De zwever 41 verkiezingen De thuisblijver 1 André Bosman vanuit Wichita Falls in de Verenigde Staten: donderdag 10 juni 2010 Mariska Jongman 'heeft geen verstand van politiek'. Maar als ze een volgende keer stemt, ver diept ze zich eerst in de programma's van de politieke partijen. foto Mark Neelemans Mariska Jongman (19) uit Breskens mocht voor de eerste keer stem men voor de landelijke verkiezin gen. De leerlinge van het ROC Westerschel- de liet de gelegenheid gisteren aan zich voor bijgaan. „Ik heb geen verstand van politiek. Ik zou echt niet weten op wie ik moet stem men." Mariska volgt de opleiding sociaal agogisch werk. Ze kan zich voorstellen dat ze later op een politieke partij stemt die zich inzet voor werkgelegenheid in haar vakgebied en/of veel doet aan bevordering van sociaal en maatschappelijk welzijn. Maar de Bressiaan- se houdt zich nu nog niet bezig met de vraag welke partij haar en/of de Nederlan ders in het algemeen de beste toekomst biedt. Niet uit onverschilligheid, want Mariska is de laatste die zal zeggen dat het niet uit maakt of je door de hond of de kat wordt ge beten, omdat het toch allemaal één pot nat is in de politiek. „Ik heb nog nooit gestemd. Als ik niet op vakantie was geweest, had ik drie maanden geleden misschien wel ge stemd voor de Sluise gemeenteraad. Maar dan had ik me wel wat beter op de hoogte gesteld van de standpunten van alle partijen en hun kandidaten." Ze weet nog niet helemaal zeker of en wan neer ze in de toekomst gaat stemmen, maar als ze stemt, heeft degene die ze kiest haar vertrouwen. Ze voelt er niets voor om blind te varen op de mening van een ander. „Ik kan natuurlijk aan mijn vader vragen wat hij stemt om vervolgens hetzelfde te doen. Maar het kan best zijn dat de partij die hij stemt heel andere standpunten en uitgangs punten heeft dan ik. Als ik een volgende keer ga stemmen, heb ik me eerst verdiept in de partijprogramma's." Rita Bastiaanse uit Middelburg heeft lang geaarzeld aan welke partij zij haar stem zou geven. foto Ruben Oreel door Theo Ciele Rita Bastiaanse uit Middelburg vond het dit jaar 'best moeilijk' om te be slissen aan welke partij zij haar stem zou geven. Een dag voor de verkiezingen was ze er nog niet uit. Ze zoekt naar de par tij die de lasten het eerlijkst verdeelt. De WD werd het zeker niet. Over de adver tentie met de leus 'Wie hard werkt verdient beter' zegt ze verontwaardigd: „Alsof een ge woon werkman die weinig loon krijgt niet hard zou werken..." Ze twijfelde dinsdag nog tussen SP en Partij van de Arbeid. „Maar ja, als je dan ziet dat die twee dames die voor de SP in de raad zit ten uit die partij zijn gestapt, dan ga je toch twijfelen. Doe ik er goed aan om op zo'n partij stemmen?" Haar keuze liet ze toch vooral afhangen van de verkiezingsprogram ma's. Informatie haalde ze uit de krant en van radio en televisie. Verkiezingswijzers op internet heeft ze niet geraadpleegd, want ze heeft geen computer. „Ik heb de verkiezings debatten bekeken. Maar toch blijft de vraag: maken ze waar wat ze beloven?" Bastiaanse heeft nooit een vaste partij ge had. Ze bekijkt het van verkiezing tot verkie zing. Ze is niet de enige kiezer die op de dag van de verkiezingen nog moest beslissen. „Er zijn veel zwevende kiezers, heb ik wel gemerkt. Ik kijk niet echt naar personen. Ie mand kan wel een goede uitstraling heb ben, maar wat heb je daar nu aan. Daar moet je doorheen kijken." Dinsdagavond heeft ze nog naar het laatste televisiedebat gekeken in de hoop daar het antwoord