PZC Pleidooi voor behoud duistere polder Ria Geluk krijgt Zilveren Anjer voor daadkracht en durf Vrijheid achter de tralies SCHOUWEN-DUIVELAND 26 en 27 2S 28 en 29 ECOMAIRE Wethouder krijgt ito handtekeningen tegen bouw ecolodges Award Groenewoud almanak Drie dames zorgen al vijftien jaar voor de vierdaagseversnapering Donderdag 10 juni 2010 Al heel jong sabbelen op een boek goed voor de leesontwikkeling Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Melita Lanting ZONNEMAIRE - De polder bij de Kij- kuitsedijk in Zonnemaire is een van de weinige echt donkere plek jes in Zeeland. Het plan om in dat gebied een park met 50 vakantie verblijven (ecolodges) te bouwen zou die duisternis wel eens ruw kunnen verstoren. Dat zegt Jan Koeman van Volks sterrenwacht Philippus Lansber gen in Middelburg. „Het is een van de weinige plekken waar je de Melkweg nog kan zien. Schou- wen-Duiveland heeft goud in han den." De Volkssterrenwacht en de eigenaren van landschapscamping De Zonnehoeve werken regelma tig samen om de gasten van de camping te laten genieten van de duisternis. De komst van de eco- lodges bij buurman Niek Deist van landschapscamping Kijkuit geeft volgens Koeman niet alleen kans op lichtvervuiling, maar trekt ook verkeer aan. Ook autolampen ver storen het zicht op de nachtelijke hemel. De plannen voor Ecomai- re, zoals het idee voor de ecolod ges heet, stond dinsdagavond op verzoek van de fractie van Alert! op de agenda van de commissie openbare ruimte. Tijdens die vergadering werd het zonneklaar: de omgeving zit niet te wachten op het plan voor vakan tiewoningen in een dijklichaam. Vier insprekers gaven hun visie op de ontwikkeling. Naast Jan Koe man kwamen twee buurtbewo ners en een vertegenwoordiger van camping De Zonnehoeve naar de raadzaal om de cqmmissiele- den ervan te overtuigen dat dit plan geen goed idee is. Wethouder Ad Verseput kreeg 110 handteke ningen aangeboden van tegenstan ders. Er is vooral zorg over de toename van verkeer op de smalle polder dijkjes en de daaruit volgende ver keersonveiligheid. Op de dijken (Rietdijk en Kijkuitsedijk) wordt veel gewandeld en gefietst. De dis cussie is - liet wethouder Ad Verse put weten - echter nogal prema tuur. „Er is nog geen definitief 'ja' gezegd. Het plan is een bespreek- stuk en nog lang niet rijp voor be sluitvorming. De verkeersafweging is van belang, over de flora en fau na moet onderzoek komen en het moet economisch haalbaar zijn. Veel zaken zijn nog niet zeker." Pas als de plannen officieel zijn in gediend velt het college een oor deel en gaat de procedure voor on der meer inspraak lopen. door Ali Pankow AMSTERDAM - Ria Geluk uit Nieu- werkerk kreeg gisteren in het Pa leis op de Dam in Amsterdam door Koningin Beatrix de Zilveren Anjer opgespeld. Het is een bijzon dere Koninklijke onderscheiding voor culturele doorzetters. Geluk stond in 1993 aan de basis van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk en was projectleider van de grote uitbreiding van het museum tot vier caissons, die vo rig jaar gereed kwam. De jury loofde in het bijzonder haar daadkracht en haar durf. Ge luk in een reactie op de uitreikings ceremonie: „Ik ben normaal ge sproken niet zo gauw emotioneel, maar dit raakt me toch zeer. Het filmportret dat ter gelegenheid van deze onderscheiding is ge maakt, woelde nogal wat bij me los. Normaal vertel ik in het alge meen het verhaal over de tamp in 1953. In dit fillmportret, dat ik nog niet had teruggezien, vertel ik mijn persoonlijke verhaal over de beleving van de ramp. Hoe ik als 6-jarig kind met mijn ouders op het dak van onze boerderij in het buurtschap Capelle heb gezeten en dat mijn opa en oma, die aan de overkant van de weg woonden allebei zijn verdronken." Geluk wist zich gesupport door een delegatie van vrienden en fa milieleden. Ook gedeputeerde Har ry van Waveren van Cultuur, oud-commissaris van de Koningin Wim van Gelder en burgemeester Gerard Rabelink van Schou- wen-Duiveland waren aanwezig. BURGH-HAAMSTEDE - Camping Groenewoud in Burgh-Haamstede is door de bezoekers van de site Zoover uitgeroepen tot de beste camping binnen Europa. Bezoekers van de site laten hun waardering achter over verschillen de accomodaties in binnen- en bui tenland. Camping Groenewoud heeft de algelopen jaren flink geïn vesteerd in modernisering van het terrein. Koningin Beatrix wordt geflankeerd door de vier laureaten: Rob Lokin, Jan Sonneveld, Ena Dankmeijer-Maduro en Ria Geluk (vlnr). Uiterst links en uiterst rechts, Adriana Esmeijer en Alexander Rinnooy Kan, respectievelijk directeur en voorzitter van het Prins Bernhard Cultuurfonds. foto ANP r\£T^*D\TVWT) V Markt51 1 Middelburg ^L/J\V T 0118 886 886 do. 10 juni, 19.00-20.30 uur demonstratie E-readers en E-boeken boeken bestellen? wv za. 12 juni Knit in Public Day vanaf 10.00 uur in De Drukkerij van 12.00-16.00 uur in Zeeuws Museumcafé vw.drukkerijmiddelburg.nl Tip? redactie@pzc.nl Omdat gedetineerden natuurlijk niet zomaar naar een stembureau kun nen wandelen om mee te doen aan de verkiezingen, hielden ze gisteren in Torentijd, de Middelburgse gevan genis, schaduwverkiezingen. Alle ge detineerden mochten hun stem uit brengen. De opkomst viel best tegen, die lag met 59 procent duidelijk la ger dan normaal bij verkiezingen voor de Tweede Kamer. Ze houden van outsiders in de gevangenis, blijkt uit de uitslag. De Partij voor de Dieren is onder gedetineerden met dertien zetels de grote verrassing. Ook de Piratenpartij is met zes zetels populair. Eén partij haalt een histori sche overwinning als het aan de ge vangenen ligt: de Partij voor de Vrij heid, met dertig zetels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69