spot 31 Oranje leeft in twee werelden rond Bafana Bafana Ook in Zuid-Afrika kun je niet om Pfaff heen donderdag 10 juni 2010 Als er iets tijdens de trainingen van Oranje duidelijk wordt, dan is het wel dat het onderlinge kwaliteitsver schil tussen de spelers enorm is. De groep waaruit de bondscoach met goed fatsoen kan putten, is aanzien lijk kleiner dan de 23 namen die op papier staan. door Leon ten Voorde JOHANNESBURG - Het heeft bijna wat zieligs. Edson Braafheid doet zijn uiterste best, maar de verdedi ger is al drie dagen lang een karika tuur van een international. Slechte passes, beroerde aannames, een te lage handelingssnelheid in de posi tiespelletjes: het niveau van de kern van Oranje is veel te hoog ge grepen voor de Braafheid van dit moment. Maar de Amsterdammer is niet de enige die worstelt en struikelt te midden van de exceptionele klasse die de selectie herbergt. Ook Andre Ooijer, Khalid Boulahrouz en Ryan Babel komen handen en voeten te kort en zelfs Klaas-Jan Huntelaar moet op de tenen lopen om aan te klampen bij de rest. Het enorme kwaliteitsverschil le vert grillige beelden van de trainin gen op. Als de grote jongens de bal van voet naar voet laten gaan, zie je de contouren van een titelfavo- riet. Maar te vaak stokt het ritme als de overige spelers in het spel worden betrokken. Dit Neder lands elftal leeft in twee totaal ver schillende werelden. Bij elke WK- of EK-selectie zitten spelers in de bus, die een bonds coach liever niet achter het stuur heeft. Ze zijn er omdat je er nou eenmaal 23 nodig hebt. Veel meer redenen kunnen er vaak niet wor den bedacht. Maar in de huidige selectie is het onderscheid bijna schrijnend te noemen. Van Marwijk zal ondertussen tot de conclusie zijn gekomen dat er maximaal vijftien, a zestien spelers bruikbaar zijn. Waar collega's van hem kunnen wisselen om een ploeg te versterken en een wed strijd te doen kantelen, oogt zijn vangnet een stuk minder stabiel. Aanvallend komt hij er voorlopig nog wel uit met spelers als Ibra him Afellay en Eljero Elia achter de hand, al is de blessuregevoelig heid van Wesley Sneijder, Arjen Robben, Rafael van der Vaart en Robin van Persie wel een punt van zorg. Het is in de nabije histo rie immers te vaak voorgekomen dat een van deze sterspelers, of zelfs meerdere tegelijk, niet be schikbaar waren op een cruciaal moment. Denk bijvoorbeeld aan het EK van twee jaar geleden toen Van Persie nooit helemaal fit was en Robben de kwartfinale tegen Rusland mis te vanwege een liesblessure. Van Marwijk beseft maar al te goed dat alle mooie ambities in de prullen mand kunnen als er naast Robben nog een raspaard je wegvalt Het was ook niet voor niets dat hij afge lopen zaterdag na de blessure van Robben zo aangeslagen was. Maar het grootste pijnpunt is de ondermaatse bezetting van de de fensie. Wie de trainingen van Oranje in Johannesburg nauwlet tend volgt, vreest de dag dat er iets met doorsnee-verdedigers als Joris Mathijsen, John Heitinga of Gio vanni van Bronckhorst gebeurt. Dat zegt alles over de scheef ge groeide verhoudingen binnen het Nederlands elftal. Eerste wedstrijd Het Nederlands elftal heeft al 43 jaar niet meer verloren van Dene marken. De laatste nederlaag dateert van 1967, toen de Denen in Kopenha gen met 3-2 te sterk waren. Oranje speelde daarna nog zeven duels met Denemarken. Op het EK in 1992 in Zweden werd Nederland uitgeschakeld door de Denen na penalty's. Beide ploegen staan maandagmid dag vanaf 13.30 uur in stadion Soc cer City van Johannesburg voor de dertigste keer tegenover elkaar. Het Nederlands elftal won elf keer, de Denen achtmaal. hotel te komen. ten. „De jongens waren allemaal foto's aan het maken, ze keken hun ogen uit. Wat zal het wel niet voor sfeer worden bij de openings wedstrijd, zeiden we tegen elkaar. Vooral de onschuld onder de men sen sprak iedereen aan." Als de oranje bus net uit het zicht is ver dwenen, komt de menigte in be weging. Dit is het moment waar ze allemaal op hebben gewacht. De open bus van Bafana Bafana draait de weg op, de helden van het volk staan er bovenop. Mat- foto Olaf Kraak/ANP thew Booth (de enige blanke spe ler in de selectie), Steven Pienaar, Teko Modise, FC Twente-spits Ber nard Parker' ze zijn zichtbaar on der de indruk, maken foto's en zwaaien naar de uitgelaten menig te. Agente Andromiccah Moreti 'Ik zou het liefst nu mijn uniform uittrekken en mee gaan dansen op het ritme.' zijn bekende 'witte Prodent-tan- den' bloot. „Johan Cruijff natuur lijk." Harry Been, die namens de KNVB het eindtoernooi naar de la ge landen probeert te halen, neemt het roer langs de kant van het veld over. „Ruud Gullit is van daag ook op dat congres, maar on ze voornaamste troef zal een stel prachtige vrouwen zijn. Welke vrouwen? Dat is geheim, maar ik weet zeker dat iedereen die er rondloopt, daar gevoelig voor is. Dat zijn jullie journalisten toch ook?" Soms heeft ontkennen geen zin. Nog even aan de gesponsorde mouwen van Pfaff trekken. Nou, lean-Marie, wat denk je ervan? „Ik volg mijn hart en hoop dat we we reldkampioen worden." Wel ja, hij zegt het echt. Wie zo oprecht kan liegen, gaat de bobo's van de Fifa lachend verleiden. door Leon ten Voorde JOHANNESBURG - Allemaal leuk en aardig dat WK in Zuid-Afrika, maar we moeten natuurlijk wel aan de toekomst blijven werken. Dus wordt er in Johannesburg ste vig gelobbyd door de Nederlan ders en de Belgen voor de titel- strijd van 2018. Dat mag officieel niet van de Fifa, maar wat kan de Nederlandse delegatie er aan doen dat lean-Marie Pfaff op deze zonni ge ochtend op de tribune klimt om de training van Oranje te be zoeken? Vlak na het begin van de training daalt hij overigens alweer af, want hij moet nog ergens in Jo hannesburg wat prijzen uitreiken bij een jeugdtoernooi. En morgen heeft hij ook weinig tijd, want dan Oranje-supporters gaan op de foto met Zuid-Afrikanen tijdens de training van het Nederlands elftal. gaat hij met Johan naar het con- foto Koen van Weel/ANP gres van de Fifa. Johan? Pfaff lacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75