buitenland 113 Amerika walgt van de leugens van BP' over olie Obama noemt situatie in Gaza 'onhoudbaar' Hoofdkwartier in Bonn bespaart Navo geld Boek nu voordelig uw vakantie via: GOLF VAN MEXICO Olieconcern stelt zaken steeds te rooskleurig voor BP gooit 'alle middelen in de strijd' Leren schoen van 5500 jaar oud vakantie krant.nl donderdag 10 juni 2010 De olieramp in de Golf van Mexico duurt al meer dan vijftig dagen, maar BP blijft met optimistische scenario's komen die vaak meteen al achterhaald blijken. door onze correspondent Frank Hendrickx Of het nu om de uit stoot van olie gaat, de impact van de ramp op het milieu, de kan sen van de 'top-kill'-procedure om het lek te dichten, de aanwezig heid van grote 'oliewolken' diep in de oceaan - steeds weer stelt BP de zaken te rooskleurig voor. De beste illustratie daarvan is BP's schatting van de hoeveelheid olie die door het lek de zee instroomt: het bedrijf hield lange tijd halsstar rig vol dat het om 5.000 vaten per dag ging. Inmiddels lopen de schat ting uiteen van 25.000 tot 70.000 vaten per dag. Het geloof in de uitlatingen van BP kreeg deze week opnieuw een knauw. Dinsdag zei operationeel manager Doug Suttles dat begin volgende week het lek nagenoeg onder controle zou zijn. „We kun nen de uitstoot terugbrengen tot een klein stroompje." Nog geen 24 uur later begon BP al weer terug te krabbelen. De voor uitgang gaat langer duren. Volgen de week 'komt te vroeg'. Hoon en walging vallen BP ten deel in de VS. De satirische krant The Onion verwoordde de woede door een artikel te publiceren over 'het andere lek bij BP'. 'De uit stoot van enorme hoeveelheden 'bullshit' uit het hoofdkantoor van BP blijft voortduren', luidde de LONDEN - BP 'gooit alle middelen in de strijd' om de olieramp in de Golf van Mexico te bedwingen. Dat zei topman Tony Hayward van het Britse olieconcern gisteren. Hayward deed zijn uitspraak bij een vooruitblik op het komende jaar. „We zijn vastbesloten om te corrigeren wat fout is gegaan en om van deze tragedie te leren. Uit eindelijk zullen we daarin slagen en zal deze ramp tot een betere en veiliger energiewereld leiden." Het lek ontstond tijdens een boor- operatie van BP en veroorzaakte de grootste milieuramp in de geschie denis van de Verenigde Staten. Overigens lijkt het lek met het plaatsen van een kap nu onder con trole. Wat rest is een kostbare, lang durige schoonmaakoperatie. Het lek waaruit de olie stroomt. kop boven het stuk. Volgens de krant stoot de oliemaatschappij in middels '25.000 tot 70.000 woor den onzin per dag' uit. Zelfs de doorgaans koele Barack Obama kon zijn woede niet meer verbergen. In een interview met omroep NBC vertelde de presi dent deze week dat hij met veel ex perts spreekt omdat hij wil weten 'whose ass to kick' (tegen wiens kont te schoppen, red.). Ook BRUSSEL - Binnen de Navo circule ren nota's om het hoofdkwartier van Brussel te verplaatsen naar Bonn, waar nog veel overheidsge bouwen leeg staan sinds de Duitse regering naar Berlijn is verkast. Een verhuizing bespaart het bond genootschap een half miljard euro aan nieuwbouwkosten in Brussel. De Belgische oud-minister van De fensie André Flahaut stelde dat gis teren in de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. De Navo had eerder besloten om een enorm nieuw kantorencom plex te bouwen tegenover het hui dige hoofdkwartier, dat vooral be staat uit noodgebouwen uit de ja ren zestig. Maar Duitsland zou aan dringen op het gebruik van lege kantoren in de voormalige Duitse hoofdstad Bonn. Ministers van De fensie van de 27 EU-landen spre ken vanavond over bezuinigingen bij de Navo. De Belgische minister van Defensie Pieter De Crem stel de woensdag 'dat de Navo in Brus sel is en in Brussel blijft'. Een woordvoerder van de Duitse delegatie bij de Navo ontkent dat Duitsland druk heeft uitgeoefend om het Navo-hoofdkwartier van uit Brussel naar Bonn te verhui zen. „We houden ons aan de beslis sing van de alliantie om in Brussel het nieuwe kantoor te bouwen." zei Obama dat BP-topman Tony Hayward allang ontslagen had moeten zijn. Hayward is in Amerika de belicha ming geworden van BP's incompe tentie. De opmerking van