verkiezingen 13 Stembureau mij best mogen blijven' r Stemt»; Ook een 'comeback kid' moet een keer verliezen Paul Mi commentaar Versplintering PI M 'Tja, de WD heeft steeds beloofd de ontpoldering van de Hedwigepolder opnieuw aan de orde te willen stellen. Afwachten of ze dat waarmaken' Magda de Feijter, comité Red onze Polders donderdag 10 juni 2010 .««AP35 Unie. Er is geen alternatief voor Balkenende." Ko Goedegebure: „Balkenende is internationaal gewaardeerd. We moeten nog maar afwachten of dat met een andere minister-president ook lukt." foto's Ronald den Dekker binetten gevallen zijn. Maar ja, hoe vaak is het nu uiteindelijk ge beurd? T\vee keer! Neem nou Wouter Bos: die laat eerst het kabi net vallen, en gaat dan thuis zit ten. Vanaf de bank is het heel mak kelijk om te zeggen dat het alle maal niks is." Twee vrouwen die bij basisschool De Linge staan te praten, denken daar heel anders over. Stemmen op Balkenende? „Absoluut niet!", zegt Conny Onderdijk resoluut. „Ik ben toe aan iets verfrissends. En, ik vind dat Balkenende een hoop heeft laten liggen." Ze heeft sowieso niet zo veel ver trouwen in de politiek. „Als je die debatten op tv ziet, is het net of je naar Jan Klaassen en Katrijn zit te kijken. Het zegt me allemaal niks." Achter haar lopen mensen in en uit de consistorie van de hervorm de kerk van Biezelinge. De moeder van de premier - die nog altijd in Biezelinge woont - heeft 's och tends om elf uur al gestemd, mel den de heren achter de tafel in het stembureau. Hun mening? „Acht jaar is een mooie tijd", zegt Henk Keurhorst. „Dan ben je wel klaar als premier. Ik denk dat de men sen in Biezelinge realistisch ge noeg zijn om dat in te zien." De medewerkers van het stembu reau maken op een geruit vel een grafiek waarin ze per half uur bij houden hoe de opkomst zich ver houdt tot die van de vorige verkie zingen. Aan het eind van de dag blijkt dat de opkomst iets hoger is dan in november 2006. Ko Goedegebure loopt alvast op de feiten vooruit. „Het is jammer voor Biezelinge: Balkenende had van mij best mogen blijven. Hij heeft heel veel dingen goed ge daan. Hij heeft de wind niet mee gehad. Het was een problemati sche tijd met de moorden op Pim Fortuyn en Theo van Gogh, en nu de economische crisis. Hij is inter nationaal gewaardeerd. We moe ten nog maar afwachten of dat met een andere minister-president ook lukt." Hoewel Goedegebure eerder wei eens voor het CDA stemde, gaat hij deze verkiezingsronde voor de WD. „Ik stem niet op een per soon, maar op een partij. Ik vind dat de WD een iets beter pro gramma heeft. Die partij is wat sneller met het doorvoeren van be zuinigen. Ik denk dat dat hard no dig is, om de boel weer op de rails te krijgen." Mark Rutte als de nieuwe premier: Leo Luteijn moet er niet aan den ken. En Geert Wilders vindt hij al helemaal niks. „Ik stem al jaren CDA", vertelt hij. Dat deed ik al in de tijd van de Christen Histori sche Unie. Er is geen alternatief voor Balkenende. Alhoewel, ik vind Job Cohen wel sympathiek. Luteijn geeft toe: „Balkenende had tijdens de crisis wel wat doortas tender kunnen optreden. In die te levisiedebatten had hij ook wel wat harder tegen Wilders mogen ingaan. Hij is gewoon niet zo'n krachtpatser. Het is een correcte vent. Nét een beetje te netjes." 'Ik wil graag een combinatie: de WD voor de ondernemingszin en de PvdA voor de sociale kant. Ik moet er niet aan denken om eigen bijdrage te betalen voor de huisarts' Tessa Haverbeke, voorzitter jonge Zeeuwse boeren door Lianne Sleutjes Hij ging voor goud, maar het werd niet eens brons. De ne derlaag was nog pijn lijker dan verwacht. Jan Peter Balkenende nam gister avond direct zijn verantwoordelijk heid en trok zich terug als partijlei der van het CDA. Hij treedt ook niet toe tot de Tweede Kamer. Daarmee komt een voorlopig ein de aan het politieke leven van de man die acht jaar lang het gezicht was van de Nederlandse kabinet ten. Binnen het CDA staat Balkenende bekend als de ideoloog die gepokt en gemazeld is in het gedachte goed van zijn partij. Zijn professo rale uitstraling werd door de bui