historisch verlies SCP hoopt op een derde zetel SP verliest, maar gelooft er weer in O Kiezers zien in Job Cohen de ideale premier Desnoods stampen donderdag 10 juni 2010 verwacht. „Ik neem mijn verant woordelijkheid na deze dramati sche uitslag." Balkenende vertrekt na vier kabinetten van het politie ke toneel. Ank Bijleveld, nummer twee op de lijst, noemt net als Klink de klap harder dan gedacht op basis van de peilingen van de afgelopen weken. Daarin schommelde het CDA nog rond de 25 zetels. Kamerlid Ad Koppejan stelt dat de ze uitslag om bezinning vraagt. „Niet nu, het is nog te vers." Koppejan maakte in 1994 deel uit van de commissie-Gardeniers die slechte uitslag van 1994 onder zocht. Kort gezegd kwam het er toen op neer dat het CDA niet meer naar het gewone volk luister de. Of dat nu ook zo is, durft Kop pejan niet te zeggen. Jack de Vries vreest dat het CDA 'nadeel heeft gehad van mijn probleem en daar baal ik van'. De voormalig staatsse cretaris doelt op zijn aftreden als gevolg van de buitenechtelijke rela tie met zijn adjudant. Het was zijn eerste publieke optreden na zijn af treden half mei. WASSENAAR - De hoop bij de SGP op een derde zetel voor de partij werd gisteravond overschaduwd door het grote verlies van de geza menlijke christelijke partijen. Dat zei SGP-lid Ewart Bosma gisteren aan het begin van de avond in Wassenaar, waar de SGP de uitsla gen van de verkiezingen afwacht te. Steeds wordt de hoop op een derde zetel uitgesproken. De aanwezigen drommen samen rond het grote scherm als de exit polls bekend worden gemaakt. Bij het verlies van het CDA van twin tig zetels valt de zaal stil. „Zo!", roepen enkele SGP'ers bij het ho ren van de winst van de PW. Als ze horen dat de Christenunie op verlies staat en de SGP stabiel blijft, lijkt teleurstelling te over heersen. „Maar we blijven hopen op een derde zetel", zegt Bosma. Laurens Bisschop, nummer drie van de kandidatenlijst, is op dat moment nog onderweg, hij moest eerst naar een trouwerij. Per tele foon spreekt hij zijn teleurstelling uit over het verlies van de christe lijke partijen. SGP-lijsttrekker Van der Staaij spreekt op basis van de prognose van „een dramatisch verlies van het CDA. En ook de Christenunie lijkt te verhezen. Eigenlijk is de SGP de enige partij in Nederland die stabiel blijft. Van der Staaij me moreert dat de christelijke partijen samen de vorige periode net geen derde van het parlement vertegen woordigden, die was nodig om een grondwetswijziging tegen te houden. „Het is zorgelijk dat we nu nog verder teruggaan." De mo gelijkheid om wijziging van de grondwet tegen te houden die de vrijheid van onderwijs garandeert wordt nu nog kleiner. DEN HAAG - Ze was zeker nog niet gerust op een positieve uitslag, ver telt Renske Leijten, nummer vier op de lijst van de SP. „Ik ben veel meer gespannen dan de vorige keer, merk ik. Trok net van de ze nuwen zelfs mijn laatste panty stuk." Jarenlang zat ze met vieren twintig collega's voor de SP in de Kamer. Nu blijft de eerste progno se rond negen uur op vijftien ze tels steken. In de bloedhete zaal van De Rode Hoed in Amsterdam klinkt licht gejuich. Bij veel SP'ers overheerst de ontlading, de peilin gen gaven een paar weken terug nog acht zetels aan. Een half uur la ter wordt er gejoeld en ge schreeuwd. De SP krijgt er in de definitieve prognose nog een zetel bij. De PW raakt er een kwijt. Voor veel SP'ers kan het niet be ter. Ook oud-partijleider Jan Marij- nissen reageert opgelucht. „Ik ben buitengewoon tevreden en blij dat de mensen bij ons zijn terugge keerd, zodat we alsnog kunnen bij dragen aan een socialer Neder land." Een kabinet over rechts is volgens de definitieve prognose niet mogelijk. „Dat is een pak van mijn hart", zei Marijnissen. Emile Roemer, fractievoorzitter van de SP, zei dat hij een coalitie wil vormen met de PvdA, het CDA en Groenlinks. Roemer zei dat zo'n coalitie, die volgens de de finitieve prognose 79 zetels zou tel len, „een stabiele meerderheid" heeft. Roemer kwam precies op het juis te moment, denken veel van de in Amsterdam aanwezige SP'ers. Eerste Kamerlid Tineke Slagter Roukema: „Hij heeft ons ons men selijke gezicht teruggegeven. We hebben ons zelfvertrouwen her wonnen." RIJSWIJK - Kiezers zien in PvdA lijsttrekker Job Cohen de meest ge schikte premier van Nederland. Dat is woensdag gebleken uit kie zersonderzoek van onderzoeksbu reau Sy novate. Volgens 26 procent van de kiezers is de PvdA-voorman de meest ge schikte persoon om Jan Peter Bal kenende als premier op te volgen. WD-lijsttrekker Mark Rutte krijgt van 24 procent van de ondervraag den de steun om het land te gaan leiden. Slechts 12 procent van de onder vraagden zag in zittend premier Jan Peter Balkenende de 'nieuwe' premier, foto ANP MIDDELBURG - Voorzitter Anthonie van den Buuse van stembureau 1 in Mid delburg - Huize Sint Willebrord in het centrum - stampte gisteravond de biljetten nog eens aan. Bijna overal zorgden de grote biljetten ervoor dat de stembussen snel tot de rand vol raakten. „Het lijken wel kranten", klaag de een van de mensen van het stembureau. 'Schudden, duwen, desnoods stampen' luidde het advies van de Kiesraad. foto Theo Giele Wat kwam er terecht van de peilingen? Jan-Peter Balkenende met veel discussie tot lijsttrekker CDA gekozen. wk17 wk18 wk19 De populariteit van politieke partijen wordt continu gepeild. Hoe verliepen deze peilingen sinds de val van het kabinet en wat kwam eraan het eind van terecht? Mark Rutte gekozen tot WD-lijst trekker. Geen andere kandidaten. Job Cohen volgt Wouter Bos op als lijsttrekker PvdA Emile Roemer neemt bij de SP het roer over van Agnes Kant. Commotie over kandidatenijst PW. Duidelijk wordt dat PW niet in colleges Almere to.v. 2006 wk20 wk21 wk22 31 2 22 +13 21 -20 16 -9 11 +4 2 0 1 -1 Bewogen lijsttrekkersdebat in Carré (26 mei). Emile Roemer scoort goed. Uitslag op basis van exitpolls 0 Week wk8 wk9 wk10 wk11 wk12 wk14 wk15 wk16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9