'Geef je ze paprikachips Aanhoudingen bij ontruiming van XTC-lab 261 zeeland Sociaal loket in Goes Nieuwe bootverbinding langs de helpt bij stille armoede Brouwersdam en naar een eiland ZIERIKZEESCHE AVONDVIERDAAGSE Drie niet meer zo jonge, maar sportieve vrouwen zijn al min stens vijftien jaar verantwoordelijk voor het uitdelen van ver snaperingen aan het wandelpeloton van zo'n 1300 mensen. Productie in zeecontainers donderdag 10 juni 2010 S Medewerker van de LFO bezig tijdens de ontruimingsactie van het XTC-la- boratorium in Kerkwerve. foto Ronald den Dekker door Ali Pankow kerkwerve - De Politie Zeeland heeft bekendgemaakt dat bij de ontruiming van een XTC-laborato- rium in Kerkwerve vorige week drie personen in hechtenis zijn ge nomen. Het gaat om een 49-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duive- land, een 46-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats en een 47-jarige Rotterdammer. Naar aanleiding van verkregen in formatie dat er in Kerkwerve aan de Kakkersweelweg mogelijk een xtc-lab in bedrijf was, is de politie Zeeland een onderzoek begonnen. De politie heeft de locatie waar het laboratorium zou zitten enige tijd in de gaten gehouden. De agenten hebben afgewacht tot er personen in het lab, gevestigd in enkele zeecontainers aanwezig waren en op dat moment is er in gegrepen. Op donderdagavond 3 juni is over gegaan tot binnentreden in het la boratorium en hier werden direct twee personen aangehouden. Iets later werd de man uit Schou wen-Duiveland ook aangehouden. De drie mannen werden overge bracht naar een politiecel in Toren- tijd in Middelburg. In de zeecontainers, waar het rede lijk grote xtc-lab was gevestigd, is een doorzoeking gedaan. Bij dat onderzoek is gebleken dat het labo ratorium al enige tijd operationeel was. Er werden stoffen en midde len aangetroffen waarmee XTC-pil- len kunnen worden gemaakt. De ze zijn allemaal in beslag geno men. Omdat het hier gevaarlijk afval be treft, is het laboratorium ontman teld door medewerkers van het LFO (Landelijk Faciliteit Onder steuning Ontmantelen) en door een gespecialiseerd bedrijf onder toezicht van de brandweer Schou- wen-Duiveland. Ook werden doorzoekingen ge daan op twee plaatsen in Rotter dam. De drie verdachten zijn maandag voorgeleid aan de rech- ter-commissaris en in bewaring ge steld. Op dit moment is het onderzoek nog in volle gang. De politie sluit nog meer aanhoudingen dan ook niet uit. Corry. „Dan is het even snel van: Hé, hoe is het? Doe je ook weer mee?" Rare dingen beleven de da mes evenmin en zelfs met het weer zit het - op een buitje na - al tijd mee. Corry: „Maar op de chips avond lijkt iedereen die je paprika in de handen stopt net naturel te willen en andersom. En de jonge tjes natuurlijk, die de koek onder hun kleren stoppen en dan op nieuw aansluiten. Maar ach, zo wa ren we vroeger zelf ook." Van vergaderen houden de dames niet. Onderling rege len ze spontaan dat ze 's avonds op hun plek staan. „Piet de Heer en Onno Kramer van het be stuur komen dan met hun auto's de appels of de koeken brengen. Onno heeft ook altijd water bij zich voor de honden die meelo pen. Tja, en dan vertellen we wat mopjes tegen de dames van de EH BO- die overigens altijd helpen met uitdelen - tot de wandelaars komen. Ik vind het zo mooi als ik vanuit de stad dat lange, gekleurde lint van mensen zie aankomen." Feiten Avond4daagse Aan de jubileumeditie van de Zie- rikzeesche Avondvierdaagse doen naar verwachting 1300 mensen mee. De vierdaagse gaat maandag om 18.30 uur van start op het Haven plein. Daar is donderdagavond ook de finish. Indien ze starten, doen Rinus van den Houten voor de 54ste en Kees Knuist voor de 53ste keer mee. Behalve een medaille krijgen alle deelnemers dit jaar een oranje voetbaltoeter. Bij elk ravitailleringspunt staat dit jaar een dweilband, ter verhoging van de feestvreugde. Er doen dit jubileumjaar extra veel muziekgezelschappen mee aan de intocht donderdagavond. Topattractie donderdag is de Inter Scaldis Pipes and Drums uit Vlissin- gen. door Ton van den Nouweland Vorig jaar was er een wegomleiding achter de Cornelia. Toen heb ben we op de héén- weg al chips uitge deeld. Fout natuurlijk. En houd op de terugweg dan maar eens uit el kaar wie al wat heeft gehad en wie nog niet." Samen met twee vriendinnen ver deelt Corry de Gelder (74) al ruim vijftien jaar de versnaperingen tij dens de