tenwacht anders gezien: met Bal kenende kreeg Nederland in 2002 voor het eerst een premier wiens uiterlijk belachelijk werd gemaakt. Na twee paarse kabinetten trad in de zomer van 2002 het eerste kabi net van de gereformeerde Balken ende aan. Zijn eerste kabinet viel binnen drie maanden omdat LPF-bewindslieden elkaar de tent uitvochten. Balkenende zag geen kans die ruzies te bezweren. Uit coalitie nummer twee vertrok het D66-smaldeel voortijdig. WD-minister Rita Verdonk wei gerde te vertrekken nadat de D66- fractie het vertrouwen in haar had opgezegd. WD en CDA steunden Verdonk. Zo verloor Balkenende alle ministers in plaats van één. Zijn derde kabinet was een over gangskabinet dat verkiezingen moest uitschrijven. Balkenendes vierde kabinet van CDA, PvdA en Christenunie ging eerst honderd dagen het land in om te horen wat de bevolking be langrijk vond. Desondanks was een premier zelden zo impopulair bij de bevolking als Balkenende. Als excuus voerde de CDA'er altijd aan dat hij aantrad in roerige tij den. Hij moest een regering vor men kort nadat LPF-leider Pim Fortuyn op 6 mei 2002 was ver moord. Het land was volgens hem in verwarring en in dat onstabiele klimaat diende er ook nog eens te worden bezuinigd. In 2004 kwam daar de moord op cineast Theo van Gogh bij. Bevol kingsgroepen gingen elkaar met nog meer argwaan bezien. „Dan krijg je heus geen waardering", zei Balkenende. Hij stelt dat hij veel heeft bereikt voor het land en noemt zijn con tacten met mensen als de Ameri kaanse president Barack Obama, de Russische premier Vladimir Poetin of de Duitse kanselier Ange la Merkel. Daardoor mocht Neder Politiek Nederland komt versplinterd uit de ver kiezingen voor de Tweede Kamer. Het zal een hele toer worden om een werkbare coalitie te vormen. Gisteravond bleef het lang on duidelijk wie daarbij het initia tief moet nemen, de WD van Mark Rutte of de PvdA van Job Cohen. Wie het ook mag doen, en wat de richting ook wordt, er zijn al snel vier partners no dig voor een stabiele regering. Dat wordt nog wel even puzze len. Zelfs de grote winst van de PW betekent weinig. De SP kwam eerder op 25 zetels, maar kreeg toen van de andere par tijen geen schijn van kans. In plaats van de bliksemforma- tie die Rutte stoer beloofde, wordt het waarschijnlijk een voorzichtig aftasten door een informateur. Dat moet dan maar. Er is weliswaar veel werk aan de winkel, maar na de hefti ge verkiezingsstrijd is het wel goed als er even tijd is om aan het onderlinge vertrouwen te werken. Die investering zal hel pen om samen de onafwendba re vervelende maatregelen te nemen. Welke? Ook dat hebben de kiezers gisteren jammer ge noeg niet duidelijk gemaakt UITVERKOOP KOOPZONDAG 13 juni 12.00 uur - 17.00 uur Jan Gielenplein 6 OUDENBOSCH Tel: 0165 330620 www.paulpim.nl OPENINGSTIJDEN: di. - do. 9.30 - 18.00 uur vr. 9.30-21.00 uur za. 9.30 - 17.00 uur land volgens hem meepraten over de economische crisis met de G20. Hij won drie keer op rij de Kamer verkiezingen, ook de keren dat het er vooraf beroerd uitzag. Balkenen de was de 'comeback kid' van het CDA. Verguisd op het Binnenhof, niet geliefd in het land, maar toch een stemmentrekker. De eerste openlijke barstjes in de eigen club ontstonden afgelopen najaar toen hij in de race was voor het voorzit terschap van de Europese Unie. Dat ging aan zijn neus voorbij. In de nacht van 19 op 20 februari van dit jaar stapte de PvdA uit zijn vier de kabinet wegens de militaire mis sie in Uruzgan. Diezelfde dag schoof het partijbestuur Balkenen de naar voren als kandidaat-lijst trekker. Dat leidde tot gemopper bij partijleden, zeker na de slecht verlopen gemeenteraadsverkiezin gen. Gisteren bleek dat ook de kie zer hem beu was. ALLE UITSLAGEN Op www.pzc.nl/uitslagen vindt u al le verkiezingsuitslagen. Klik via 'Zee land' door naar uw eigen gemeente. EN VERDER Het laatste nieuws, één dag na de ver kiezingen, reacties, nabeschouwin gen: www.pzc.nl/binnenland Vul de poll in over Jan Peter Balkenende Volg het nieuws ook op uw mobiel: www.pzc.mobi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3