T BELGISCH BÏERHOIZEKETM mmÈÊMsm donderdag 10 juni 2010 Een stukje België aan de Hobeinstraat in Vlissingen. door Emile Calon Een lekker bier? De hele winkel van Jeroen Ho- zée staat er vol mee. Pas als de eigenaar van 't Belgisch Bierhuize ken weet wat de smaak van de klant is en bij welke gelegen heid er wordt gedronken, kan hij een echt serieus advies uit de ruim 150 bieren die hij in huis heeft. Hij wijst bijvoor beeld naar een krat met geuze- bier. „Deze smaakt zuur, wrang en vol." Slechts een klein aantal klanten houdt van die smaak, weet hij. Die smaak wijkt name lijk erg af van de geuze die ver kocht wordt in de supermarkt. „Aan dat bier is suiker toege voegd." Hozée runt nu zes jaar 't Belgisch Bierhuizeken en zijn "klantenkring groeit volgens hem nog steeds. Het merendeel van zijn klanten is van het mannelijk geslacht en is tussen de 40 en 70 jaar oud. De ondernemer is geboren in Gent, groeide op in Lokeren en kwam jaren geleden naar Vlissin gen als student van de zeevaart school. Na een aantal jaren varen was het tijd voor iets anders, iets met wat meer geborgenheid. Het werd de winkel in Hobeinstraat. Spijt van die opvallende carrière switch heeft de 37-jarige onderne mer niet. „Het werk bevalt goed." Hij is vaak in zijn geboorteland te vinden om daar bieren in te ko pen. Dan gaat hij van brouwerij naar brouwerij. Hij koopt vooral in bij kleinere bedrijfjes die zich hebben bewezen. Een enkele keer koopt hij ook in op speciaal ver zoek van klanten die iets speciaals hebben ontdekt. Maar dan moet het wel gaan om bieren die ook in teressant zijn voor andere klanten, aldus de ondernemer. Hij vertelt dat hij soms door brou wers gewezen wordt op een pro duct van een ander. „Dat laat zien dat het niet echt concurrenten zijn maar mensen die van hun vak houden." Een relatief nieuw bier in zijn as sortiment is bijvoorbeeld Prinses ken, een licht fruitbier met een aardbeiaroma. De ondernemer is niet echt weg van fruitbieren maar deze vindt hij acceptabel, zo ver telt hij. „Vooral omdat de fruit- smaak niet overheerst." Hij verkoopt niet alleen bieren die worden gedronken maar ook die zeer geschikt zijn om mee te ko ken. Hij laat vervolgens een boek zien met tal van recepten waarin bier een essentieel onderdeel Jeroen Hozée in zijn Belgisch Bierhuizeken. Volgens sommige websites zijn er alleen al in België meer dan dui zend verschillende bieren te krij gen. Hozée stelt echter dat dat aantal veel te hoog gegrepen is. Hij ver telt vervolgens dat er wel heel veel etiketbieren zijn. „Maar dan gaat het vaak om bieren die onder een apart etiket worden verkocht." Hij kent een brouwerij die welgeteld zes bieren brouwt en ruim vijfhon derd verschillende etiketten op de flessen plakt. Als voorbeeld noemt het Uijlenspiegelbier dat in Dam me wordt verkocht. „Dat is geen aparte biersoort." Heel wat namen van bieren verwij zen naar een abdij of naar paters. Volgens Hozée komt dat omdat ve len Belgische bieren associëren met paters of abdijen. „Brouwers springen daar op in." Net als aan sprekende gebeurtenissen zoals de DONDERDAG 10 JUNI Kamperland Zeeuws Planetarium. Wisselende tijden geopend: www.zeeuwsplanetarium.nl Neeltje Jans Expositie canon 25 meest kenmerkende gebeurtenissen uit de waterhistorie. Deltapark 10.00-17.00 uur Ritthem Bezoek Fort Rammekens, 13-17 uur Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur VRIJDAG 11 JUNI Kamperland *Zeeuws Planetarium. Wisselende tijden geopend: www.zeeuwsplanetarium.nl ^Nachtvlinders kijken bij de Schotsman met leden Vlinder- en libellenwerkgroep Zeeland. Verzamelen op parkeerplaats bij het strandje bij surfschool Roha Veerse Gatdam, 22.00 uur. Bij slecht weer volgt afgelasting (info: 06-53703164). Neeltje Jans Expositie Watercanon over de 25 meest kenmerkende gebeurtenissen uit de Ne derlandse watergeschiedenis. Deltapark 10.00-17.00 uur. Nieuwdorp 14e Nationale Klompenrace over par cours van 400 m voor deelnemers vanaf 4 jaar. Inschrijven vanaf 18.45 uur in Café 't Ploegje. Afterparty met regionale arties ten. Ring, aanvang 19.30 uur Ritthem Bezoek Fort Rammekens, 13-17 uur Scharendijke Bingo door vereniging d'Antilopen in de Putmeet. Aanvang 19.30 uur. Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur ZATERDAG 12 JUNI Burgh-Haamstede Cultuur-Doe-dag Coast Alive. Kosten 3 eu ro. Fietsen (knooppuntensysteem), hand- boogschieten, Nordic Walking, kunst- schouw, wandelen, mountainbikeclinic en golf. Inschrijven vanaf 9 uur. Start activitei ten 10 uur. Vooraf inschrijven kan via 0118-670837 ofwww.sportzeeland.nl. Ellewoutsdijk Open middag rond expositie 'Leven met kleur' van Gerhard de Witte uit Goes. Kerkje van Ellesdiek, 13.30-16.00 uur Kamperland Zeeuws Planetarium. Wisselende tijden geopend: www.zeeuwsplanetarium.nl Middelburg Rommelmarkt, flat Maasstraat, 9.00 uur tot 16.00. Neeltje Jans Expositie Watercanon over de 25 meest kenmerkende gebeurtenissen uit de Ne- Morgen wordt de Nationale Klom penrace gehouden in Nieuwdorp. derlandse watergeschiedenis. Deltapark 10.00-17.00 uur Nieuwerkerk Open dag Theetuin de Stokroos en Boe- renrustcamping de Kermisrose aan de Krabbenhoekseweg. Van 12 tot 17 uur. Noordgouwe Open dag biologische kwekerij Zuidbos. Van 10 tot 16 uur. Oosterland Schuurfeest PJZ Schouwen-Duiveland met optreden Zeeuwse dialectband Egipt en dj Jazz-M. In de schuur van Geluk aan de Lage Maireweg 5. Vanaf 21.00 uur. Ritthem Bezoek Fort Rammekens, 13-170 uur Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur Wemeldinge Open tuindag in 't Hof Overwellingen. Rosarium, kruidentuin, borders'en vijvers. Kerkweg 14, 13.00-17.00 uur Westenschouwen Ontdek de Meidoorn. Fiets/wandeltocht vanaf Natuurinformatiepunt/trampo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 86