zou te versnaperingen, maar ook bij voorbeeld scheerzeep naar Gaza worden doorgelaten. Deze stap was niet meer dan symbolisch, omdat er nog steeds een verbod geldt op de import van bouwmate rialen en industriële grondstoffen, waar een groot gebrek aan is. De minieme versoepeling van woens dag kon in de ogen van Israëls criti ci dan ook geen genade vinden. Israël en Egypte hebben drie jaar geleden de grenzen met de Ga zastrook hermetisch afgesloten, na dat Hamas in het gebied aan de macht kwam. Volgens Israël is dit nodig om te voorkomen dat Ha rnas een wapenarsenaal kan op bouwen. De blokkade van Gaza heeft Harnas nauwelijks verzwakt, terwijl de economie in het gebied er juist veel last van heeft. Egypte zette woensdag de grens voor onbepaalde tijd open. Israël weigert dit zolang Harnas het ge weld niet afzweert. Ondanks de 'tragedie' rond de Is raëlische commandoraid, waarbij negen activisten die met een scheepskonvooi goederen naar de Gazastrook wilden brengen wer den gedood, zei de Amerikaanse president Obama woensdag te ver wachten dat er in indirecte onder handelingen tussen Israël en de Pa- lestijnen genoeg vooruitgang kan worden geboekt. KINSHASA - Een militaire recht bank in Congo heeft gisteren een Noor en een Noorse Brit ter dood veroordeeld voor spionage en moord. Bovendien moet het twee tal samen met de Noorse regering een boete van ruim 54 miljoen eu ro betalen. Joshua French, de Noor se Brit, en Tsjostolv Moland zijn beide voormalige Noorse soldaten en werden vorig jaar al veroor deeld voor de moord op hun chauffeur en een poging een getui ge om te brengen. Reprieve, een mensenrechtenorganisatie die het juridische team van French assis teert, noemt het een 'militair showproces'. „De personen die te gen hen hebben getuigd kregen veel geld ter compensatie." sinds de opleving van het seperatis- me in deelstaat Kasjmir zijn 'verdwe nen' nadat ze waren opgepakt. Vol gens een organisatie van ouders gaat het sinds 1989 om zo'n 8.000 tot 10.000 personen. Kasjmir is een aanhoudende bron van spanningen tussen India en Pakistan. foto Mukhtar Khan/AP ze hem 'een verzoener, brenger I van eenheid, democratieleraar en uitmuntend redenaar'. Toch koos ze samen met de regeringspartijen FDP en CSU voor de West-Duitse partijtijger Wulff als opvolger van de afgetreden Horst Kohier. En ontketende een storm van kritiek. I Veel media kiezen onverbloemd partij voor Gauck. I Weekblad Der Spiegel noemt hem 'de betere president'. Dagblad Bild kopte 'Yes, we Gauck'. Hem wordt het gezag en charisma toegedicht dat Wulff mist. Gauck zou de eer ste president uit het voormalige Oost- Duitsland zijn en alleen al daarom een man die het land vere nigt. Op Gauck wordt geprojecteerd waar velen in Duitsland behoefte aan lijken te hebben: verandering, hoop, visionaire denkbeelden en verzoenende woorden. Gauck kan de vaderfiguur zijn die rust brengt in bange dagen. Binnen de FDP lijkt Gauck op aanzienlijke steun te kunnen rekenen. De liberalen krijgen genoeg van de aanvallen van de Beierse coalitiepartner CSU. Die attaqueert de liberalen over onder meer belastingverhogingen. Houdt de CSU daar niet mee op dan kiezen wij voor Gauck, klinkt het dreigend. 