de Brit dat de impact van de olieramp 'heel gering' zal zijn, wordt nog steeds eindeloos herhaald op tv, hoewel Hayward dat inmiddels heeft teruggenomen. Niemand is ook vergeten dat de topman opti mistisch was over de kansen het lek te dichten, hoewel op dat mo ment de 'top-kill'-procedure al was vastgelopen. Hayward moest gisteren voor het Amerikaanse Congres verschijnen voor een oorwassing door Ameri kaanse volksvertegenwoordigers. In de media komt hij er al even slecht vanaf. In een sketch van een humoristisch programma werd Hayward eerst meerdere keren overreden door een zeeschildpad in een jeep en daarna doodgepikt door zeemeeuwen. President Obama zal BP ongetwij feld weer onder vuur nemen als hij volgende week een tweedaags bezoek brengt aan het kustgebied. Hij zal dan ook afreizen naar de staten Mississippi, Alabama en Flo rida, waar de eerste olie inmiddels aan land is aangespoeld. Een gunstige zeestroming heeft vooralsnog meer schade voorko men, maar wetenschappers zijn be zorgd dat weersveranderingen op zee en orkanen de olie zelfs om Florida heen naar de Amerikaanse oostkust zullen brengen. Een definitieve oplossing voor het olielek moet komen als BP erin slaagt de opening van de bron vol te pompen met cement. Dat moet gebeuren via een noodpijpleiding die nu koortsachtig wordt aange legd. De voorspelling van BP over de mogelijke voltooiing van deze procedure: eind augustus. JEREVAN - De oudste leren schoen ter wereld is ongeveer 5500 jaar oud en werd in een grot in Arme nië ontdekt. Het gaat om een rech terschoen, maat 37, aldus weten schapper Diana Sardarjan van het archeologisch instituut van Arme nië. De oude schoen is 24,5 centimeter lang en tot 10 centimeter breed en kan van een man of een vrouw ge weest zijn. De leren stapper be vindt zich dankzij het koele droge klimaat in het zuiden van Armenië in uitstekende conditie. De oudste schoen ter wereld ge maakt van plantaardig materiaal, is een 7500 jaar oud exemplaar, dat enkele tientallen jaren geleden in de Amerikaanse staat Missouri is gevonden. WASHINGTON - De huidige situatie in de Gazastrook is 'onhoudbaar'. Dat zei de Amerikaanse president Barack Obama gisteren na een ont moeting met de Palestijnse leider Mahmoud Abbas. Obama deed een oproep aan alle partijen om samen te werken om een oplossing te vinden voor de Palestijnse kuststrook. Abbas riep Israël op een einde te maken aan de blokkade van Gaza. Vorige week enterden Israëlische militairen een scheepskonvooi met hulpgoederen voor Gaza. Daarbij vielen negen doden. Oba ma zei te verwachten dat Israël zal voldoen aan de eisen voor een on afhankelijk onderzoek naar het in cident. De Amerikaanse president zegde de Palestijnen 400 miljoen dollar (332 miljoen euro) toe, bestemd voor de bouw van onder meer hui zen en scholen. Hij riep de Pales tijnen en Israël verder op conces sies te doen en het vredesproces te hervatten. Israël gaat een aantal goederen die voorheen de Gazastrook niet in mochten vanwege een blokkade om de veiligheid van het land te garanderen, binnenkort toelaten. Het gaat onder meer om frisdrank, sap, fruit, salade, koekjes, chips en scheerschuim. Het verbindingskantoor, gerund door de Palestijnse autoriteit, maakte bekend dat een aantal goe deren die vorige week nog verbo den waren, begin volgende week weer ingevoerd kan worden. Op de lijst van toegestane goede ren staan momenteel ongeveer 130 producten. Voordat de radicale be weging Harnas de macht in het ge bied overnam in 2007, stonden er nog 4000 producten op die lijst. Israël liet weten de beslissing om de economische blokkade te ver soepelen al enkele weken geleden genomen te hebben. Voor het complete reisaanbod! [Londen, [4 dagen v.a.€ 139.- [Slovenië, li 0 dagen v.a. 499.- [Valencia, [3 dagen v.a. 269.- p.p. [Italië - Umbrië, 18 dagen v.a. 149.-p.p. rvtkl [Sorrento, Golf van Napels, 1 10 dagen v.a. 499.- rCjTï] [Oostenrijk - Kirchberg, 18 dagen v.a. 229.- p.p. W *L *w M* 11 [Kastelen en Tuinen in Kent, [4 dagen v.a. 199.-p.p. eri-MI [Barcelona, 1 10 dagen v.a. 350.- EwfOTTjTa FET7!1 [Berlijn, 4 dagen v.a. 109.- |tTTC| F* v 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13