MuZEEum en Arsenaal gaan echt het water op uit13 Lekker naar de Boer £ven uitblazen in de kerk op 't Hof Welgelegen donderdag 10 juni 2010 Het Zeeuws maritiem muZEEum, het Arse naal en het tallship Astrid slaan de han den ineen. Deze maand is het mogelijk om het muZEEum en/of het Arsenaal te bezoeken én met de Astrid te zeilen. De 92 jaar oude dame lijkt veel op de Beagle, het schip dat vorig jaar voor de VPRO in het kielzog van Darwin zeilde. Het scheelde trou wens maar een haartje of de As trid was geselecteerd voor dit tv-programma. De Astrid is even als de Beagle een dwarsgetuigde (vierkant getuigde) brik. Ze is in 1918 te Scheveningen gebouwd als vrachtschip onder de naam W.U.T.A., wat staat voor Wacht Uw Tijd Af Daarna kwam zij in Zweedse handen en werd haar naam veranderd in Astrid. In 1975 is het schip verkocht. Daarna werd het onder Libanese vlag gebruikt voor dubieuze activiteiten. Uitein delijk is de Astrid uitgebrand terug gevonden in Engelse wateren. Rond 1985 kwam het schip in Brit se handen en werd het gerestau reerd. De Astrid deed vele jaren dienst als trainingsschip voor jon geren. Omstreeks 1998 is het schip verkocht aan Nederland en ver bouwd tot een luxe zeilschip. Het Lampsinshuis uit 1641 vormt het hart van het muZEEum. In dit stadspaleisje maakt de bezoeker kennis met de maritieme geschie denis van Zeeland via de thema's Water, Werk, Glorie en Avontuur. Voor kinderen zijn er informatieve spelletjes en computerspellen. Op afspraak worden er rondleidin gen gehouden. Het is ook mogelijk om vanuit het muZEEum te star ten met een wandeling door het centrum van Vlissingen. In het Arsenaal maakt de bezoeker kennis met echte haaien en met pi- ratenattracties. Verder is er een 65 meter hoge uitkijktoren. Er is een grote collectie Noordzeevissen in aquaria. Het is mogelijk haaien en roggen te aaien. Onlangs is de on derwaterwereld uitgebreid met een tropische zaal, met vier grote aquaria. Daarin zwemmen ontelba- Over heel Nederland ver spreid houden biologi sche boerenbedrijven ko mende zaterdag en zondag open dagen onder het motto 'Lekker naar de Boer'. Per provincie is een bedrijf geselec teerd dat extra uitpakt. In Zeeland is dat 't Hof Welgelegen aan de Noordweg 402 in Middelburg. Daar kan het publiek (alleen zater dag) terecht van 10.00 tot 17.00 uur 't Hof Welgelegen is een monu mentale uit 1622 stammende boer derij. Daar kweken Ard en Esther van de Kreeke veel bijzondere groenten, waaronder 'vergeten' soorten. Sinds vorig jaar leggen ze zich volledig toe op biologische teelt. Omdat het twee jaar duurt eer de biologische teelt is gecertificeerd, verkeert het bedrijf nog in de over gangsfase. Bezoekers kunnen rond wandelen. Op de binnenplaats worden de producten verkocht in kraampjes. Ook kan er worden ge proefd. Tot het aanbod behoren fruit, sappen, lamsoren en zee kraal. Voor de kinderen zijn er activitei ten als schminken en speurtoch ten. Om 11.00,13.00 en 15.00 uur zijn er rondleidingen. www.thofwelgelegen.nl www.lekkernaardeboer.nl Wie tijdens een fietstocht je behoefte heeft aan rust, een moment van bezinning of gewoon geïnteres seerd is in oude kerkgebouwen, kan de komende maanden in ver schillende kerken op Zuid-Beve land terecht. Veertien kerkgebouwen openen vanaf deze of volgende maand een aantal weken ook doordeweeks hun deuren voor bezoekers. In veel gebouwen is ook een gids be schikbaar om de bezoekers rond te leiden. De kerken zijn onderdeel van de Kerkenpad Route door het hart van Zuid-Beveland. De route is een initiatief van de werkgroep 'kerk open' van de Geerteskerk in Kloetinge. De werkgroep heeft de fiets-knooppuntenroute, langs smalle wegen en hoge dijken in de zak van Zuid-Beveland als uit gangspunt genomen. De gebou wen zijn ook met de auto bereik baar. De deelnemende kerken zijn dit jaar: de protestantse kerken in 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Abtsker- ke en 's-Heer Arendskerke; de Maartenskerk in Baarland; de pro testantse Catharinakerk in Borsse- le; de rooms-katholieke Maria Mag- dalena Parochie in Goes; de Grote kerk in Goes; de dorpskerk in Heinkenszand; dorpskerk De Ark in Hoedekenskerke; de Hervorm de Kerk in Kapelle; de Geerteskerk in Kloetinge; de rooms-katolieke Bonifaciuskerk in Kwadendamme; de protestantse Mariakerk in Nis- se; de Nicolauskerk in Wol- phaartsdijk en de Hervormde Kerk in Yerseke. Enkele aardige bezienswaardighe den in de kerken langs de route zijn het orgel van de Grote of Ma ria Magdalenakerk in Goes, het ge restaureerde psalmenboek uit 1777 in de Geerteskerk in Kloetinge, de beklimming van de toren van de Hervormde Kerk in Kapelle en 27 grafzerken in dorpskerk De Ark in Hoedekenskerke. Daarnaast zijn de eeuwenoude gebouwen zelf de moeite van een bezoekje waard. Openingstijden en de routekaart staan op de website: www.pknkloetinge.nl onder gebouwen/kerkopen en kerkenpad. In de kerken liggen ook folders van de Kerkenpad Route. Tallship Astrid re felgekleurde tropische vissen. De Astrid ligt nog tot en met be gin juli in Vlissingen, aan de Piet heinkade. Tot die tijd is het moge lijk om met korting het mu ZEEum en/of het Arsenaal te be zoeken én te varen met Astrid. Wie al deze toeristische trekpleis ters wil bezoeken, kan kiezen uit de volgende arrangementen: Bezoek aan het muZEEum, Arse naal en varen met Astrid: kinde ren: 25,50 euro en volwassenen 32,50 euro. Bezoek aan het muZEEum en va ren met Astrid: kinderen: 13 euro en volwassenen 20 euro. Bezoek aan het Arsenaal en varen met Astrid: Kinderen: 22,50 euro en volwassenen 27,50 euro. www.taalshipastrid.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 93