1 1 -Tm 1 voor helpers j BRATISLAVA - Dat de sociaaldemo- I craat Robert Fico met zijn rege- I ringspartij Smer-SD de Slowaakse I parlementsverkiezing van morgen I gaat winnen, staat vast. Volgens al- I le peilingen haalt hij meer dan 30 I procent van de stemmen. Zijn te- I genstanders komen niet verder I dan 10 tot 15 procent. I Toch heeft Fico (45), die sinds mc- I dio 2006 regeert, een enorm pro bleem. Zijn rechtse coalitiegeno ten staan op zwaar verlies. De con servatieve volkspartij LS-HZDS I haalt mogelijk de kiesdrempel van I 5 procent niet eens. Of de nationa listische SNS die horde neemt is ook nog onduidelijk. Als de voor spellingen uitkomen, behaalt Fico een Pyrrusoverwinning en is hij I straks op de oppositie aangewezen 1 om aan de macht te blijven. I Analisten zeggen dat Fico en zijn partij zichzelf in deze positie heb- I ben gemanoeuvreerd. Fico stuurde I Smer-SD bewust naar rechts, daar- I mee de wind uit de zeilen halend I van de SNS. De HZDS kampt met I een onberekenbare leider. I Dat Smer-SD de stembusgang gaat I winnen is opvallend. De rege ring-Fico liet het tekort op de be groting verdrievoudigen en de staatsschuld met 50 procent stij gen. De economie kromp in 2009 met bijna 6 procent. De werkloos heid ligt tussen 10 en 15 procent. Het kabinet deed niets tegen de al maar toenemende corruptie. Tege lijk nemen de geruchten toe dat een aantal oligarchen de partij in 1999 bewust oprichtten om zo toe gang tot de nationale overheid en het staatskapitaal te krijgen. De leiders van vier oppositiepar tijen hebben al aangegeven na de verkiezing niet met Smer-SD te willen gaan regeren. Een combina tie met HZDS of SNS sluiten deze vier partijen sowieso uit. Daarmee ontstaat een patstelling hetgeen de aanpak van de problemen in Slo wakije alleen maar bemoeilijkt. Indien Fico de verkiezingen wint, zal president Gasparovic hem op dracht geven een nieuwe regering te gaan vormen. Dat zal een haast onmogelijke opgave zijn. De leider van Smer-SD toverde hij daarom een laatste konijn uit zijn hoge hoed. Fico riep gisteren een extra parlementsvergadering bijeen. Ter NEW YORK - De advocaten van de stad New York hebben met onge veer 10.000 mensen die na de ter roristische aanslagen van 11 sep tember 2001 hulp hebben geboden op Ground Zero een overeen- T komst gesloten over een schadever goeding. De helpers krijgen een hogere vergoeding voor de schade aan hun gezondheid. Bovendien nemen hun advocaten genoegen met een honorarium van een kwart van de vergoeding in plaats van een derde. Dat heeft de krant The New York Times gisteren be richt. De helpers krijgen in totaal 712,5 miljoen dollar (589 miljoen euro). In maart wees een rechter een schikking af, waarbij zij 575 tot 657,5 miljoen dollar zouden ont vangen. De helpers klaagden de stad zes jaar geleden aan, omdat zij naar eigen zeggen ademhalings- problemen en andere klachten hebben overgehouden aan hun werk op het terrein in de wijk Manhattan waar tot de ochtend van 11 september 2001 het World Trade Center stond. Zij vonden dat zij onvoldoende beschermen de uitrusting hadden gekregen. tafel lag een noodwet. De regering stelde voor dat politieke partijen hun staatssteun zouden inleveren ten gunste van hulp aan Slowaken die getroffen zijn door overstro mingen. Smer-SD, HZDS en SNS waren uiteraard voor het plan. De oppositie betichtte Fico van popu lisme en een verkiezingsstunt ten koste van de noodlijdende landge noten. De eerste minister maakte het weinig uit. Hij kon zich profile ren als hoeder van het vaderland. Wellicht genoeg voor wat extra stemmen en daarmee behoud van de regeringsmacht. Robert Fico op campagne in Slowakije. Een vrouw laat hem haar T-shirt zien met daarop 'Kampioenen van Slowakije'. foto Radovan Stoklasa/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13