Huurtoeslag is niet alleen voor minima MMS Wie in een huurhuis woont, kan in aanmerking komen voor huur- toeslag, een bijdrage van de over heid aan de huur van de woning. De toeslag is niet alleen voor sociale minima. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Met een jaarinkomen tot 21.450 euro kan iemand nog recht hebben op huurtoeslag. Maar de fiscus zou de fiscus niet zijn als daar niet extra voorwaarden aan ver bonden zouden zijn. De huurtoeslag kan op lopen tot zo'n 300 euro per maand, dus het is zeker de moeite waard als huurders con troleren of ze aan deze voorwaarden vol doen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde onlangs dat de bijna 2 miljard aan huurtoeslag, die de overheid in 2008 uit betaalde, vooral terecht kwam bij alleen staanden, eenoudergezinnen en pensioen ontvangers. Huurders met een uitkering ont vingen het vaakst huurtoeslag. Toch hoeft men niet per se van een uitke ring te leven om huurtoeslag te ontvangen. Voor alleenstaanden, jonger dan 65 jaar, geldt dat hun jaarinkomen in 2010 niet ho ger mag zijn dan 21.450 euro. Voor samen woners onder de 65 jaar, geldt dat hun geza menlijke jaarinkomen niet hoger mag zijn dan 29.125 euro. Voor alleenstaande 65-plus- sers ligt de inkomensgrens op 20.200 euro en voor samenwonende 65-plussers op 27.575 euro per huishouden. De fiscus kijkt ook naar het vermogen. Dat mag in princi pe niet meer bedragen dan 20.661 euro plus 2.762 euro voor elk minderjarig kind om in aanmerking te komen voor huurtoeslag. Voor alleenstaande ouders en 65-plussers geldt hierop een aantal uitzonderingen. De huur van de woning mag namelijk niet ho ger zijn dan 647,53 euro per maand, of 357,37 euro als iedereen op het adres jonger is dan 23 jaar. Maar de huur mag ook niet lager zijn dan 205,74 euro per maand. In dat laat ste geval redeneert de overheid dat de huur der in staat moet zijn die huur zelf op te brengen. Het gaat om de kale huurprijs plus de servicekosten. Ook moet de huurwoning een eigen toegangsdeur, een eigen toilet en een eigen keuken hebben. Dit betekent dat studenten, die op kamers wonen, vaak geen recht hebben op huurtoe slag. Het CBS becijferde dat in 2008 slechts 2 procent van de huurtoeslag werd toege kend aan huurders die studiefinanciering als voornaamste inkomstenbron hadden. Soms maakt de Belastingdienst het wél ge makkelijk: huurtoeslag hoeft maar één keer te worden aangevraagd. Daarna volgt ieder jaar een automatisch bericht. De hoogte van de huurtoeslag kan worden berekend via www.toeslagen.nl. Maar let op: de huurtoe slag is een voorschot. Pas aan het einde van het jaar komt de definitieve berekening. Als blijkt dat er te weinig is uitgekeerd, is er niets aan de hand en wordt alsnog bijbe taald. Maar als te veel is betaald, moet er worden terugbetaald. Heel vervelend als het geld allang niet meer op de rekening staat. Informeer bij de Belastingdienst of er een mogelijkheid is om in aanmerking te ko men voor uitstel van betaling of een beta lingsregeling. Geef wijzigingen die invloed hebben op de hoogte van de huurtoeslag tijdig door. Denk hierbij aan een wijziging in het inkomen of het verhuizen van medebewoners. „In het algemeen wordt een wijziging, ingediend via een wijzigingsformulier op toeslagen.nl binnen een maand verwerkt", zegt woord voerder lelie Wijkstra van het ministerie van Financiën. Sommige wijzigingen hoeven niet aan de fis cus te worden gemeld. Wijkstra: „Als een si tuatie onverwacht wijzigt als gevolg van overlijden, hoeft dit niet te worden doorge geven. Overlijdensberichten worden auto matisch verwerkt." Deze automatische ver werking geldt in sommige gevallen ook voor wijzigingen in de hoogte van de huur. „De Belastingdienst ontvangt de nieuwe hu ren van verhuurders, die meewerken aan de huuruitwisseling. De Belastingdienst bena dert de toeslagaanvragers alleen voor deze gegevens, als de verhuurder niet meedoet aan de huuruitwisseling", aldus Wijkstra. reageren? geld@wegener.nl wmmmm Griekenland Stalis S Appartement Melina*** 8 dagen o.b.v. logies. t,Vertrek in juni, vanaf Kroatië Vrsar Hotel Belvedere**** 8 dagen o.b.v. logies ontbijt, t Vertrek in juni, vanaf &Bw:: Ite—iöS. Nu bij Globe: CountDown Deals! Exclusieve aanbiedingen met beperkte beschikbaarheid. De tijd tikt weg, de voorraad neemt af. Wacht vooral niet te lang, want voor u het weet staat de teller op 0. OP=OP! Turkije Alanya Hotel Doris Aytur*** 8 dagen o.b.v. halfpension. Vertrek in juni, vanaf 296/-pp Frankrijk Ardeche Appartement Les Sources de Manon** 8 dagen o.b.v. logies. Vertrek in juni, vanaf 220 winkels 0900-8482 www.globereisburo.nl gaat nét even verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15