301 sport Totale gekte in Zuid-Afrika Het nieuwe legioen van Oranje Löw zoekt met Duitsland de aanval WK ZUID-AFRIKA Duizenden supporters komen samen om de voetballers van Zuid-Afrika een hart onder de riem te steken. Iedereen toetert op z'n vuvuzela. Michael Ballack moet vertrekken bij Chelsea 'Mandela kort aanwezig bij opening' Twitterverbod spelers Oranje Andres Iniesta toch twijfelgeval bij Spanje donderdag 10 juni 2010 ERASMIA Duitsland wil zich op het WK in, Zuid-Afrika onderscheiden met aanvallend voetbal. Dat liet bonds- coach Joachim Löw gisteren weten in de aanloop naar de eerste groeps wedstrijd, zondag in Durban tegen Australië. „We willen met offensief voetbal succes boeken, niet alleen met veel lopen en hard werken", al dus Löw. Hij probeerde de ver wachtingen te temperen door te wijzen op de jonge leeftijd van zijn spelers. „Dit is een jonge ploeg en sommige spelers zullen uit de scha duw moeten stappen. LONDEN Michael Ballack moet vertrekken bij Chelsea. Het contract van de Duitse middenvelder wordt net als dat van Joe Cole en Juliano Beletti niet verlengd. De 33-jarige Ballack speelde sinds 2006 voor de Engelse club. Daarvoor speelde hij onder meer voor Bayer Leverkusen en Bayern München. Op dit moment kampt de Duitser met een enkel blessure waardoor hij het WK in Zuid-Afrika mist. De Engelse aan valler Joe Cole, die wel aanwezig is op het WK, speelt sinds 2003 voor Chelsea. JOHANNESBURG Nelson Mandela laat morgen heel even zijn gezicht zien voor aan vang van de openingswedstrijd op het WK voetbal. De oud-president, inmiddels 91 jaar, zal kort voor de wedstrijd tussen Zuid-Afrika en Mexico in het Soccer City Stadium van Johannesburg de spelers be groeten en daarna het duel op tele visie bekijken. Dat meldde de fami lie van Mandela in Zuid-Afrikaanse media. Mede dankzij de inzet van Mandela mag Zuid-Afrika het WK 2010 organiseren. JOHANNESBURG De spelers van het Nederlands elf tal mogen niet meer twitteren. Aanleiding voor dat verbod is een verbale uitglijder van Eljero Elia. De aanvaller van HSV voerde deze week een chatsessie met een vriend en dat gesprek was via een webcam te volgen. Op een gegeven moment zegt Elia 'kankermarok kaan' en die beelden doken giste ren opeens op You Tube op. „Onacceptabel", noemt Kees Jans- ma, de persvoorlichter van Oranje de uitspraak van Elia. MURCIA De inzetbaarheid van Andres Inie sta voor de eerste wedstrijd van Spanje tegen Zwitserland is toch twijfelachtig. Technisch directeur Fernando Hierro van de Spaanse voetbalbond verzekerde dinsdag nog dat de middenvelder uit voor zorg was gewisseld tegen Polen, maar gisteren bleek uit een scan dat zijn dijbeenblessure wel dege lijk serieus is. Voor het herstel zou een week nodig zijn. Iniesta werd dinsdag nog voor rust vervangen in het oefenduel met Polen (6-0). door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Ruim zes jaar na de toewijzing door de Fifa gaat het WK voor Zuid-Afrika morgenmid dag van start met de wedstrijd te gen Mexico. Het land siddert van verlangen, de voetbalkoorts is naar ongekende hoogte gestegen en het vertrouwen in de eigen ploeg is groot. Dat laten duizenden fans op onnavolgbare wijze zien, in de stra ten voor het spelershotel. Het bewijs dat sport verbroedert wordt in Johannesburg op prachti ge wijze geleverd. Zwart, blank, ge kleurd; alle bevolkingsgroepen die Zuid-Afrika herbergt, komen op deze middag samen in de zaken wijk Sandton. Er wordt massaal op de vuvuzela geblazen, er wordt uitbundig gezongen en de muziek die uit de speakers voor de ingang van het spelershotel komt, zorgt voor een deinende, swingende en heupwiegende massa. Dit lijkt toch echt alleen in Afrika te kun nen. Vele tienduizenden fans zijn naar Sandton gekomen, na een oproep op radio en televisie. Om twaalf uur 's middags moet iedereen vijf minuten op zijn of haar vuvuzela blazen, om Bafana Bafana een hart onder de riem te steken. De werknemers van de duizenden be drijven in de wijk mogen van hun baas allemaal hun werk neerleg gen om richting het hotel te gaan. Veel kinderen blijven thuis van school. Dat gebeurt niet alleen in Johannesburg. Ook op andere plek ken in het land wordt om twaalf uur stevig getoeterd. Overal vormen Zuid-Afrikanen een menselijk lint en blazen gepas sioneerd voor hun helden. Voor het Southern Sun hotel waar Bafana Bafana verblijft wordt de sfeer steeds uitbundiger. Om half twaalf's ochtends is het al behoor lijk druk, een uur later kun je bij wijze van spreken over de hoof den lopen. De menigte wacht dan send en zingend op wat komen gaat. „Net als alle mensen hier wil ik laten zien dat ik achter de ploeg sta", legt Philile Khumalo uit. De lange, donkere vrouw draagt het shirt van Zuid-Afrika en straalt van oor tot oor. „Bafana Bafana gaat ons trots maken. Ie moet al tijd geloof hebben in een goede af loop." De Zuid-Afrikanen willen de we reld laten zien dat iedereen