Achter de Voordeur steeds succesvoller „We zijn toch 261 zeeland Sacramentsprocessie in Kwadendamme traditie Mensen kloppen vaker aan bij loket En nu is -ie oranje Don Bosco haalt in Zeist eervolle vijfde plaats Boetes bij controle verkeer N-Beveland Automobilist rijdt op rotonde rechtdoor Mannen op de vuist in Buys Ballotstraat Auto's slippen sloot in door plensbui op A58 VERENIGING VAN PLATTELANDSVROUWEN Driekwart eeuw komen ze al bij elkaar op Noord-Beveland. De 'plattelandsvrou wen' zorgen voor sociale binding. Themamorgen over krachtige zorgkring Zomermarkt ten bate van cliënten Emergis donderdag 10 juni 2010 door Lilian Dominicus coes - Het loket Achter de Voor deur helpt 120 a 130 mensen per jaar uit de gemeente Goes in de strijd tegen de stille armoede en vereenzaming. En met dat cijfer is wethouder Jan de Pooter (PvdA, sociale zaken) dik tevreden. „Ik denk dat er nog maar weinig men sen tussen wal en schip vallen", zegt hij, ruim twee jaar nadat Goes het meldpunt opende. Het project is onlangs geëvalueerd. Waar in het begin de aanmeldin gen bijna uitsluitend kwamen van uit de aangesloten maatschappelij ke organisaties, weten steeds meer mensen het loket nu ook zelfstan dig te vinden. Advertenties in on der meer het gemeentekrantje Sa menspel, de verspreiding van fol ders en mond-tot-mond-reclame hebben geholpen aan de naamsbe kendheid, zegt De Pooter. Het meldpunt is indertijd in het le ven geroepen omdat hulpbehoe venden soms niet weten wat voor mogelijkheden er voor ze open staan. De Pooter: „Sommigen heb ben recht op bijzondere bijstand en weten dat niet." Op hun beurt konden instanties sommige men sen maar slecht bereiken. Circa 45 maatschappelijke organisa ties in de gemeente Goes en Noord-Beveland, zoals woning stichting RWS, de kerken en vak- en ouderenbonden, spraken daar om in 2007 af dat ze hulpvragen zouden doorgeven aan het loket Achter de Voordeur (0113-249924 of achterdevoordeur@goes.nl). De twee medewerksters kijken vervol gens welke hulp er is. De Pooter: „Ze kijken daarbij naar WEMELDINGE - Bij buurtvereniging De Reepe in Wemeidinge hebben ze nog lang plezier van hun Koninginnedagcreatie. Het kasteel, dat in de week van Koninginnedag nog bevolkt werd door ridders en jonkvrouwen, is de af gelopen tijd oranje geverfd. Nu kan de hele buurt er tijdens het WK alle wedstrijden volgen. foto Ronald den Dekker het volledige plaatje. Ze gaan op persoonlijk gesprek, letterlijk aan de keukentafel, en kijken wat de achtergrond van een hulpvraag is. Stel, een mevrouw komt naar de gemeente voor een rolstoelaan- vraag, omdat de huisarts heeft ge zegd dat ze nodig heeft. Dan kij ken we verder: misschien is die rol stoel minder hard nodig dan je in eerste instantie zou denken, en heeft ze veel meer aan een taxiver goeding om naar haar wekelijkse kaartavond te gaan. Als je verder praat, blijkt de buurtwinkel nog dichtbij genoeg om zónder rol stoel de boodschappen te halen." „Daar blijft het overigens niet bij. Na verloop van tijd kijken ze hoe de vlag erbij hangt. Hebben de mensen inmiddels de hulp gekre gen die ze nodig hebben of moet er nog wat in gang worden gezet?" ZEIST - Het elftal van de Don Bo- scoschool in 's-Heerenhoek heeft tijdens de nationale schoolvoetbal- kampioenschappen in Zeist de vijf de plaats gehaaid. Dat kan als een eervolle score worden beschouwd, omdat de voetballers uit de oudste groepen moesten spelen tegen teams met leerlingen van voetbal- scholen. Van scholen uit Alkmaar en Millingen verloor het Don Bos- co-elftal met 2-0. Maar in de strijd om de vijfde en zesde plaats won het team met dezelfde score van basisschool 't Ambacht uit Vlaar- dingen. Millingen verloor in de fi nale van Alkmaar, dat voor de vijf de keer kampioen werd. KATS Bij een verkeerscontrole op Noord-Beveland heeft de politie dinsdag vier opgevoerde brom mers van de weg gehaald. Twintig brommerrijders werden gecontro leerd. De politie gaf nog acht automobilis ten een boete. Drie werden beboet voor getinte ruiten, vier voor het niet dragen van de gordel en één bestuurder kreeg een boete voor een snelheidsovertreding. SINT-MAARTENSDIJK Op de Provincialeweg in Sint-Maar tensdijk is dinsdag om 17.15 uur een 79-jarige automobilist uit de ge meente Tholen rechtdoor over een rotonde gereden. Een voorband van de auto raakte lek. De bestuur der kwam met de schrik vrij maar kon zich het ongeval niet herinne ren. De politie heeft zijn rijbewijs ingenomen. Familie van de man zorgde voor hem en voor zijn auto. GOES In de Buys Ballotstraat in Goes esca leerde gisteren