81 buitenland Mr. Nobody vergokte 5 miljard Hz_7^ Slangenjagers natuurgebied Bergbeklimmers gered in Uganda Arrestaties om diefstal Smolensk Boer verdedigt land met kanon Sancties tegen Iran onderweg Hogeschool JrWZeeland woensdag 9 juni 2010 KAMPALA Twee Nederlandse bergbeklim mers zijn maandag in het Rwenzo- rigebergte in het westen van Ugan da tijdens de afdaling in een kloof terechtgekomen. Ugandese red dingswerkers hebben hen later op de dag gered. Dat heeft een woordvoerder van de Ugandan Wildlife Authority giste ren gezegd. Een van de klimmers hing na de val zeven uur aan een touw bij een temperatuur van min 5 graden. Op wat schaafwonden na bleef hij on gedeerd. MOSKOU Rusland heeft bevestigd dat zeker drie Russische militairen zijn opge pakt, die een creditcard zouden hebben gebruikt van een slachtof fer van de crash van het Poolse re geringsvliegtuig in het Russische Smolensk in april. Eerder hadden de Russische autoriteiten de arres taties ontkend. Er zou bewijs zijn dat de schuld van de drie aantoont. Van de bankrekening van Andrézej Przewoznik zou zesduizend zloty (vijftienhonderd euro) zijn ge haald. PEKING - Een Chinese boer die zijn land niet wil afstaan aan project ontwikkelaars, verdedigt zijn per ceel met een zelfgebouwd kanon, meldden Chinese staatsmedia gis teren. De man monteerde buizen op een kruiwagen. Daarmee vuurt Yang Youde zelfgemaakte raketten af, die meer dan honderd meter ver komen. Hij gebruikt kruit uit vuurwerk. Het lukte hem zo al twee keer een ontruiming te voor komen. „Ik schiet over hun hoofden heen om hen bang te maken", aldus Yang. Woede over de onteigening van woningen en grond leidt regelma tig tot problemen in China. WgrnmsssmsmBsmmmmmmmmmmamBBmsm door onze correspondent Frank Hendrickx HOMESTEAD - Bob Freer is een py thonjager in Florida. Het klinkt bi zar, erkent de uitbater van een op vangcentrum voor wilde dieren, maar de Birmese wurgslang is al ja ren een plaag in de Everglades, het befaamde subtropische moeras landschap in de staat. „Laatst bel de nog een boer hier in de buurt", zegt Freer. „Hij had wel honderd pythons in zijn weiland." De opmars van de wurgslang in Florida begon in 1992 toen orkaan Andrew een winkel voor Birmese pythons vernietigde. De beesten vluchtten de Everglades in. „De Everglades zijn zo rijk en vrucht baar dat ieder dier dat er losgela ten wordt, kan overleven." De pythons vreten de oorspronke lijke bewoners van het natuurge- Jerome Kerviel gisteren bij zijn aankomst bij het gerechtsgebouw in Parijs. foto Thibault Camus/AP door Carel Goseling PARIJS - „Ik verdedig niet een indi vidu, maar ik verdedig een indivi du tegen een systeem." Olivier Metzner staat in Frankrijk te boek als topadvocaat. Zijn uurtarief ligt op 450 euro. Gisterochtend stapte Metzner ech ter als onbezoldigd verdediger van Jerome Kerviel (33) de rechtbank van Parijs binnen. Tot 25 juni staat hij de voormalige werknemer van de tweede bank van Frankrijk, So- ciété Générale, bij in een unieke zaak. Kerviel wordt ervan beschul digd 4.915.610.154 euro te hebben verspeeld bij risicovolle financiële transacties voor zijn werkgever. Kerviel begon zijn activiteiten in 2005. Op 18 januari 2008, op het moment dat de Amerikaanse hy potheekcrisis de financiële wereld begon te treffen, 'ontdekte' Société Générale dat een jonge medewer ker ter waarde van 50 miljard euro posities op de beurs had ingeno men. De banktop besloot ze met