wel kom is in het land dat door de apartheid bijna veertig jaar niet mee mocht doen aan WK's en kwalificaties voor de Afrika Cup. Van verschillen tussen blank, zwart en gekleurd is door het WK nu geen sprake meer, benadrukt Khumalo. „Dit is Zuid-Afrika." Ze geeft een gil van opwinding als ze ineens Carlos Alberto Parreira ont dekt. De Braziliaanse bondscoach van Bafana Bafana baant zich een weg door de menigte richting het hotel en wordt een paar keer bijna besprongen door enthousiaste fans. „Zo'n volksfeest heb ik nog nooit meegemaakt", bekent Andromic- cah Moreti. De agente komt dan met een opmerkelijke ontboeze ming: „Ik zou het liefst nu mijn uniform uittrekken en mee gaan dansen op het ritme! Maar het lijkt me beter om dat niet te doen." De komst van de spelers bus staat voor half één gepland. Maar als het bijna half twee is, heb ben de fans nog steeds geen speler gezien. „Ik vind het belachelijk, veel mensen moeten weer gaan werken", zegt Obakeng Mooka. De journaliste is één van de weinige mensen met een kritische noot. „Ze houden volgens mij 'Afrikaan se' tijd aan." Nog geen drie minu ten later doemt achter haar, mid den in de menigte, toch een bus De bus van Oranje baant zich een weg door de mensenmassa om bij het op. Die is alleen niet van Bafana Bafana. 'Let niet op de Grote 5, maar pas op voor de Oranje 11' luidt de tekst op de zijkant. Ibra him Afellay, Gregory van der Wiel, André Ooijer, Maarten Steke lenburg en Klaas Jan Huntelaar zit ten met hun neus tegen het raam. Het Nederlands elftal is na de trai ning op weg naar het hotel en komt midden in de Afrikaanse gek te terecht. „We hebben er intens van geno ten", laat perschef Kees Jansma we- door Roel Wiche JOHANNESBURG - Het supportersle- gioen dat vanaf Schiphol naar het WK vliegt is kleiner dan ooit, maar toch zullen de tribunes straks volop oranje kleuren. Dui zenden Zuid-Afrikanen van Neder landse afkomst zullen als één blok achter Van Persie en co staan. Hoe groots kan een klein gebaar zijn. Melis Ruizendaal (75) opent een gigantische koelbox, pelt een van zijn laatste mandarijntjes en geeft ons allemaal een partje. De middagpicknick onder het weelde rige dak van subtropische bomen is juist voorbij. Maar we zullen en moeten, vindt hij, nog even de Zuid-Afrikaanse zon proeven. Melis heeft een oranje trainings- vest aan en draagt een oranje pet je. Om hem heen zitten grijzende mannen en vrouwen met krultang- kapsels, zonder uitzondering alle maal in het oranje. Vraag: „Heb je nog twintig kaartjes voor Neder- land-Denemarken?" Het is een hoogtijdag voor de bewoners van De Meerpaal, een bejaardencen trum voor Nederlandse immigran ten in Pretoria. Liever noemen ze het, met een schitterend Afrikaans woord, een 'aftreeoord'. Met een busje zijn ze deze woensdagoch tend in alle vroegte naar Johannes burg gereden voor de eerste open bare training van het Nederlands elftal. Vijftig jaar geleden verliet timmer man Melis Ruizenaar zijn geboor tedorp Breukelen voor het avon tuur van Zuid-Afrika en nooit heeft hij een minuut heimwee ge had. Maar dit WK zal hij pal ach ter Oranje staan, evenals duizen den andere Zuid-Afrikanen van Nederlandse afkomst. „Alleen ar in Pretoria zijn dat er veertigdui zend. In Kaapstad is de kolonie nog groter. Velen zijn in een grote golf na de oorlog gekomen. Neder land werd me te klein, de ruimte en het klimaat hier zijn geweldig. Maar Oranje kan op ons rekenen. Een groot deel van onze gemeen schap wil niets liever dan naar die wedstrijden." Aftreeoord De Meerpaal verovert slechts met moeite een plek langs het trainingsveld op de Universi teit van de Witwatersrand, want de belangstelling voor magiër Van Persie en zijn gevolg is groot. Op een soort 'Henman Hill' achter het doel klontert een wonderlijk legioen samen. Zwarten, kleurlin gen en blanken zitten zij aan zij, gestoken in oranje of het groen geel van Bafana Bafana. In het heetst van het partijtje waar mee Oranje de sessie afsluit, staat spontaan een koor van vuvuze- la-blazers op, met de Nederlandse vlag als middelpunt. Ook in de straten van het oneindig grote Jo hannesburg is het oranje nooit ver weg, verzekeren de broers Dylan (22), Kimon (19) en Cody (15) Steenpoorte, kleinzonen van een gelukszoeker uit Rotterdam. Hoe wel ze nog nooit in Nederland zijn geweest dreunen ze moeite loos het WK-team uit '98 op: Co- cu, Bergkamp, Kluivert, Davids! In hun eigen wijk, Edenville, ver koopt een Hollandse bakker geu rende suikerbollen en serveren de restaurants pannenkoeken en pof fertjes. Dylan heeft gehoord dat er in Ne derland slechts zesduizend kaart jes voor de wedstrijd maandag te gen de Denen zijn verkocht, maar verzekert dat Soccer City (94.000 stoeltjes) voor een groot deel oran je zal kleuren. „We zijn geboren in Zuid-Afrika, maar ons bloed is half Nederlands. En dat geldt voor velen hier." SOUTH 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32