TOP wil hoge leges voor dure projecten Tweedeharadswinicel is 22 zeeland PZC Scholen Biervliet gooien handdoek niet in ring BEZUINIGINGEN Ook parkeertarief optrekken almanak WK GOEIEDOELENWINKELTJE „Mijn vriendin vult zeecontainers met spullen en de transport kosten om die containers naar Oekraïne te verschepen, wor den bij elkaar gesprokkeld door dit soort winkeltjes." Nieuwe zaak in gemeenschapscentrum Hulst zamelt geld in voor Vaderdagtip! L J 2* The Beatles Lezersprijs* 19.95 www.pzc.nl/webwirikel woensdag 9 juni 2010 i door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen moet de bouwleges voor grote projecten van boven de 100 mil joen euro verdubbelen. Dat is één van de maatregelen die de fractie TOP Gemeentebelangen aandraagt om het dreigende gat in de ge meentebegroting te dichten. Door bezuinigingen van het Rijk krijgt de gemeente miljoenen eu ro's minder uit het gemeente fonds. Wethouder Co van Schaik (financiën) heeft de fracties opge roepen om mee te denken over op lossingen. Een verdubbeling van de bouwle ges voor grote projecten zoals de Sluiskiltunnel en een nieuwe zee sluis kan flink wat opleveren. Voor de Sluiskiltunnel heeft de gemeen te de bouwleges van miljoen eu ro echter al weggegeven. Maar toen was het nog geen economi sche crisis. Die donatie om de bouw van de tunnel mogelijk te maken kan volgens fractievoorzit ter Giel van Boom worden opge vangen door de leges nu fors te ver hogen, zodat de gemeente voor de zeesluis wel de volle mep binnen door Eugène Verstraeten BIERVLIET - De schoolbesturen van de openbare basisschool De Maat jes en de rooms-katholieke basis school de Komme in Biervliet leg gen zich nog niet neer bij het afbla zen van een brede school. Beide scholen blijven onverminderd in gesprek met elkaar over samenwer king. „We zijn onaangenaam verrast door de mededeling van de ge meente, maar we gooien de hand doek nog niet in de ring", zegt Ge rard Langeraert, voorzitter van het College van Bestuur van Scholen- groep LeerTij (De Maatjes). „We blijven ons richten op een samen werking tussen beide besturen om straks in Biervliet kwalitatief goed Die verslaggever op de Bevelandse re dactie van deze courant leeft voor voetbal. Met het WK in aantocht breken dan ook mooie tijden voor hem aan. Omdat hij afgelopen weekeinde dienst hadmogen die twee dagen la ter in de week worden gecompen seerd. Gebruikelijk is dat die op don derdag en vrijdag worden opgeno- krijgt. „Dat lijkt ons legitiem. Uit eindelijk heeft onze gemeente en de burgers jarenlang extra kosten en overlast van dit soort werken." TOP Gemeentebelangen denkt ook dat er nog extra kan worden bezuinigd op gemeentepersoneel door betere werkwijzen, schrap pen van onnodige rapporten en het verbieden van dienstreizen, se minars, studies en congressen. Omdat hondenpoep de grootste er gernis is van de inwoners moet vol gens de fractie gekeken worden naar een mogelijke extra verho ging van de hondenbelasting. Ook de inkomsten van het betaald parkeren kunnen hoger. De fractie pleit voor het verhogen van de par keertarieven tot tien procent on der die van Goes en Middelburg. Met de extra opbrengsten zouden dan de kosten voor parkeervergun- ningen kunnen worden gehal veerd. Verder wil TOP Gemeente belangen weten hoeveel kosten de gemeente maakt om het parkeer- geld te kunnen vangen. Los van de parkeergarages. Als de baten bijna niet opwegen tegen de kosten kan het parkeren bovengronds beter gratis gemaakt worden, denkt de fractie. door Harold de Puysseleijr Wij leven hier in gro te luxe en dan is het goed om iets te doen voor mensen die het minder breed hebben." Dat is naar eigen zeggen de drijf veer van Tanny Malschaert uit Hulst. Sinds begin deze maand houdt zij het nieuwe 'Goeiedoelen- winkeltje' open in gemeenschaps centrum Den Dullaert aan de Sportlaan in haar woonplaats. „Ik doe graag iets voor een ander, Na de zeehondjes, Polen, de Voed- selbank en Amnesty International richt ik me nu op een stichting van vrienden in Israël die zich be kommeren om kansarme Joodse kinderen in Oekraïne", legt Mal schaert uit. Deze kleinschalige stichting werkt zonder zware kosten en zonder dat er