Zierikzeesche Avondvier daagse. Vier avonden lang voor zien Klazien Blommaert (78), Le- nie Schouls en Corry zo'n 1300 wandelaars binnen een half uur van - afhankelijk van de avond - appels, gevulde koeken, chips of ijs jes. Alles gesponsord door lokale ondernemingen. De dames hebben alledrie een sportieve achtergrond. Corry deed 38 jaar gymnastiek bij Rust Roest, destijds een van de organisatoren van de avondvierdaagse. „Toen 4,5 jaar geleden mijn man overleed, ben ik ermee gestopt. Na 38 jaar vond ik het ook wel mooi geweest. Maar vroeger liepen we helemaal in het wit gekleed mee. Ik heb de vlag nog eens mogen dragen." Ook Klazien gymde bij Rust Roest. Lenie turnde bij Delta Sport. Het is ook via de gymnas tiek dat de drie bij de wandelsport betrokken raakten. Ook buiten het wandelseizoen treffen de Zierik- zeese dames elkaar met regelmaat. „Met Lenie ga ik al twintig jaar op vakantie en Klazien was hier giste ren nog op de koffie." Corry verontschuldigt zich voor haar vriendinnen. „Het zijn aardi ge meiden, maar van publiciteit moeten ze niets hebben. Als we na de finish bloemen krijgen van de voorzitter, ben ik meestal dege ne die op het podium moet ko men." De snoepdames zijn te vin den bij Levensstrijd, het Dijkje van Bommenede, bij het Gouwe- veer en op de slotdag aan het eind van de Lange Blokweg. Daar staan ze in de fuik van dranghekken. „Tijd voor een praatje hebben de wandelaars meestal niet," vertelt Corry de Celder deelt samen met twee vriendinnen koek, chips, appels en ijsjes uit aan de deelnemers van de avondvierdaagse, foto Dirk-Jan Cjeltema goes - Het loket Achter de Voor deur helpt 120 a 130 mensen per jaar uit de gemeente Goes in de strijd tegen de stille armoede en vereenzaming. En met dat cijfer is wethouder ian de Pooter van Sociale zaken dik te vreden. „Ik denk dat er nog maar weinig mensen tussen wal en schip vallen", zegt hij, ruim twee jaar nadat Goes het meldpunt opende. Het project is onlangs geë valueerd. Waar in het begin de aanmeldin gen bijna uitsluitend kwamen van uit maatschappelijke organisaties, weten steeds meer mensen het meldpunt nu ook zelfstandig te vinden. Advertenties in onder meer het gemeentekrantje, de ver spreiding van folders en mond-tot-mond-reclame helpen de mensen daarbij. Het meldpunt is in het leven geroe pen omdat hulpbehoevenden soms niet weten wat voor moge lijkheden er voor ze openstaan. De Pooter: „Sommigen hebben recht op bijzondere bijstand en we ten dat niet." Op hun beurt konden instanties sommige mensen maar slecht be reiken. Circa 45 maatschappelijke organisaties spraken daarom in 2007 af dat ze hulpvragen zouden doorgeven. door Melita Lanting brouwersdam - Deze zomer gaat voor het eerst drie maal daags een passagiersboot varen tussen ver schillende opstapplaatsen langs de Brouwersdam. Rederij Denick uit Terneuzen gaat de verbinding ver zorgen. Het passagiersschip Denick gaat in de maanden juli en augustus vijf dagen per week varen tussen de opstapplaats 'Dolfijntje' bij Scha- rendijke, de Kabbelaarsbank/Port Zélande en De Punt bij Ouddorp. „En wat heel leuk is dat we ook op gepast wijze naar de Stampers plaat gaan", zegt Alexander de Vries van rederij Denick. „Stam persplaat is een van de eilandjes in het Grevelingenmeer. We gaan hier naar toe met respect voor flo ra en fauna. Een gids van Staats bosbeheer gaat mee en die gaat de mensen rondleiden." De eilandjes in het Grevelingen meer zijn alleen bereikbaar per boot en er was geen geregelde ver binding. Staatsbosbeheer organi seerde af en toe vanuit de haven van Bommenede een excursie naar dit eiland. Stampersplaat is het grootste eiland in het meer. De nieuwe vaarverbinding is geen rondvaart. Passagiers kunnen op verschillende plaatsen opstappen en een enkele reis of retourtje ne men en ook de fiets mag mee. Het is een pilot in het kader van de eco nomische visie Brouwersdam. Een van de speerpunten van dit initia tief van de provincies Zeeland en Zuid-Holland is een 'duurzaam transportsysteem' om het aantal autokilometers op de dam terug te brengen. Daarbij wordt ingezet op de zomerbus, een elektrische toe- ristentrein, het doortrekken van de historische tram en het project met de passagiersboot. Voor dit laatste project is subsidie beschik baar gesteld door beide provincies en de gemeenten Schouwen-Dui- veland en Goedereede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70