te krijgen op de vraag of het Co- hen wordt of Roemer. Of toch nog een der de? Gisterochtend was ze er toch uit en ging ze stemmen. Waarop? Dat blijft het geheim van de kiezer. Een razend spannende dag was het gisteren voor André Bosman uit Middelburg. Door het hoofd van de nummer 30 op de WD-lijst flitste slechts één gedachte: haal ik het wel of haal ik het niet. Hij is het enige kandidaat-Kamer lid dat de afgelopen weken via in ternet campagne heeft gevoerd. In een gesprek met deze krant zei hij een paar weken geleden maar één ambitie te hebben: de Tweede Ka mer. Vanuit Wichita Falls (Texas) hield de 45-jarige jachtvlieger giste ren een dagboek bij. Tussen haak jes staat de Nederlandse tijd. 00.30 (07.30): Telefoon gaat. Ra dio 1 aan de lijn voor een radio-in terview. Had de wekker niet gezet dus schrok wakker van de tele foon. Gelukkig snel bij de positie ven. Leuk interview. Kort maar krachtig. Nu weer snel naar bed. 06.15 (13.15): Wakker voordat de wekker afgaat. Spanning voelbaar, zeker ook bij mijn vrouw Pauline. Er staat nogal wat op het spel. Gaan we verhuizen of niet? In de verschillende online-kranten een beetje de opkomst kunnen volgen. De stembus van Sluis zat al vol. Ik ga er van uit dat daar ook flink wat stemmen op André Bosman bij zitten. Zo meteen de kinderen wakker maken om te ontbijten. Het is nu lekker koel buiten (22 graden Celsius) dus alle deuren staan open. Vanmiddag bij de stemuitslag wordt hier weer 40 graden ver wacht. Het drinken staat koud en de hotdogs liggen klaar. Ik heb zin in een feestje. 10.30 (17.30): Het werk gaat door. In de controletoren van de vliegba sis. Geen tijd voor informatie. Spiek via iPhone naar nieuws. 13.30 (20.30): Het lijkt erop dat ik in de Tweede Kamer kom. Ik heb een huurauto opgehaald waarmee ik straks naar het vliegveld van Dallas rijdt. 14.00 (21.00): Mijn vrouw Pauline belt met de eerste prognose. De WD staat op 31 zetels. Super na tuurlijk, maar we moeten groter worden dan de PvdA. 14.45 (ai-45): Alle mail en telefoon tjes heb ik doorgewerkt. Ik heb veel voorkeurstemmen en krijg feli citaties. 15.30 (22.30): De eerste gasten ko men binnen. De stemming is dub bel, want ze zien ons liever niet gaan. Maar aan de andere kant be grijpen ze ook de kans die ik nu krijg. Er wordt getoost op de toe komst. 15.35 (22.35): Mark Rutte op TV, Goede toespraak. Het gaat om de vooruitziende blik en het optimis me om de zaak aan te pakken. Niet bij de pakken neerzitten, maar aanpakken. 15-45 (22.45): Begin stukje bij beet je mijn koffer te pakken. Tussen door bekijk ik de uitslagen. De prognose van na de sluiting van de stembureaus verschilt niet erg van de eerste verwachting. Maar ik kijk uit naar een extra zetel voor de WD. 15.50 (22.50): Ik steek de BBQ^ al vast aan en de hotdogs kunnen er op. De kinderen gaan nog even LEKHT Keukens Middelburg b.v. Functie, elegantie en comfort LEICHT Keukens Mortiereboulevard 3 Middelburg (vanaf de A58 bij de rotonde rechts! tel. :0! "8> 6258 79 "fax.9'!S 67 CO 79 info^leichtkeukensittiddelburg ni www letchtkeLikensrriiddeihucg.rl 'Wat het ook wordt: we moeten aan de bak. De WD is voorstander van kernenergie, de liberalen zien een tweede kerncentrale wel zitten' Marieke van Riet, comité Borssele 2 Nee 'Ik denk dat de hypotheekrenteaftrek bij de WD in betere handen is dan bij de PvdA. De WD is ook goed in staat de gevolgen van de crisis op te lossen' Mark Faasse, NVM-Zeeland - op persoonlij'ke titel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4