rond 12.15, uur een slepend conflict tussen twee buurt bewoners. Tussen de twee man nen van 56 en 68 jaar ontstond een handgemeen. De 56-jarige man werd enkele keren geslagen, de 68-jarige man werd geduwd. De twee mannen hebben beiden aan gifte gedaan. De politie zoekt getui gen; hun wordt verzocht te bellen naar 0900-8844. GOES Door hevige regen zijn dinsdag rond 18.30 uur twee auto's in de sloot geraakt naast de A58 bij Goes. Een 34-jarige automobilist uit Den Haag slipte op de linker rijstrook door aquaplaning. Hij reed voor langs de auto van een 31-jarige Oost-Souburger, die schrok en ook in een slip raakte. De bestuurders en hun twee passagiers moesten naar het ziekenhuis. door Claudia Sondervan GOES De Zeeuwse tak van de Nederland se Patiënten Vereniging houdt za terdag van 9.00 tot 13.00 uur een themamorgen in het Calvijn Colle ge in Goes. Thema is 'een krachtige kring in de Zeeuwse zorg'. Gedepu teerde George van Heukelom van de provincie Zeeland en de Kapel- se wethouder Leo Kosten houden lezingen. Daarna zijn er meerdere workshops. www.npvzorg.nl/zeeland KLOETINGE De activiteitencommissie van Emergis houdt morgen een zomer markt bij het hoofdgebouw van de zorginstelling aan de Oostmolen weg in Kloetinge. De opbrengst van de markt komt ten goede aan activiteiten voor cliënten van Emergis. De markt duurt van 16.00 tot 20.00 uur. Voor afgaand (vanaf 14.00 uur) iser in het lunchcafé een bingo. Op de schaal van Noord-Beveland - klein in inwoners, maar uitgestrekt in polders - is de rol goed te zien die de Bond voor Boe rinnen, later Vereniging van Platte landsvrouwen, altijd gespeeld heeft. De vrouwen openden de agrarische gemeenschap naar de wereld via huiskamer en keukenta fel. De 152 huidige leden vierden gisteravond het 75-jarig jubileum van hun eilandkring met een rond vaart met de MS Madeleine. Na de millenniumviering kreeg de bond de titel Vrouwen van Nu. „We zijn toch altijd al vrouwen van nu geweest", moet Bella van Oeveren-de Rijke, oud-voorzitter van zowel de Noord-Bevelandse kring als de provinciale afdeling, geroepen hebben bij de naamswij ziging. Bladerend in het boekje dat de kring Noord-Beveland bij het 75-jarig bestaan laat verschijnen, wordt haar gelijk duidelijk. Vanaf 1935 knoopten de Noord-Be velandse vrouwen via de bond so ciale netwerken over het eiland. Dat kon door de verharding van wegen, de komst van elektriciteit en telefoon. Het werd gemakkelijk om even weg van het eigen hof te zijn en bij thuiskomst brachten de vrouwen nieuwe kennis mee: prak tische vaardigheden, maar ook een bredere horizon door de boeken- uitwisseling in een tijd dat het ei land geen bibliotheek had. Toen de Duitse bezetter in de oor log een vinger in de pap wilde, leg de het bestuur als één vrouw de ta ken neer. Bij de ramp in 1953 bleek de bond vindingrijk bij het herstel len van weggespoelde huishou dens. In de jaren zeventig oefen den de bondsleden zich in discus sie en meningsvorming. Nu is de bond een bron van aller lei samenbindende activiteiten, van filosofie, spiritualiteit, mu- seumbezoek en literatuur, tot bu renhulp, fiets- en tuinclubs en eet- clubs. Die bindende kracht vindt huidig voorzitter Carla van de Velde het sterkste punt van Vrouwen van Nu: „Iedereen is heel open en ver welkomend. Verschil tussen nieuwkomers en autochtone vrou wen wordt niet gemaakt. Ook niet .r. --- - Voorzitter Carla van de Velde (links) door Raymond de Frel kwadendamme - Voor het derde achtereenvolgende jaar trekt zon dag een Sacramentsprocessie door de straten van Kwadendamme. De processie mag inmiddels weer een traditie worden genoemd. Het katholieke gebruik was tot er gens in de jaren vijftig vaste prik in Kwadendamme. Drie jaar gele den blies de Bonifaciusparochie de processie in het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed nieuw le ven in. Dat bleek zo'n succes, dat inmiddels alweer de derde mani festatie wordt gehouden. Bij een sacramentsprocessie wordt de geconsacreerde hostie - sym bool voor het lichaam van Chris tus - door de straten gedragen in een monstrans, een houder waar in de hostie wordt getoond. Dat staat symbool voor de aanwezig heid van Jezus. De processie start zondag om 14.00 uur met een dienst in monu mentale boerderij De Roode Hoe ve. Daarna trekt het bonte gezel schap, met onder meer een kleder- drachtgroep, brassband, doedelzak speler, zangkoren en vendeliers richting de Bonifaciuskerk. Rond 16.00 uur wordt daar de fototen toonstelling 'me bin in de kerke etrouwd' geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50