onderweg geld aan de strijk stok blijft hangen. „Mijn yriendin vult zeecontainers met spullen voor scholen en ziekenhuizen en de transportkosten om die contai ners naar Oekraïne te verschepen, wordt bij elkaar gesprokkeld door dit soort winkeltjes", vertelt Mal schaert. Na de onafhankelijkheid in 1991 is de levensstandaard van de Oekraï- ners sterk gedaald. Ondanks het grote aantal ziekenhuizen (2.900 in totaal) veroorzaakt geldgebrek een tekort aan medische voorzie ningen. Medicijnen zijn vaak al leen via particuliere kanalen ver krijgbaar en voor operaties of kraamzorg moet men vaak zwart bijbetalen. Het aantal hiv-geïnfec- teerde mensen neemt er de laatste jaren' sterk toe. De bevolking is in 2008 gedaald tot ongeveer 45,9 miljoen. Sinds 1992 is het aantal inwoners sterk gekrompen. In dat jaar woonden er nog 52 miljoen mensen. De voornaamste oorzaak hiervan is de economische toestand waarin Oekraïense zich sinds de onafhan kelijkheid bevindt. Door de verslechterde gezond heidszorg, slechte voeding en de la ge levensstandaard is de kinder sterfte toegenomen. De bevolking bestaat voor 78 pro cent uit Oekraïners, voor 17 pro cent uit Russen en telt verder veel andere nationaliteiten en etnische groeperingen. Joden vormen met 300.000 een kleine minderheid. De Hulsterse heeft de ellendige omstandigheden nog nooit met ei gen ogen aanschouwd, maar is wel van plan met haar echtgenoot eens af te reizen naar Kiev. „Dan wil ik ook filmen hoe de con tainers daar aan komen en hoe de spulletjes er worden uitgedeeld." Mensen die af willen van spullen die ze toch niet meer gebruiken, kunnen die afgeven tijdens de ope ningsuren van het Goeiedoelen- winkeltje. onderwijs te kunnen leveren. En dat graag met zoveel mogelijk be trokken partners." De gemeente wil uit bezuinigings overwegingen de bouw van een nieuwe brede school schrappen en in plaats daarvan De Komme ver bouwen. Herbert Jonkman, voor zitter van stichting Kapriom (De Komme) heeft evenals Langeraert begrip voor de gewijzigde finan ciële positie van de gemeente. „Zaak is nu om zo snel mogelijk een verantwoord besluit te nemen om een optimaal onderwijsrende ment te kunnen krijgen. Huisves ting blijft hier wel een belangrijke rol bij spelen." Als beide besturen een standpunt hebben ingenomen, praten ze op nieuw met de gemeente. „De troosteloosheid valt van het ge zicht van deze jongen uit de Oekraï ne af te lezen", zegt Tanny Malschaert, initiatiefneemster voor het 'Goeiedoelenwinkeltje'. „De uit drukking op zijn gezicht spreekt naar mijn gevoel boekdelen en zegt hoe hard het nodig is dat er hulp wordt geboden voor een beter le ven in het land." Tanny Malschaert verkoopt tassen die met de hand gemaakt zijn door Druzenvrouwen. De vrouwen van de ze Israëlische bevolkingsgroep ma ken volgens haar de mooiste ge bruiksvoorwerpen, waaronder dus deze tassen. Een kleine tas is in het Goeiedoelenwinkeltje te koop voor 12 euro. Wie een groter exemplaar wil, betaalt 34 euro. Tanny Malschaert is tevens beheer der van de speel-o-theek, gevestigd in dezelfde ruimte als het Goeiedoe lenwinkeltje. Het speelgoed wordt gratis in bruikleen gegeven. De ope ningstijden van de speel-o-theek zijn identiek aan die van het winkel tje in tweedehands spullen; dinsdag en vrijdag van 10 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur. foto's Mark Neelemans Tip? redactie@pzc.nl men, in combinatie met een atv op woensdag. Die atv-dag wilde onze gewaardeerde collega nu graag naar maandag doorschuiven. Want, zo was zijn ogenschijnlijk loyale argu ment, 'dan zijn we met wat meer mensen tijdens de verkiezingen'. Zijn collega's, die minder om voetbal geven, weten wel beter. Maandag is het Nederland-Denemarken. #WEBWINKEL^ *w; vVï.& "tó? In stripvorm Dit schitterende boek over de beroemdste band ooit is ge maakt door een collectief van vijfentwintig jonge, getalen teerde Franse striptekenaars. Met zeer sprekend tekenwerk en goed bedachte dialogen hebben ze het succesverhaal van de Fab Four tot leven gewekt. Uitvoering paperback, 252 pagina's. exclusief 2,95 verzendkosten categorie DVD's en Games

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72