een te verkopen en een verlies van 6,4 miljard euro te nemen. Vier da gen later kwam de zaak in de pu bliciteit. Kerviel werd opgepakt en zat 38 dagen in de gevangenis. Nu is hij op borgtocht vrij. Kerviel wordt formeel beschuldigd van het schenden van vertrouwen, het misbruiken van computerinfor matie en het vervalsen van docu menten. Hij kan vijfjaar cel krij gen en een boete van 375.000 eu ro. Société Générale eist boven dien de bijna vijf miljard euro (er werd later nog 1,4 miljard euro op een rekening 'teruggevonden') te rug die Kerviel verspeelde. Kerviel bestrijdt de aanklacht niet. „Ik was echter onderdeel van een systeem. Nu ben ik de enige die voor de fouten moet opdraaien", liet hij eerder weten. „Mijn meer deren wisten overal van. Alles heb ik gedaan met stilzwijgende in stemming van de bank, met als doel zo veel mogelijk geld voor de bank te verdienen." Dat hij fouten heeft begaan, ontkent Kerviel niet. In zijn miljardenspel was hij het zicht op de realiteit kwijtgeraakt. „Ik zat in mijn eigen wereldje. Op een gegeven moment maakte ik zestig procent van de omzet van onze hele afdeling. Ik ben gewoon de controle verloren." Het staat vast dat Kerviel het niet om eigen gewin deed. Hij verdiende 2300 eu ro per maand. Van enig uiterlijk vertoon was geen sprake. Eigenlijk 'Alles heb ik gedaan met stilzwijgende instemming van de bank' was hij een 'mr. Nobody': onopval lend en heel eenvoudig. Vraag is echter hoe het mogelijk was dat Kerviel jarenlang zijn gang kon gaan. Dat niemand reageerde toen hij de regels overtrad. Dat er geen enkel alarmsysteem binnen de bank in werking trad en dat ook bij interne controles Kerviel niet tegen de lamp liep. Metzner kent de antwoorden. Vol gens Kerviels advocaat wist So ciété Générale precies waar hun medewerker mee bezig was. En liet men dat ook toe uit eigen winstbejag. Pas toen het te riskant werd, gezien de ontwikkelingen in de VS, greep de banktop in. Kerviel moest hangen, zelf hield men de handen schoon. Metzner: „Wij zullen aantonen dat alles wat Kerviel deed, zichtbaar was. De bank is medeverantwoordelijk. Hij kon dat allemaal niet doen zonder toestemming." NEW YORK - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties stemt van daag over nieuwe sancties tegen Iran. Dat hebben de voorzitter van de raad, de Mexicaan Claude Hel ler, en de Franse ambassadeur Ger ard Araud gisteren gezegd. Volgens de VS en Rusland is er al overeenstemming bereikt over een resolutie. Daarin zouden strafmaat regelen worden ingesteld tegen be drijven en personen die te maken hebben met het omstreden nucle aire programma van Iran. Rusland is lang terughoudend geweest over nieuwe strafmaatregelen tegen Iran. Moskou ergert zich echter va ker aan hoe het Iraanse regime met de internationale gemeen schap over zijn nucleaire ambities onderhandelt. De Amerikaanse mi nister van Defensie, Gates, stelde dat de internationale gemeen schap nog altijd de mogelijkheid heeft te voorkomen dat Iran de be schikking krijgt over kernwapens. Je bent van harte welkom op de HZ Info-avond. HZ-studenten en medewerkers beantwoorden al je vragen en informeren je graag over alle opleidingen en over de school. Programma Edisonweg 4, Vlissingen Informatiemarkt van 18.00-21.00 uur Voorlichtingsrondes opleidingen om 19.15 uur Rondleidingen om 18.30, 19.15 en 20.00 uur Spreekuur decaan doorlopend van 18.00-21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8